Jump to content

Photo

Grecia Santorini / Skyatos

• Please log in to reply
26 replies to this topic

#1 pascal

pascal

Member

• Membri
  • 24 posts
  • Auto:Hyundai
  • Model:Elantra
  • An:2006

Posted 01 March 2007 - 19:54

Sunt curios daca cineva a fost intr-una din aceste 2 insule Santorini sau Skyatos folosind varianta cu autoturismul. Din ce caut gasesc destinatiile foarte atractive, dar destul de putine informatii de la alti forumisti.
Asa la o prima vedere am gasit variante cu Ferry dar de langa Atena ptr Santorini sau mai in nord pt Skyatos.
A fost cineva pe alta varianta (mai precis cu Ferry din Salonic) si daca da....orice referinta este bine venita. :fingerup:

#2 Claudiu

Claudiu

Diesel Sonatu' Intaiul

• Membri
  • 1,515 posts
  • Auto:Hyundai / Kia
  • Model:Sonata / Cee'd 1.4
  • An:2007 / 2007

Posted 01 March 2007 - 20:25

vrei neaparat in insulele astea doua ?
ce fel de destinatii sunt: mai retrase sau de distractie ?
te intreb pentru ca as putea sa-ti ofer (ca idee) o alternativa.
Diesel Sonatu' Intaiul

#3 andrei_r

andrei_r

Nigger

• Membri
  • 1,777 posts
  • Auto:Hyundai/Honda
  • Model:Accent CrDI/Civic
  • An:2006/2008

Posted 01 March 2007 - 23:53

E f frumos in Santorini, si am fost eu cu masina :biggrin:

A fost destul de simplu adica:

- am bagat Iasi - Atena, am stat acolo cateva zile (am la cine :blush: ) dupa care ne-am dus in port la Salonic (care zici ca e cartier al Atenei nici nu iti dai seama ca ar fi altceva :)) ) si ne-am cumparat bilete la Ferry (sigur cred ca am pus si poze la topicul cu Grecia :hmm: ).

- din port am luat 3 bilete pt persoane si 1 pentru masina - 50 de pers si cam 80 de masina doar DUS - insa am luat de azi pe maine, si tocmai aici vine si "mica" problema pe care s-ar putea sa o ai. De obicei nu gasesti bilete sa zicem dimineata pentru cursa de la 10 seara. Trebuie sa iei macar cu o zi inainte si nici atunci nu se stie daca gasesti (in special la masina - la pers gasesti la clasa I :p )

Eu daca as fi in locul tau si as vrea sa a duc direct in Santorini mi-as planifica si o zi pauza in Atena.

Cand ajungi poti sa te duci direct in port si sa cumperi biletele, apoi sa te cazezi si a doua zi sa fii macar cu 1 ora inainte de plecare pt imbarcare.

In Santorini mi-a placut sincer, ai 3 localitati am fost prin toate, ai "cel mai frumos apus" zic ei, frumos da nu te da chiar pe spate, si ai cateva locuri f frumoase de vizitat - 2 plaje destul de diferite.

Daca mai vrei alte informatii - ask :fingerup:
Honda Civic Sedan 1.8 benzina -140CP, M/T, Taffeta White
Fost posesor de Accent 1.5 CRDI - 110 CP - Neutral Grey (ramas in familie)

#4 Claudiu

Claudiu

Diesel Sonatu' Intaiul

• Membri
  • 1,515 posts

Posted 01 March 2007 - 23:57

vreau eu
cat ai facut cu ferry?
eu am fost asta vara in Thassos; tot cu masina
Diesel Sonatu' Intaiul

#5 Victor

Victor

Member

• Membri
  • 1,331 posts
  • Model:Accent 1.5 MC CRDI Full
  • An:2007

Posted 02 March 2007 - 07:10

Nu prea ai ce face cu masina pe skyatos, dar sunt intradevar curse de ferry de pe langa Volos. Daca vrei sa stai doar o zi pe insula, lasa masina undeva si dute cu vaporasul. ( are Metaxa Party si Uzo Party incluse pentru doamne :fingerup:). Parerea mea. Nisipul e deosebit in Skyatos, dar sa stai o saptamana acolo, e cam mult. Altfel, iei un bilet pe continent si de acolo pleci cu masina sau cu excursii organizate ( sunt o groaza) unde vrei, de la Muntele Athos pana in sud la Delphi sau Peloponez.
Utilizare limitat„ :Berea nu o cumperi, doar o Ónchiriezi. (W.C. Fields)- Si cu viata e la fel!- Comentariul meu
Erat„ : Aceast„ erat„ a fost introdus„ din greseal„. (Alasdair Gray)

#6 Zetics

Zetics

Seven Up!

• SuperMod.
  • 3,719 posts
  • Auto:Hyundai / Subaru
  • Model:Accent 1.6 / Forester XT
  • An:2005 / 2006

Posted 02 March 2007 - 08:05

vreau eu
cat ai facut cu ferry?
eu am fost asta vara in Thassos; tot cu masina

Scuze ca poluez cumva topicul omului, as vrea sa ajuns si eu prin iunie in Thassos. Se merita, e frumos, e linistit, sint romani putini? Ai vreo sugeste de hotel?

E prima oara cand m-as duce in Grecia...si as vrea sa ma duc cu masina.
Hyundai Accent 1.6 16V, Limited edition (in Ro), Prestij Power - 105 horsi, Celofan Blue
Subaru Forester 2.5XT 230CP Symmetrical AWD

#7 Claudiu

Claudiu

Diesel Sonatu' Intaiul

• Membri
  • 1,515 posts

Posted 02 March 2007 - 09:25

@ztx am sa-ti raspund in weekend pe un topic separat.
Diesel Sonatu' Intaiul

#8 Radu

Radu

Member

• Membri
  • 345 posts
  • Model:Getz

Posted 02 March 2007 - 10:04

Dupa o vacanta frumoasa in Paralia, a2a vacnata pe Sithonia a fost un cosmar. Totul datorat agentiei Romantic Travel/ Sun Holydays si hotelerului grec. Asa ca, mai bine mergeti in locuri recomandate de cei care au mai fost. Skyatos este frumoasa, dar mica. Nu cred ca e necesara masina. Cel mai bine cu vaporasul. Mie mi-a placut, mai putin mancarea de la o treasa din zona portului.....
Privelistea de la biserica de pe deal merita toti banii.

Edited by Radu, 02 March 2007 - 10:05.

Hyundai Getz 1.4-97cp, 2006---Cu temporizator la stergator!!! --- Nu mai cumpar Hyundai nici daca e vorba de bolduri!!!!!

#9 georol

georol

Robocop

• SuperMod.
  • 2,121 posts

Posted 02 March 2007 - 12:08

- am bagat Iasi - Atena, am stat acolo cateva zile (am la cine :blush: ) dupa care ne-am dus in port la Salonic (care zici ca e cartier al Atenei nici nu iti dai seama ca ar fi altceva :)) ) si ne-am cumparat bilete la Ferry (sigur cred ca am pus si poze la topicul cu Grecia :hmm: ).

cred ca e vorba de Pireu :hmm: , Salonic e mai sus spre noi cu vreo 400km , parca
Unii moderatori sunt mai tampiti decat botii.

#10 altorex

altorex

Member

• Membri
  • 40 posts
  • Model:Accent 1.5 CRDI

Posted 02 March 2007 - 16:41

Sunt curios daca cineva a fost intr-una din aceste 2 insule Santorini sau Skyatos folosind varianta cu autoturismul. Din ce caut gasesc destinatiile foarte atractive, dar destul de putine informatii de la alti forumisti.
Asa la o prima vedere am gasit variante cu Ferry dar de langa Atena ptr Santorini sau mai in nord pt Skyatos.
A fost cineva pe alta varianta (mai precis cu Ferry din Salonic) si daca da....orice referinta este bine venita. :fingerup:

Eu am fost in Santorini in anul 2005 . Am plecat cu masina din Bucuresti am ajuns in Salonic pe ruta Giurgiu Sofia-Salonic e bun drumul chiar si in Bulgaria. In Salonic am lasat masina in port , e o parcare imensa fara plata sa nu te bagi la aia cu plata ca te rupe la buzunar, si am mers cu ferryboat pana in Santornini , a fost suberb eu am stat la villa Ilias e super bine si convenabil ca pret , daca vrei mai multe informatii cauta ma pe mess ID altorex iti spun tot ce vrei . BYe

Edited by altorex, 06 March 2007 - 21:01.

The best pizza in town : Expres Pizza

#11 andrei_r

andrei_r

Nigger

• Membri
  • 1,777 posts

Posted 05 March 2007 - 16:28

@georol - mea culpa, Pireu desigur :biggrin:

@claudiu - cu Ferry am facut 10 ore :blink: - e a doua ca departare de Atena, dupa Creta (din cate am inteles)

Exista si Ferry care baga 4 sau 5 ore insa din cate am inteles nu au locuri pentru masini, doar pasageri.

Uite o poza cu Ferry-ul cu care m-am tras 20 de ore :sick:

Attached File  ferry_inside.jpg   181.43KB   65 downloads Attached File  ferry_outside.jpg   160.33KB   55 downloads

#12 Zetics

Zetics

Seven Up!

• SuperMod.
  • 3,719 posts
  • Auto:Hyundai / Subaru
  • Model:Accent 1.6 / Forester XT
  • An:2005 / 2006

Posted 05 March 2007 - 16:36

@ztx am sa-ti raspund in weekend pe un topic separat.

:whistling:
Hyundai Accent 1.6 16V, Limited edition (in Ro), Prestij Power - 105 horsi, Celofan Blue
Subaru Forester 2.5XT 230CP Symmetrical AWD

#13 Claudiu

Claudiu

Diesel Sonatu' Intaiul

• Membri
  • 1,515 posts

Posted 05 March 2007 - 17:44

@andrei_r :)
tu esti tipu' ala suparat ?

@ztx
scuze....ca nu m-am tinut de promisiune....dar motivele le gasesti in topicul de administrare.
era o intrebare ca era adresata "stabilor" acestui forum......nu mi-a raspuns nimeni
cred ca ati fost toi la un gratarel ceva.....sambata ...ca ieri
am avut probleme cu conexiunea la net .....doar cu hyClub ( :dontknow: ) si de pe blackberry...zau e chin sa citesti...daramite sa mai si scrii un topic .....
nu te uit .... :fingerup:
Diesel Sonatu' Intaiul

#14 andrei_r

andrei_r

Nigger

• Membri
  • 1,777 posts

Posted 06 March 2007 - 00:03

Nu sunt eu, am sa pun maine o poza cu mine, si Ferry si altcineva :p

LE: Le-am pus din seara asta ca am mai testat filtrele prin Photoshop, mai ales ca aparatu de asta vara :wall:

LLE: mama da negru mai eram :blink: - efectu' nu e obtinut din photoshop :p

Attached File  eu_cu_madona.jpg   224.1KB   68 downloads Attached File  eu_cu_madona2.jpg   197.82KB   70 downloads Attached File  eu_cu_madona3.jpg   132.32KB   57 downloads

On-topic: insula e misto, ai unde casca ochii linistit vreo 3 zile, dupa cum ziceam ai 2 plaje destul de diferite, plus normala la greu. Apa a fost f buna, sporturi nautice erau, taverne + discoteci (including baruri de noapte) "fara numar" cum s-ar spune. In orice caz intr-o saptamana nu te plistisesti sigur, si asta daca esti genul care nu poate sta locului, daca vrei doar sa mai arunci si un ochi si in rest soare si apa poti sta si 2 sapt lejer. Preturile erau normale in oraselul unde am stat eu - Perissa - in Iia de unde am vazut apusul - 20 euro 2 sucuri si un Amstil - da se vedea apusul de pe terasa :blush:

Edited by andrei_r, 06 March 2007 - 00:32.

#15 pascal

pascal

Member

• Membri
  • 24 posts

Posted 08 March 2007 - 16:57

merci...
am fost plecat cateva zile ..am intrat...am citit...si concluzia este...ca trebuie sa ma documentez mai exact referitor la destinatie.
Claudiu am sa raspund : am plecat pe ideea cu Santorini de la niste prieteni a caror
poze m-au innebunit. Intradevar 1 saptamana nu ai ce face. Eu ca destinatie as vrea o insula in care sa ma odihnesc...pur si simplu sa stau si fetita sa profite de plaja. Evident daca exista si alte alternative - vezi Corfu
de ce nu...daca vrei ma gasesti pe ID mess pascaluta70 ... Cu masina am mai fost in Grecia, dar era o necunoscuta partea cu ferry..ca durata ma refer si daca se merita. Concluzia este referitoare la Santorini ..daca ramane...mers pana in Atena si de acolo ferry....varianta data de cineva cu masina in port la Tsalonic e cam ciudata...daca ma duc pana acolo cu masina...pai sa fie bal..asa prefer cursa charter...
merci...citesc in continuare si restul informatiilor...

#16 Claudiu

Claudiu

Diesel Sonatu' Intaiul

• Membri
  • 1,515 posts

Posted 08 March 2007 - 17:09

thanks
daca n-ai fost Thassos si vrei o varianta mai low cost a drumului (in ideea ca vrei totusi sa mergi cu masina pe o insula) ia in calcul si varianta asta.
Cred ca s-ar potrivi destul de bine cu ceea ce cauti tu.
mai multe informatii gasesti in topicul cu acelasi nume.

Edited by Claudiu, 08 March 2007 - 17:12.

Diesel Sonatu' Intaiul

#17 andrei_r

andrei_r

Nigger

• Membri
  • 1,777 posts

Posted 08 March 2007 - 23:25

Inca un lucru, in Santorini ca sa te descurci onorabil si sa te poti misca, trebuie neaparat masina, pentru ca cele 3 orasele sunt cat de cat departate, plus plajele de care ziceam. Stiu ca erau de inchiriat si acolo insa nu prea m-a interesat :biggrin: . Daca NU ma insel (nu promit) era vreo 20 euro pe zi/masina.

#18 altorex

altorex

Member

• Membri
  • 40 posts
  • Model:Accent 1.5 CRDI

Posted 09 March 2007 - 00:36

Oras e mult spus , sunt niste comune. Eu am stat in Firostefani si am mers zilnic in Fira pe jos era o placere.
In Oia am fost intr-o excursie , de fapt a fost o chestie mixta cu autocarul si cu vaporul, am vizitat ruinele, vulcanul , am luat pranzul pe o insula imi scapa numele acum , dupa care am mers in Oia si seara dupa apus ne am intors in Firostefani cu autocarul. E super excursia.
The best pizza in town : Expres Pizza

#19 pascal

pascal

Member

• Membri
  • 24 posts

Posted 09 March 2007 - 10:00

dap... citit cu Santorini..
daca apare cursa charter probabil ca ma duc ... e prea interesant si merita clar de vazut.
in caz ca nu exista cursa charter probabil ca o sa aleg intre Skyatos si Corfu...inclin spre ultima
deoarece sunt multe locuri valabile si pentru fetita mea. evident ca acestea le fac cu masina si cu oprire
in zona Metere-lor la dus (am vazut o zona super de camping cu livada si piscina ), iar la intoarcere vreau sa
vad ce e cu zona montana a Bulgariei - am inteles ca sunt intr-o explozie puternica.
Cum ma documentez va postez aici informatiile - poate folosesc si la altii.

#20 RSO_71

RSO_71

Member

• Membri
  • 621 posts
  • Model:Accent 2006 1,5CRDi

Posted 21 June 2007 - 12:36

Ajutor.....
Ca sa nu mai fac alt topic, am scris aici ca are legatura cu .GR

Vreau sa plec cu masina in Grecia si problema mea este daca pot face deplasarea in conditiile in care, in masina, suntem 4 adulti si 2 copii (4 si 6 ani).

Ce riscuri majore exista?
Sa plec... sa nu plec?

Edited by RSO_71, 21 June 2007 - 14:00.

Hyundai Accent 2006 - 1,5 CRDi - doar 135CP

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users