Jump to content

Photo

Amenzi circulatie

• Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 yozy

yozy

Member

• Membri
  • 256 posts
  • Auto:Hyundai
  • Model:Accent 1.4 full
  • An:2006

Posted 02 February 2007 - 09:41

sa va mai zic ca dupa amenda de 25 RON capatata de la DITL pt intirzierea declararii masinii, ma trezesc ca mai am de plata 2 amenzi de circulatie pe anul 2006, in valoare cumulata de 250 RON de care nu am nici cea mai vaga idee.

nu m-a oprit politia, nu am primit prin posta proces verbal, nu am fost anuntat de firma de leasing.

are careva idee daca:

1. politia trimite procesele verbale prin posta firmei de leasing care la rindul ei le trimite utilizatorului, sau le transmite direct utilizatorului pe baza datelor primite de la firma de leasing?

2. firma de leasing trebuie sa anunte clientul cind politia cere datele utilizatorului unui autoturism pentru a trimite un proces verbal?

3. este posibil ca un proces verbal sa ajunga direct la DITL, utilizatorul nefiind astfel instiintat de aceste amenzi decit in momentul in care vrea sa plateasca impozitul pe o proprietate?

stie cineva la care brigada de politie rutiera trebuie sa ma adresez (daca are si ceva date de contact as fi recunoscator) pentru a putea afla cind, in ce conditii, unde si din ce motive as fi putut lua aceste 2 amenzi? si in plus cei de la politia rutiera ar putea sa-mi faca dovada ca au transmis prin posta procesele verbale?

a nu se intelege ca problema este valoarea (cu toate ca nu tocmai de capatat) ci vreau ca cei vinovati sa plateasca, sa fie sanctionati cumva, si uite asa, situatia sa nu se mai repete.

#2 Victor

Victor

Member

• Membri
  • 1,331 posts
  • Model:Accent 1.5 MC CRDI Full
  • An:2007

Posted 02 February 2007 - 11:23

Pe procesul verbal scrie pe raza carei localitati s-a produs contraventia si ce politie a facut constatarea.

Cu primele 3 puncte si eu mi-am pus intrebarea asta, dar in mod normal, daca se intampla asa ceva se cer relatii de la firma detinatoare cu privire la utilizator ( aceeasi situatie ca in cazul masinilor de firma ) si dupa aceea se transmite PV.
Utilizare limitată :Berea nu o cumperi, doar o închiriezi. (W.C. Fields)- Si cu viata e la fel!- Comentariul meu
Erată : Această erată a fost introdusă din greseală. (Alasdair Gray)

#3 ovidiu

ovidiu

Member

• Membri
  • 95 posts
  • Model:Accent 1.5crdi VGT
  • An:2007 (sic!)

Posted 08 February 2007 - 13:32

Din cate stiu, daca PV de constatare n-a intrat in posesia ta in termen de 30 zile de la constatarea abaterii, poate sa te pupe politia pe basc!
Daca ai intrat in posesia PV, nu prea ai ce face decat eventual sa depui contestatie in termen de 15 zile de la primirea PV. Imn perioada in care se judeca contewstatia, politia ar trebui sa blocheze mersul hartiilor, dar mai gresesc si ei ca e oameni (???) si transmit mai departe hartiile la DITL si asa te trezesti ca ai de plata si tu inca te judeci cu ei ca nu...
STATL ROMAM E CEL MAI MARE HOT!

#4 Axell

Axell

Member

• Membri
  • 67 posts
  • Auto:Hyundai Accent
  • Model:1.5 CRDI GL+STD

Posted 09 February 2007 - 09:32

E interesanta chestia cu cele 30 de zile. Atunci cand politia intocmeste un PV si iti trimite prin posta amenda se intampla urmatorul lucru: PV ajunge la tine ....atunci cand ajunge, dar in acelasi timp este trimisa si o notificare la fisc, din care reiese ca ai fost amendat cu suma de xxxx.
Dupa ce primesti plicul trebuie sa ajungi la fisc in maxim 48 de ore si sa prezinti o copie xerox a plicului din care sa se vada clar data primirii ca sa poti plati doar jumatate din minimul amenzii (deci nu se primeste plicul, ei vor neaparat copia xerox a plicului). Pana aici e clar....
Problema apare atunci cand constati (dupa ce ai desfacut plicul), ca au trecut peste 30 de zile de la data intocmirii acelui proces verbal. Ce faci atunci ? Fiscul oricum a primit, sau urmeaza sa primeasca o notificare referitoare la amenda ta. Deci nu poti pur si simplu sa ignori "in liniste" amenda primita, pentru ca te trezesti la sfarsitul anului ca platesti si majorari pe langa amenda :rant:
Ideea este ca "cineva" trebuie sa "oficializeze" intr-un fel prescrierea amenzii, respectiv anularea acesteia.

Ca sa nu mai lungesc vorba ii rog pe cei care au trecut prin asa ceva sa spuna care sunt etapele de parcurs pentru prescrierea unei amenzi "expirate" si care este exact perioada de valabilitate a unei amenzi.

#5 Rumbu

Rumbu

Mama ranitilor

• SuperMod.
  • 1,863 posts
  • Model:Sonata 2.4 Full M/T

Posted 09 February 2007 - 09:39

Ordonanță nr. 2/2001 din 12/07/2001 privind regimul juridic al contravențiilor
Art. 13. - (1) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârșirii faptei.
(2) În cazul contravențiilor continue termenul prevăzut la alin. (1) curge de la data constatării faptei. Contravenția este continuă în situația în care încălcarea obligației legale durează în timp.
(3) Când fapta a fost urmărită ca infracțiune și ulterior s-a stabilit că ea constituie contravenție, prescripția aplicării sancțiunii nu curge pe tot timpul în care cauza s-a aflat în fața organelor de cercetare sau de urmărire penală ori în fața instanței de judecată, dacă sesizarea s-a făcut înăuntrul termenului prevăzut la alin. (1) sau (2). Prescripția operează totuși dacă sancțiunea nu a fost aplicată în termen de un an de la data săvârșirii, respectiv constatării faptei, dacă prin lege nu se dispune altfel.
(4) Prin legi speciale pot fi prevăzute și alte termene de prescripție pentru aplicarea sancțiunilor contravenționale.
Art. 14. - (1) Executarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancțiunii.

Felicitari celor care nu razuiesc taloane sa castige sepci, celor care nu cauta lantisoare de aur in parizer... de la Rumbu, numai respect.
2006 Sonata 2.4 Full M/T Crystal Silver

#6 TataBobu

TataBobu

Member

• Membri
  • 498 posts
  • Model:Accent X3 1.5 SOHC GLS
  • An:1999

Posted 09 February 2007 - 10:58

Din cate stiu, daca PV de constatare n-a intrat in posesia ta in termen de 30 zile de la constatarea abaterii, poate sa te pupe politia pe basc!....

Nu-i asa, PV-ul trebuie intocmit in maxim 6 luni de la constatarea abaterii si adus la cunostinta contravenientului in maxim o luna de la data intocmirii (vezi pasajul din lege pus de Rumbu). Deci daca au trecut 7 luni de cand ai comis-o si nu ti-a ajuns PV-ul, te pupa politia pe basc :D

#7 yozy

yozy

Member

• Membri
  • 256 posts
  • Model:Accent 1.4 full

Posted 09 February 2007 - 11:57

dupa ceva sapaturi facute situatia s-a mai schimbat, si anume.

am gasit pe cineva la fisc care m-a ajutat sa aflu care e treaba cu aceste amenzi. se pare ca, la fisc sint arhivate si depozitate foarte bine toate procesele verbale si ca mai nou se pare ca politia iti trimite o instiintare cum ca ai luat amenda xxxxx si procesul verbal se trimite la fisc direct. ceva de genul asta.

in cazul meu, am descoperit ca cele 2 amenzi au fost luate in 2004 si 2005, evident platite, dar din cauza serviciului de posta roman, copia PV si originalul chitantei n-au ajuns la politie pentru a le lua in evidenta, motiv pentru care politia a anuntat fiscul. si uite asa, amenda din 2005 de 300.000 a ajuns acum 1.500.000 si cea din 2005 de 500.000 a ajuns 1.000.000.

norocul meu ca am o sotie care pastreaza tot felul de hirtii si hirtiute. pentru ca am gasit chitanta cara face dovada platii amenzii din 2005, am fost cu ea la fisc si mi-a anulat-o. insa pe cea din 2004 inca o mai caut. daca nu, sint bun de plata.

so, daca luati amenda, si primiti un PV sau o instiintare, si o platiti, aveti mare grija de chitante. chiar daca le trimiteti la politie, pastrati-le ca altfel puteti pati ca mine.

pe de alta parte, stau si ma intreb, daca eu deveneam proprietar la 80 de ani si ma inregistram la fisc pt a plati impozit pe acea proprietate, aceste amenzi la ce valoare ar fi ajuns? oare se prescriu la un moment dat?

L.E. tatabobu, politia ma pupa pe basc, dar fiscul se pare ca nu. pt. ca organul poate intocmi PV-ul si trimite catre mine, dar daca nu ajunge din vina stiu eu cui, atunci te trezesti la plata impozitului cu "chifteaua". si crede-ma ca pina faci cerere la politie sa faca dovada transmiterii prin posta a PV catre tine, s-ar putea sa treaca ceva vreme, si tu ramii si cu impozitul neplatit (ca si astia sint smecheri - nu primesc plata impozitului pina nu achiti total sau partial amnda) si penalizat si la fel si cu amenda.

Edited by yozy, 09 February 2007 - 12:02.

#8 markmm

markmm

Member

• Membri
  • 603 posts
  • Model:Accent 1,5 Crdi

Posted 09 February 2007 - 19:01

Cum mai,amenda din 2004 si platita pe deasupra si s-ar putea sa te mai taxeze o data??!!??
Si cam cit ar trebui sa tinem chitantele si copiile si alte hirtii doveditoare??? 10 ani o fi de-ajuns??....[i]cenzurat[/i]. de legi in tara asta...
Hyundai Accent ,1.5 Crdi VGT 110cp

#9 NFS

NFS

nenea cu IMS-ul negru

• Admini
  • 1,688 posts
  • Model:Getz 1.5 CRDi

Posted 10 February 2007 - 03:53

Nu legile-s de vina, ci birocratia. Tu poti sa trimiti chitanta la politie prin posta sau s-o duci personal (teoretic ai putea s-o inmanezi oricarui agent de circulatie de pe strada, din cite am inteles)... asta nu garanteaza ca cel de la ghiseu care intra in posesia ei, de obicei inzestrat cu o mare lehamite, va face si ce trebuie ca sa ti-o stearga dintre datorii.

Eu nici nu ma mai stresez sa le mai trimit la politie. Le tin acasa intr-un dosar si la impozit le iau la mine, in caz ca ma intreaba de ele!
Hyundai Getz 1.5 CRDi - 88CP
Volvo XC90 2.4 D5 - 185CP / Ex-Hyundai SantaFe 2.0 CRDi

#10 uko

uko

Member

• Membri
  • 1,873 posts
  • Model:Accent

Posted 13 February 2007 - 14:08

am fost si eu azi la circa financiara...aveam, cica, o amenda neplatita de 1 si 1/2 ani...si i-am dus dovada - noroc ca am pastrat chitanta :doh: - si a oprit o copie facuta dupa 10 minute de stat la coada singurului xerox existent acolo, dupa care cica: sa pastrati originalul inca 5 ANI !!!! :fingerup: ca daca se intampla sa dispara date din calculator etc etc, sa am dovada...abia peste 5 ani se stinge obligatia de plata...
Accentul de foc...

#11 georol

georol

Robocop

• SuperMod.
  • 2,121 posts

Posted 13 February 2007 - 14:11

pai daca dispar acte ..... dispar numai incasarile ? amenzile au back-up special ?
Unii moderatori sunt mai tampiti decat botii.

#12 uko

uko

Member

• Membri
  • 1,873 posts

Posted 13 February 2007 - 14:13

:biggrin: cool..nu stiu...tot ce stiu e ca desi deja are aproape 2 ani amenda, mai trebuie sa pastrez inca 5 ani chitanta...i-am zis ca se duce naibii hartia pana atunci... a ras si aia, dar nu are ce face...astea-s legile... :fingerup: traim intr-o tara...
Accentul de foc...

#13 georol

georol

Robocop

• SuperMod.
  • 2,121 posts

Posted 13 February 2007 - 20:51

, mai trebuie sa pastrez inca 5 ani chitanta...

sincer eu stiam de 10 ani :doh:
Unii moderatori sunt mai tampiti decat botii.

#14 uko

uko

Member

• Membri
  • 1,873 posts

Posted 14 February 2007 - 08:38

nu ma pricep, insa oamenii mi-au spus si articolul din lege...abia dupa 5 ani se stinge obligatia de plata...
era una acolo care primise o amenda RATB din 2003 (abia acum ajunsesera la Circa Financiara...dupa 4 ani)...asta nu stia nimic de amenda...le-a cerut un Proces Verbal si aia nu aveau nimic la mana...doar aparea in calculator cu datorie... =)) te doare mintea...poate nici nu a existat amenda aia...
Accentul de foc...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users