Jump to content

Photo

Intrebare rovinieta ungaria

• Please log in to reply
23 replies to this topic

#1 craciunionut

craciunionut

Member

• Membri
  • 183 posts
  • Auto:hyundai
  • Model:i30
  • An:2011

Posted 29 June 2011 - 22:16

Salutare la toata lumea,in mai putin de o luna plec in vacanta in romania si dupa cum bine stim cu totii din austria spre romania nu poti trece decat pe la unguri(drum scurt) si voi tranversa ungaria pe autostrada,trebuie sa iau rovinieta daca doar trec prin ungaria?adica nu ies dupa autostrada ca sa ma opreasca politia sa imi dea amenta......sau poate voi stiti mai bine.multumesc mult pentru pareri.

#2 iflorin

iflorin

Member

• Membri
  • 1,382 posts
  • Auto:Hyundai
  • Model:Accent 1.6 16V
  • An:2008

Posted 30 June 2011 - 10:56

NU! ROVINIETA se plateste doar pentru Romania.
La iesire din Austria cu Ungaria opresti la statia peco(la cativa metri, de iesirea din terminal) si iti cumperi VIGNETA, perioada minima este 1 saptamana- dupa cate imi amintesc.
am 'tras' bicicleta pe dreapta.....

#3 craciunionut

craciunionut

Member

• Membri
  • 183 posts

Posted 30 June 2011 - 11:06

NU! ROVINIETA se plateste doar pentru Romania.
La iesire din Austria cu Ungaria opresti la statia peco(la cativa metri, de iesirea din terminal) si iti cumperi VIGNETA, perioada minima este 1 saptamana- dupa cate imi amintesc.

o da....bine am scris gresit eu rovinieta,am vrut sa spun Vigneta,deci trebuie neaparat?tatal meu vitreg nu a luat niciodata asa ceva la unguri si a facut peste 10 drumuri prin ungaria,si acum de curand se duce o fuga inaintea mea daca nici de data asta nu plateste amenda nu ma obosesc sa iau nici eu sau sa ma abat de la drum.... daca ajung sa fac pauza fortat la iesire din austria adica vreo 300 km,250 de acasa nu ajung la timp in romania....

#4 james kilowatt

james kilowatt

Belgianu'

• Membri
  • 2,481 posts
  • Auto:Skoda
  • Model:Superb 1.8TSI
  • An:2010

Posted 30 June 2011 - 11:52

Da, e obligatorie. Costa ceva de genul a 9 euro pt 8 zile. E mai scumpa decat aia de Austria si de durata mai mica, insa pe de alta parte e parfum fata de aia de Elvetia de exemplu unde te obliga sa iei pe tot anul calendaristic, chiar daca te duci sa zicem pe 29 decembrie...
Vezi ca au control video pe autostrada, asa e e mai safe sa o ai luata. Macar nu dau sticker din ala care nu se mai ia de pe geam :D

Skoda Superb 1.8/ Citroen C1  /_ EX- Hyundai Getz CRDI
benzina manual / benzina auto / VANDUT

#5 craciunionut

craciunionut

Member

• Membri
  • 183 posts

Posted 30 June 2011 - 13:33

ok am inteles ca trebuie,dar cum ramane ca stiu o persoana care a fost de cel putin 10 ori in 3 ani in tara si nu a cumparat niciodata vigneta la unguri???? totusi e cam scumpa 9 euro doar pentru 8 zile....eu doar trec pe la ei si trebuie sa platesc 20 de euro de pomana,nu e corect:))

#6 iflorin

iflorin

Member

• Membri
  • 1,382 posts
  • Model:Accent 1.6 16V

Posted 30 June 2011 - 14:16

perioada minima este de 8zile, asta e.....
cand ajungi in tara sa iti iei rovineta de Romania!!
Apropo; ce zici de cei cu camioanele peste 12t, care trebuie sa plateasca rovineta pentru 1an aprope 5000 ron(1210eur)?
am 'tras' bicicleta pe dreapta.....

#7 james kilowatt

james kilowatt

Belgianu'

• Membri
  • 2,481 posts

Posted 30 June 2011 - 15:23

@Ionut
Cum ziceam, se poate si mai rau, daca treci pe la Elvetieni lasi 31€ chiar daca mergi doar cativa km. Sau la italieni ori francezi dai fara probleme 20€ pt doar 150-200km... La unguri daca numai treci macar faci cam 300km dus 300 intors de autostrada, e rezonabil
Vezi poate oferta urmatoare, pe o luna sau cam asa ceva nu e mai ieftina decat cei 20€

#8 craciunionut

craciunionut

Member

• Membri
  • 183 posts

Posted 30 June 2011 - 15:39

[quote name='iflorin' timestamp='1309436211' post='131869']

bine ca nu am camion......

[quote name='james kilowatt' timestamp='1309440209' post='131878']

o sa vad acolo ce preturi au.....dar e nasol rau frate sa platesti toate astea doar ca treci pe la ei.....dar app am vazut la multe masini de romania prin austria ca nu aveau vigneta in geam cum se explica asta?

#9 MikkiDuda

MikkiDuda

Member

• Membri
  • 712 posts

Posted 01 July 2011 - 13:04

Pot fi persoane care nu platesc vigneta. Asta nu inseamna ca nu patesc nimic.
Din cate stiu eu, in Ungaria se plateste vigneta doar daca intri pe autostrada. Daca nu esti presat de timp, calculeaza ce ar insemna pentru tine din punct de vedere al timpului si consumului tranzitarea Ungariei pe drumurile nationale cu evitarea autostrazilor. Din calculele mele ies mai putini Km pe drumuri nationale (cam 20-30 pe distanta Viena-Szeget) dar mai mult timp din cauza vitezei reduse (aproape 7 ore fata de 4...). Alegerea este a ta. Eu as da 9 euro sa ajung cu 3 ore mai repede. Depinde si ce drum ai de facut dupa ce intri in tara. Daca te opresti in vest poate nu este o problema timpul, dar daca ai de ajuns mai departe trebuie sa mai iei in calcul si cele 6-7 Szeget Brasov spre exemplu. Sau 9-10 ore pana la Bucuresti cand oboseala celor 3 ore in plus se va simti.

Drum bun.

Edited by MikkiDuda, 01 July 2011 - 13:19.

#10 james kilowatt

james kilowatt

Belgianu'

• Membri
  • 2,481 posts

Posted 01 July 2011 - 13:32

+1 la cele scrise mai sus.

Vezi ca la unguri s-ar putea sa fie mai aspru decat la austrieci, vigneta e electronica si controlul automat, nu trebuie sa te prinda garcea fara ea in geam, ci HAL 9000.
Plus ca in Austria draciile alea care controleaza vigneta nu sunt imediat ce intri in tara, ci putin mai departe, de obicei dupa prima sau a doua benzinarie (daca e cumva inchisa sau picata conexiunea, si n-ai de unde sa o iei sa nu primesti amenda degeaba). Si multi din romani nu merg mai departe de atat, se opresc toti in outleturile si zonele alea comerciale de la granita :))

#11 craciunionut

craciunionut

Member

• Membri
  • 183 posts

Posted 01 July 2011 - 14:08

ok ms mult la amandoi pentru sfaturi,urari si idei.clar voi alege sa merge pe autostrada in ungaria nu am de gand sa trec prin acei oameni parca dupa alta planeta,cel putin asa mi se par mie.cat despre strazi va dati seama cum arata.......oricum am gps si ma voi ghida dupa el,daca apre ceva pe autostrada voi iesi la prima iesire si o voi lua pe alta ruta,dar sper sa nu se intample asa ceva...

nu ma voi opri in vest,voi merge pana la Ramnicu sarat un oras intre Buzau-Focsani.

#12 james kilowatt

james kilowatt

Belgianu'

• Membri
  • 2,481 posts

Posted 01 July 2011 - 22:46

cine-i de pe alta planeta?
Apropo, vezi ia tractorina din Austria, la unguri e mai scumpa, cu tot cu rotunjirea cursului valutar. Din fericire Ungaria e mica, o faci fara probleme cu juma' de rezervor.

#13 craciunionut

craciunionut

Member

• Membri
  • 183 posts

Posted 01 July 2011 - 23:23

cine-i de pe alta planeta?
Apropo, vezi ia tractorina din Austria, la unguri e mai scumpa, cu tot cu rotunjirea cursului valutar. Din fericire Ungaria e mica, o faci fara probleme cu juma' de rezervor.

lumea si strazile din ungaria.

tractorina?? te referi la motorina?oricum imi fac un plin de aici cu 1 euro litru de motorina si imi mai iau 30 de litri la mine pe care sa ii bag la granita cu romania si am ajuns acasa fara sa alimentez la vreo benzinarie in ungaria sau romania;)

Edited by craciunionut, 01 July 2011 - 23:25.

#14 Acc3nt

Acc3nt

Mod. local

• Local Mod.
  • 2,567 posts
  • Model:Accent
  • An:2006

Posted 02 July 2011 - 17:22

Pai de ce ii iei la tine?? Nu ai statie de combustibil la granita cu ungaria ??

Hyundai Accent 1.5 CRDi GLS Confort+ 4DR MT TR
FULL (adică full - full) TRAPAAA

#15 craciunionut

craciunionut

Member

• Membri
  • 183 posts

Posted 02 July 2011 - 18:38

nu pentru ca exista un loc aici langa mine unde costa 1 euro litru de motorina,nu cred ca voi mai gasi altundeva cu pretul asta.

#16 Cristist50

Cristist50

Member

• Membri
  • 2,119 posts
  • Model:ix35 Premium+ AT
  • An:2012

Posted 23 November 2013 - 21:19

Stie cineva ce anume trebuie sa ai la tine in masina cand tranzitezi Ungaria/Austria? Am un amic ce tocmai si-a luat o amenda la unguri pentru ca nu avea doua veste de semnalizare ...

Hyundai Sonata 2.4 GLS+ Deep Pearl Blue
Hyundai ix35 2.0 CRDi Premium+ AT Cool Brown

#17 james kilowatt

james kilowatt

Belgianu'

• Membri
  • 2,481 posts

Posted 23 November 2013 - 23:15

Da' basca avea?  :wacko:

#18 teodoreanu

teodoreanu

Member

• Membri
  • 977 posts
  • Model:Octavia 3
  • An:2014

Posted 24 November 2013 - 11:07

Obligatoriu  2 veste reflectorizante,cand esti stationat pe banda de urgenta persoanele care coboara din masina trebuie sa aibe vestele puse  . Acuma iarna lopatica, material antiderapant, lanturi . Doua triunghiuri reflectorizante, trusa medicala valabila,trusa de becuri de rezerva ! Asta va spun din experienta proprie am fost oprit iarna trecuta in Ungaria si am fost nevoit sa prezint toate cele scrise mai sus. Am avut tot, asa ca pot fi considreat ca am avut sapca buna :). Si mare atentie la pasagerii de pe locurile din spate sa aibe centrura pusa ca au ungurii niste amenzi frumoase.

#19 Cristist50

Cristist50

Member

• Membri
  • 2,119 posts

Posted 03 December 2013 - 15:30

Multumesc pentru informatii. Ma apuc sa caut ce imi lipseste.

#20 Cristist50

Cristist50

Member

• Membri
  • 2,119 posts

Posted 23 March 2014 - 11:30

A cumparat cineva de pe net vigneta pentru Ungaria? De curiozitate intreb, pentru ca ofera posibilitatea asta.

Ma duc iar la schi peste 2 saptamani :D

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users