Jump to content

Photo

Revizia poate fi facuta la orice service auto autorizat?

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Robert77

Robert77

Member

• Membri
  • 93 posts
  • Auto:VW
  • Model:up!
  • An:2012

Posted 28 June 2011 - 22:52

Ma apropii de revizia a - 3 - a ma rog sunt in al treilea an cu masina, normal tb facuta in octombrie (am aproapte 35.000km) in bord, dar o fac mai devreme prin august ca plec din tara ptr cateva luni.

Intreb daca revizia se poate face la orice sercive autorizat.

Cei de la Casa Auto din Iasi au preturi destul de mari la revizii si manopere.

Placutele de frana sunt consumabile din cate stiu eu. La ultima revizie (anul trecut in oct) mi s-a zis ca sunt la 85% la testul de frana din viata lor, deci probabil ca nu va fi nevoie de schimbul de placute de frana. Nu intra sa inteleg in accesoriile de 36 luni garantie :)

Din oct mi se termina garantia de 3 ani si mai am pe cea pana la 7 ani la grupul motor....cam nasol (intreb informativ cat costa o pompa de injectie in caz de ceva si din ce cauza se poate strica? la fel si ptr injectoare aceeasi chestie).

Daca sun la Casa Auto sa intreb cat ma ajunge revizia o sa imi zica pana in 500 lei dar probabil acolo ajunge 650 ron :). E obligatoriu sa imi schimb filtru de aer sau de polen?

Fost posesor de Hyundai i30, motor 1.4 benzina, model 2008. Voi mai cumpara vreodata Hyundai? Nu cred ....

#2 mariuss

mariuss

Member

• Membri
  • 41 posts
  • Auto:Hyundai
  • Model:I30
  • An:2008

Posted 28 June 2011 - 22:59

Filtrul de aer si cel de polen nu sunt chestii diferite ?

La revizia de 2 ani pe mine m-au intrebat daca vreau sa imi schimbe filtrul de polen, am zis ca nu vreau sa il schimbe, l-au scos afara totusi si l-au suflat cu aer comprimat sa il curete ( era destul de murdar ). Dupa ce a trecut iarna am inceput sa am un miros greu in masina si treaba asta a trecut numai dupa ce am schimbat filtrul de polen.

#3 Robert77

Robert77

Member

• Membri
  • 93 posts

Posted 29 June 2011 - 00:39

Nu exisista revizie de 2 ani, ci revizie in fiecare an, poate doreai sa spui dupa a doua revizie, care oricum se face la 12 luni de la prima, sau la implinirea nr-ului de km daca acesta se realizeaza in mai putin de 1 an.

As dori sa am acces la camere de luat vederi, dar la Casa Auto sa vezi ce iti face la masina nu sunt, decat ptr Mercdes (in atelier) de la hyundai nu vezi mare lucru, doar daca vb si te lasa sa mergi inside...ptr ca sincer daca e sa mai fac acolo as dori sa stau sa vad ce imi schimba, cum, sa nu infloreasca de la ei ca x, y, z ar tb schimbate.

Fost posesor de Hyundai i30, motor 1.4 benzina, model 2008. Voi mai cumpara vreodata Hyundai? Nu cred ....

#4 mariuss

mariuss

Member

• Membri
  • 41 posts

Posted 29 June 2011 - 08:30

N-am inteles nimic dar in fine. Ca idee atata timp cat reviziile sa fac la perioada sau km parcursi si perioada este 12 luni poti sa ai o revizie dupa 2 ani de cand ai cumparat masina cum e si in cazul meu. Nu a spus nimeni a cata revizie. Am zis doar la revizia de 2 ani ( fie ea si a 15-a ). In fine ... trecand peste off topic ... daca vrei sa stai cu masina vino la Bucuresti cu ea si mergi la DAB auto unde chiar te invita daca vrei sa stai cu masina in service.

#5 Robert77

Robert77

Member

• Membri
  • 93 posts

Posted 29 June 2011 - 14:24

Ce sa caut eu la Bucuresti....parca alte orase nu mai sunt, sunt din alt oras, Bucuresti e capat de tara ptr mine si oricum un oras care nu il suport. De fiecare data cand merg caut sa ies mai repede din el, aglomeratie si haos. :)

#6 mariuss

mariuss

Member

• Membri
  • 41 posts

Posted 29 June 2011 - 15:39

Cumva ... cineva are o problema de concentrare aici. E threadul tau cu intrebarile tale si cumva acum e vb de bucuresti vs alte orase ? Asta e unii din noi au avut nesansa de a trai si in orase care nu iti plac tie dar era vb despre serviceuri hiunday si nu am facut decat sa raspund intrebarii. Pune intrebari mai exacte daca vrei raspunsuri mai folositoare pt ca daca dai un search asa vag pe google sigur o sa gasesti numai serviceurile din bucuresti.

Edited by mariuss, 29 June 2011 - 15:42.

#7 Robert77

Robert77

Member

• Membri
  • 93 posts

Posted 29 June 2011 - 22:50

Am pus intrebari despre revizie ca am si aici in oras destule service-uri nu despre DAB-Bucuresti la care se face reclama multa :)

#8 mariuss

mariuss

Member

• Membri
  • 41 posts

Posted 29 June 2011 - 23:04

Am pus intrebari despre revizie ca am si aici in oras destule service-uri nu despre DAB-Bucuresti la care se face reclama multa :)

Tocmai de-aia nu ii fac si eu reclama, au suficienta cum zici si tu. Ai pus intrebari despre revizie, ai primit raspunsuri despre revizie. Daca puneai intrebari despre revizie in orasul X primeai raspunsuri despre revizie in orasul X. Suntem pe "Forumul posesorilor de Hyundai din Romania" ( scrie mare sus acolo ) nu pe forumul posesorilor de hyundai din orasul X. Vrei sa restrangi aria geografica a raspunsurilor, specifica asta clar. Spre exemplu eu am venit pe forum de pe telefon. In cazul in care n-ai folosit acest forum de pe telefon iti aduc la cunostinta ca varianta pt mobil nu afisaza toate datele despre utilizator ( cum ar fi distinctia de a fi cetatean al minunatului, pitorescului, maretului, preaslavitului si mult ravnitului oras ... Iasi ... pardon ... IASI :) ).

Edited by mariuss, 29 June 2011 - 23:05.

#9 Robert77

Robert77

Member

• Membri
  • 93 posts

Posted 29 June 2011 - 23:13

Pe revizia de 2 ani (Care a fost in nov anul trecut) la manopera apare asa

revizie 2 ani .... cant (1.8) pret (93.86) val (168.95) tva (40.55)

acum constat ca am platit in plus 200 ron ptr acest lucru care nu il inteleg. am fost la un service autorizat si mi-au zis ca m-au prostit. am mai verificat la alt service si la fel...

revizia a costat 657 ron si cand am facut revizia pe 1 nov 2010 aveam la bord 26.716 km.

Acum la telefon m-au aburit cei de la Casa Auto ca si anul trecut ca revizia va costa 450 ron daca se incadreaza in schimbarile standard. Sanatate de acum :) Cu noua lege pot face revizia la orice service autorizat.

Din facturile vechi am gasit pretul primei revizii 720 ron....rolling

Edited by Robert77, 29 June 2011 - 23:30.

#10 MikkiDuda

MikkiDuda

Member

• Membri
  • 712 posts
  • Model:i30

Posted 30 June 2011 - 12:35

Reviziile anuale nu sunt la fel. Din acest motiv, la service-urile de reprezentanta, sunt cotate ca standard intervale diferite de manopera. Daca un service independent va respecta carnetul de service va obtine deasemenea timpi diferiti de manopera la diverse revizii. Totul sta in pretul pe ora de fapt. Si respectarea carnetului de revizii. Spre exemplu, la fiecare 2 ani sau 35000 km la i30 se schimba lichidul de frana. Cel putin la mine in carnet este mentionat. Si cand se face durata reviziei creste indiferent de ce service face lucrarea. La fel cand vine vremea schimbarii curelei de accesorii sau a distributiei, a lichidului de racire, a placutelor de frana sau la reviziile la care pe langa uzualul schimb de ulei se verifica si restul zgarciurilor, suspensie, directie, sistem electric, eventuale erori la masina. Ideea e ca un service independent poate inainta un pret mai mic pe revizie sarind anumite etape ale ei. Asta legat si de schimbatul uleiului in regie proprie si gata revizia. Un schimb de ulei si filtre nu e acelasi lucru cu o revizie.

Revizia se poate face in alt service decat cel de reprezentanta conform legislatiei europene. Mai nasol e cand sunt reclamate probleme la un subansamblu la care s-a intervenit in timpul unei revizii. Eu personal nu as dori sa explic Hyundai Romania ca ei, in baza legislatiei Europene nu cea locala si in contradictie cu ce scrie in carnetul de service, trebuie sa imi schimbe sa zicem motorul pe garantie, dupa ce "revizia" a fost facuta la Gigi SRL.

#11 Robert77

Robert77

Member

• Membri
  • 93 posts

Posted 05 July 2011 - 23:33

La gigi srl nu umbla la motor ....

Lichidul de frana cat mai costa si asta?

Preturile de manopera sunt mari la reprezentanta oficiala.

#12 MikkiDuda

MikkiDuda

Member

• Membri
  • 712 posts
  • Model:i30

Posted 06 July 2011 - 12:27

Eu cred ca schimbul uleiului de motor la revizie este considerat interventie la motor.
Lichidul de frana nu costa foarte mult, manopera de inlocuire costa pentru ca se adauga timp in plus pe factura.
Nu intleg exact ce vrea sa insemne service autorizat. Autorizat de cine sa faca ce? Ca daca e autorizat de Hyundai Motors sa faca revizii la autoturisme Hyundai, preturile sunt cele de pe forum. Daca e service independent, nu este autorizat Hyundai, caz in care trebuie dovedit in cazul unor defectiuni ca acestea fac obiectul garantiei si nu sunt din vina servicului independent. Eu asta spuneam: nu as dori sa trebuiasca sa explic celor de la Hyundai de ce trebuie sa imi schimbe ei motorul daca imi sar cilindrii prin capota, desi eu am facut schimbul de ulei la service Audi sa presupunem. Sunt mai mult ca sigur ca vor spune sa mergi la Audi sa-ti schimbe motorul ca poate uleiul nu a fost bun. Si de aici bafta si distractie placuta cu justitia romaneasca. Din pacate in Romania in clipa de fata este dificil sa obtii dreptate. E dificil sa rezolvi ceva pe garantie si daca faci reviziile la reprezentanta...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users