Jump to content

Photo

[Probleme] - Condens / abur in faruri

• Please log in to reply
35 replies to this topic

#21 Virus

Virus

Member

• Membri
  • 1,669 posts
  • Auto:VW
  • Model:GOLF
  • An:.

Posted 21 December 2006 - 16:41

Cred ca le-am rezolvat :) Pana acum nu s-au mai aburit, insa nici nu a mai fost prea frig :dontknow:
Celofan blue accent
A CONDUCE O MASINA ESTE UN PRIVILEGIU, NU UN DREPT. STOP MELTENILOR DIN TRAFIC, VREM SOFERI CIVILIZATI!

#22 Virus

Virus

Member

• Membri
  • 1,669 posts

Posted 29 December 2006 - 12:25

Sau poate ca nu :rant:

@UKO: ce ziceai de sprayul ala?
Celofan blue accent
A CONDUCE O MASINA ESTE UN PRIVILEGIU, NU UN DREPT. STOP MELTENILOR DIN TRAFIC, VREM SOFERI CIVILIZATI!

#23 uko

uko

Member

• Membri
  • 1,873 posts
  • Auto:Hyundai
  • Model:Accent
  • An:2006

Posted 29 December 2006 - 15:10

spray ANTI FOG...sau de la johnson & johnson sau am mai vazut un model la selgros...
Accentul de foc...

#24 flomar

flomar

Member

• Membri
  • 2,268 posts
  • Model:Accent 1.5 CRDI ABS

Posted 29 December 2006 - 18:54

La mine nu s-au aburit niciodata. Din cate mi-amintesc eu tu ai umblat pe la faruri. Plecand de la aceste doua considerente ma gandesc ca atunci cand ai umblat poate nu ai pus ceva bine la loc si sunt locuri prin care patrunde umezeala. La Dacie pateam ca tine, dar acolo stiam sigur ca solutia ce lipea geamul farului de corpul lui nu mai etansa. A urmat apoi exfolierea, ruginirea interiorului farului :sad: , iar intr-un tarziu s-a transformat intr-un... Accent :D
Da-mi si mie un banut sa duc motorina de mancare lu' Accentu'.

#25 Virus

Virus

Member

• Membri
  • 1,669 posts

Posted 29 December 2006 - 23:39

Deci: la proiectoarele de ceata nu am umblat, dar se aburesc, iar la faruri am vrut sa vad la unul cum se scoate un bec de pozitie, si am pus totul la loc; insa si aici se aburesc ambele. Umezeala de fabrica?! :hmm:
Celofan blue accent

#26 RobyBoy

RobyBoy

Member

• Membri
  • 272 posts
  • Model:Accent 1.5 CRDI
  • An:2008

Posted 30 June 2009 - 23:07

cu parere de rau am ajuns sa scriu si pe topicul asta, mi s-a aburit un far.
Da stiu, am umblat la ele, am pus xenon, am gaurit capacul in spate sa iasa firele de la xenon, ambele faruri la fel, insa mi se abureste decat cel dupa dreapta, cel din stanga nu are nimic.
Cum as putea rezolva fara a ramane murdarie in far sau urme?Ideea e ca avand palarie nu poti baga nimic in far ca sa sterg geamul pe interior.

Edited by RobyBoy, 30 June 2009 - 23:09.

Ai bani mananci, n-ai bani.....ti-e foame!

#27 Guest_euasacred_*

Guest_euasacred_*
  • Guests

Posted 26 November 2009 - 08:14

Am observat de doua zile farul aburit si murdara sticla (pe interior)... Credeti ca se poate desface farul ?! Sticla de acel suport negru ?! Sa-l sterg cumva... Sa nu se mai abureasca... ce solutie din cele de mai sus ati aplicat ?!

Edited by euasacred, 26 November 2009 - 08:14.

#28 hpcnr

hpcnr

Member

• Membri
  • 1,145 posts
  • Model:Accent 1.3i 12v
  • An:2000

Posted 26 November 2009 - 08:25

Pai daca-i aburit si murdar pe interior NU E BINE ! Inseamna ca nu-i "inchis" ermetic !
Poate sa fie de la garnitura/masticul izolant dintre sticla si far, sau cauciucul izolator
ce vine in spatele farului la bec cazut/rupt. Daca mai ai garantie si acel caucuic e OK,
farul in sine nu-i spart/crapat, poti incerca sa-l schimbi pe garantie motivind ca-i
un defect de fabricatie = nu este inchis ermetic, izolat bine !
ACCENT "LC" - old model, but goooood !!!

#29 marius.zadara

marius.zadara

Member

• Local Mod.
  • 2,814 posts
  • Model:Accent 1.5 CRDi GL M/T
  • An:2007

Posted 26 November 2009 - 09:23

Manualul de utilizare este foarte clar in acest sens, in cazul cand se produce condens pe interiorul farului, trebuie sa mergeti la service pentru remediere. Am mai intalnit cazuri la masina anterioara cand oamenii le "remediau" acasa, dezlipind farul si lipindu-l la loc, insa nu a tinut prea mult timp, motiv pentru care au ajuns in final tot la service. Garantia la far in acest context este cea maxima.
"Nu totul e precum pare si nu totul pare precum e" (Merlin)

#30 asutavi

asutavi

Drive my way!

• Membri
  • 1,036 posts
  • Auto:---
  • Model:---
  • An:---

Posted 26 November 2009 - 12:39

Mai exact in manual scrie ca aburirea farurilor nu indica vreo problema daca se intampla doar pe ploaie puternica sau dupa spalare. In caz ca apa de la condes se scurge in interiorul lampii atunci trebuie verificat vehiculul la service.
Trebuie sa fie inchis ermetic ca sa nu se abureasca? Eu credeam ca trebuie sa fie bine aerisit :unsure:
Salutare baieti, va las cu bine si multumesc pentru toate sfaturile voastre!

#31 hpcnr

hpcnr

Member

• Membri
  • 1,145 posts

Posted 26 November 2009 - 12:43

Pai daca n-ar fii inchis cit de cit ermetic nu crezi ca de fiecare data cind ploua,ninge,
e ceata sau frig afara ar fii condens in faruri ? De ce crezi ca sint garnituri la socluri,
sau acele palarioare de cauciuc ? Sau ce crezi tu ca s-ar intimpla cind afara e multa
umezeala ?

Edited by hpcnr, 26 November 2009 - 12:46.

#32 flomar

flomar

Member

• Membri
  • 2,268 posts
  • Model:Accent 1.5 CRDI ABS

Posted 01 December 2009 - 00:18

Trebuie sa fie inchis ermetic ca sa nu se abureasca? Eu credeam ca trebuie sa fie bine aerisit :unsure:

Intr-adevar acasa trebuie aerisit pentru a evita condensul, dar asta pentru ca sursa de umezeala e in casa: prin respiratie eliminam 2 litri/zi, florile, rufele spalate, aburii de la baie 1litru/zi, bucatarie 0.5 litri/zi. Asta pentru o persoana. Daca familia are 4 persoane iaca 14 litri de apa pe zi care trebuie eliminati prin aerisire. La faruri eu zic ca e pe dos: ansamblul trebuie sa fie cat mai ermetic pentru a nu permite patrunderea umezelii din atmosfera. In far practic nu este nicio sursa de umezeala, ba dimpotriva caldura becului usuca aerul din el.

Ma gandesc ca si umezeala din faruri poate fi un motiv pentru care unii schimba becurile mai des.

Citind topicul vad ca @virus a avut probleme, desi a spus ca nu a umblat la proiectoare. Probabil la el fie au fost montate gresit din fabrica, fie a umblat cineva la ele pe filiera producator-importator-dealer-client. Cine poate sa-mi garanteze ca nu i-au lovit/inlocuit spoilerul pe aceasta filiera?

Da-mi si mie un banut sa duc motorina de mancare lu' Accentu'.

#33 torvalds

torvalds

Member

• Membri
  • 1,250 posts
  • Auto:Hyundai/ BMW
  • Model:Accent/ 318i
  • An:2007/2002

Posted 01 December 2009 - 10:25

Dã-le o gaurã de 10 :)
I am back.

#34 rhsystem

rhsystem

Member

• Membri
  • 49 posts
  • Model:Coupè 1.6 Tiburon
  • An:1998

Posted 02 October 2010 - 00:19

Tare ultimu' topic :))

Din pacate, acuma de cand sa pus ploaia am descoperit ca stopul din spate stanga se abureste...Maine o sa il "operez".

Posibila rezolvare: Din cate m-am documentat cu ajutorul lui gogu, stopul/farul trebuie controlat bine sa nu fie desprinsa garnitura; ar trebuii ca in partea de jos sa fie un orificiu mic prin care se scurge eventualul condens/apa/balta sau cum vreti voi (controlati sa nu fie infundat); se usuca prima data cu o carpa/servetel sticla iar apoi se actioneaza cu feonu timp de 3-5 min.
Hyundai Coupè Tiburon 1.6 16V - Full optional

#35 hpcnr

hpcnr

Member

• Membri
  • 1,145 posts

Posted 02 October 2010 - 05:30

" ......se usuca prima data cu o carpa/servetel sticla iar apoi se actioneaza cu feonu timp de 3-5 min. "

- pe dinauntru sau pe dinafara stergi/usuci cu carpa/servetelul ?

Pe dinauntru numai daca desfaci/dezlipesti sticla farului de corpul propiu zis, ceea ce cred ca n-are rost odata ce utilizezi feon-ul, eventual numai daca sticla e murdara pe interior ii vad rostul la o astfel de operatiune.
Pe dinafara iar nu-i vad rostul odata ce condensul e in interiorul farului, doar asa ca vrei sa
cureti sticla pe dinafara ca sa vezi mai bine cind a disparut condensul din interior dupa utilizarea feon-ului.

Eu as recomanda ca operatiunea de "deumidificare" ar trebuii facuta intr-o destul de calda, fara umezeala prea mare, sau intr-un garaj cu o temperatura destul de "ridicata" unde sa nu fie umezeala.
Daca condensul reapare destul de repede ceva nu este in regula si ar trebuii indentificata mai
intii "buba" , remediata, apoi "deumidificat" farul.

Edited by hpcnr, 02 October 2010 - 05:32.

#36 cris74

cris74

Member

• Membri
  • 17 posts
  • Auto:hyundai
  • Model:accent

Posted 05 December 2013 - 06:20

Salut. Am si eu aceeasi problema cu farul stanga. Clema de fixare a capacului cu garnitura din spatele farului era rupta de cand am luat masina(sh 2009) si am suspectat aceata cauza ptr. condensul din far. Am  in locuit intre ele acele capace (de pe dreapta pe stanga), dar tot farul stanga face condens. Cel de dreapta, chiar cu capacul neetans nu a facut condens.Ptr scoaterea condensului din far folosesc tot uscatorul de par, la care am montat/adaptat un furtun de la un aspirator auto ptr a-l putea intoduce in far, dupa scoaterea becului de faza lunga/scura.Ptr a merge mai repede operatiunea de uscare a farului, scot si becul de la semnalizare(ptr o circulatie mai buna a aerului in interiorul farului). Din pacate, nu am reusit sa identific cauza exacta a fenomenului, ptr a o putea inlatura. S-auzim de bine! 

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users