Jump to content

Photo

TRASEU Romania - Italia

• Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 catanutz

catanutz

Member

• Membri
  • 441 posts
  • Auto:Hyundai
  • Model:Accent 1.5 CRDI
  • An:2007

Posted 18 May 2010 - 10:19

Ma poate ajuta si pe mine careva cu un traseu Romania (Iasi) - Italia (Poggibonsi). Orice informatie poate fi de folos (iesire din tara, taxe autostrazi, radare, etc).Ms.

#2 Maxirazvan

Maxirazvan

Carcotas sef

• Membri
  • 1,822 posts
  • Auto:Fiat Linea 1.3 JTD 90CP
  • Model:Mini Ferrari

Posted 18 May 2010 - 17:12

Cred ca in prima instanta un GPS te ajuta fara dar si poate , ai de cumparat rovignete la unguri si la austrieci iar in italia din cate stiu(nu am fost inca) sunt anumite autostrazi pe care se plateste in functie de nr de km (ex: roma-venetia 20 euro , dar nu e sigur suma asta poate sa fie mai mult sau mai putin)

Edited by Maxirazvan, 18 May 2010 - 17:31.

Just me !

#3 marius.zadara

marius.zadara

Member

• Local Mod.
  • 2,815 posts
  • Model:Accent 1.5 CRDi GL M/T

Posted 18 May 2010 - 17:25

Poate te ajuta VIA Michelin

Confirm cele spuse de Maxi, cand am fost la Torino accesul pe autostrada s-a platit. Dar se merita ...
"Nu totul e precum pare si nu totul pare precum e" (Merlin)

#4 teodoreanu

teodoreanu

Member

• Membri
  • 990 posts
  • Auto:Skoda
  • Model:Octavia 3
  • An:2014

Posted 18 May 2010 - 17:37

Iasi-Oradea-Debrecen-Budapesta-Viena-Graz-Vilach-Udine-Padova-Bologna-Poggibonsi ai de facut (2013 Km si ca timp de deplasare 22 de ore).Prin Slovenia este mai scurt cu 100 de km si o ora dar nu recomand ! La unguri taxa de autostrada este aproximativ 10 Euro pe 10 zile si la austrieci tot asa. In Italia pe distanta pe care o ai de parcurs la ei sa-ti pregatesti cam 30 de euro,la ei este cu bariera pe portiuni de autostrada.In Italia sa fii atent sa te incadrezi la barierele de pe autostrada pe banda unde se plateste cash ca te poti trezi pe banda de abonamente si iesi mai greu din rand. In Ungaria si Austria se conduce civilizat in limita de viteza permisa in Italia nu prea se da tare acolo lumea cu masina si au prostul obicei sa se uite pe banda 2 ca la noi.Pentru mine Italia a fost ca in Romania ca civilizatie au o tara frumoasa dar atata. Daca nu mergi la neamuri sa te astepti dimineata la un mic dejun plin de cornuri si marmelada nu servesc mezeluri la ora aia :))
O zi buna!

#5 Maxirazvan

Maxirazvan

Carcotas sef

• Membri
  • 1,822 posts

Posted 18 May 2010 - 17:37

Iar pe GPS dai locatiile din aproape in aproape nu orasul de plecare si orasul de destinatie.

Ca si exemplu : Iasi-Nadlag , dupa Nadlag-Viena si tot asa , ca altfel e posibil sa te bage pe unde nu vrei.

In fine e foarte util un GPS , te scoate din toate incurcaturile , iar o alta conditie este sa ai si o harta rutiera a europei sa stii pe unde sa-i dai sa te duca GPS-lui.
Just me !

#6 catanutz

catanutz

Member

• Membri
  • 441 posts

Posted 19 May 2010 - 07:30

Prin Slovenia este mai scurt cu 100 de km si o ora dar nu recomand!

De ce nu recomanzi trecerea prin Slovenia?

In fine e foarte util un GPS, te scoate din toate incurcaturile, iar o alta conditie este sa ai si o harta rutiera a europei sa stii pe unde sa-i dai sa te duca GPS-lui.

Desigur ca o sa mi iau si un gps cu mine si eventual o harta.
Orice informatie e bine venita in continuare. Data plecarii este 30 mai. Multumesc!

#7 mustache

mustache

Member

• Membri
  • 2 posts
  • Auto:Hyundai Accent
  • Model:1.4 DOHC
  • An:2006

Posted 19 May 2010 - 09:08

Pentru tine iti recomand sa iesi prin Bors,Oradea-E60 pana la Budapesta apoi ca sa nu intri in oras prinzi M0\M7\E71 pana la Nagykanizsa,autostrada e ok,apoi prinzi E65 Slovenia pana la Maribor dupa care ti Ljubljana apoi Trieste,intrare in Italia,autostrada e super,apoi E70 Padova-Ferrara-Bologna-Firenze-Poggibonsi cu indicatoarele care sunt la tot pasul aici nu te ratacesti...vigneta pt unguri o poti lua inca din vama romaneasca,cea mai ieftina e 4 eur,la sloveni costa 35 eur valab 1 luna,o iei imediat la intrare si o lipesti pe parbriz pt ca au sistem de urmarire electronic,la italieni sunt Telepass-uri unde la intrare pe autostr iti iei un tiket si la iesire platesti in fct de distanta parcursa.Drumul asta il fac de 3 ani,eu lucrez in zona Milano si este mai economic bani-timp,am fost si pe la Gratz\AU dar nu se merita numai daca iesi din autostrada si o iei pe nationale sa vezi decorul care intr-adevar nu merita ratat macar o data in viata,fa plinul la iesire di RO si te va tine pana in SLO unde preturile sunt cele mai mici,ungurii te talharesc la curs valutar,daca conduci numai tu faci pauzele de odihna numai in autopass-urile aglomerate,viteza o ti in limitele legale,vezi indicatoarele care averizeaza,la italieni sunt sistemele electronice de urmarie a vitezei Tutor care te bifeaza daca ai mai mult de 130km\h la cel mult 3 din pct de urmarire in rest ''buon viaggio!''

#8 catanutz

catanutz

Member

• Membri
  • 441 posts

Posted 19 May 2010 - 09:46

Ms mult de indicatii, chiar pe aici ma gandeam si sa plec, fiind si drumul cel mai scurt. Poate la intoarcere am sa trec prin Austria.

Edited by NFS, 19 May 2010 - 09:53.
NU MAI CITA ULTIMUL MESAJ, E CLAR CA LA EL TE REFERI!

#9 catanutz

catanutz

Member

• Membri
  • 441 posts

Posted 19 May 2010 - 12:21

ROMANIA
Iasi – Tg Frumos – Pascani – Tg Neamt – Poiana Largului – Tulghes – Toplita – Reghin – Cluj Napoca – Huedin – Alesd – Oradea (510km) – Bors = 521km

UNGARIA
Bors (pe E60 pana la Budapesta) – Artand – Mezopeterd – Berettyoujfalu – Sarand – Debreden (faci stanga, dupa care dreapta si intri pe M35, apoi pe M3) - Budapest = 300km - (merg pe M7/E71) – NagyKanizsa = 511km

SLOVENIA
NagyKanizsa – Maribor = 134km – Ljubljana = 255km – Trieste = 352km

ITALIA
Trieste (merg pe E70 pana in Poggibonsi) – Padova – Ferrara – Bologna – Firenze – Poggibonsi = 440km

OBS: vigneta pt unguri = 4eur cea mai ieftina, la sloveni = 35eur pt 1 luna (o iei imediat la intrare si o lipesti pe parbriz pt ca au sistem de urmarire electronic), la italieni au telepass-uri unde la intrare pe autostr iti iei un tiket si la iesire platesti in fct de distanta parcursa.

TOTAL = 1824km

Asta e traseul care l-am configurat eu cu informatiile obtinute de la voi si alte surse. Orice informatie e bine venita in continuare pana pe 30 mai. Ms.

URGENTA!!! Am nevoie de pasaport pt a tranzita Slovenia??? cineva mi-a sp ca da. asa e? sau pot trece peste tot numai cu buletinul?! Unde am voie sa folosesc detector de radar + GPS si in ce tara nu?!

Edited by catanutz, 19 May 2010 - 12:40.

#10 NFS

NFS

nenea cu IMS-ul negru

• Admini
  • 1,688 posts
  • Model:Getz 1.5 CRDi

Posted 19 May 2010 - 12:37

Daca Slovenia nu e membru UE (habar n-am), atunci iti trebe pasaport.
Hyundai Getz 1.5 CRDi - 88CP
Volvo XC90 2.4 D5 - 185CP / Ex-Hyundai SantaFe 2.0 CRDi

#11 catanutz

catanutz

Member

• Membri
  • 441 posts

Posted 19 May 2010 - 14:04

Daca Slovenia nu e membru UE (habar n-am), atunci iti trebe pasaport.

Da, am aflat ca e membru UE, deci pot trece cu C.I.

#12 fisherman

fisherman

Member

• Membri
  • 66 posts
  • Model:i30 confort-sport
  • An:2008

Posted 19 May 2010 - 22:16

Salut.

Eu fac partea Ungaria-Austria deoarece vignieta in Austria era doar 9 euro (in aug 2009), nu 35 ca in Slovenia, iara din diferenta platesti autostrada in Italia(portiunea Udine-Padova te costa cam 15 euro). In plus e mai frumos pe acolo si benzina mai buna. Cred ca cea mai buna din partea asta a Europei si austriecii nu au nici un put petrolier! De aceea trec mereu ziua prin Austria, imi place ordinea si linistea lor.

Sa iti iei si harti ca nu au nevoie de baterii... si uneori te orientezi mai repede.

Edited by fisherman, 19 May 2010 - 22:18.

Be good when life is bad...

#13 catanutz

catanutz

Member

• Membri
  • 441 posts

Posted 20 May 2010 - 07:23

Doresc sa ma intorc prin Austria, ca la intoarcere nu ma mai grabesc. vigneta la sloveni e 15eur pt 7 zile sau 30eur pt 30zile. Oricum ms de info.

Edited by Aztec, 20 May 2010 - 08:14.
Nu mai cita ultimul post! E chiar asa de greu?

#14 catanutz

catanutz

Member

• Membri
  • 441 posts

Posted 20 May 2010 - 19:41

Stie careva ce tip de RADARE o sa intalnesc in drum spre Italia???

#15 Maxirazvan

Maxirazvan

Carcotas sef

• Membri
  • 1,822 posts

Posted 22 May 2010 - 17:25

GPS-ul nu este interzis nicaieri in lumea asta.
Detectorul de radar este interzis , ce stiu sigur este Grecia de restul........ habar n'am.

Pe autostrazi GPS-ul nu te ajuta foarte mult , te poti descurca si fara , insa in orase e sfânt.

Mergi cu viteza legala si nu vei avea probleme , sfatul meu.

Drum bun.

Edited by Maxirazvan, 22 May 2010 - 17:26.

Just me !

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users