Jump to content

Photo

Amortizoare

• Please log in to reply
1491 replies to this topic

#1 giovanotti

giovanotti

Member

• Membri
  • 107 posts
  • Auto:Hyundai
  • Model:Accent 1.4
  • An:2007

Posted 03 April 2007 - 11:12

Hai sa facem un topic numai cu amortizoarele de la noul accent; cand(la cati km) au inceput sa cloncane, zdrandane, etc...
A schimbat cineva pe garantie vreun amortizor ? Cum s-a convins si nenea' mecanicu ca amortizorul necesita inlocuire ?
In cazul meu la viteze mici cloncane pe dreapta fata, cred si pe spate ca si cum nu am amortizoare. Mecanicu' de la service a ridicat-o a hatanat de roti..... " nu are nimica domne' "
Astept impresii !
A schimbat cineva amortizoarele pe gaz cu altele pe ulei sau mixte ?

#2 Ktau28

Ktau28

Member

• Membri
  • 360 posts
  • Model:Accent GL+ 1,5 Diesel
  • An:2006

Posted 03 April 2007 - 11:30

Esti sigur ca sunt amotizoarele de vina? Nu de alta dar suspensiile noului accent sunt "best in class" la zgomote.
Daca te tin nervii, du-te la un atelier neutru, sa-ti dea scris ca e picat amortizorul, dupa care du-te la reprezentanta, altfel iti spune ca nu are nimic
still driving an Accent

#3 Zetics

Zetics

Seven Up!

• SuperMod.
  • 3,719 posts
  • Auto:Hyundai / Subaru
  • Model:Accent 1.6 / Forester XT
  • An:2005 / 2006

Posted 03 April 2007 - 12:32

Si ca fapt divers, stiu ca amortizorul ti-l schimba daca are sub 40% eficienta, sau daca diferenta stanga-dreapta este peste 20%
Hyundai Accent 1.6 16V, Limited edition (in Ro), Prestij Power - 105 horsi, Celofan Blue
Subaru Forester 2.5XT 230CP Symmetrical AWD

#4 zorin

zorin

Member

• Membri
  • 592 posts
  • Model:Accent 1.5crdi

Posted 03 April 2007 - 12:41

mie mi le-au schimbat pt joc in tija.

#5 andrei123

andrei123

Member

• Membri
  • 104 posts
  • Model:Accent 1.5 CRDi

Posted 03 April 2007 - 16:49

Primu amortizor mi l-au schimbat la revizia de 1000 pt ca incepuse sa curga (eu am sesizat, dreapta fata). La 7500 mi-au schimbat ambele amortizoare (plus flansa dr fata + ceva de la etriere) de pe fata pt ca imi troncanea la viteze mici pe denivelari. Acu am 19.000 km si deocamdata par ok. Cand am avut problema cu suspensia am vb si cu un mecanic la un moment dat si cica suspensia la accentu nou ar fi foarte slaba

#6 Muratu

Muratu

Member

• Membri
  • 1,491 posts
  • Model:Accent 1.5Crdi VGT

Posted 03 April 2007 - 18:04

Sunt chiar asa de proaste cum se aude, chiar mai proaste ca la Logan? :o
Pana nici io nu pot sa cred asa ceva. :pray:
Cam intre ce masini se claseaza Accentu la suspensii?

#7 lentzi

lentzi

Member

• Membri
  • 16 posts
  • Auto:Opel
  • Model:Astra

Posted 03 April 2007 - 18:46

Andrei123, amortizoarele pe gaz curg?

Se cunoaste ca suspensia de la logan este una dintre cele mai reusite - mai ales pt drumurile de la noi.
Acest fapt se datoreaza platformei imprumutate de la Megane/Micra dar si a cauciucurilor mai late decat la Accent.

#8 Boob

Boob

Member

• Membri
  • 360 posts
  • Model:Accent 1.5 crdi-abs

Posted 03 April 2007 - 19:12

Am 9300 km in 6 luni si cit am carat cu masinuta asta n-are nimic.Si n-avem cele mai bune drumuri!!

#9 woulfy

woulfy

Member

• Membri
  • 106 posts
  • Auto:Hyundai, Opel
  • Model:Accent 1.5, Astra Clasic
  • An:2007, 2008

Posted 03 April 2007 - 21:02

E posibil ca la diesel sa fie alte amortizoare (mai bune) avand in vedere ca si masina e mai grea?
Din ce spune andrei123 ma ia cu friguri

#10 Rumbu

Rumbu

Mama ranitilor

• SuperMod.
  • 1,863 posts
  • Model:Sonata 2.4 Full M/T

Posted 03 April 2007 - 21:02

Se cunoaste ca suspensia de la logan este una dintre cele mai reusite

=)) Defineste te rog ce inseamna suspensie reusita. Are loganul vreun control activ al geometriei? E adaptiva suspensia? E multilink?
Felicitari celor care nu razuiesc taloane sa castige sepci, celor care nu cauta lantisoare de aur in parizer... de la Rumbu, numai respect.
2006 Sonata 2.4 Full M/T Crystal Silver

#11 flomar

flomar

Member

• Membri
  • 2,268 posts
  • Model:Accent 1.5 CRDI ABS

Posted 03 April 2007 - 22:56

Andrei123, amortizoarele pe gaz curg?

Am sapat 1/2 h, dar a meritat: aici si aici.
De aici rezulta ca pe Accent s-au folosit si amortizoare cu ulei.
Cam asa ceva avem pe masina.

P.S. Nu curg decat daca sunt...bune :sad:

Edited by flomar, 03 April 2007 - 22:58.

Da-mi si mie un banut sa duc motorina de mancare lu' Accentu'.

#12 buggy

buggy

Member

• Membri
  • 288 posts
  • Auto:HYUNDAI
  • Model:ACCENT 1.4 DOHC STYLE

Posted 06 April 2007 - 19:47

Pai daca sunt MADE IN CHINA nu ma mira ca sunt probleme :angry:

#13 silversf

silversf

Member

• Membri
  • 132 posts
  • Auto:Hyundai/Daewoo
  • Model:Accent GLS/Matiz EAC
  • An:2007/2006

Posted 06 April 2007 - 20:49

Cam asa ceva avem pe masina.

Chinezoii astia se lauda nu gluma:

Wenzhou ca&L Auto Parts Co.,Ltd.

Shock Absorber

Click to enlarge image

We supply many kinds of shock absorber for Mercedes-Benz, BMW, Audi, Nissan, Honda, Toyota, Mitsubish, Hyundai, Kia, Daweoo, Mazda, and so on

Our products confirm to the Korean and Germany stardard, and our price adapt to all over the world. We have our our experters to research and develop for them.

NU cred ca la mertz sau bmw sa le curga telescoapele, iar daca aceleasi telescoape sunt pe Cielo la 33k nu am avut nici o problema cu ele. Sa speram ca bataile la telescoape nu sunt decat cazuri izolate si suspensia nu este una problematica.

#14 andrei123

andrei123

Member

• Membri
  • 104 posts
  • Model:Accent 1.5 CRDi

Posted 09 April 2007 - 20:01

la a mea nu cred ca erau pe gaz. Chestia care se prelingea pe amortizor, pe sub protectia aia de plastic era uleioasa si dupa ce au verificat la service, agentul care mi-a adus-o inapoi a zis ca intradevar a curs si l-au schimbat, asa ca ....

#15 Ktau28

Ktau28

Member

• Membri
  • 360 posts

Posted 06 June 2007 - 17:36

Asa cum am mai spus pe alt topic am cerut un test la amortizoare pentru ca prea topaia masina. In service la Cta 34 RON testul. Zic, bun daca nu sunt probleme i-l platesc ca nu-i mult.

Am facut testul astazi si am obtinut valori de 81% pe puntea fata respectiv 54stg cu 56dr pe puntea spate. In tabelele lor spune ca eficienta trebuie sa fie sub 20% pentru ca amortizorul sa fie defect.

Oricum lipsesc foarte multe date din fisa aia cum ar fi presiunea in pneuri, masa masinii etc. pentru care receptionerul a dat din umeri. E inutil sa spun ca aceste date pot influenta esential rezultatul (testerele sachs au protectie la introducerea de date eronate de catre operator - asta nu avea)

Cei care ati schimbat amortizoare la ce valori le-ati schimbat?

Edited by Ktau28, 06 June 2007 - 18:08.

still driving an Accent

#16 giovanotti

giovanotti

Member

• Membri
  • 107 posts

Posted 07 June 2007 - 08:21

Salut !
Eu de doua saptamani astept amortizorul dreapta fata; joc in tija. Azi ma duc peste ei; deja volanul la gropi a inceput sa troncane plus ca bocane si amortizorul.
A luat cineva in considerare inlocuirea amortizoarelor de cacao de pe accent pe banii proprii montand unele similare pe ulei.
Un amortizor defect sau ineficient duce la transmiterea socurilor (energiei cinetice) la alte parti ale suspensiei, poate chiar si la axul volan care crapa foarte repede.
Incep sa cred ca vom schimba casete de directie si axuri volan intr-o veselie, dar degeaba, noi eliminam efectul, cauza trebuie sa o cautam in alta parte adica pe la amotizoare. In curand va incepe campania de schimbat arcuri, capete de bara, bucsi si alte minuni. In garantie merge, sa vedem ce ne facem dupa 3 ani la expirarea garantiei, stim cu totii preturile de la "hyundai parts" :wall:
Eu deja am inceput sa caut amortizoare pe ulei compatibile cu sistemul de fixare de pe accent si pe banii mei le voi schimba !Deocamdata nu am gasit! Ma p... pe garantia fantastica de la hyundai :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: In fond este vorba despre siguranta familiei mele !
Ganditi-va un pic la acest topic !

#17 Ktau28

Ktau28

Member

• Membri
  • 360 posts

Posted 07 June 2007 - 08:30

E posibil ca (dar eu sper sa nu fie asa :pray: ), chinezariile prezentate in link-ul lui flomar sa fie singurele disponibile pentru accent.

Am mai citit si pare-se ca eficienta trebe sa fie intre 40 si 80%.
still driving an Accent

#18 tudormon

tudormon

Member

• Membri
  • 86 posts
  • Auto:Hyundai / ex-Renault
  • Model:Accent / ex-Clio

Posted 07 June 2007 - 09:30

Wait, ce s-ar putea face pentru chestia asta? (nu ma pricep la mecanica, dau variante)
- alte amortizoare
- alte suspensii

Astea ar rezolva problema?

Cat ar fi un "kit" din fiecare? O cunostinta cu logan vrea sa isi puna suspensii (parca) mai sport si a zis ca il duce la 2000 RON, ceea ce nu e un capat de tara. Voi ce stiti?

#19 giovanotti

giovanotti

Member

• Membri
  • 107 posts

Posted 07 June 2007 - 09:49

Nici chiar asa !
Un amortizor Monroe sau Bilstein pentru Cilelo sau Opel.... costa in jur de 250 ron. Socurile cauzate de gropi sau inclinarea masinii la viraje bruste sunt (ar trebui) controlate de amortizoare ceea ce nu este cazul accentului. La arcuri sau bucsaraie nu cred ca rebuie sa umblam. De exemple bucsile sunt introduse la lagaruirea articulatiilor si arcurile preiau sarcini verticale. Ma repet : socurile sunt absorbite cred ca 90% de amortizoare.
Hai sa mai sapam in legatura cu amortizoare pe ulei sau combinate gaz / ulei. Unde le gasim si cat costa !

#20 andrei_r

andrei_r

Nigger

• Membri
  • 1,777 posts
  • Auto:Hyundai/Honda
  • Model:Accent CrDI/Civic
  • An:2006/2008

Posted 07 June 2007 - 12:00

Eu foarte curand, ma voi duce sa fac un test la amortizoare "pe usa din dos". Va tin la curent :drive:
Honda Civic Sedan 1.8 benzina -140CP, M/T, Taffeta White
Fost posesor de Accent 1.5 CRDI - 110 CP - Neutral Grey (ramas in familie)

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users