Jump to content

Photo

Elantra 2.0 CRDi 2003

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 alecsc

alecsc

Member

• Membri
  • 6 posts
  • Auto:HYUNDAI
  • Model:ELANTRA XD 2.0 CRDi
  • An:2003

Posted 26 December 2009 - 20:32

Salutare,

Tocmai mi-am cumparat o Elantra 2.0 CRDi din 2003 si sunt foarte multumit de ea.
Rog posesorii de astfel de masini sa ma ajute in alegerea becurilor pentru faruri (mi s-a ars unul si parca as trece la niste faruri mai bine - Extreme sau Blue Vision) dar nu imi dau seama ce fel de becuri sunt necesare pentru aceasta. In carte scrie 55/5 W :( please help me....

Pe de alta parte nu reusesc sa gasesc niciunde dimensiunile pentru stergatoarele de parbriz... le cunoaste cineva?

#2 Razvante

Razvante

Member

• Membri
  • 563 posts
  • Auto:Mitsubishi
  • Model:Lancer Clasic
  • An:2007

Posted 26 December 2009 - 20:52

Nu detin un raspuns exact pentru problemele tale insa te pot indruma atat cat ma ajuta logica:
Becuri: Daca ai faza scurta si faza lunga pe acelasi bec e H4, daca ai faza lunga pe bec separat de faza scurta ai H7. Deci e de ajuns sa stii acest indicativ si mergi la magazin sa ceri unul din cele 2 modele.Philips ExtremePower am folosit si m-au tinut fix un an. E drept sunt indiscutabil mai bune decat cele stock,dau o lumina mai alba si fac condusul noaptea mai placut, insa nu stiu daca durata de viata relativ scurta poate sa justifice pretul de 4 ori mai mare. Eu recomand Philips Longlife. Le am pe masina inca din 2004 cu sincopa de un an cat le-am tinut pe celalalte. inca merg, iar ca loc de achizitie,poti incerca la AutoKarma, au preturi ok.Poti incerca si Vision Plus am auzit multe pareri pozitive despre acestea.
Referitor la dimensiunea stergatoarelor, e relativ simplu, ori le masori cu o ruleta pe cele vechi, ori, la magazin te uiti pe spatele ambalajului si sunt trecute toate marcile de masini cu care sunt compatibile respectiv partea pe care se monteaza. EU folosesc Elca sunt unele albastru deschis, se gasesc in supermarchet-uri, sunt relativ slabe calitativ insa si ieftine,7-8ron/buc, lucru ce imi permite sa le schimb la 3-4 luni.
Dupa 180k km parcursi cu Hyundai Accent LC fara batai de cap si fara investitii majore, pentru mine refrenul e acelasi "Nu e instrument ca naiu', nici masina ca Hyundaiu'" Multumesc Hyundai, ma inclin pentru reusita masina mimetica ce s-a comportat impecabil 8 ani de zile.

#3 alecsc

alecsc

Member

• Membri
  • 6 posts

Posted 26 December 2009 - 22:20

Thanks,

Ma cam incurcam in H-uri... chiar m-a ajutat precizarea ta. Elantra are pozitiile impreuna cu faza scurta iar faza lunga separat deci cred ca tot am sa dau jos becul ars pentru a ma lamuri total privitor la ce trebuie achizitionat.

Stergatoare am cumparat doua de 20" si nu m-am uitat la zona de montare... - my mistake - nu merg impreuna pe parbriz... :p. Pentru partea dreapta trebuie sa iau unul mai mic, probabil un 16". Am intrebat pentru ca am o banuiala ca cele de pe ea nu sunt cele originale,mai exact am o portiune care nu se sterge intre cele doua stergatoare.

Nu detin un raspuns exact pentru problemele tale insa te pot indruma atat cat ma ajuta logica:
....
Referitor la dimensiunea stergatoarelor, e relativ simplu, ori le masori cu o ruleta pe cele vechi, ori, la magazin te uiti pe spatele ambalajului si sunt trecute toate marcile de masini cu care sunt compatibile respectiv partea pe care se monteaza. ..i.

Am gasit un link util
http://www.lighting....s...ing&lang=en

Aici puteti identifica becurile necesare pentru mai multe tipuri de auto.

Edited by Bog54, 26 December 2009 - 23:43.
2.9 Nu este permis„ citarea integral„ a mesajului

#4 alecsc

alecsc

Member

• Membri
  • 6 posts

Posted 02 January 2010 - 13:56

Pentru stergatorul din dreapta am cumparat unul de 18" si merge perfect. Nu stiu cum erau cele originale.
Pentru cei care au nevoie de aceasta informatie, am folosit 20" pe stanga respectiv 18" pe dreapta.

Hope this helps...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users