Jump to content

Photo

Informatii despre Praid

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 iflorin

iflorin

Member

• Membri
  • 1,424 posts
  • Auto:Hyundai
  • Model:Accent 1.6 16V
  • An:2008

Posted 04 December 2008 - 09:34

Dupa cum am scris in titlu, as dorii cateva informatii despre Praid, daca a-ti fost acolo, unde v-ati cazat, impresii....etc.
As vrea sa merg cu familia la sfarsitul lui ianuarie dar nu stiu prea multe detalii decat cele de pe site.
Astept cu nerabdare......
merci :fingerup:
am 'tras' bicicleta pe dreapta.....

#2 Victor

Victor

Member

• Membri
  • 1,331 posts
  • Model:Accent 1.5 MC CRDI Full
  • An:2007

Posted 04 December 2008 - 10:49

Am trecut, am vizitat salina si atat. Biletul de intrare in salina e cam 20 ron, dar se poate face si abonament. In salina se poate face o "cura" de aer sarat, exista spatii de joaca pt copii chiar si masa pentru tenis. Cred ca nu ai probleme cu cazarea, daca nu gasesti la hoteluri sau pensiuni, sunt destui particulari dornici. Pe drumul de la Sighisoara la Tg.Mures faci dreapta spre Sovata sau Gheorghieni. In zona, spre gheorghieni este pasul Gutai parca, cu un peisaj splendid. A aratat zilele astea la tv cum au cazut cateva sute de brazi in sosea. Vara, este un hotel care are si o piscina foarte mare amenanjata. Drum bun ! :drive:
Utilizare limitată :Berea nu o cumperi, doar o închiriezi. (W.C. Fields)- Si cu viata e la fel!- Comentariul meu
Erată : Această erată a fost introdusă din greseală. (Alasdair Gray)

#3 ileana

ileana

Member

• Membri
  • 100 posts
  • Model:Getz 1.5 CRDi

Posted 04 December 2008 - 12:26

Eu am vizitat vara, salina de la Praid. Am coborat in maiou si sandale. Cand am simtit frigul de acolo, mi-am adus aminte ca citisem pe undeva sa ma imbrac daca intru in salina :D
Dar cum tu te duci iarna, nu va fi o problema.

#4 iflorin

iflorin

Member

• Membri
  • 1,424 posts

Posted 04 December 2008 - 13:21

multumesc pentru raspunsuri !!! :cheers:
Ieri chiar am vb cu un Domn de la hotel de acolo sa vad care sunt preturile la cazare si la restaurant. Aprox. 60lei cazarea camera dubla, plus 4 eur/persoana masa/zi.
Oricum, voi mai cerceta pana in Ianuarie. Inca mai astept sugestii si impresii.

#5 tuxon

tuxon

Member

• Membri
  • 289 posts
  • Model:Tucson 2.0 i 4wd full
  • An:2007

Posted 08 December 2008 - 14:15

Dragă iflorine,
Chiar aseară eram "într-o discuție" :cheers: cu un prieten, care-mi povestea cum, astă vară, a venit în Românica un amic de-al lui neamț. Nu plecat de la noi, nu însurat cu o româncă, ci neamț get-beget, născut-crescut pe malul Rinului. Care auzise de Praid(dracu' știe de unde, că nu l-am întrebat pe amicul meu), și care, pe vară fiind vrema, s-a dus până acolo.
Concluzii post Praid, două. Una "nașpa" și una "bengoasă":
Aia "bengoasă"= a fost bine acolo :dontknow:
Aia "nașpa"= a făcut pe drum doișpe(douăsprezece),(12) ore. Și se-ntreba săracu' neamțu', așa, ca nemții, două kestii:
1. Cum :censored: e posibil să faci doișpe ceasuri pe 500 de kilometri???
2. Cum :censored: reușiți să rezistați la drumurile și traficul din Românica???
Cred că ți-am dat un început de informație util...
Fără glumă, îi respect pe cei care au sânge-n vână să plece la drumuri interne de peste 150 de kilometri, și îi admir pe cei care-și câștigă pâinea din așa ceva...
Săracii oameni!
tuxon

#6 dude

dude

Member

• Membri
  • 448 posts
  • Model:Accent CRDi
  • An:2006

Posted 08 December 2008 - 15:00

Salut!
Vezi ca dincolo de Sovata, la vreo 18 km, spre Reghin, daca ajungi prin zona si esti amator de pescuit, exista in localitatea Campul Cetatii, doua crescatorii de pastrav si de crap unde poti pescui si unde poti servi, la cele doua restaurante de acolo, pastrav si alte alea. Respectiva localitate dispune si de posibilitati de cazare. Daca te tine buzunarul iti recomand complexul History ( pe mine nu m-a tinut ca eram 4 persoane! :biggrin: ). Am fost pe acolo asta-vara, am trecut si pe la Praid si am fost multumit! Distractie placuta!

#7 NELU

NELU

Member

• Membri
  • 146 posts
  • Model:Santa Fe
  • An:2002

Posted 08 December 2008 - 17:16

Eu am fost in septembrie,anul acesta , cazarea am luat de pe internet , am dat telefon si a fost ok, am fost la Pensiunea Medvehaz , dar mi s-a parut ok si la Pensiunea Csatari , oricum de mancat am mancat super la restaurantul din intersectia cu drumul la salina . Ambele pensiuni sunt foarte aproape de salina si mergeam pe jos (sunt in jur de 100 m) . Eu am platit 70 Ron/zi/ pe camera dubla . Dar scria cineva de pretul autobuzului la intrarea in salina, este 20 RON de persoana , in schimb cu abonament iesi mult mai ieftin , oricum duminica nu intra in abonament , se plateste separat .
A fost foarte frumos , chiar vorbeam cu sotia sa mergem si de sarbatori,am auzit ca este bine si atunci , oricum la alte distractii sa nu te gandesti in zona !

#8 iflorin

iflorin

Member

• Membri
  • 1,424 posts

Posted 08 January 2009 - 13:46

Se apropie timpul, am facut rezervarea prin e-mail pentru perioada 02.februarie-08 februarie, in functie de 'concediul' copiilor, la pensiunea Anciupi. Pretul unei camere duble este de 45Ron/noapte. Mai vb. :bye:

#9 flomar

flomar

Member

• Membri
  • 2,268 posts
  • Model:Accent 1.5 CRDI ABS
  • An:2006

Posted 28 January 2009 - 19:33

Inca mai astept sugestii si impresii.

Imi cer scuze ca raspund cu intarziere, dar ai si tu partea ta de vina. Puteai sa citesti despre locatie aici :D
Merita vazuta, nu are sa va para rau. In plus e binele ce-l poti face in privinta sanatatii copiilor. Conditia este sa-i alergi ca sa inspire profund aerul salin. Pentru asta motiveaza-i antrenandu-i in diverse jocuri. Nu uita mingea de fotbal! Jucati de exemplu pase in care tu, "din pura intamplare", vei gresi pasele punandu-i pe fuga. Nu ca asa as fi facut eu cu Sorina mea ;))
Sincer, va fi una din urmatoarele mele excursii cu Accentul. Si cu familia :D
Da-mi si mie un banut sa duc motorina de mancare lu' Accentu'.

#10 iflorin

iflorin

Member

• Membri
  • 1,424 posts

Posted 17 February 2009 - 13:59

Merci flomar,
Nu am putut sa mergem a 'intervenit' 2 probleme 'mari' in familie. Am amanat-o deocamdata.
Mai pastram contactul.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users