Jump to content

Photo

4x4 Tucson

• Please log in to reply
52 replies to this topic

#21 grig

grig

Member

• Membri
  • 2 posts
  • Auto:Hyundai
  • Model:Tucson v6 - 2.7
  • An:2006

Posted 19 November 2007 - 16:44

Ce progresiv? Nu e progresiv, pur si simplu simti un soc in mom cand cupleaza spatele...

salutare tuturor, sunt nou p'aici si am intrat numai pt ca am vazut ca sunteti intr-o "dilema". dat fiind ca si eu am un tucson de 2700 cu un v6, nu am precupetit nici un efort de al pune la incercare. de fapt cred ca cel ce va cumpara masina de la mine, s-a terminat pe viata. iata ce am constatat:
intradevar cand pui 4wd lock, trage mai greu in viraje si nici nu are efect, in schimb este de oarece ajutor pe drum drept. diferential...nici vorba, nici reductor...nimic, la off road este ca dacia, atat ca-i 4x4, deci nu va aventurati pe drumuri mai periculoase ca veti chema tractorul sa va ia. eu am ramas pe varf de munte, unde a dat de nitica zapada mai afanata si nu a mai avut aderenta pe 2 roti. a murit fratilor, pe cuvant, transfera toata puterea de la cele 4 roti la cele ce patineaza, cand in mod normal ar trebui sa fie invers, de aceea spun ca nu are diferential. vreti off road, nissan navara sau mitsubishi l 200 sau...lada niva :fingerup: chiar si aro, dar nu tucson. in rest e ok, consuma cam 17% in oras, indiferent daca am sau nu greutate in ea, scoate aceleasi zgomote pe spate din articulatii de parca ar avea bucse lipsa, desi cei de la hyundai se jura pe ma-sa ca e ok, am schimbat cutia de viteze dupa 15 000 ca deh, e automatica si cica nu se stie ce a avut...multumit, multumit ca un negru. care vrei un tucson ca-l dau ieftin.
slutare si sa ne vedem pe un threat cu masini.

#22 cata73

cata73

Member

• Membri
  • 338 posts
  • Auto:HYUNDAI
  • Model:TUCSON 2.0 CRDI
  • An:2005

Posted 20 November 2007 - 08:44

nimic personal, dar daca ar merge toti cu masina cum mergi tu...nu ar mai fi masini pe lumea asta ci doar tancuri...

...si asta doar din ce descrii tu...

te si vad mergand cu scart pe doua roti la toate intersectiile si pe la munte coborand pante de 90 grade

Edited by cata73, 20 November 2007 - 08:48.

HYUNDAI TUCSON, 2.0 CRDI, 4WD, (INCLUDING SIDE STEPS AND FRONT/REAR BULLBAR)
ASTRA PROTECTION UNIT, REAR PARKING SENSORS SYSTEM

#23 danco

danco

Member

• Membri
  • 752 posts
  • Model:Tucson 2.0 DOHC

Posted 20 November 2007 - 12:13

Masina asta nu e off-road, sa fie clar, iar cine a luat-o pentru asa ceva (si o mai si compara cu altele ca Nisan Navara sau Lada Niva) inseamna ca nu stie pe ce a dat banii. Fiecare lucru e facut sa lucreze in niste parametri si masina asta e la fel, daca incerci sa fac i altceva cu ea s-ar putea sa ai surprize.
Pana acum eu sunt foarte multumit de prestatia Tucsonului meu si am avut ocazia intr-un an jumate sa merg si pe dealuri, si pe zapezi si prin noroaie si nu m-a lasat niciodata si nici nu am chemat pe altii sa ma scoata din necaz. Dar eu cred ca in ecuatia asta mai eun element care conteaza, si anume cel care e la volan. Cum am mai spus in alta parte, am vazut Sportage nou pe loc drept cu foarte putina zapada (gheata) pe jos, care nu putea sa iasa din parcare cu toate ca i se invarteau toate cele 4 roti, masina statea pe loc. Bineinteles ca la volan se afla o femeie.
Deci nu e valabil ce spun unii: "Mi-amluat 4x4, nu mai am treaba cu nimeni si nimic". Mai trebuie si un cauciuc adecvat drumului, un stil de condus potrivit si poate si alte aptitudini din partea celui ce o conduce.

#24 Radu

Radu

Member

• Membri
  • 345 posts
  • Model:Getz

Posted 20 November 2007 - 15:22

Gata, m-am intors. Uite ca e bun forumul, te face sa mai intelegi anumite lucruri cand schimbi pareri cu altii.

1. In linie dreapta nu trage mai greu, nu se simte chiar nici o diferenta cu 4x4 Lock sau fara.
2. Cand virezi cu 4x4 Lock cuplat, trage mult mai greu. Cu ocazia asta mi-am amintit ca data trecuta cand am incercat sa folosesc 4x4 incercam sa intorc pe un teren molut, deci eram cu ea virata, de asta tragea greu. Si tragand de ea azi, cu ochii la roti, am inteles si de ce: in momentul cand cuplezi 4x4 Lock diferentialul spate se blocheaza, asta inseamna ca rotile din spate nu se pot invarti decat solidar, iar daca iei viraj ar trebui sa se roteasca una mai mult decat alta, ceea ce diferentialul nu mai permite, fiind blocat. Si atunci tarasti o roata fortat. Logic.
3. Azi nu am mai simtit mirosul acela.

In concluzie se foloseste 4x4 Lock doar in linie dreapta, pe teren alunecos, daca rotile din spate nu au aderenta buna. Adica atunci cand ai nevoie sa iesi din cenzurat..

In manualul noului Outlander, pe care sper sa-l vad in garaj in curand, scrie absolut tot ce zici tu mai sus, mai putin partea cu rotile din spate> la outlander zice ca folosesti sistemul doar cand fata nu are aderenta si impingi din spate. Aaaa, si ar mai fi si partea cu cenzurat.-u care nu e in manual!
:)))

Oricum ma folosesc de ocazie sa multumesc Hyundai ca m-au facut sa nu aleg Tucson. (prin comportamentul pe care l-am degustat in service)
Hyundai Getz 1.4-97cp, 2006---Cu temporizator la stergator!!! --- Nu mai cumpar Hyundai nici daca e vorba de bolduri!!!!!

#25 NFS

NFS

nenea cu IMS-ul negru

• Admini
  • 1,685 posts
  • Model:Getz 1.5 CRDi
  • An:2007

Posted 20 November 2007 - 17:01

Oricum ma folosesc de ocazie sa multumesc Hyundai ca m-au facut sa nu aleg Tucson. (prin comportamentul pe care l-am degustat in service)

Apropos de semnatura ta ("Nu mai cumpar Hyundai nici daca e vorba de bolduri!!!!!" ) , am auzit ca servisul la bolduri e excelent!

;))
Hyundai Getz 1.5 CRDi - 88CP
Volvo XC90 2.4 D5 - 185CP / Ex-Hyundai SantaFe 2.0 CRDi

#26 d_2006_p

d_2006_p

Member

• Membri
  • 3 posts
  • Model:Tucson 2.0 CRDi VGT

Posted 21 November 2007 - 00:38

salut!

in cazul in care cuplezi 4x4 lock si pui masina un pic la treaba in traseu dificil e oarecum normal sa sesizezi mirosul respectiv; dar nu vine neaparat de la ambreiaj - decat daca nu o suprasoliciti intr-un teren foarte dificil care-i depaseste capacitatile..

problema in cauza vine si de la sistemul de tractiune 4x4 al acestui SUV - Tucson-ul are un vasco-cuplaj la diferentialul central; principiu constructiv se bazeaza pe proprietatile unui lichid (ulei) care atunci cand se incalzeste devine extrem de vascos si angreneaza sistemul de tractiune ce pleaca de la acel diferential mai departe;
dupa cum am zis, uleiul in cauza se incalzeste in acel diferential - de aici apare si mirosul... care ce-i drept aduce cu cel de la ambreiaj

sa vezi cum mirosea o SantaFe care s-a chinuit sa scoata o remorca de aprox 2,5t de pe plaja, din nisip!!...
in cazul in care fortezi foarte mult sistemul de tractiune poate sa-ti apara chiar si semnalizare in bord, de obicei de la TCS; in acele momente, uleiul in cauza isi cam pierde proprietatile si atunci e bine sa lasi masina sa se raceasca o perioada

chestia cu rotile care nu mai iau toate turele de volan apare intr-adevar la blocarea diferentialului spate - desi nu cred ca la Tucson vorbim chiar de o blocare reala prin acel buton 4x4 Lock; problema turelor de volan apare si la modelele off-road autentice, foarte evident in momentul cuplarii 4x4 Low

vezi ca uleiul din diferentialul central chiar se si schimba la una dintre reviziile obligatorii - cred ca pe la 45,000
bafta

#27 Radu

Radu

Member

• Membri
  • 345 posts
  • Model:Getz

Posted 21 November 2007 - 09:07

Apropos de semnatura ta ("Nu mai cumpar Hyundai nici daca e vorba de bolduri!!!!!" ) , am auzit ca servisul la bolduri e excelent!

;))

Lasa NFS ca am eu norocul sa mai vorbesc pe acest forum si in calitate de fost proprietar Hyundai. Imi mut jucariile in curtea de langa ei.
Sper sa nu mai fie mult pana atunci!
:))

Oricum, poanta cu servisul de bolduri o s-o zic si la amici, tare rau! :fingerup: :biggrin:
Hyundai Getz 1.4-97cp, 2006---Cu temporizator la stergator!!! --- Nu mai cumpar Hyundai nici daca e vorba de bolduri!!!!!

#28 grig

grig

Member

• Membri
  • 2 posts
  • Model:Tucson v6 - 2.7

Posted 30 November 2007 - 17:07

Masina asta nu e off-road, sa fie clar, iar cine a luat-o pentru asa ceva (si o mai si compara cu altele ca Nisan Navara sau Lada Niva) inseamna ca nu stie pe ce a dat banii. Fiecare lucru e facut sa lucreze in niste parametri si masina asta e la fel, daca incerci sa fac i altceva cu ea s-ar putea sa ai surprize.
Pana acum eu sunt foarte multumit de prestatia Tucsonului meu si am avut ocazia intr-un an jumate sa merg si pe dealuri, si pe zapezi si prin noroaie si nu m-a lasat niciodata si nici nu am chemat pe altii sa ma scoata din necaz. Dar eu cred ca in ecuatia asta mai eun element care conteaza, si anume cel care e la volan. Cum am mai spus in alta parte, am vazut Sportage nou pe loc drept cu foarte putina zapada (gheata) pe jos, care nu putea sa iasa din parcare cu toate ca i se invarteau toate cele 4 roti, masina statea pe loc. Bineinteles ca la volan se afla o femeie.
Deci nu e valabil ce spun unii: "Mi-amluat 4x4, nu mai am treaba cu nimeni si nimic". Mai trebuie si un cauciuc adecvat drumului, un stil de condus potrivit si poate si alte aptitudini din partea celui ce o conduce.

ma vad nevoit sa fac oarece rectificari, sau adaugari daca vreti, atat pentru danco cat si pentru cata 73, eu nu ma pot lauda ca sunt un cine stie ce sofer...am participat insa la Transilvania Trophy si am carnetul de vreo 15 ani. deci am oarece pretentii in ceea ce ma priveste. nu sunt genul de om ce si-ar lasa masina neancaltata iarna sub nici o forma, acum o saptamana am luat un set de 4 nokiane de iarna de m-au omorat la bani, am de asemenea cauciucuri de noroi de toata frumusetea si factura, care ma poarta in fiecare weekend la rucar. cred ca stiu sa-mi folosesc masina cum se cuvine, nu o pun sa urce pe pante mai mari decat poate, nu cer sa iasa din mlastini, nu o pun sa opreasca la punct pe gheata, intr-un cuvant nu cer unui Tucson sa faca ceea ce ar face Niva. dar, ce vreau sa subliniez este ca, nu-si merita cei 32000 sub nici o forma. este o teapa fenomenala. daca as fi dat pe ea vreo 16-18 000, da, as fi inteles. dar pentru banii astia este un rahat. am schimbat cutie automatica de viteze la 15000 de km...consuma cat tractorul, 17-20%...pai nici patrolul de 3.0 nu consuma atat, este un junghi de masina care zdrangane in spate de parca nu ar avea amortizoare, iar acel 4x4 este de tot rasul. am incercat sa o compar cu un fiat panda, in afara de garda la sol, nu exista diferente.
la service dupa ce mi-au schimbat cutia, care apropos, a venit dupa 3 saptamani, nu stiau de ce face masina ca toate alea. intr-un final glorios, au aflat si ei ca se pune din nou pe computer si se seteaza ca are cutie noua ca sa o recunoasca. deci in concluzie, nu stiu despre alt tucson, insa farful de gama este varza, nu recomand, service-ul este la pamant si proprietarul dupa 200km de mers cu ea, la fel. acum neavand ce face probabil cu banii, mi-am mai cumparat si scut pt motor, macar asta este cum trebuie.

#29 Cristist50

Cristist50

Member

• Membri
  • 2,133 posts
  • Model:ix35 Premium+ AT
  • An:2012

Posted 30 November 2007 - 21:57

Sa imi scuzati amestecul, insa se vede treaba ca nu cunosti exact semnificatia termenului SUV de il compari cu un off-roader real. Un comportament asemanator cu Tucson au si Rav-ul si CRV-ul. Am citit pe net niste teste in care pana si Sorento a iesit mai bine ca CRV-ul in off-road. Insa n-am auzit ca posesorii acestora sa cumpere cauciucuri de noroi pentru o masina ce nu e facuta special pentru asa ceva ...
Cu stima.
Hyundai Sonata 2.4 GLS+ Deep Pearl Blue
Hyundai ix35 2.0 CRDi Premium+ AT Cool Brown

#30 alx

alx

Member

• Membri
  • 163 posts
  • Model:Elantra
  • An:2011

Posted 06 December 2007 - 08:38

Mai, 4x4 lock exista exact pentru a nu forta visco-cuplajul in caz de derapari. In momentul in care aveti de facut offroad sau intrati pe zapada/gheata, INAINTE de a derapa sau de a aparea pericolul de a derapa, cuplati 4x4 lock.

#31 tuxon

tuxon

Member

• Membri
  • 289 posts
  • Model:Tucson 2.0 i 4wd full

Posted 18 December 2007 - 18:49

Am cuplat și eu de câteva ori wd lock-ul, așa, ca să mă joc. Și la mine face la fel-huruie și trage mai greu. În ceea ce privește mirosul de ars, am pățit asta regulat astă-vară, când am fript mașina zilnic o săptămână pe un drum care avea pe 5 km o diferență de nivel de 500 de metri!!!( nu glumesc, e în Ramsau am Dachstein, din sat și până la un hotel de pe munte-de la 1300 la 1700). Evident că drumul era asfaltat, fără gropi, și cu un benzinar de 147 de cai, i-am dat în goarnă și 70 pe oră la urcuș. În mod cert, mi-a intrat și spatele (faimosul torque on demand, cum zice la cartea tehnică). În vârf, puțea a ars în spate ca dracu'. Da' mașinii i-a plăcut, că o simțeam cum vrea să meargă la stilul ăla. Și evident că n-a avut nimică,nimică,nimică!
Cel mai KUL a fost când le-am dat, la urcare, la un touareg și la un lexus să miroasă fum de Hyundai Tucson 2,0 dohc 4 wd full. Se uitau nemții lung după mine... :blink:
Concluzii:
1. E normal să tragă mai greu când culpezi wd lock-ul
2. Torque on demand chiar că intră în acțiune când trebuie
3. Contează și piesa dintre volan și scaunul față(vezi lexusul și touaregul) CE, N-AM VOIE SĂ MĂ LAUD? :wacko:
Tuxon

#32 Cristist50

Cristist50

Member

• Membri
  • 2,133 posts

Posted 19 December 2007 - 10:28

Ba da.
Asteptam sa te lauzi si cand o sa schimbi ambreiajul sau cuplajul in service :D

#33 tuxon

tuxon

Member

• Membri
  • 289 posts

Posted 19 December 2007 - 11:35

Draga cristi50,
Consider ca pentru atata lucru n-o sa schimb "ambreiajul sau cuplajul in service" mai repede decat se va intimpla din cauza uzurii lui/lor normale. Repet ca a intrat si puntea spate in functiune, pentru ca asa a considerat masina ca e necesar. N-am fortat un 2x4 in conditii de 4x4...FARA SUPARARE!
In ceea ce priveste posibilitatile acestui vehicul, iti sugerez sa intri pe mesajul postat de cata73, pe link-ul de acolo.
Eu am ramas placut surprins, mai ales de filmul cu zapada.
Tuxon

#34 Cristist50

Cristist50

Member

• Membri
  • 2,133 posts

Posted 19 December 2007 - 12:37

Ma rog, era o gluma (vezi micul smiley). De acum incolo o sa specific asta :D

#35 tuxon

tuxon

Member

• Membri
  • 289 posts

Posted 19 December 2007 - 13:11

Da' cine a zis ca e suparat?
Hai sa traim toti si SĂRBĂUTORI FERICITE!!! :laugh:

#36 MBZ

MBZ

User

• Membri
  • 347 posts
  • Auto:Hyundai / Mercedes
  • Model:Tucson CRDi/ W115-220D
  • An:2006/1969

Posted 19 December 2007 - 13:14

Mie incepand de azi,... mi se cam rupe... :D
Am luat ce vedeti aici
1000 Ron setul pentru Tucson( 215x65x16 /235x60x16 , 225x55x17)
Au fost concepute din cate am inteles pentru SUV dar au aplicabilitate la orice turism.
In Romania siteul este aici.
Eu le-am cumparat de aici

Edited by MBZ, 19 December 2007 - 13:15.

on my way powered by Tucson

#37 not_this_punk

not_this_punk

Member

• Membri
  • 54 posts
  • Model:Tucson 4WD CRDi

Posted 25 June 2008 - 23:17

Sa imi scuzati amestecul, insa se vede treaba ca nu cunosti exact semnificatia termenului SUV de il compari cu un off-roader real. Un comportament asemanator cu Tucson au si Rav-ul si CRV-ul. Am citit pe net niste teste in care pana si Sorento a iesit mai bine ca CRV-ul in off-road. Insa n-am auzit ca posesorii acestora sa cumpere cauciucuri de noroi pentru o masina ce nu e facuta special pentru asa ceva ...
Cu stima.

Pardon? "Pana" si Sorento?! Cu tot respectul desi e cu un an intarziere trebuie sa iti spuna cineva ca Sorento ESTE facut pentru off-road. E bazat pe camion, nu pe masina, are garda la sol maricica si are reductor. Cauta filmulete pe net, ia si citeste si o sa vezi ca toata lumea admira Kia Sorento pentru ce poate sa faca in off-road. Consumul in oras este de departe singurul lucru care ma face chiar si sa ma gandesc la Tucson inaintea Sorento-ului.

#38 terracan2005

terracan2005

Member

• Membri
  • 130 posts
  • Model:Terracan
  • An:2005

Posted 10 July 2008 - 07:13

Salut,

Mai bine te gandesti la un Terracan decat la Sorento, daca tot esti pe forumul Hyundai..
Daca mai este in oferta Hyundai, pret incredibil, sub 30 000 euro cu toate taxele..
Sasiu, punte spate rigida, trei diferentiale, frane disc ventilat si pe spate, diff spate autoblocant.
Motor 2,9 CRDI 163 CP 350 Nxm consum mediu 10-12, urban 14. Recomand CV automata, care este de provenienta americana, Borg-Warner.
In aceasta varianta, sistemul 4x4 lucreaza superb, in conditii bune de aderenta tractiunea fata-spate 10-90%, la pierderea aderentei pe una din rotile din spate intra intai in functiune dif autoblocant spate si imping amandoua rotile din spate, daca nu e suficient, transmite progresiv pana la 90% din cuplu pe fata. Complet automatizat. Este si buton LOCK, el imparte fix 4x4 50-50%. Daca nu iesi nici asa, inseamna ca esti suspendat pe toate rotile(am patit) sau ai gume de asfalt.
Orice masina are limitele ei. Oricat de buna ar fi, trebuie echipata corespunzator, mai ales in ceea ce priveste anvelopele.
Vrei noroi, iei gume cu profil agresiv, cu blocuri mari si autocuratire. Dar sunt grele si fac un zgomot infernal pe asfalt. Si se tocesc mai repede. Vrei viteza, iei cauciucuri clasaV cu santuri de evacuare a apei la viteza ridicata, dar patinezi si pe iarba in panta de 3 grade.
E bun si Sorento, dar e mai scump si mai mic.
Din pacate, ca si Terracanul, printre ultimele off-road-ere adevarate..

Cu stima, George.

#39 geamidegaligan

geamidegaligan

Member

• Membri
  • 3 posts
  • Model:Accent
  • An:2004

Posted 12 July 2008 - 12:05

Am observat de cateva ori ca daca cuplez 4WD Lock masina trage mult mai greu, iar de undeva de sub ea vine un miros de cremene arsa. Mentionez ca am facut asta doar de cateva ori pe noroi, zapada sau pietris. A mai patit cineva asa ceva? O fi vreo problema?

intrebare: u dupa ce ai cuplat 4X4 cu ce vit mergeai?

#40 not_this_punk

not_this_punk

Member

• Membri
  • 54 posts
  • Model:Tucson 4WD CRDi

Posted 14 July 2008 - 01:04

Salut,

Mai bine te gandesti la un Terracan decat la Sorento, daca tot esti pe forumul Hyundai..
Daca mai este in oferta Hyundai, pret incredibil, sub 30 000 euro cu toate taxele..
Sasiu, punte spate rigida, trei diferentiale, frane disc ventilat si pe spate, diff spate autoblocant.
Motor 2,9 CRDI 163 CP 350 Nxm consum mediu 10-12, urban 14. Recomand CV automata, care este de provenienta americana, Borg-Warner.
In aceasta varianta, sistemul 4x4 lucreaza superb, in conditii bune de aderenta tractiunea fata-spate 10-90%, la pierderea aderentei pe una din rotile din spate intra intai in functiune dif autoblocant spate si imping amandoua rotile din spate, daca nu e suficient, transmite progresiv pana la 90% din cuplu pe fata. Complet automatizat. Este si buton LOCK, el imparte fix 4x4 50-50%. Daca nu iesi nici asa, inseamna ca esti suspendat pe toate rotile(am patit) sau ai gume de asfalt.
Orice masina are limitele ei. Oricat de buna ar fi, trebuie echipata corespunzator, mai ales in ceea ce priveste anvelopele.
Vrei noroi, iei gume cu profil agresiv, cu blocuri mari si autocuratire. Dar sunt grele si fac un zgomot infernal pe asfalt. Si se tocesc mai repede. Vrei viteza, iei cauciucuri clasaV cu santuri de evacuare a apei la viteza ridicata, dar patinezi si pe iarba in panta de 3 grade.
E bun si Sorento, dar e mai scump si mai mic.
Din pacate, ca si Terracanul, printre ultimele off-road-ere adevarate..

Cu stima, George.

Salut George,

Terracan pare intr-adevar o masina excelenta, cu adevarat din categoria "oldies but goldies". Mi-ar placea foarte mult una, trebuie sa recunosc, dar oricat detest lucrul asta, o voi folosi mult timp in oras si consumul este totusi o problema.

Tucson este pentru mine o masina care ma scoate din belele atunci cand imi trebuie si ma duce cam pe oriunde vreau. Pe viitor, cand voi avea posibilitatea, imi voi cumpara un 4x4 clasic in 2 usi, ii trag un snorkel, un kit de inaltare si un troliu si om m-am facut :rolleyes:

In orice caz, s-o stapanesti sanatos si la cat mai multe mii de km in continuare!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users