Jump to content
Sign in to follow this  
peter

Rulment fulie compresor aer conditionat

Recommended Posts

Salut!

Sunt posesorul unui Accent 1,5 CRDI din 2007 si de cateva luni aud un zgomot ciudat de la cureaua de accesorii. Dupa mai multa documentare pe forumuri am demontat roata fata si capacul de protectie dinspre cureaua de accesorii si am miscat de fulia compresorului ac constatand un joc iesit din normal. Intreband un mecanic mi s-a spus ca ar fi uzat rulmentul de la fulia compresorului. Intrebarea mea este: Stie cineva codul sau dimensiunile rulmentului de la fulie? Multumesc! O zi buna!

Salutare,

stie careva dimensiunile rulmentului de la fulia compresorului de aer conditionat.

Azi am constatat ca de acolo vine scartaitul enervant de la cureaua de accesorii.

Asta toamna am schimbat bobina de la ambreiajul compresorului cu mari batai de cap, printre care si rulmentul dar fericit ca am scapat de necaz am uitat sa notez dimensiunile.

Si eu trebuie sa schimb rulmentul de la fulia compresorului . In cazul in care demontati compresorul se poate sa-mi trimiteti si mie dimensiunile rulmentului ?

Multumesc!

a aflat cineva cotele rulmentului?

Salutare. Revitalizez eu topicul acesta deoarece am schimbat recent rulmentul de la compresorul de AC (odată cu bobina si cureaua de accesorii, btw ).

Pe factura de cumpărare a rulmentului nou sunt scrise dimensiunile: 35x52x20. Rulmentul (luat de la un magazin de rulmenți) s-a potrivit la fix si merge bine (până acum).

Toate cele bune.

Buna tuturor,

As vrea sa schimb si eu acest rulment. Ve rog sa confirmati ca este OK dimensiunea.

Multumiri anticipate!

Salut!

Sunt posesorul unui Accent 1,5 CRDI din 2007 si de cateva luni aud un zgomot ciudat de la cureaua de accesorii. Dupa mai multa documentare pe forumuri am demontat roata fata si capacul de protectie dinspre cureaua de accesorii si am miscat de fulia compresorului ac constatand un joc iesit din normal. Intreband un mecanic mi s-a spus ca ar fi uzat rulmentul de la fulia compresorului. Intrebarea mea este: Stie cineva codul sau dimensiunile rulmentului de la fulie? Multumesc! O zi buna!

cand opreai ac zgomotul disparea

cand opreai ac zgomotul disparea ?