Jump to content
turbi_driver

Placute de frana Hyundai Accent 2006

Recommended Posts

Sa stii ca placutele de frana de calitate sunt mai dure si o sa ti uzeze mai tare discul de frana. Asa ca ori mergi pe cele originale, ori faci un update disc + placute frana performante si nu mai ai treaba. Personal eu mi-am pus Textar si nu sunt incantat de ele (vezi cateva posturi mai sus) din cauza scartaitului. Ca performante sunt ok ca si cele originale.

Edited by Aztec
Nu mai cita ultimul post, te rog!

Tocmai mi-am schimbat placutele pe fata la 32000km . Am gasit la superpret TRW cu 190 RON si merita toti banii, nici un scartait si frana mai lina.

Edited by Aztec
Nu mai cita ultimul post, te rog!

Eu am reusit sa ajung la 62000 km, inca mai merg dar nu cred ca o sa mai duca 5k asa ca ma gandesc deja de unde sa le achizitionez si tot cautand pe net ia uite ce am gasit:

http://www.okazii.ro/catalog/40078415/PLACUTE-FRANA-HYUNDAI-ACCENT-06-.html

Or fi petarde?!?!

Totusi 400 lei cat vor astia pe la reprezentanta nu am sa dau...

Mai este o varianta Autokarma...

Ce recomandati?

Respect!

cum sa coste asa mult??p mine la un hyun. coupe din 2004 ma costa 2 mill pe fata...si pe tin atatia bani????isi bat aia joc d tine...

@new_accent

www.piese-hyundai.ro. Aici is 2 milioane. :fingerup:

mda am si eu un accent din 2009 si imi atunci cand franez face urat de tot o sa ma duc in vro jumatate de ora la DAB auto sa vedem ce are si cat si cum ma costa..sper sa nu imi dea vr-un scor..urias..oricum doar ptr revizia de 30000 care o s-o fac tot acum imi cer 7 milioane:|

Am pus vineri pe fata placute TEXTAR... pana acum sunt OK... am dat pe ele 150 RON cu tot cu montat...

Placute frana fata originale-208 RON, la King Campione. Sa vedem cat o fi montarea.

Tii neaparat sa ti le monteze in service? Daca nu, arunca un ochi pe tutorialul culiselor de etrieri, iti poate fi de folos pentru aceasta operatie. Chiar si daca nu ai mai facut singur pana acum inlocuirea placutelor, cu putina atentie, vreme buna si chef de luat taurul de coarne poti sa faci singur si scutesti timp si bani.

Bafta! Inceputul e mai greu ;)

Placute frana fata originale-208 RON, la King Campione. Sa vedem cat o fi montarea.

Daca te decizi sa incerci singur inlocuirea placutelor, poate te ajuta asta.

post-1558-127731233532_thumb.jpg

Multumesc pentru instructiuni dar parca nu mi-as baga mainile acolo de capul meu. E vorba de sistemul de franare totusi.

L.E. Cristifull, schema aia e pentru spate :)

Edited by Leonidas

De acord, nu am fost asa de atent, dar sistemul este, totusi, similar celui de pe fata. Nu cred ca exista diferente.

@Leonidas:

E foarte simplu de schimbat. Eu nu am asa mari cunostinte in mecanica si am reusit sa le schimb singur :p. Bafta.

Edited by Aztec
Nu mai cita inutil posturile!

M-am sucit, m-am invartit ... pana la urma le-am schimbat la Elca Auto (ca e la 5 minute de casa) - 50 RON manopera.

Ocazie cu care am refacut si geometria - 130 RON.

Nu mai trage stanga (parca) dar pe centura directia mi s-a parut un pic ... ciudatica. O sa o mai testez maine cu un drum pana la Bucuresti.

Cei de acolo m-au intrebat de cat timp am anvelopele. Mi-au spus ca se tin foarte bine dupa 53.000 km si ca normal pe la 40.000 km ar fi trebuit sa apara uzura. Oricum le asteapta o echilibrare si permutare (cred ca trebuia sa fac asta inainte de geometrie). As vrea sa le verific undeva si "rotunjimea" dar nu stiu unde.

Despre placute - am impresia ca distanta de franare e un pic mai lunga acum. Asa trebuie sa fie imediat dupa inlocuire?

In primii 200-300 de km trebuie sa ai mare grija mai ales cu franarile violente deoarece pot sa prinda diferit si sa te arunce de pe drum.

... asta ar fi trebuit sa ti-o spuna in service. Discurile cum aratau??

Discurile cum aratau??

Atat am stat acolo incat m-a luat si foamea si setea si o mare plictiseala incat am uitat sa-i intreb.

Cred ca erau in parametri daca n-au zis nimic.

Eu am gasit la un magazin in constanta cu 80 ron cele de pe fata si 70 cele pe spate.

Mi-am luat inima-n dinti si niste chei inelare in maini si le-am schimbat singur.Toata operatiunea a durat cam 30-40 min. Pana acu am facut 700 Km cu ele si par a fi OK.

SNC00150.jpg

Bravo. :applause: Deci se poate. Cele 30-40 de minute au inclus si o bere rece sau nu, sa stiu cum o sa-mi estimez si eu timpul.

Obligatoriu ceva rece, cea mai grea munca la asemenea operatie parandu-mi-se ridicarea masinii pe cric pentru a scoate roata. :)

Apropos, ce ati facut cu placutele vechi? Sper ca sunt deja la un centru de colectare/reciclare, materialul fiind toxic. Oricum nu mai aveti ce face cu ele, faceti un bine naturii.

Din pacate nu m-am tratat cu nimic rece. Aveam de facut un drum. Ce-i drep am pierdut mai mult timp cu mutatul cricului decat cu schimbatul placutelor in sine. Placutele vechi le-am aruncat la gunoi. Sincer nu am stiut ca sunt toxice, si nici nu am vazut scris pe undeva. Am citit tot pliantul din cutia noilor placute si nu era specificata chestia aceasta.

Contin azbest si alte particule metalice (vezi aici). Daca nu poti evita contactul, macar nu-l prelungi si du placutele la reciclat.

PS: Apropo, bucuresteni, fara a face reclama, la Norauto se colecteaza asemenea deseuri, de la plastice pana la baterii, nu mai aveti nicio scuza ca nu stiati de centre reciclare - numai eu stiu cat am umblat cu sticla de ulei de motor in mana prin tot orasul in cautare de asa ceva.

Saitul oficial "DONGWOO BRAKE IND.CO.,LTD" producatrul placutelor de frana folsite de Dino

http://www.dwbrake.com/main.htm

Placutele au stampila TUV deci nu au cum sa aibe asbestos. Si nu cred ca o amarata de firma se incumeta sa foloseasca ilegal aceasta stampila.

Dino poate ne spui si noua cum se numeste magazinu de la care ai cumparat placutele, ca eu m-am inrosit tot cand am auzit pretul placutelor de frana originale desi sunt niste rahaturi.

Acum am pus pe spate Ferodo Premier desii au fost 180Ron ceva mai eftine ca cele originale dar barem stiu ca sunt bune.

Edited by Muratu

Dupa ce am citit postul tau chiar m-ai facut curios sa vad ce ar fi poluant intr-o placuta de frana. Am gasit in cateva materiale ca azbestul ar fi materialul neecologic care se folosea la fabricarea placutelor de frana in combinatie cu metale usoare (aluminiu, cupru, alama). Dar cica din 2008 s-a renuntat la folosirea azbestului, fiind inlocuit cu ceramica si kevlar