Jump to content
mariise

Termometru

Recommended Posts

Vreau sa-mi montez in masina un termometru ce afiseaza temperatura, atat din exterior, cat si din interior.Am gasit pe net niste modele insa nu sunt convins de calitatea lor. Poate cineva sa-mi dea niste sfaturi? Cam ce ar trebuii sa aleg?Daca este cineva in cunostinta de cauza :p

Atasez si ceva poze sa va faceti o idee despre ceea ce caut.

61602395852250195344871.jpg

termometruautodualtherm.jpg

Am eu unul montat din aprilie. Un sfat prietenesc ar fi sa nu te chinui ca nu prea merita. Temperatura din interior o mai nimereste (uneori) si pe cea de afara o aproximeaza dar numai din mers, bara la bara sau dupa ce a stat masina la soare nu te poti increde in el :D

Dezavantajul este cand se insereaza, e foarte incomod sa te uiti la el, mai alas ca (cel putin la al nostru) lumina e foarte, foarte chioara. Poate o fi doar modelul nostru. Daca simti nevoia de a mesteri cate ceva la masina iti poti monta un termometru de asta, dar o sa ajungi sa il folosesti mult mai putin decat credeai initial :D

Bogy la partea cu lumina ai dreptate :p . Daca azi tot nu am ce face, am cumparat o "chestie" din asta si ma apuc sa o montez.Poate pana seara termin.L-am testat in casa la calorifer si in congelator =)) .Sincer afiseaza niste temperaturi ,zic eu, destul de reale. Toata chestia la asta este sa-l montezi in masina intr-un loc cat mai bun. O sa vad ce o sa iasa :hmm:

L-am testat in casa la calorifer si in congelator =)) .Sincer afiseaza niste temperaturi ,zic eu, destul de reale.

=))

daca la calorifer ai 30grade si in casa ai 22grade, cat de real poate sa fie??

apropo,...... de transpirat tot ve-i transpira! ca vor fi 30grade anuntate la radio sau 34grade afisate de aparatul tau..... :fingerup:

=))

daca la calorifer ai 30grade si in casa ai 22grade, cat de real poate sa fie??

Am zis si eu reale pt. ca am vazut pe diverse forum-uri poze cu un astfel de aparat care indica si 60 de grade desi era amplasat in locuri unde nu putai atinge temperatura aia :dontknow: Ce mi-a aratat mie ma determina sa cred ca functioneaza bine :p

Si eu am un termometru de la practiker luat; 30ron; e pus langa scrumiera; firul de la senzorul extern (care are vre-o 2 metrii) l-am tras pe sub bord pana la balamala de la usa soferului; acolo am legat senzorul de mansonul de plastic al cablurilor ce pleca din usa spre bord; la exterior indica destul de bine (max 1 grad diferenta); evident ca daca masina sta in soare va indica o temperatura ceva mai mare decat realul; oricum e mai bine decat nimic; nu influenteaza nici viteza cu care merg, datorita paftului ca, senzorul este aparat de curentul de aer de tabla de la usa. la interior nu prea arata bine; e jos langa scrumiera, si daca pun aeu cald sau rece pe parbriz o sa i ia ceva timp pana va indica temperatura buna;

Am testat termometrul sa vad daca indica real - in casa, langa alt termometru si langa termostatul centralei; eu zic ca arata bine.

post-22109-093323900 1335440682_thumb.jpg

post-22109-064210000 1335440688_thumb.jpg

Edited by sergiu79

Salut.

Vad ca a trecut ceva vreme de cand a mai postat cineva dar incerc si eu.

Am un termometru de genul afisat temperatura IN/OUT si ceas. As dori sa stiu care este cea mai simpla modalitate de a scoate senzorul pentru exterior din habitaclu si spre bara fata. Am analizat putin si am gasit ca firele ies din habitaclu pe la pedalier in dreptul pedalei de frana. Manunchiul e cam gos si spatiul e stramt.

Alta locatie de a iesi cu senzorul cunoasteti?

Multumesc.

Si nu ne spui si noua? Si eu as fi interesat de montarea unui termometru in masina. Am avut odata o tentativa dar cred ca nu am nimerit scula care trebuie deoarece arata niste temperaturi total aiurea si am renuntat sa-l mai folosesc.

Da' acu' pe bune... la ce foloseste un termometru d-asta? :_sad: Adica ce nevoie ai sa stii exact temperatura? Mie si termometrul de mi-l afiseaza in bord mi se pare in plus, daca nu l-as avea zau de i-as simti lipsa...