Jump to content
Sign in to follow this  
james kilowatt

versus la scutere!

Recommended Posts

Apropo, la mine în comuna (aka cartier) limita generala era deja 30km/h de ceva vreme. Doar ca un judecător a zis ca nu-i ok într-un caz concret și a decis ca un vitezoman prins cu radarul sa fie amendat ca pentru restricția de 50, nu de 30. De fapt din câte înțeleg e vorba de competente, comuna n-ar avea voie sa dea restricții din astea, iar judecătorul zice ca 30km/h trebuie pus într-o zona periculoasa și nu generalizata. 

https://m.rtl.be/info/1272585

Acum bulibasa pe "regiune" declara ca i se rupe, ca regiunea are voie sa pună restricții pe care comuna nu poate și ca restricția generala rămâne, și ca eventual ar putea reveni asupra ei daca nu funcționează. Va urma... Probabil. 

Nu-i nici pe departe prima situație caraghioasa. De exemplu fix aceeași comuna și-a luat un proces verbal din partea unui polițai pentru...tam-tam... proxenetism. Prostituatele au în general carte de munca de chelnerițe / barmanițe, și plătesc impozit, asigurări etc. Ceea ce-i ok, ca au asigurare de sănătate, pensie samd. Numai ca să le iei banii prostituatelor întra la proxenetism, care nu-i nici legal nici tolerat - de unde pv-ul. N-am înțeles de ce comuna și nu guvernul federal cu care sunt în cârdășie la taxe însă nu ma pricep... Primarul s-a rățoit la șeful politiei, șeful la polițaiul în cauză insa asta nu a acceptat sa anuleze pv-ul, asa ca au trebuit sa ajungă la judecător, de unde a ajuns și în presa (care cine știe poate le mai și înflorește). 

On 1/17/2021 at 8:14 PM, dvoncu said:

protesteaza unde vor ei pentru ca e dreptul lor

Daca eu vin in fata portii tale sa protestez sau chiar sa ma relaxez si nu ma dau din drum cand tu vrei sa iesi cu masina, e ok? Doar intreb, pentru ca stiu ca nici macar nu ma poti atinge, fiind pe domeniul public. Sau ca sa nu ma dau eu exemplu, gasindu-te mult mai bine informate, rogu-te, mergi mataluta si de pe acelasi drum public fa matale o poza la o obiectiv militar sa zicem, sau hai, ca e in tema, la unul cu regim privativ de libertate. Si mergi si arata-i-o unui paznic si orice-ar fi, insista ca e dreptul tau sa faci poze si sa te postezi acolo, fiind facuta pe domeniul public.

Cand se va intelege ca libertatea unuia nu este cu pretul libertatii altuia, abia atunci vom fi liberi. Si mult mai evoluati decat suntem.  

Marius, relaxeza-te, ti-am mai spus si mai sus: oamenii care protesteaza in strada impotriva unor decizii ale puterii nu au nimic cu tine, nu vor sa-ti blocheze poarta si nu vor sa faca fotografii de pe domeniul public obiectivelor militare. Daca-ti creaza disconfort, injura-i intai pe aia care i-au scos in strada cu deciziile lor sau macar gandeste-te ca nimeni nu iese in strada de placere. Inca o data, cind vei accepta asta, te vei simti mult mai bine. In rest, liniste vroia si Iliescu cind a chemat minerii, liniste vroia si Ceausescu la Timisoara la revolutie samd.

• Thanks 1

100% de acord, prea multa liniște și ordine strica, e suspecta.  

Eu am senzația ca în toată lumea autoritățile devin din ce în ce mai... autoritare, și obsedate sa controleze din ce în ce mai strict absolut orice aspect al societății oricât de insignifiant. 

Uneori îmi amintesc de bancul ala cu definiția comunismului : societatea în care tot ce nu-i interzis e obligatoriu. Tot distopic e chiar și daca e democratic.

Asa ca un pic de proteste și de zgomot sunt reconfortante. 

Edited by james kilowatt