Jump to content
danut

TPMS Hyundai i30

Recommended Posts

Salut,

Mi-am schimbat cauciucurile de vara cu cele de iarna si imi apare eroare in bord: TPMS. Din ce am citit aici:http://www.xenos.ro/SenzoridepresiuneTPMS.htm inteleg ca-mi lipsesc senzorii din cauciucuri. A mai avut cineva problema asta?

eu le-am schimbat dar nu mia aparut niciun martor al senzorului de presiune al roti din cate stiu e pe geanta si daca e umflata la presiunea recomandata nu vad dece ar aparea martoru de presiune al roti

Din cate stiu la masinile cu senzor de presiune in pneuri odata aparut in bord trebuie sa ii dai reset manual din calculatorul de bord dupa ce ai adus roata la presiunea optima (asa stiu ca se intampla la BMW si VW ). Sau poti incerca deconectand o borna de la baterie mai mult de 10 secunde.

Nu este nevoie de nici-o recalibrare sau reset. Senzorii sunt in valvele jantelor. TMPS invata automat pozitia rotii daca sunt toti senzorii de presiune prezenti (cele 4 roti). Daca lipseste unul sau mai multi atunci masina nu va mai indica pozitia si va sta cu martorul TMPS aprins. Probabil ca ai schimbat cauciucurile cu tot cu jante iar in acest caz nu-ti ramane decat sa astepti primavara... :)

Interesanta informatia!

Tocmai mi-a trecut prin mana un astfel de senzor de pe i30, cu valva rupta. Asa, la prima vedere, pare ca s-ar putea adapta o alta valva.

Nu este nevoie de nici-o recalibrare sau reset. Senzorii sunt in valvele jantelor. TMPS invata automat pozitia rotii daca sunt toti senzorii de presiune prezenti (cele 4 roti). Daca lipseste unul sau mai multi atunci masina nu va mai indica pozitia si va sta cu martorul TMPS aprins. Probabil ca ai schimbat cauciucurile cu tot cu jante iar in acest caz nu-ti ramane decat sa astepti primavara... :)

La Hyundai i30 sistemul de monitorizare nu este cu auto-learning, asa ca daca se schimba pozitia rotilor, TPMS ramane activat(aprins) si trebuie modificata situatia actuala la service (din pacate), sau repozitionate rotile cum au fost initial. Daca pt. iarna se foloseste un alt set de jante (otel) fara valva-senzor, TPMS va fi activat permanent. Se mai poate intampla ca un senzor sa se defecteze (lovitura, accident) si TPMS se activeaza.

Daca se suspecteaza o roata, se scade presiunea la cca.1,5 bar, valoare la care trebuie sa semnalizeze in bord scaderea presiunii (pana). Daca nu semnalizeaza, senzorul este defect(si din pacate trebuie inlocuit ans. valva-senzor). Pentru cei care folosesc alt set de jante iarna (fara senzor de presiune), ar fi util sa mearga la serice si sa comute senzorii in stare stand-by / hibernare, pt. a nu se mai descarca bateriile incorporate(car au o durata de viata de vreo 10 ani). Apropo, vreti sa pastrati masina mai mult?

Semnalizarea de pana se reseteaza automat daca se umfla pneul la 2,1-2,2 bar (presiunea nominala), fara alte manevre.

Super informatiile!:fingerup:

Eu am avut un senzor rupt si de aceea stiu ce spun.

Mai multe detalii aici: http://www.tyresensors.com/product.php?id=39 :

"This tyre sensor does not generally require diagnostic reprogramming for the cars onboard TPMS, ECU system to learn the new tyre sensor. The vehicle automatically learns whilst driving. Refer to the vehicles manual for specific information."

In rest informatiile sunt relativ corecte: senzorul indica aproximativ pragul de 1.7 bar ... scazi sub el martorul se aprinde, treci peste se stinge...

Edited by xxxloud

Salutare 

Cum pot dezactiva total acest modul de TPMS.

Am un hyundai i30 din 2019 fara senzori in roti, am schimbat BCM ul cu unul cu optiuni mai multe, problema e ca totul functioneaza fara probleme insa imi apare TPMS dupa vreo 20 min de mers cu masina. Cineva care poate dezactiva acest parametru exista aici pe forum....

Edited by Aladin

Salut,

Daca nu ai senzori in valva înseamnă că sistemul de detecție a presiunii este indirect. Adică legat de senzorii ABS. In acest caz, ABS ul este la calculator și cred că este imposibila dezactivarea.

Cu stima.

eu nu am senzori in roti dar bcm urile au cate o antena si nu stiu ptr ce e. In interiorul BCM urilor exista un modul cu specificatie TPMS , daca schimb intre ele modulele acelea e posibil sa mearga? 

Buna ziua,

Am citit ce a scris lumea despre TPMS. Vin si eu cu o intrebare. Cum pot sa aflu daca eu am aceasta optiune pe masina? (am cumparat masina SH si sunt al treilea proprietar) Pe ecranul din bord, cand pun contactul, imi apar pe pictograma masinii rotile ”aprinse” iar la cateva secunde dispar rotile si ramane doar masina. Va multumesc.

1. Decodezi VIN ul;

2. Desumfli o roata la 1 bar si mergi cu ea vreo 3 km;

3. Dejantezi un cauciuc si vezi daca ai senzor.

Salut.

Cum pot decoda VIN-ul? Ma gandesc ca daca fac asta, pot sa aflu si ce alte optiuni mai are masina. Multumesc.

La reprezentanta, pe website-uri gen autodna etc.

Salut.

Am cerut de la reprezentanta lista cu optionalele de pe masina. Cica am si aceasta dotare, TPMS, cu senzori pe valva. Chestia e ca nu cred ca am senzorii respectivi. Am schimbat cauciucurile in toamna cu altele noi, iar de la vulcanizare nu mi-au spus ca as avea senzori de presiune. Am si un set de jante de aliaj, pentru vara, si la fel nu cred ca au senzori. Intrebarea e: cum pot afla daca chiar exista senzorii si functioneaza si daca nu exista, de ce pe bord nu imi apare absolut nici o eroare? Din ce am citit mai sus, daca un senzor e defect sau lipseste, ar trebui sa se aprinda ceva beculet in bord. Dar ... nimic.

Va multumesc.

Ori la vulcanizare, ori cu un scanner pe OBD2 - de preferabil unul din service, care sa stie sa acceseze acest modul, nu toate din comert putand face asta. Un astfel de scanner iti va putea spune si daca sunt erori, si nu doar pe TPMS, in general, caz in care poti afla de ce nu este niciun martor aprins in bord.

La reprezentanta nu pot face mare lucru cu testerul, optiunile vin din fabrica activate, nu se pot activa sau dezactiva cu diagnoza din reprezentanta, asa mi sa spus . Caut pe cineva specializat in BCM uri de hyundai, trebuie sa existe o pargie de a rezolva problema.

Cu tot respectul, dar daca la reprezentanta ti-au zis ca nu se poate, nu incerca cine-stie-ce obscuritati din comert. Pur si simplu nu incerca. Si nu pt ca as fi mare fan reprezentanta, dar unele lucruri se pot face doar acolo, cu aparatele lor. Din acest motiv nici nu prea le gasesti - aparatele - de vanzare pe la orice cold de bloc, si cu siguranta nu pe bani putini.

Repet si te rog, nu incerca alte cai decat cele "albastre"  

On 2/22/2021 at 2:16 PM, mihaigherasim said:

Intrebarea e: cum pot afla daca chiar exista senzorii

Uite, ai doua optiuni:

1- iti faci cont pe https://service.hyundai-motor.com/euro5/login.tiles , introduci VIN si afli toate dotarile cu care masina ta vine din fabrica

2- imi trimiti VIN pe PM si iti spun eu ce dotari are masina ta.

Bafta

Salut.

Multumesc de info. Am luat initial legatura cu Hyundai Romania pentru dotarile masinii pe baza de VIN si o doamna / domnisoara foarte iritata mi-a spus ca asa ceva nu se poate. Doar producatorul poate sa imi dea aceasta informatie. Cand am intrebat-o daca nu ei sunt reprezentantul oficial al producatorului in Romania :)) s-a ofticat si mi-a spus sa iau legatura cu reprezentanta din oras. Asta am si facut si de acolo am obtinut lista cu dotarile de pe o zi pe alta. Deci, un mare + pentru ei. In lista scrie ca masina este echipata cu TPMS. Problema e ca nu stiu daca chiar exista senzorii pe roti si daca sistemul este functional. De cate ori pun contactul se "aprind" toate rotile de pe iconita cu masina din bord si la cateva secunde se sting toate rotile. Am doua seturi de roti (un set de tabla si un set de aliaj). La fel face cu ambele. In toamna am schimbat cauciucurile de iarna cu altele noi (pe jantele de tabla) si la vulcanizare nu mi-au spus nimic de senzori. Deci, cum pot sa aflu, fara sa demontez cauciucurile, daca am senzori sau nu?