Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
d0r1n

cati Km are masina mea noua primita?!

Recommended Posts

Nu am gasit un topic cu Km cu care a fost primita masina si as dori niste opinii.

Eu am primit masina acum 4 zile cu 105km in bord,cand am comandato acum 3 sapt mi-au spus si miau si aratat pe desfasurator ca era ultima i30 clasica ramasa pe stoc in tara si ca e in showroom la buzau expusa(eu fiind din galati)

Cand miau inmanato eu iam intrebat de ce are atatia si cică a fost plimbata in showroom,trailer etc.Ma gandesc sa no fi aduso de la buzau la galati si condusa o parte din drum,nu stiu ce parere sami trag.

Ei miau spus doar atat:"masina a stat si a fost plimbata din showroom la transport si ca nu conteaza 10-50-100km ca eu cum am primito de atunci intra in garantie si ca nu e nici o problema"

ASTEPT PARERI(mar interesa si din partea unui dealer hyundai daca este vreo unu pe aici sami explice rostu la atatia km)

P.S:Este facuta in CEHIA cred din ce am citit pe forum,are serie caroserie TMA....ce minusuri si plusuri are fabrica din cehia fata de cea din coreea?

Edited by d0r1n

A mea avea 6km. Data viitoare uita-te si la fetele lor asa inainte sa dai banu :)

faza era ca de vroiau s faca magarii mio dadeau pe asta din galati ce faceau test drive,avea 500km si era tot clasica cum doream eu,dar cică alea test drive nus incluse in desfasurator din cele spuse de ei

nam avur preferinte la culoare deci mio puteau vinde,dar nau facuto,ciudata chestie...oricum una de test drive nare doar 100km,eu cel putin cand am facut test drive mam plimbat aproape 22km prin oras.

Edited by d0r1n

Si mai ales era inmatriculata. Aia pe care ti-au dat-o tie probabil nu era inmatriculata. In cartea masinii ... e trecut pe undeva cu cati km la bord ti-au dat-o ? Nu cre ca se riscau sa mearga cu ea pe strada dar ... sunt neseriosi. Macar trebuiau sa iti zica de la inceput.

P.S. pe langa faptu ca nu avea 100km a mea era acoperita cam toata cu tiple pe care le-au dat jos in fata mea.

Edited by mariuss

ai dreptate,stateam si ma gandeam acum ca aia era inmatriculata din cate imi amintesc

deci singurul motiv este ca a fost plimbata prin showroomuri,mai ales dupa ce miau aratat ca era singura ramasa si ma indemnau sa iau variante full ca mai erau 4 din spusele lor cu motor de 1.4

tiple navea decat pe radio cd si cam atat...oricum nu era urma de praf sau atingeri in masina,era curata....

referitor la km din carte inmatriculare si carte garantie ramane sa vad cand o sa le primesc sapt viitoare ca nu mi leau dat încă ,dar pe foaia de predare mi sa scris "sa predat cu atatia km" si numerele rosii leau pus in prezenta mea dupa ce leam semnat

Edited by d0r1n

Acu, io n-as vrea sa-ti stric bucuria masinii noi... da' Getz-ul meu, din ce-am inteles, a fost adus tot din nush ce showroom din Braila sau Galati, ceva p-acolo... si avea vreo 5 km la bord!

Cu a ta presupun ca s-a intamplat altceva. Cand vine un lot de masini, cu tirurile... sunt desemnati cativa soferi care dau masinile jos din tir si le duc in parcare la dealer. Parcarea aia e destul de mare, asa ca tipii nu se intorc pe jos ci pleaca 5 soferi cu 5 masini, si se intorc cu una singura. In felul asta cred ca masina "de serviciu" aduna kilometri mai repede decat daca o bagi pe geam intr-un showroom... Ma rog, poate dupa ce-au frecat-o suficient prin parcare, or fi bagat-o si-n showroom, naiba stie...

Important e sa mearga bine si sa fii sanatos. Hai bafta!

Deci ... eu cand am luat masina ... am fost aici la mine si era o parcare uriasa cu multe hyundaiuri si alte marci ( Triton cargo ). Inainte sa semnam acte si hartii s-a dus un tip in parcare si mi-a adus masina cu tiple pe ea. Avea o eticheta cu cod de bare lipita pe geamul din spate si capota avea sigur o mare tipla lipita pe ea. Mai erau si alte elemente de caroserie acoperite cu tipla dar capota sigur sigur avea tipla pe ea ... pe exterior. Dupa ce am vazut masina i-am dat cateva tiple jos, restul le-au dat ei cat timp am semnat actele si au si spalat masina ( dupa ce am vazut-o eu ). Cam asa a decurs treaba la mine. Sunt curios daca or sa-ti scrie in carte ca ai ridicat masina noua cu 100km la bord.

Acu, io n-as vrea sa-ti stric bucuria masinii noi... da' Getz-ul meu, din ce-am inteles, a fost adus tot din nush ce showroom din Braila sau Galati, ceva p-acolo... si avea vreo 5 km la bord!

Cu a ta presupun ca s-a intamplat altceva. Cand vine un lot de masini, cu tirurile... sunt desemnati cativa soferi care dau masinile jos din tir si le duc in parcare la dealer. Parcarea aia e destul de mare, asa ca tipii nu se intorc pe jos ci pleaca 5 soferi cu 5 masini, si se intorc cu una singura. In felul asta cred ca masina "de serviciu" aduna kilometri mai repede decat daca o bagi pe geam intr-un showroom... Ma rog, poate dupa ce-au frecat-o suficient prin parcare, or fi bagat-o si-n showroom, naiba stie...

Important e sa mearga bine si sa fii sanatos. Hai bafta!

se poate cine stie,oricum era curata si nu era nici un miros strain in ea,ramane sa ma interesez maine cand ma duc sami montez alarma si cateva chestii in plus,nu scapa asa usor

oricum masina era impecabila ca am controlato,cu tiple sau fara ea era in stare perfecta,mecanic pana acum nam auzit nici un ticait strain sau alte defecte,am conduso si pe piatra cubica,asfalt,nisip si nici o trepidatie de volan sau alte defecte din cate am citit pe forum ca ar fi fost la altii,deci poate ca in ciuda km-lor in plus masina functioneaza perfect,ma rog sa fie la fel incontinuare :D

eu sunt din buzau, si il cunosc destul de bine pe dl. Ionel Vlanghe de la Hyundai Buzau, si pot sa spun ca este om serios. In plus de asta, nu pot merge cu o masina neinmatriculata pe drumurile pubplice. te poti convinge de asta si dupa uzura cauciurilor daca s-a mers pe sosea sau prin showroom.

Pe drumuri publice sigur nu au circulat cu o masina neinmatriculata/neasigurata dar mi se pare ca asta e o treaba care ar trebui adusa la cunostinta clientului. Cea mai mare problema mi se pare faptul ca au adus masina de unde au adus-o fara sa stie chestia asta ( importanta ) despre ea. Sau daca au stiut e si mai rau pentru ca trebuiau sa anunte clientul ... nici nu e asa mare problema 100 de km ... ar trebui sa tina vreo 150.000 - 200.000km. Problema e ca dealerul lui local e neserios.

Daca stiti sunt numerele acelea pe care scrie "probe". Numerele acelea le dai jos de pe o masina si le pui pe alta si sunt perfect valabile. Deci se putea circula cu ea pe drumurile publice.

Parerea mea ca 105 km pentru o masina noua sunt mult prea multi. Din cauza asta puteai sa o refuzi, daca ai fi vrut.

A mea masian a avut vreo 3-4 km cand am ridicat-o de la dealer si am luat-o cand abia a inceput oferta, deci a avut dealerul de unde sa aleaga din tot parcul auto. A venit cam in 2 zile, si a 3 zi m-am dus sa o ridic, puteam sa ma duc si cu o zi inainte, seara sa o iau dar trebuiau sa ii faca tot ce era nevoie inainte de livrare (spalat, verificat toate cele etc). Singurele tiple care erau in masina erau cele de la clima si casetofon, atat. Cred ca daca ma duceam la cei care au si parcul auto - parca in otopeni sau ceva de genu asta, ma puteam duce sa imi aleg eu una. Dar nu ma deranjeaza atata timp cat totul a fost ok. Si inca un sfat pe viitor, daca imi permiti, daca o sa ai vreo problema cu ea si dealerul are si service, du-te la ei sa o repari (se comporta altfel cu tine). Pe scurt eu am avut o mica problema cu stopul de frana de pe hayon (din ce vad pe aici pe forum si din auzite sunt din ce in ce mai intalnite aceasta problema - s-a fisurat) si am fost la un alt service,tot dealer, dupa ce m-au plimbat 2 saptamani mi-au spus ca nu se poate facepe garantie ca masina a fost revopsita(masina avea 6 luni - si sa ma duc cu ea la DEALER). In fine asta e alta poveste, dupa ce am facut un pic de circ si o reclamatie serioasa la opc, dintr-o data lampa facea obiectul garantiei si nici masina nu a fost vopsita.

Scuze pt offtopic.

asta asa e,daca nu ii iei tare si ii lasi sa te ia cu scuze nu mai rezolvi nik,este dreptul tau,atat timp ca esti la curent ce ai voie si ce nu ca sa nu pierzi garantia la anumite piese totul e in regula

referitor la tiple cum am spus si mai sus asa am avut si eu ca si tn cumatru,dar nu cred ca e asa mare paguba atat timp cat masina merge bn si nare defecte ascunse,

am sa ma mai uit maine la ea cat la service ca dealerul la mine in oras are vulcanizare,spalatorie,service si showroomul in aceiasi curte,deci cred ca o sa fie mai bn daca am probleme ca ma duc peste aia in showroom si tre sa mio faca daca e ceva la ea

apropo de nr de proba nu prea cred ca poti circula cu ea pe drumurile publice,este obligatoriu sa ai rca ca poti circula,pana si la numerele rosii ca asa le am acum

VOI CAND ATI PRIMIT CARTEA MASINII,GARANTIA SI CONTRACTUL FINAL DE LA BUCURESTI?

Edited by d0r1n

Nu mai fii disperat si nu sa nu mai ulrii la noi, poti sa scrii si fara caps si cu font normal, vedem nu suntem orbi! Rasp: dupa vreo 2 sapt!

tea obligat cineva sa raspunzi?

parerea mea este ca ai gresit cu partea cine e desperat,nu mai cream topicul daca nu cautam pareri,dar intodeauna tre sa fie unu in gramada ce nui convine ceva,tre sa fie totul personal pt unii

scz daca team deranjat ca am folosit caps :))

P.S:multumesc de pareri tuturor si sper sa aflu maine mai multe la service.....O seara buna

Edited by d0r1n

apropo de nr de proba nu prea cred ca poti circula cu ea pe drumurile publice,este obligatoriu sa ai rca ca poti circula,pana si la numerele rosii ca asa le am acum

Nu stiu ce crezi tu, dar se poate:

"Autorizatia de circulatie pentru probe

Prin art. 112 din Regulamentul de aplicare a decretului nr. 328/1966, republicat, au fost instituite sanctiuni contraventionale pentru folosirea ilegala a autorizatiilor de circulatie.

Documentele necesare pentru eliberarea unei autorizatii de circulatie pentru probe sunt urmatoarele:

a) adresa din partea persoanei juridice prin care aceasta solicita o autorizatie de circulatie pentru probe si se obliga sa respecte urmatoarele reguli:

- sa nu foloseasca vehiculul, pe care a montat placile cu numarul de probe, pentru transportul comercial de persoane sau marfuri;

- sa nu atribuie numarul de probe vehiculelor de provenienta straina care nu pot fi inmatriculate in Romania conform art. 5 al Hotararii Guvernului nr. 594/1991 modificat si completat;

- sa completeze o anexa (model tipizat) pentru vehiculul pus in circulatie cu numar de probe si sa tina evidenta anexelor;

- sa incredinteze conducerea vehiculului, avand numar de probe, numai angajatilor sai.

In cazul incalcarii acestor reguli sunt retrase toate numerele de probe si autorizatiile aferente acordate persoanei juridice respective.

b) copie dupa actul de infiintare a persoanei juridice, din care sa rezulte ca aceasta are ca obiect de activitate fabricarea, montarea, carosarea, repararea, incercarea sau comercializarea vehiculelor;

c) chitanta C.E.C. de plata a autorizatiei de circulatie pentru probe si contravaloarea placilor cu numerele de circulatie pentru probe;

d) dovada de plata a asigurarii obligatorii de raspundere civila pentru pagubele produse prin accidente de autovehicule.

Valabilitatea autorizatiilor de circulatie pentru probe se acorda pana la sfarsitul anului in curs.

Aceeasi autorizatie de circulatie pentru probe poate fi folosita succesiv la mai multe vehicule.

Persoana juridica este obligata sa tina intr-un registru evidenta vehiculelor puse in circulatie pentru probe."

Masina mea au adus-o din Buc.pe trailer, din cauza asta a ajuns nu marti ci...vineri.

Ne-avand cum sa ajung pana la 17:00 sa o ridic de la Reprezentanti, am convenit sa lase masina in curte la ei cu cheie,acte tot tacamul...

Am ajuns acolo pe la vreo 18:oo, masina era in parcare,am luat actele,cheia si am plecat direct la PECO!!!

Masina avea 5,1 Km la bord, imi pare rau ca nu am facut o poza!

:fingerup: & :drive:

am rezolvat cu ei,am fost si mam luat putin de ei si miau zis ca a fost plimbata in parc auto,showroom din buc si buzau,am vbt si cu cel de la buzau si mia confirmat,oricum nu e mare vrajeala atat timp cat totul a fost in regula si nam probleme cu ea...momentan

In cazul asta prietene nu ai de-aface cu un dealer auto ci cu niste papagali care poate anu trecut montau montau aere conditioante ( care probabil oricum anu asta s-au stricat ). Iti spun sincer ca le faceam un scandal monstru pe acolo de cand am vazut ca mi-au livrat masina cu 100km. Sa se plimbe cu masina lu masa prin parcare ... aia pe care a platit-o el. Nu cu o masina care nu e a lui ca nu e parc de distractii acolo si nici pista de carting. Cum am mai zis ... problema nici nu e despre suta de km ci despre lipsa de respect fata de clientul de pe urma caruia traiesc. Iti spun sincer ca le faceam zile fripte pt treaba asta. Daca acum vine un baiat d-ala in shalopeta si zice ca e de la hyundai si vrea sa dea si el o tura cu masina ... prin parcare p-acia nu prea cred ca i-o dai. Ei bine ... cat a fost pe mana lor s-au servit singuri. Pur si simplu nu se face asa ceva. In locul tau, dupa ce primesc actele masinii m-as interesa la OPC ... la modul foarte serios ce se poate face. Problema e ca ai facut receptia masinii si ai semnat pt ea. Dar tot m-as interesa ce se poate face. Si explicatia lor e absolut naucitoare. Cat era parcu ala auto de au facut 100km in el. Masina noua nici nu are benzina in ea pt 100km pt ca nu e de conceput asa ceva. Ce garantie sa mai am eu ca nu ma trezesc cu injectia facuta varza ca au pus ei benzina dintr-un bidon pe care il mai aveau p-acolo ca presupun ca n-au dus-o si la benzinarie.

Si daca nu pare asa grav ca are 100 de km sa iti spun eu ce e cu adevarat grav. Daca este o masina refuzata ? Cineva a luat-o, a mers cu ea cu nr provizorii, a descoperit nush ce problema suficient de grava incat sa poata cere banii inapoi si masina a ajuns iarasi la dealerul p..amantului care a carpit-o si a bagat-o iarasi la vanzare. Vezi ... nu e vorba de 100 de km e vb de lipsa de incredere care apare acum.

Si sa zicem ca e cum zice el ... a frecat-o un papagal acolo ( desi tre sa te fortezi mult sa crezi tampenia asta ). Sa stam sa ne gandim ... ce distanta oare putea sa faca dand ture prin curte ? 500m intr-o tura ? Cu ce viteza medie putea oare sa mearga prin parcarea aia ( io am 25 - 30 km/h in medie prin bucuresti ) deci ... 10km/ora ? Ca sa dai 100 de km tre sa mergi 10 ore ( 600 minute ) non stop. Cat timp de mers efectiv cu masina inainte trebuie ca sa faci o mutare de-asta ? 1min - 2min ? Oare au mutat masina de 300-600 de ori prin parcare ?

Edited by mariuss

A mea a venit la 50 km , dar stiu ca a facut un drum dealer-expozitie , deci oarecum explicabil

Trebuia sa refuzi masina sau sa ceri explicatii cand ai luat-o

OFF

am rezolvat cu ei,oricum nu e mare vrajeala atat timp cat totul a fost in regula si nam probleme cu ea...momentan

Atunci de ce ai mai deschis topicul , daca "vrajeala e mica" ? :blink:

Ai scris mai sus legat de disperare : necesitatea disperata de a scrie in limba romana :wall:

da frate iam cerut explicatii si este cum a fost si la tn,a fost plimbata prin showroom,expozitii.am vbt si cu directorul la hyundai buzau si mia zis ca a fost si in bucuresti in expozitie modelul meu datorita culorii cautate.

oricum nam facut disperare cu asta,doar am creat topicul sa vad cum au primit altii masinile.

spor

eu am vazut-o prima oara in expozitiei si vazusem 27 de km. cand am luat-o din showroom avea 22am intrebat de ce si mi s-a spus ca nu are cum. apoi am inceput sa ma gandesc la asta si am ajuns la concluzia ca de la expozitie la showroom a fost adusa pe rotzi si de fapt cei 27 km erau de fapt 2,7km iar restul se explica prin mutarea masinii de la expozitiei la showroom pe propiile rotzi, altfel nu imi explic.

Mama ei de cratima...cine naiba a mai inventat-o!

on topic: cand mi-am luat masina avea fix 5 km la bord si suficienta benzina cat sa mai merg 50 m :)

Edited by Boogyman

Asa a fost si la mine. 8Km in bord si cred ca o lingurita de benzina. Mi-au spus astia de la H ca daca ratez benzinaria e de rau :laugh: