Jump to content
ionut_ionut

Problema,nu baga caldura,se apropie sezonul rece

Recommended Posts

On 12/27/2020 at 3:53 AM, Crystian said:

Salutare.

Am  citit și eu cam tot ce a-ți scris aici și nu am întâlnit încă problema ce o întâmpin eu. Și anume: 

Dețin un Tucson din 2014, 4x4 motor diesel de 83 kw din 2005 climă automată și nu de mult timp (cam de prin primăvară așa), am constatat că bagă căldură doar în partea stângă. În dreapta, rece. Mi-am zis clar.. e înfundat caloriferul de căldură parțial. L-am lăsat așa că a venit vară și clar nu mai aveam nevoie de căldura mașinii dar, încet încet se apropia sezonul rece și crescând temperatura în mașină din butoane, am constatat că nici pe stânga nu mai bagă căldură. Zic, hopa.. clar e înfundat caloriferul total. Folosind și eu metodat colegilor tucsoniști de pe grupurile facebook, am comandat un calorifer nou (500 lei de pe autokarma), am tăiat țevile și am pus caloriferul nou în locul celui vechi gândindu-mă că am rezolvat problema cu căldura. La început, căldură bună în ambele sensuri și în stânga și în dreapta dar, după un timp a început să facă din nou figura căldură doar în stânga și în dreapta rece (cu caliriferul nou binențeles). Mă gândeam ce o fi? Oare nu am pus eu bine caloriferul? Era la locul lui etanș ca și cel vechi. Am verificat tot sistemul începând cu actuatorele care funcționau perfect toate, cu clapetele toate care la fel funcționau la fel de bine. Am mers o perioadă așa crezând că își va da drumul dar, nici un rezultat. Între timp, am curățat caloriferul vechi care într-adevăr avea ceva mizerie ruginie în el dar, după ce l-am curățat bine de tot la presiune și cu de toate și verificat să ma conving că se încălzește uniform, l-am pus din nou pe mașină crezând că poate o avea vreun defect acela nou. După ce l-am montat pe cel vechi în locul celui nou, surpriză.. aveam căldură foarte buna și de o parte și de alta. Dar, bucuria nu a durat mult deoarece făcea la fel ca și înainte... în stânga căldură iar în dreapta rece. Am verificat din nou toate de la actuatoare, clapete de directionare, clapeta de aer cald/rece care inchide si deschide perfect pana la țevile de intrare și ieșire din calorifer care erau fierbinți de nu puteai ține degetele pe ele dar, nici un rezultat. Cald în dreapta și rece în stânga. Sincer, nu stiu ce sa-i mai fac. Mă gândeam într-o  vreme că poate e ceva în aerotermă care ar bloca clapeta de aer cald/rece dar nu era nimic care să facă acest lucru și din moment ce clapeta de aer care deschide și închide aerul cald sau rece funcționează, nu asta ar fi problema.

Poate a-ți mai întâlnit sau auzit o astfel de problemă, vă rog să îmi împărtășiți și mie rezolvarea ei. 

p.s. Știu că poate vi se pare aiurea ceea ce am zis mai sus dar, eu cu asta mă confrunt în momentul de față și numai nu găsesc rezolvarea ei.

Și imi cer scuze dacă am scris prea mult. 

Salut. Iti trimit fisierul cu sistemul de clima in speranta ca te va ajuta. Din ce am citit, atata timp cat ambele tevi sunt la fel de fierbinti logic este ca actuatorul de directionare aer sau o clapeta se blocheaza.Heating ventilation and Air conditioning.pdf

Salut. Am jncercat sa downloadez si eu fisierul dar zice ca nu este gasit. Vrei, te rog sa il mai urci odata?

On 1/8/2021 at 6:48 PM, Bebi Rotea said:

Salut. Iti trimit fisierul cu sistemul de clima in speranta ca te va ajuta. Din ce am citit, atata timp cat ambele tevi sunt la fel de fierbinti logic este ca actuatorul de directionare aer sau o clapeta se blocheaza.Heating ventilation and Air conditioning.pdf

Salut. Poti te rog sa ma urci odata fisierul cu sistemul de ventilatie si AC?

Am si eu probl asta. Multumesc

Salut am si eu aceasi problema ,stanga baga caldura dreapta nu,am schimbst caloriferul a mers o perioada si la fel numai vrea,cand am simtit acest lucru am mai observat ca a scazut si oleaca temperatura apei ,si nu mai voia sa urce dar nu a scazut mult ,si am schimbat si termostatul.Masina a fost si in reprezentanta cu aceasi problema acum 3 ani si tot caloriferul l-au schimbat.Am cosmaruri noaptea cu problema asta..