Jump to content
Dino

Bulgaria - pomul laudat

Recommended Posts

Vara aceasta am reusit sa ajung si eu prin Bulgaria. Fiicamea impreuna cu trupa avea un concurs de dans la Balcic, si in urma discutiilor si cu ceilalti parinti ne-am hotarat sa ramanem intr-o statiune de pe litoralul bulgaresc. Am gasit la Nisipurile de Aur 145 euro, 4 zile cu mic dejun inclus. Am plecat de acasa, bucuros si dornic sa ajung cat mai repede in mult laudata si mediatizata, Bulgaria. Entuziasmul scadea tot mai mult la fiecare kilometru pe care-l parcurgeam dupa trecerea granitei. Bulgaria ne-a intampinat cu drumuri FOARTE proaste si cu niste limitari de viteza (40)in plin camp, de statea mata-n coada. Am reusit sa ajung la Balcic, dupa ce am fost oprit si de un echipaj de politie mixt (bulgar si roman). Bulgaroiu tot cauta nod in papura ca e una, ca e ailalta, poate ciupeste ceva. Noroc cu romanasul ca i-a luat actele din mana si mi-a facut semn sa plec. Balcicul este o asezare care zici ca doar ce a iesit din razboi. Pe strazi erau adevarate transee de unde cu greu am reusit sa ies cu masina intreaga. In afara de Palatul Reginei Maria si Gradina botanica unde sunt niste cactusi draguti, nu prea ai ce sa faci. Am ajuns pe inserat la Nisipuri, ne-am cazat si am iesit un pic la plimbare. Multi germani, majoritatea beti si pusi pe scandal. Noroc ca se bateau intre ei si am observat ca nimeni nu se baga pe ei. Erau politisti la cativa pasi si se intorceau cu spatele sau plecau mai departe. A doua zi am vrut sa mergem la plaja, dar la indicatiile unor vecini de etaj am ramas la piscina hotelului. Plaja era plina de alge. Am mers dupa amiaza de ne-am plimbat si am facut si cateva poze. Si la ei sunt alge, hartii, peturi de plastic si alte alea. In una din zile am vizitat si Varna, care nu m-a impresionat cine stie ce.

Concluzia e clara. Nu am sa ma mai duc niciodata la bulgari. Nu stiu de ce ii tot dau ca exemplu astia de la Pro TV, pt ca sunt sub noi la toate categoriile (cel putin asta e parerea mea si a multora din grupul cu care am fost).

DSCF8978.JPG

DSCF8979.JPG

DSCF8980.JPG

P8211718.JPG

P8211719.JPG

DSCF8990.JPG

Edited by Dino

Subscriu in privinta drumurilor in Balcic, eu pe-acolo m-am intors venind de la Albena, in drum spre Silistra. Sunt infernale de-a dreptul, cu sau fara masina plina. In rest, anul acesta a fost a doua oara cand am mers la bulgari, cum ziceam Albena, de data asta in plin sezon estival spre deosebire de anul trecut cand am fost in toamna. Cu exceptia locurilor de parcare, n-am avut nicio problema, ba chiar am indraznit sa imi curat oleaca turbina pe autostrada lor, cu toate limitarile de-a dreptul hilare in plin camp (tot asa, 40 km/h).

Dino, asta e. Daca tu ai vazut peturi si hartii aruncate pe plaja dupa-amiaza si ai concluzionat ca-i ca la noi, nu ti-o scoate nimeni din cap.

Iar limitarile alea la 40 in plin camp au logica. Ia gandeste-te ce preferi: sa treci prin trei sate in 10 kilometri, sau in aceiasi 10 kilometri sa ai o limitare la 40 (desi majoritatea sunt la 60, da' treaca de la mine) la o intersectie, treaba care permite celor care vin din cele 3 sate sa intre usor in trafic in oricare din cele doua directii?

Edited by TataBobu

Toata lumea stie de Nisipuri si Albena. Eu va recomand statiunile ce sunt o idee mai jos in jurul Burgasului, amintesc aici Nessebar(printre cele mai vechi orase din Europa, sau cel putin asa zice marketingul lor) si Sozopol(preferatele mele) sau daca nu mergeti cu familia cu copii ci intr-un grup de tineri Sunny Beach. Cu cat veti merge mai jos cu atat veti gasi mai putini romani. Alge am gasit si la ei, insa liniste si curatenie cum la noi rar intalnesti.

Edited by Razvante
  • Thanks 1

Da, si eu am nimerit prin Balcic, chiar prin centrul satului, de nu mai gaseam odata iesirea spre drumul national, de bucuros ce eram. Nici nu imi venea sa cred ca sunt pe drumul cel bun. Cratere, strada ca in comuna primitiva, praf si copii jucandu-se in mijlocul drumului. Da' lata strada, n-am ce spune.

In rest, in Albena, unde si baiatul meu a participat la un festival (da' multe concursuri mai organizeaza si bulgarii astia!) a fost bine. Nu era murdar, mancare buna, fara alge la malul marii. Si inca un mic amanunt: ieftin.

Am fost si eu la nisipuri vara asta, nimeni si nici eu nu a respectat limitarile alea de 40 din camp, cat despre statiune am ramas masca, tu ai fost foarte departe de centru la plaja, acolo era plaja mult mai misto si mult mai mare, cat despre curatenie vreau sa iti zic ca am mers 5 min pe strada cu un chistoc de tigara in mana pt ca era prea curat si imi era rusine sa-l arunc, fata de costinesti: daca aruncam chistocu nu mai aveam nici o sansa sa-l gasesc, acul in caru cu fan :))

Calitatea drumurilor este mai buna decat la noi, in afara de orase Silistra si Dobrich

Probabil de la Silistra pana la Nisipuri. Eu am intrat pe la Vama Veche. Din vama si pana in giratoriu de la Balcic, dupa care tot Balcicul, sunt varza. Celelalte drumuri sunt ca pe la noi. Nu am vazut nici unele mai stralucite.

Nu stiu care era centrul statiunii. Eu m-am invartit pe unde este turnul acela.

DSCF8985.JPG

Edited by Dino

Curios...am fost si eu la Nisipuri si mi s-a parut super tare. Nu am intampinat nici o chestie din care ai amintit tu... Plaja era impecabila, nu am vazut beti pe strada si nici in restaurant, nu am vazut gunoaie, dar intr-adevar drumurile sunt varza rau la ei...

Ohooo am vazut la oameni beti in special englezi si polonezi, baietii ca baietii ca se mai tineau pe picioare, da fetele mai mult in 4 labe decat in 2...Si englezii erau foarte galagiosi, daca nu am ascultat la imnuri, cel putin imnul echipei liverpool nu vreau sa-l mai aud cativa ani, bine ca nu erau si turci sa-mi cante imnul echipei Beşiktaş cu care m-au terorizat acum cativa ani in izmir.

Pai asa, oameni beti vezi pe oriunde, n-am vazut mai multi in Bulgaria decat prin Austria, de exemplu.

Fiecare padure cu ale sale uscaturi. Problema nu e "daca", aici raspunsul e aproape sigur (din pacate), mai bine s-ar pune problema cantitativa, "cat de multi" ... Iar daca ar fi sa raspund, in Albena n-am vazut niciunul, de-abia daca am zarit vreo 2-3 insi cu bere pe plaja, dar in rest, "arsita" peste tot.

Albena oricum este mai pentru familisti, altfel se pune problema pentru "statiunile" unde se duc exact pentru distractii genul cluburi / discoteci!

Sunt locuri prin diverse tari unde stii (sau ar trebui sa stii dinainte) ca vei gasi turisti in gasti cu creierii praf!

Stiind asta, te orientezi si cauti locuri mai linistite daca doresti sa eviti asa ceva!

Este valabil chiar si la noi pe litoral!

aaa si era sa uit...cele mai nesimtite persoane erau romanii nostrii si nu ma refer la persoanele tinere care nici macar nu iti dadeai seama daca erau romani sau nu. ma refer doar la familiile cu copii care au venit la mare cu catel, purcel, soacra, etc...tot familionu de urlatori si de nemancati care isi pun in farfurie pepene, paste, cartofi prajiti si tocanita una peste alta si mananca ca din troaca ca na "e pe gratis". asa am intalnit eu o familie (erau mai multe familii de romani dar asta le-a depasit pe toate).familia era compusa din sot+sotie in jur de 30-35 ani+copil 2-3ani, 2 perechi de babalaci(parintii lor)+2 bucati de draci(nepoti), cum au ajuns la hotel au iesit babele la balcon si au inceput sa urle la aia care erau jos de radeau bulgarii de noi tavalindu-se pe jos si ziceau "romani, ce sa le ceri", de la masa de obicei plecam daca apareau ei ca iti intra mancarea cu noduri, vreo 2 zile nu si-au dat seama ca suntem romani dar am facut greseala intr-o zi sa cobor pana pe terasa cu un tricou pe care scria in romaneste, m-au vazut si au inceput sa strige dupa mine de atunci a inceput cosmarul si alte multe chestii cu care as putea sa umplu cateva pagini bune si nu numai despre ei...

Stai linistit omu. La hotelul unde am stat eu erau doua familii de rusi, trasi la xerox dupa cei pe care-i descrii tu mai sus. Plus ca radeau cate 2-3 sticle de vodka in fiecare seara pe terasa hotelului si faceau o galagie infernala. In restaurantul hotelului era pus un afis sa se intre cu tinuta decenta la masa, nu in sort si papuci. Uniua din rusnaci i-a fost atrasa atentia de personalul de la restaurant ca este in sort, iar omul si-a tras pantanolii in jos si i-a spus aluia ca acum nu mai este. Copii foarte obraznici si tupeisti. La piscina impingeau copiii in apa sau ii scuipai.

Edited by Dino

In 2009 am fost la complexul hotelier Duni. Nu am fost nicaieri in restul Bulgariei dar din cate am auzit/citit/vazut pe net la Duni este cu totul altceva decat in restul litoralului bulgaresc. In mod special m-am dus acolo ca sa nu am de-a face cu romani.

Din pacate au inceput din ce in ce mai multi romani sa auda de Duni si mi-e teama ca in scurt timp se va umple de manelisme si nesimtire la fel ca restul litoralului de la sud de Dunare.

Sper ca preturile sa-i tina departe pe conationalii nostri prost crescuti.

Data viitoare am sa aleg Nessebar, am inteles ca e mai mult de tineri, macar sa scap de o parte din nesimtiti.

Daca vrei sa platesti ceva mai mult pentru acelasi lucru, du-te.

Anul acesta sejurul din Bulgaria mi-a oferit o surpriza placuta: panourile solare. Le-am zarit intre Balchik si Silistra si doar prin filme mi-a mai fost dat sa vad lanuri de panouri solare, cred ca destinate producerii de curent electric. De apreciat, la noi inca nu au ajuns.

poate din cauza ca nu avem acceeasi clima si cantitate de lumina... si oricum suntem prea fraieri ca sa stim sa luam subventiile :D

Stii povestea panourilor solare din Grecia? Nu m-ar mira ca si bulgarii sa o aplice....

La noi daca pui un camp din asta de panouri solare, in doua zile dispare. Si toate satele din jur au garduri din galeniu :D

Iar astea nu stiu daca genereaza suficienta electricitate ca sa alimenteze un gard electrificat care sa le protejeze :laugh:

Aproape peste tot panourile solare se pun pe baza de subventii, nu de mentalitati... si unde e loc de subventii e loc si de furt, cum a fost in grecia. La noi energia e unul din sectoarele unde se fura organizat, cu acte in regula, din pacate probabil si energia solara ar avea fix aceeasi soarta, mai ales ca e atat de usor de furat... ca si banii, kilowatii nu au miros...

Cand zici subventii probabil te referi la companiile mari, nu consumatori casnici, pentru ca panourile solare (sau alte echipamente verzi) accesate prin programul 'casa verde' presupun achitarea lor in totatlitate dupa care intocmirea unui dosar pe baza caruia statul iti va da banii inapoi ... candva, pe principiul "daca si cu parca ....". Altfel spus, intr-un final glorios statul ajunge sa iti dea banii promisi, evident cand s-au si devalorizat, dar astea-s detalii deja.

Nu putem spune, cel putin la noi, necunoscand alte realitati decat de la departare, ca majoritatea oamenilor isi pun astfel de panouri dintr-o nevoie clara mai degraba decat dintr-o mentalitate sanatoasa. Este interesant insa cum de oameni cu aproape acelasi nivel de trai si in zone apropiate au conceptii diferite in aceasta privinta, unii isi asuma riscul de a fi furati (de stat, de vecini, etc), iar altii stau in expectativa. Pe termen mediu spre lung, personal cred ca primii au de castigat, iar o data cu ei si noi, ceilalti.

Ipoteza de baza ramane: panourile solare se fac cu subventii, nu cu mentalitati. Nu au aparut nicaieri in lumea asta fara subventii.

In grecia furtul a fost din partea consumatorilor casnici. Mecanismul e urmatorul: statul, prin intermediul distribuitorilor de energie cumpara de la producatorii casnici curentul general de panourile solare la un pret foare ridicat (subventionat) in asa fel incat cei care isi instalaeaza panourile sa isi amortizeze rapid investitia.

Iar "investitorul" grec s-a prins repede... e rost de facut bani aici si de dat tunuri in banii nimanui (aka ai statului). Prin urmare a pus un panou de 1kw pe acoperis, contoar electric dedicat si contract cu distribuitorul pentru vanzarea de electricitate solara, si apoi un mic generator diesel de 10kw (alimentat eventual cu combustibil de incalzire netaxat, care e practic motorina) si vandut retelei curent electric "solar", zi si noapte...

Ganeste-te ce afaceri s-ar putea face in Romania, unde exista o groaza de firme de apartament care cumpara si vand electricitate fara sa faca altceva decat niste hartii...

Discutia cu cine are de castigat pe termen lung e una separata, si bazata in general pe speculatii sau dogme. Pana una alta au de castigat chinezii, care au si resursele naturale si sunt si cei mai mari producatori de panouri (si care folosesc carbune ca sa produca panouri solare, in loc sa foloseasca panouri solare ca sa produca panouri solare, desi le-ar putea avea vorba aia la pret de uzina).

eu am fost in 2010 la albena, la kaliakra superior si a fost impecabila experienta. am gasit loc de parcare, am mai gasit si masina apoi :-). liniste, lumea ok.

intr-adevar, am prins perioada cu incidentul cu acei pesti cu spin (care oricum, a fost prezent -evident- si pe litoralul romanesc) si salvamarii lor sunt foarte vigilenti in a te scoate din apa, dar in afara de asta, totul a fost ok.

drumul de la vama pana acolo a fost bun si era pregatit pentru asfaltare. putine emotii am avut cu GPS-ul, pentru ca ei au multe drumuri in interiorul statiunii care sunt inchise sau nu duc nicaieri si ne-am invartit putin pana sa ajungem la jotel.

anul asta am sa merg la nesebar si am sa revin cu impresii ce s-a schimbat in ultimii 2 ani.