Jump to content
madkat

Schimbare ceasuri bord

Recommended Posts

Din diferite motive Accentul din profil are Instrument cluster-ul simplu - cu afisaj mic fara bc, si fara termometru de apa.

As vrea sa fac trecerea - cu un IC de la dezmembrarui sau ebay. In primul rand pentru termometrul de apa ma intereseaza si abia pe plan secund computerul de bord.

Ideea este - merg mufele plug and play? Exista firele in mufe pentru aceste functii suplimentare? Apoi - as vrea sa ii pastrez in continuare numarul de km reali - se poate la modelul asta de bord rescrie epromul pentru treaba asta?

Nu inteleg la ce te referi prin "termometru de apa" ? Din profil reiese ca am avea acelasi model de masina, chiar si an de fabricatie, dar cu toate astea eu am un termometru de apa (cei- drept analogic, dar este acolo). Interesant nsa ca ai gasit pe eBay, ceea ce mie mi-a scapat pana acum, desi la fel de interesat fiind. Cat priveste firele, sincer ... nu cred sa avem noroc, dar cine stie ....

Nu este varianta "full"

Are doar ceas de nivel motorina - pozitionat intre vitezometru si turometru - ca in poza (dar pentru diesel, evident). Ca si indicatie de temperatura am un bec albastru si unul rosu.

post-751-030397000 1315404632_thumb.jpg

Edited by madkat

Intradevar masiniile mai slab dotate au venit cu astfel de instrumente de bord, mai simple. Citisem pe un topic ca un user a vrut sa schimbe ledurile verzi de la indicatoarele de bord si le-a stricat. Si-a cumparat ceasuri de bord pentru "varianta full" adica cu computer de bord, indicatorul de temperatura a apei (antigelului) etc. si ii merg toate indicatoarele fara alte modificari. Am sa caut si am sa iti arat.

Daca gasesti informatia ar fi super - sa stiu daca merita sa incep sa caut la dezmembrari :)

Apuca-te de cautat linistit, mufele sunt plug-n-play si iti pastreaza nr de km

bafta

L.E. Daca vrei facem proba cu bordul meu, il am pe jumatate demontat :D

Edited by Acc3nt

Am sa caut si am sa iti arat.

Sa nu uiti! M-ai facut curios :D

Intradevar masiniile mai slab dotate au venit cu astfel de instrumente de bord, mai simple. Citisem pe un topic ca un user a vrut sa schimbe ledurile verzi de la indicatoarele de bord si le-a stricat. Si-a cumparat ceasuri de bord pentru "varianta full" adica cu computer de bord, indicatorul de temperatura a apei (antigelului) etc. si ii merg toate indicatoarele fara alte modificari. Am sa caut si am sa iti arat.

Ii merge si computerul de bord cu noul ceas de bord??? Chiar sunt curios? Ms.

Nu exista CB la diesel, inclusiv varianta full. Display-ul este mai mare intr-adevar, dar nu inseamna neaparat si faptul ca are CB.

Ba are CB chiar userul acc3nt, iti arata cati km ai facut de la ultima alimentare, cati km mai faci pana seaca rezervorul, viteza medie kmph, viteza kmph instant, temperatura exterioara, nu stiu sigur daca arata si consumul instant.

Marius tu ai display mare, dar ai pe el doar km masinii adica ODO si trip A / B care le poti reseta din butonul de sub ceasuri.

edit 1: prima poza e poza cum ai tu ceasurile, iar poza a doua sunt ceasurile userului acc3nt cu computer de bord.

Edited by diaconescubogdan

Intradevar masiniile mai slab dotate au venit cu astfel de instrumente de bord, mai simple

Nu este adevarat!

Eu am 1.6,versiunea FULL, bordul este simplu. La fel si dieselul tot full si bord simplu.

Au fost loturile din 2006(am avut si eu) la inceput si atat, iar din 2007 pana in prezent nu mai exista.

Edited by iflorin

Nu exista CB la diesel, inclusiv varianta full. Display-ul este mai mare intr-adevar, dar nu inseamna neaparat si faptul ca are CB.

DA! confirm sustinerea ta!

DA m-am uitat este versiunea de bord din 2006! am avut si eu la masina anterioara pe care am vandut-o iar masinile achizitionate in 2008, sunt cu bord simplu. Nu se mai monteaza dupa 2007, bord 'dublu' ca sa-i spun asa...

Stim noi bine ca nea' Acc3nt a stat sub anumiti copaci in anumite zile ale verii si astfel a primit o masina dintr-un lot dedicat Austriei (daca CB de bord nu ma inseala ... ) astfel incat are si alte dotari care pentru muritorii de rand sunt inaccesibile (vezi si trapa, CB, AC automat, si altele pe care nu le divulga). El e exceptia care intareste regula ;)

Deci ca sa concluzionam.

Km nu sunt stocati in ceasuri? Pastrez nr de km ai masinii? Unde sunt stocati, in ECU?

Nu voi avea CB, avand diesel?

Termometrul de apa va functiona ok?

Dupa mine: km in ECU; nu ai CB, nici BC, doar un display mai mare care nu iti arata decat Trip A/B, odometrul total si cel partial; termometrul functioneaza si acum, doar ca nu iti indica valoarea, ceea ce se va schimba o data cu noul angrenaj.

Cu alte cuvinte pointless :)

M-am obisnuit cu masina cu termometru de apa analog - si ii simt tare lipsa, becul albastru si cel rosu (pe care sper sa nu il vad niciodata aprins, decat la initializarea bordului) nu imi sunt chiar suficiente...

Pai de ce nu mai intercalezi inca unul ? Gen verde, care sa iti indice ca temperatura apei este in parametrii normali (80-90 grade) ? Ca asta cred ca e mai simplu, gen rezistenta inseriata a carei valoare se determina practic, cu un termometru si bordul desfacut ... Te costa si mai putin si te si ajuta.Pana acum nu stiu decat de un singur caz cand acel ac a sarit in zona rosie, intamplare chiar in service, in rest nu stiu sa sara de 90 grade ...

Ca sa citez pe cineva de la un service Hyundai din Bucuresti - exista computer de bord pe diesel.

Daca nu ma insel, ultimele loturi au venit CU cb.

@NebunaDePisica chiar nu vrei sa facem un test :D sa punem ceasurile mele la tine ??

Nu avem de desfacut decat 6 suruburi si 4 mufe la tine si 4 suruburi si 5 mufe la mine ;)

Ar fi interesant testul. Asa vom afla si noi cu exactitate.

Ba da

Ma bag la un test - sunt chiar curios.

Lasa-mi pe mp un nr de telefon sa stabilim o seara in care sa facem verificarea :)

Sa face-ti un filmulet ! :biggrin: Sa vedem si noi exact, ce si cum.

edit: intre timp nu am gasit topicul de care va spuneam ca cineva si-a inlocuit ceasurile simple cu unele care au computer de bord. Daca nu am gasit topicul i-am dat un pm lui Sergiu Gh. deoarece stiam foarte bine ca el era implicatul. :laugh:

Ce am vorbit pe pm aveti in print screen-ul atasat.

Edited by diaconescubogdan