Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Candyy

Noua Dacia... seamana cu Elantra sau mi se pare mie?

Recommended Posts

Am gasit AICI si AICI poze cu noul Logan 2... Mi se pare mie sau seamana cam mult cu Elantra?

post-6550-032615500 1314001393_thumb.jpg

Cu ce ar semana, daca nu ar manca-o rugina in primii 4-5 ani, daca ar motoriza-o decenet(inca ma amuz prin trafic cu loganuri de 1,4 si 1,6 mpi care dupa ce cred ca masina mea e veche opresc langa la urmatorul semafor si ma intreaba "ce motor ai frate?") daca ar renunta la nemernicia aia de bara de torsiune, daca ar avea un coeficient de aerodinamica decent, daca nu ar pica piesele pe un motor cu vechime de 10 ani asa repede, daca ar slata un pic in clsamentul privind siguranta, atunci poate as arunca un ochi spre aceasta "mandrie" de masina nationala. Deosmandata mai tin chinezaria inca un an si cred ca ma orientez catre un "competitor" al loganului gen honda civic(2003-2005) sau mistu lancer (2005-2007).

PS: Pana una alta astept ropotele de aplauze precum si ridicarile in slavi ale posesorilor actualului Logan precum si ale altora. Nu va mirati daca veti vedea postari de genul "Vai ce seamana cu vechea Jetta" "am un logan dci sper sa pot face un buy-back" "am un renault megane si in 3 ani si 18000km nu am avut nici o problema cu ea,sunt convins ca si aceasta va fi reusita." s.a.m.d.

Ps 2: Pe mine criza m-a invatat un lucru bun. Cred ca ii acord prea multa atentie acestei cutii de tabla,risipitoare de resurse financiare, care mai devreme sau mai tarziu va avea o soarta comuna cu oamenii, doar ca poarta un alt nume: cimitirul de masini,remat sau dezmembrari auto.

Edited by Razvante

La linia generala parca aduce a noua Elantra, din fata parerea mea e ca seamana cu Albea.

Acum intre ce concepte/idei au astia de la Dacia si ce iese din fabrica e diferenta enorma, parca vad ca iese o mizerie.

Nu sunt impotriva Loganului dar are multe hibe, sper sa nu continuie pe linia Logan-Sandero-Duster adica acelasi interior, mai dam o vopsea la cesuri, la plastice, mai schimbam un plastic,etc.

Mai au mult pana sa-i prinda pe asiatici.

Numai rautacisme... :))

In poze pare M5, frate, Elantra este mic copil. :fingerup:

Am gasit AICI si AICI poze cu noul Logan 2... Mi se pare mie sau seamana cam mult cu Elantra?

Ce ai gasit tu ..e ca vorba aia, gen ''Nu exista Mos Craciun'' :laugh:

Tot ce apare pe la TV nu poate reprezenta un punct de reper :fingerup:

Vad ca sunt unii pe aicia care au cate o masina cu nimic mai superioara ca loganul dar se dau cocosi de ce si cum fac ei si cat de slab este un Logan fara sa fi condus in viata lui unul. Nu sunt fan Dacia dar trebuie sa recunoastem ca are scucces este cel mai exportat produs al Romaniei la ora actuala. Am ocazia sa circul mult in Europa (multumesc lui Dumnezeu ca asa mai scap de tara asta de atotstiutori) si am vazut ca Dacia a vandut la greu. O gramada de nemti,farncezi,olandezi,austrieci etc se plimba mandrii cu Dacia numai la noi mai sunt unii la care le pute Dacia dar ei nu au bani de o masina noua indiferent de marca. Europenii au invatat un lucru in criza sunt prea saraci sa cumpere un harb vechi, o masina nou are garantie si cativa ani sunt scutiti de costuri suplimentare. Nu stim exact cum va arata noul Logan dar cu siguranta cei de la Renault dorec sa faca un pas in fata ca si oricare alt producator auto.

Ps Cer scuze colegilor de forum nu am vrut sa aduc nici o atingere marcii Hyundai (sunt prea vechi pe forum sa creez polemici inutile)dar mai sunt unii colegi care cred ca aici citesc numai copii de gradinita.

oricum, s-au calmat spiritele imediat ce s-a luminat misterul pozelor, si deodata, de la comparatia cu M5, incepu sa se astearna linistea, deja nu mai "miroase a rahat" ca nu mai e Dacia

am avut Logan, chiar am avut curajul sa inlocuiesc primul Logan cu cel de-al doilea, si pot sa spun ca urmatoarea masina, dupa tractorul din semnatura, va fi tot Dacia, doar pentru simplul fapt ca am fost EXTREM de multumit de Logan, implicit de Dacia

la Hyundai as reveni tot la i10, dar, din pacate, nu se mai pune problema pentru a doua masina in familie

Zi mersi ca ai doua carnete in familie, eu ma lupt pe frontul asta fara succes de ani buni...

Stiu ca acum sunt foarte offtopic dar personal m-am cam saturat de discutii despre Logan. Este pe piata din Romania de ceva timp insa vad ca noi, adica romanii nu avem o parere clara.

Nu cred ca este nimeni in tara care nu are o cunostina/masina de servici sau chiar are un Logan.

Daca nu ai pretentii de la ea e o masina Ok, destul de fiabila, noua (chestie care pentru multi e importanta), si arata destul de bine.

Eu acum 5 ani eram in cumpana sa cumpar un Logan benzina, nou, sau alta masina cam in 5-6000 euro. Pentru Logan la acea vreme imi mai trebuiau vreo 700-1000 euro in functie de dotare. Mi-am luat un Punto motorina din 2002 de care sunt aproape multumit (la acea am vrut masina diesel si Logan nu era atunci), dar imi pare rau ca nu am mai asteptat.

Loganul nu e M5, nici Accent, dar e o masina OK, are hibe mari, eu am gasit nod in papura si la Mercedes si la Lexus asa ca de la Dacia nu am foarte mari pretentii.

Edited by Mad_Bear

"Vad ca sunt unii pe aicia care au cate o masina cu nimic mai superioara ca loganul dar se dau cocosi de ce si cum fac ei si cat de slab este un Logan fara sa fi condus in viata lui unul."

@Teodoreanu Nu am vrut sa aduc atingere nimanui prin exemplele de masini date iar in privinta postarilor ma refeream la comentariile de pe paginile celor doua articole. Am condus un Logan mcv dci (85cp) timp de 11 luni de zile cat am facut naveta zilnic la Ploiesti si umblat prin tara(vizite de amplasament, plasat oferte pentru licitatii s.a.m.d). La fiecare revizie se schimbau bucsile de bara stabilizatoare, bieletele din 30 in 30 de mii, parbriz crapat din senin, alternator dus,amortizoare spate duse la 55k, oprit motor in timpul mersului la 120 pe autostrada. Plus check-engine care se aprindea in bord precum ledul instalatiei din pomul de Craciun.

Ca o comparatie, masina cu care "ma dau cocos" a vazut prima pereche de noi bucse la 88k km(se poate verifica pe forum) iar pana la 100k in afara de distributie am mai schimbat doar discuri de frana. In prezent are 153k km, am schimbat ambreiajul si in afara de rulmentul de presiune care era dus mecanicul s-a mirat cum de a tinut atat si ar mai fi dus lejer la 200k. Nu am menajat-o am mers in toate conditiile cu ea, in afara tarii a vazut talpa si nu a zis ajunge, iar ca idee in tari comparabile cu noi precum Bulgaria Slovacia, Ungaria eu sincer nu prea am vazut Logan.Oare de ce? Criza i-a invatat si pe nemti pe francezi si pe altii care au mai cumparat-o lectia parcimoniei nicidecum a alegerii oportune. Ei insa schimba masinile destul de des,(conditionati de naveta, sau alte aspecte) asa incat s-ar putea sa iasa destul de bine in clasamentele lor de fiabilitate, astfel aspectele tehnice minore precum cele enumerate de mine mai sus sunt ignorate,iar cel estetic observ ca primeaza.

E drept, sunt inca tanar si nu am bani de o masina noua, dar asa cum spuneam si mai sus, daca imi mai iau o "cutie de conserve" ca e mistu, honda, hyundai(desi nu cred) noua sigur nu ar mai fi pentru ca diferenta de bani poate nu o am, sau daca o am o investesc in mine insumi.(excursii, cursuri de pregatire, carti s.a.m.d)

Revenind on topic,la aspecte estetice cu orice ar semana masina, daca e un lucru ce ma enerveaza teribil, sunt geamurile care par exagerat de mici pentru pasagerii spate, pana la urma le vor lasa de o palma.

Later edit:Ne dam cu parerea degeaba! La o reverificare a adreselor am vazut un update cum ca pozele apartin unei masini chinezesti gandita pe principiul mimentismului spre o cat mai buna asemanare cu rover 75. Pacat, ma declar dezamagit, am pierdut toata ditractia cu comentariile cu ridicatul in slavi ce trebuiau sa urmeze.

Edited by Razvante

Deci chiar ca s-a ajuns off-topic :))

Eu vroiam doar niste pareri legate de design/aspect exterior, raportate doar la acele cateva poze. In ce a degenerat sunt deja topicuri dezbatute si ras-dezbatute pe respectiva tema. Pana la urma se pare ca @robyn si @bradone au mare drepate : "Nu exista Mos Craciun. "

Si totusi, fiindca este un topic despre "Noua Dacie", si pentru ca e clar ca e am gasit eu e departe de adevar ... ce zvonuri ati auzit despre ? Bradone, anyone... :D Tu faci parte din comunitatea Dacia, ce ai mai aflat?

momentan nu se stie mai nimic despre Logan 2,se zvoneste ca lansarea va fi la Paris 2012

sunt in probe noile masini de familie

pozele cred ca deja sunt cunoscute, se asteapta vreo "scapare" sau "vreun vis intr-o noapte de vara" cu masinile necamuflate

P1080836.JPG

P1080840.JPG

"Later edit:Ne dam cu parerea degeaba!

Ne-a dat bradone cu firma'n nas mai devreme...

in poze este roewe 550http://www.cakong.com/2010/10/roewe-550-seiya-figures-lost-figures-also/

".... toata ditractia cu comentariile cu ridicatul in slavi ce trebuiau sa urmeze.

Si totusi te asteptai la ridicari in slavi? Sau ai vrut sa folosesti ghilimele? :))

Edited by Candyy

Da puteau fi si niste ghilimele, pentru ca mai sunt si pareri obilective pe acolo.Exista anumiti insi pentru care insa... loganul este pragul absolut...pragul optim de smecherie, cum este pentru altii golful. Cum sa le explici acestor oameni care isi organizeaza viata in jurul unei cutii de tabla ca peste cativa ani (mai mult de 10-15) va putea fi folosita cel mult drept cotet pentru gaini.

Acum nu stiu daca au citit toti insa intra la categoria oldies but goldies:

http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t305072.html

Have fun!

Edited by Razvante

Vad ca sunt unii pe aicia care au cate o masina cu nimic mai superioara ca loganul dar se dau cocosi de ce si cum fac ei si cat de slab este un Logan fara sa fi condus in viata lui unul.

...

Ps Cer scuze colegilor de forum nu am vrut sa aduc nici o atingere marcii Hyundai (sunt prea vechi pe forum sa creez polemici inutile)dar mai sunt unii colegi care cred ca aici citesc numai copii de gradinita.

Haide sa raspundem punctual celui la care facem referire, altfel dam nastere la comentarii inutile si nu mai terminam cu OFFTopicul, parerea mea.

Scuze pentru poluare inutile (fara a fi la subiect cu titlul Topicului).

Noua Dacia... Nu seamana nu nimic din punctul meu de vedere, dar arata mai bine decat "vechea" Dacie FL. Nu am pretins niciodata ca-mi place GoLanu, dar intotdeauna am spus ca respect ceea ce reprezinta. Nu sunt adeptul chestiilor de gen : "mai bine un bmw din '99 decat un logan nou, sau un golf din 2000, etc, sau o balarie ceva de genul asta. Masina noua e masina noua end of story, chit ca e Logan, chit ca e Rambaudi.

Dupa buget coane Fanica', asta e.

pana la noul Logan, pasul urmator este Lodgy, monovolumul

http://0-100.hotnews.ro/2011/11/14/dacia-lodgy-asa-se-numeste-masina-de-familie-care-va-fi-lansata-in-martie-2012/

cam ciudatel numele, fata arata bine

sa vedem cum va fi varianta "civila", in martie, la Geneva, sau printr-o avanpremiera visata :rolleyes:

Imi aduce aminte inainte de aparitia noului Logan prin 2004, au aparut tot felul de poze cu masina, cel mai mediatizat a fost copia fidela dupa Bora, iar realitatea a fost alta!

Nu cred ca masina v-a arata ca si in imaginile prezentate, astfel ca vor fi multi dezamagiti, dar asta e 'distragerea atentiei'de la alte marci inspre marca Dacia. Eu sunt convins ca masinia NU va arata ca cea din imaginile prezentate!

La fel cum a aratat si conceptul celor de la Dacia, "steppe" si cum arata MCV-ul, fabricat in serie. La fel o sa arata si monovolumul, mult mai simplu, si necomplicat.

Edited by diaconescubogdan

Normal, aia aratata acum e pentru Andros Trophy. Monovolumul o sa fie si mai lung.

Mi se pare o idee foarte buna pentru Dacia sa faca si un monovolum. In V sunt apreciate foarte mult masinile de genul asta. Ar fi bine pentru ei daca ar face si o masinuta de oras (ceva de gen i10, toyota iq, citroen c1, etc) pentru ca si astea sunt cautate in orasele foarte aglomerate din V.

Daca ar avea si ei niste motoare care nu sunt de la inceputul anilor '90 ce bine ar fi...

cu motoarele, depinde si de costuri. De exemplu eu cred ca daca Dacia ar scoate o masinuta de oras, gen twingo, s-ar vinde mai bine una de 3900€ cu motor de 1.2 "din anii '90" decat una la sa zicem 5500€ cu motor "de ultim racnet".

Plus ca Reno si-ar da peste degete la modelele mai scumpe, folosirea unei tehnologii mai vechi pe modelele ieftine e tot o forma de marketing. Daca vrei tehnologia noua, ia nene megane care costa dublu.

Insa mie mi se pare OK atata timp cat platesc pt ea un pret rezonabil. Benzinarele de la Reno cel putin de acum sau de 10 ani sunt tot cam un drac, astia au investit in ultimii ani doar in diesel. Benzinarele Reno de ultim racnet sunt cele de acum 10 ani :D

Edited by james kilowatt

Dernière innovation de l'ingénierie mécanique Renault?????