Jump to content
Sign in to follow this  
LuCkYaN

Revizii Accent (model 2005)

Recommended Posts

oameni buni, va rog sa ma ajutati, mi s-au ars becurile de la numar spate si nu stiu cum sa le scimb, si nici ce fel de becuri imi trebuiesc, va rog sa-mi spuneti cum ajung la becuri, multumesc anticipat, accent 2005

Foarte simplu. Iti trebuiesc aceleasi becuri ca si la pozitii ( cele fara dulie metalica ).

Ca sa le schimbi, deschizi porbagajul, si bagi mana in spatele numarului - vei gasi cele doua socluri corespunzatoare. Le desfaci prin rasucire ( desurubare ) , scoti becul ars din soclu ( tragi de el doar ) si pui becul nou. E putin cam incomoda pozitia, dar in 3-4 minute schimbi ambele becuri.

Edited by Leonidas
Nu mai cita postul anterior. Se subintelege ca la el te referi.

da asa este dar eu am un planseu peste orificiile de la nr. trebuie sa desfac suruburile si... nu mai stiu ca nu vreau sa stric ceva, multumesc

Edited by Leonidas
Nu mai cita postul anterior. Se subintelege ca la el te referi.

Se scoate si planseul de care spui tu. Cred ca vorbesti despre antifonarea interioara, care e prinsa in cateva capse ( nu stiu exact cum se numesc ) si care se scot prin tragere cu un cutit si/sau o surubelnita plata fina.

nu este vorba despre planseul ce acopera haionul, pentru ca este accent cu haion si nu am reusit sa-l dau jos si am renuntat

NGK-urile originale au 51 ca km si nu au nicio problema. :) ma gandeam sa le schimb si as fi luat BKR5EIX-11, care sunt corespondentul lor de ultima generatie, dar m-am linistit. Nu stiu daca o sa dau 65 ron pe o bujie. cu banii astia mai bine cumpar un amortizor. :)

Iau originale de 12 ron bucata mai spre iarna, desi le-as tine sa vad daca duc pana moare masina. :) daca mai duc vreo 2 ani, sunt tari.

Salutare, dati-mi si mie un sfat ca zilele trecute am fost la un banal schimb de ulei la service si m-am trezit cu o gramada de "bube" in urma diagnosticarii la partea mecanica (pe care m-a mancat undeva sa o cer suplimentar). Adica masinuta (Accent 2005) merge saraca bine mersi doar ca meseriasii mi-au gasit defecte bucsele de la bascula fata si spate un tampon de la motor (partial rupt) si cei mai grav asa cum banuiesc eu, ceva pierderi de ulei la caseta de directie pe care mi-au recomandat sa o schimb deasemenea.

Ok, bucsele si cu tamponul + manopera ma duc undeva la vreo 600 de lei, dar ce fac cu caseta de directie? ... e asa grav? Mi-au dat un pret de vreo 1250 euro ceea ce mi se pare enorm.

Mi-au zis ca varianta temporara, sa verific uleiul pentru servo si sa-l completez periodic, sincer nici nu stiam ca exista si vasul ala de ulei.

Am 70k rulati pana acum, in principal in oras si a mers fara probleme.

Bucsele si tamponul cumparat de la ei te costa 600 lei?

Cauta pe net la importatori poate le gasesti mai ieftin bucsele si tampoanele. Le poti schimba la alt service, nu la reprezentanta ca te 'papa' de bani.

Caseta poate o gasesti si second(depinde de tine daca vrei second sau noua), nu stiu ca modelul tau sa fi avut probleme la caseta ca si modelele noi. Poate vre-un coleg poate confirma.

Edited by iflorin

Deoarece nu ma pricep la mecanica prea mult, merg pe diagnosticul pus de ei. Despre caseta mi s-a spus ca ar pierde ulei. Cat? nu stiu inca deoarece n-am avut timp sa urmaresc

rezervorul de ulei dar nici n-am pus inca vreo picatura. As vrea sa stiu cam cat as putea s-o mai tin asa. Adica nu m-ar deranja sa completez din cand in cand ceva ulei acolo.

Dar ma intereseaza din punct de vedere al sigurantei. Banuiesc ca indicatorul de ulei din bord nu are senzor si pentru uleiul din caseta nu?

Sincer n-as vrea sa risc o caseta SH care ar putea sa piarda si ea ulei. Daca era ceva defect in caseta banuiesc (asa cum am mai citit pe forum) ca as fi auzit ceva zgomote suspecte nu?

La ce service as putea apela cu preturi mai bune pentru reparatii in afara celor agreate de Hyundai? (masina nu mai este in garantie).

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...