Jump to content
C.R.D.I

O Noua Super-masina By Hyundai :)

Recommended Posts

Eu am vreo 22000 km (automata, mers destul de mult in oras) si trebuie sa le schimb (mai merg 3-4mii maxim). Nu cred ca o sa pun originale (sunt foarte scumpe: ~900 RON).

ok...deci pot sta linistit...am 20k :)

@rstefan: cand faci schimb-ul sa ne spui si noua cum ai facut cu piesele...stiu ca nu prea accepta sau iti pun alt pret la manopera

Accepta, doar ca:

1. Nu-ti mai fac reducerile cu cardul de fidelitate (parca sunt 5% piese, 10% manopera). Oricum iesi mult mai ieftin daca cumperi piesele originale din alta parte chiar si fara reducerile lor

2. Nu-ti acorda garantia la piese (dar o ai de la cumparator). In caz ca piesa s-a stricat in perioada de garantie ai mai mult de alergat.

Plus ca faci 2 drumuri la service. Prima data iti fac devizul ca sa poti cumpara piesele. A doua oara iti fac lucrarile.

Asa ca depinde cat de comod esti si cat de dispus esti sa dai mai multi bani pentru comoditate :).

Pentru ca vine iarna, ce cauciucuri pot sa-mi pun pe celebrele jante de 18"? As vrea unele cu un talon mai mare de 45 si latime mai mica de 225

dar nu afecteaza garantia masinii...corect?

Atat timp cat cumperi piese originale (cu stickul de hyundai genuine) nu. Asta nu-i impiedica pe multi dealeri de la noi (ma refer la orice marca) sa iti spuna la inceput ca o pierzi daca nu iei de la ei. Daca insisti unii cedeaza pana la urma.

Pentru ca vine iarna, ce cauciucuri pot sa-mi pun pe celebrele jante de 18"? As vrea unele cu un talon mai mare de 45 si latime mai mica de 225

Nu poti. Iti recomand sa treci pe 17". Asa am facut eu in februarie cand mi-am cumparat-o. Cele pe 17 sunt mai inguste si au si talonul mai mare, ceea ce e mai bine, mai ales iarna: 215 50 R17. Si ar fi si pacat sa chinui jantele fumurii pe 18 iarna. Se pastreaza mai bine in depozit decat "la sare" :D

Domnilor....need help

ma lupt de 2 saptamani cu un ...sa-i zicem greiere..in partea dreapta a bordului undeva in zona dintre gura de ventilatie si parbriz.

Este ENERVANT si se aude tot timpul aproape...la orice denivelare. Iar pe piatra cubica sau linii de tranvai...:((

se aude ca un surub care nu e strans ca sa va faceti o idee..sau ca o piatra care "se agita" intr-o cutiuta

Am verificat tot ce mi-a trecut prin cap, pe sub bord la picioarele pasagerului, sub capota in dreptul pasagerului, am scos tot ce era din torpedou, am uns balamalele....etc...nici un rezultat

am ramas acum fara alte optiuni...

aveti vreun sfat?

WD40 din belsug prin zona care ti se pare cu probleme :D Merita incercarea.

• Like 1

Am fost astazi la un service hyundai din Ploiesti ca sa schimb anvelopele si jantele la un super deal oferit de ei. Total fail. Eu vreau anvelope 205 60 r16 si jante. Dl. de acolo zice ca o janta originala pe 16 sunt in jur de 1200ron.!?! Zic pas si imi ofera niste jante de otel "universale". Zic OK si ma prezint sa le schimb. Zice ca mai ii trebuiesc 2 gume chinezesti lipsa, sa astept o ora sa i le aduca cineva. Face un nene fisa de service, imi ia cheile si duce masina. Dupa un timp vine un mecanic si zice "sefu nu se potrivesc jantele".

Concluzia:

Imi teama cand ma gandesc ca va trebuii sa fac reviziile la un service hyundai din Ploiesti.

Am fost astazi la un service hyundai din Ploiesti ca sa schimb anvelopele si jantele la un super deal oferit de ei. Total fail. Eu vreau anvelope 205 60 r16 si jante. Dl. de acolo zice ca o janta originala pe 16 sunt in jur de 1200ron.!?! Zic pas si imi ofera niste jante de otel "universale". Zic OK si ma prezint sa le schimb. Zice ca mai ii trebuiesc 2 gume chinezesti lipsa, sa astept o ora sa i le aduca cineva. Face un nene fisa de service, imi ia cheile si duce masina. Dupa un timp vine un mecanic si zice "sefu nu se potrivesc jantele".

Concluzia:

Imi teama cand ma gandesc ca va trebuii sa fac reviziile la un service hyundai din Ploiesti.

1. Daca citeai pe aici aflai ca pe supreme, masinile vin cu discuri mai mari care fac jantele pe 16 sa nu se mai potriveasca. Asta puteai afla si citind certificatul RAR al masinii. Observai ca acolo sunt trecute doar cele pe 17 si 18

2. Daca dai 20k+ pe o masina dar nu ai bani sa-ti iei jante si anvelope bune... atunci problema e la tine. E usor sa cumperi masina pe care nu ti-o permiti (oferta / second / etc) dar mai greu e sa o intretii. Din cauza asta multe devin bombe cu ceas.

Pe stalpul masinii sunt trecute si jantele de 16. Serviceul autorizat Hyundai ar fi trebuit sa stie.

Le schimb doar din dorinta de a avea un rulaj mai linistit iarna prin suluri de gheata. Cele pe 18 sunt criminale la denivelari.

Nu sunt convins. O sa incerc si maine la service de anvelope

Eventual le spui sa mai pileasca putin discurile , sau decupezi janta :)

Eu vin cu masina mea si daca reusesti sa pui roti pe 16" pe ea te cinstesc. :p

Nu stiu cum e la manuala, dar la automata discurile de frana sunt mai mari si nu intra.. Probat la DAB Auto (parca scrisesem pe aici). Nici jante de tabla pe 17 (cele de ix35) nu au mers pentru ca aproape atingea etrierul de janta..

Cu siguranta nu incap.

Au ales pentru europa de est un anumit set de echipari si versiuni. A se vedea ca versiunea de top nici macar nu o aduc.

Asa ca nu comparam uk unde au toate versiunile , inclusiv cele care vin deja echipate cu jante de 16 stock cu ce e la noi unde versiunea minima are jante de 17.

confirm si eu ca nu merg

pana la urma am luat doar cauciucuri si le-am pus pe jantele existente....ca si colegu rstefan daca nu ma insel

daca tot suntem la jante si anvelope, ieri am reusit sa-mi pun rotile de iarna. pe cele de vara le-am lasat la hotel, asa ca baiatul le-a inspectat, masurat si pozat. surpriza a fost ca adancimea profilul este 6 mm (la toate). vestea buna e ca s-au tocit uniform deci masina e ok. vestea proasta pentru mine e ca, din martie si pana in noiembrie s-au dus 2 mm ceea ce imi pare destul de mult pentru 13k km parcursi. in ritmul asta pe la 30k mk deja trebuie sa ma gandesc sa le schimb. cam putin dupa mine. sa fie stilul? anvelopele hankook? autoholdul? greutatea masinii? drumurile? sau cate un pic din toate? cam in ce ritm "ardeti" voi pe i40 gumele hankook de 18" (si nu numai...)?

Am schimbat si eu cu cele de iarna, cele de vara la hotel si mi-au notat aia pe foaie ca ar mai avea 6mm (nu stiu cat de bine au masurat ca nu i-am vazut). Anul trecut pe vremea asta aveau 9mm si am facut vara asta aproape 10k dintr-un total de 15k (doar cu cele de vara). Anvelope pe 17, Nexen CP691 215/50 R17. Ochiometric nu mi se pare ca s-au uzat prea rau..

eu stiam ca la anvelopele noi, adancimea este de 8 mm standard. poate ma insel...

confirm si eu ca nu merg

pana la urma am luat doar cauciucuri si le-am pus pe jantele existente....ca si colegu rstefan daca nu ma insel

Dupa lupte seculare care au durat 3 zile, m-am convins prin propriam-mi experienta ca jantele de 16" de otel sau aliaj, nu merg. Poste merg pe cele cu cutie manuala, nu stiu.

Acum o sa le schimb pe cele de 18 cu unele iarna,poate merg cu ele mai dezumflate poate nu mai zguduiesc atat.

Nu merg nici pe manuala. De ce nu ai luat jante de 17.

Din ce am simtit exista o diferenta intre 18 si 17. Eu am luat inca un set de jande de 17 de aliaj din momentul in care am cumparat masina:).

Problema e ca nu prea se gasesc. Eu am avut noroc sa dau peste cineva care le vindea de pe un Hyndai Coupe. Cam pretetios colegul la jante - cica nu erau faine nici macar pt iarna :)

Asa ca m-am facut cu 2 randuri de jante Hyundai cu tot cu prezoane si ornamente :)

mi se pusese pata pe 16. Vroiam sa vad cum se simt la drumurile patriei altele decat cele ale ale capitalei si mai de la tara. Iar jante de 17 plus anvelope nu renta, economic vorbind. Oricum am observat ca cele de iarna se simt mult mai bine, poate din cauza marcii, pentru ca sunt mai moi, nu stiu.

Deci, in concluzie ma declar impacat, sa vad cum evolueaza votul de maine ..

Am mers si eu astazi cu un I40 varianta Highway + automata...senzatia de nava spatiala nu m-a parasit inca...!