Jump to content
C.R.D.I

O Noua Super-masina By Hyundai :)

Recommended Posts

Avem niste masini perfecte. Nu se mai strica nimic.

A avut cineva probleme cu injectoarele? Eu am schimbat sursa de alimentare. De la LUKoil am trecut la OMV Maxx Motion. Se simte clar o diferenta. Consum o idee mai bun ( nu ajunge la 10 % in oras AT ) , motorul nu mai e asa galagios si e mai voioasa. Problema este ca , motorina de la LUKoil mi-a cam dat peste cap 1 sau 2 injectoare. Pe la 1500-1800 rpm se aud cel mai bine cum rancane.Speram sa-si revina doar din carburant dar se pare ca trebuie sa le dau jos. Pe tester nu au nimic. Vor trebui verificate pe banc.

71+ca km, nicio problema la injectoare, dar nu alimentez de la Luk, de cand s-au bulit aproape toate dieselachele de la pravalia care avea contract cu Lukoil.

Am fost saptamana trecuta in Germanica (Oldenburg), iar asteptand pe cineva, observ ca langa mine era reprezentanta locala Hyundai.

Pe locul central trona noul Nexo, disponibil doar in cateva tari europene datorita combustibilului folosit pe baza de hidrogen. Ce mai , arata mai bine decat in poze (bordul este fantastic) insa pretul piperat (70.000 euro), precum si numarul extrem de redus a statiilor de alimentare cu hidrogen chiar si in Germania, ramane cel putin o perioada un fel de prototip, cel putin asa mi-a zis dealerul.

Insa fiind pe topicul i40, nemtii au doar modelul combi in doua variante (Kombi space si Kombi space plus) tot cu doua variante de motorizari: 1.6 GDI, respectiv 1.6 CRDI cu schimbator manual sau automat. Nimic nou, in afara de grila fontala, modelul de genti , si cateva gadgeturi, insa ceea ce m-a socat a fost pretul la modelul 1.6 CRDI DCT Space plus = 41.500 euro. Nu stiu cat este plaja de negociere, insa pretul mi se pare exagerat.

Cred ca aia era eticheta de la Santa Fe cu 41k euro :)))) doamne!

Sent from my phone.

Nein!

Am ochelari +2, dar inca vad bine

post-67466-0-09269700-1554916667_thumb.jpg

Edited by vibeo

Așa poate mai ridica preturile si la sh-uri, ca prea au ajuns sa se vândă la preț de pufuleți.

Sent from my phone.

Sincer nu știu în care din topicuri sa Postez, iată, cutia noastră este Hyundai Powertech.

http://www.powertech.co.kr/en/product/introduce.do

Automata adevărată.. Planetary Gearbox with torque converter.

Convertizor

Catalog și diagrame piese (cu vin-ul meu)

https://partsouq.com/en/catalog/genuine/vehicle?c=Hyundai&ssd=%24%2AKwF0QFEgKiESEhEREi5VUCw4GB8BODEfL3Z1TXB3cnU4MR80dnVNdHRwdXN1eHIAAAAA1MZeCw%24&vid=6024&cid=2&q=KMHLC41UBFU061267

Îmi cer scuze pentru postările mai. Vechi in care scriam ca este cvt, pe Curele. Evident am vorbit prostii. Dar nu mai găsesc discuția despre cutia noastră automata.

Sent from my phone.

On 11/5/2018 at 5:08 PM, mihaimatei63 said:

Buna seara, nu stiu in ce topic sa pun acest mesaj asa ca il expun aici.

Am tot dat roata in jurul masinii si daca in acest moment ma deranjeaza ceva la ea, va spun sincer ca ma deranjeaza claxonul :D E groaznic oameni buni ! O asa masina impunatoare, limuzina, sa aibe claxon de Dacie 1300, chiar nu pot accepta. Deja caut prin toate "gunoaiele" din dezmembrari un claxon de Golf sau Audi (goarna desigur cu ton jos) care are sunet de masina adevarata nu de ATV. Desigur ca desfiintez mufa si pun papuci izolati, totul ca la carte. Intrebare pentru voi : cum acceptati o asemenea umilinta sa aveti claxon de motoreta Mobra si sa nu interveniti in forta ? :) O seara calda si linistita va urez.

Uite un tavarasi cu o super scula....

https://www.drive2.ru/l/494290126264860933

Si inca unul https://www.drive2.ru/l/4543904

PS. Mihaimatei dacă faci comanda de claxon, pune.ma și pe mine la socoteala. 

Edited by bumbul

On 6/9/2019 at 12:55 AM, bumbul said:

Nu, dar ar fi o opțiune interesată + schimbatul halogenelor din zona fata a picioarelor. O oferă cei de la Hyundai?

Edited by Adii8

O pot oferi cei de la Hyundai, insa eu am renuntat cand am vazut ce presupune instalarea. 

Vorbesc de ledurile de iluminat la picioare - in fata se desface toata consola centrala pentru alimentare. 

La ledurile din spate, pe care noi nu le avem, dar se pot monta, se trage cablul pe sub mocheta pana în pragul din stânga unde merge și se cuplează în mufa de la ledurile din față. În instrucțiuni nu pare cine știe ce. Problema e cu aprovizionarea, ca dacă te duci la dealer, îți baga un scor, de te mai uiți o data la mașină sa te convingi ca nu maybach... 

IMG_20200228_045338_copy_960x1280.jpg

Edited by bumbul

In funcție de grosimea șurubului, tijei, sau ce bagati acolo pentru a pre-tensiona tijele, se deschide mai mult sau mai puțin. Ce am pus eu are grosimea unui imbus de 5 mm. 

IMG-20200814-WA0028.jpeg

IMG-20200814-WA0024.jpeg

IMG-20200814-WA0020.jpeg