Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
warlord30

Probleme lumini bord

Recommended Posts

As dori sa stiu cum se pot inlocui becurile din bord, deaorece in dreptul climei si indicatorul de benzina nu se mai aprind becurile. Cred ca sunt arse. Daca se pot schimba...se poate schimba si culoarea lor? Este vorba de un Coupe RD1

Si mie mi s-au ars becurile de la climatizare.Toate!!!!M-ar interesa si pe mine modul de schimbare.

Daca v-ar ajuta in vreun fel, eu tocmai mi-am inlocuit becurile de la toate butoanele din bord (proiectoare ceata, lampa ceata, etc) si de la cele pt. comenzile geamurilor cu led-uri; as putea sa detaliez aici modul in care am facut-o, dar deocamdata numai scriptic, dupa ce o sa termin o sa pun si cateva poze (am in "proiect" sa schimb si becurile din spatele foliei de climatizare, inclusiv acea folie, plus acelasi lucru pt. instrumentele de bord).

In principiu va trebuie chef, multa atentie la demontaj, respectiv remontare si... nu in ultimul rand, rabdare.

Va astept cu intrebari. ;)

Pe mine m-ar interesa modul de demontare al bordului, ma refer la cleme in primul rand si ce tip de becuri trebuiesc.

Oricum....astept sa pui foto cu modul de demontare si montare a ledurilor

Astept si eu niste poze si ce tip de leduri/becuri trebuiesc.

As dori sa stiu cum se pot inlocui becurile din bord, deaorece in dreptul climei si indicatorul de benzina nu se mai aprind becurile. Cred ca sunt arse. Daca se pot schimba...se poate schimba si culoarea lor? Este vorba de un Coupe RD1

ai rezolvat in vreun fel? si pe mine m-ar interesa cum sa schim becurile de la climatizare..

Daca v-ar ajuta in vreun fel, eu tocmai mi-am inlocuit becurile de la toate butoanele din bord (proiectoare ceata, lampa ceata, etc) si de la cele pt. comenzile geamurilor cu led-uri; as putea sa detaliez aici modul in care am facut-o, dar deocamdata numai scriptic, dupa ce o sa termin o sa pun si cateva poze (am in "proiect" sa schimb si becurile din spatele foliei de climatizare, inclusiv acea folie, plus acelasi lucru pt. instrumentele de bord).

In principiu va trebuie chef, multa atentie la demontaj, respectiv remontare si... nu in ultimul rand, rabdare.

Va astept cu intrebari. ;)

salut daca ai chef mar interesa sa te ajut la proiect in schimb sa facem ceva si pe la coupeul meu

Daca mai doriti pot face un mic tutorial de schimbare a ledurilor/becurilor de unde doriti.

Daca este cineva interesat, sa-mi lase PM sau sa dea replay la acest topic :D

Exista deja un tutorial facut de mine pe forumul asta. Incercati sa cautati intai. Aveti acolo toate descrierile necesare cu tot cu poze in detaliu atasate.

Si ca sa va usurez si mai mult munca de a cauta, aici e linkul :

http://www.hyundaiclub.ro/forum/index.php?showtopic=8790

http://www.hyundaiclub.ro/forum/index.php?showtopic=8786

si eu am facut asta, am inlocuit tot bord , butoane cu SMD si Leduri albe, e ceva de lucru, aveti de lipit la rezistente de vi se face rau , dar merge destul de usor.. mai e o problema, daca schimbi si la bord , trebuie sa mergi sa iti faci alt plastic (cel cu kilometrajul.. cel negru) pentru ca este colorat, chiar daca schimbi alb ramane portocaliu.. sau romaneste sa smirgheluiesti vopseaua de pe interior cum am facut eu ..:))

• Like 1

Salutare!Pentru luminile din bord nu aveti nevoie de rezistente mai precis ceasurile din bord.singurul lucru care il aveti de facut este sa dezlipiti vechile s.m.d-uri si sa le inlocuiti cu ce culoare doriti voi.Pe placa exista deja rezistente si descarcatoare puntru ledurile vechi😜 si va atasez si un tutorial din u.ca aveti acolo toate informatiile.http://www.newtiburon.com/forums/diy-lighting/145569-interior-lighting-led-conversion.html#/forumsite/20480/topics/145569?page=1

in butoane, leduri normale , ce culoare vrei, ofc, cu rezistenta, la ceasuri , is SMD-uri, in usi , eu am pus tot leduri cu rezistenta, la fel si in cele 3 ceasuri de consum , v,nm , in clima la fel led cu rezistenta!

rimini, problema cu ce ai spus tu e urmatoare, foita aia, care se pune peste becuri, sa vezi tu frumos 10km/h , 20km/h(am lapsus, nu imi amintesc cum ii spune) etc... e vopsita portocaliu stoc, ca sa se vada culoarea ledurilor care ti le pui, nu doar un rosu(portocaliu) mai deschis, ori iti faci alta, ori o dai cu smirghel in zona numerelor si a semnalizatorilor din bord(asa am facut eu si se vede ok, nu perfect, dar ok).

Ca sa scoti clima, scoti scrumiera, o ti deschisa , bagi degetu putin sub masca si o tragi afara de jos in sus incet, e foarte usor. Ca sa schimb becurile din clima, e putin mai greu, cateva suruburi si un pistol de lipit.

Buna seara. Am achiziționat si eu recent un coupe GK si luminile la bord si cele de la consola nu se aprind. Sa fie toate becurile arse s-au este alta problema ?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk