Jump to content
cristicrs

revizie 45000

Recommended Posts

Salutare! trebuie sa ma duc cu dieselu :rolleyes: la revizia de 45000km . unde ma sfatuiti??

Bucuresti

Expozitiei (recomand)

DAB (nu am fost niciodata)

Pentru Ploiesti, revizie de 45,000 km ce service recomandati inafara de Mecca & Elca ?

Ma intereseaza sa merg cu uleiul,consumabilele mele biggrin.gif .

Revizia de 3 ani (45000 km) facuta la Expozitiei pentru un Hyundai Accent 2008:

Am avut toate consumabilele mele, cumparate de la HRP Buzau filtrele si de la King Auto uleiul, la ei am achitat doar manopera.

Cost materiale:

Ulei Mobil 5w40 5 litri 140 RON

Filtru ulei+aer+motorina+polen= 70 lei+25 lei curier=95 lei

La ei am platit 253 lei (cu 15% reducere):

Revizie mecanica 175 lei

Revizie electrica 29 lei

Verificare stand frana si amortizoare 49 lei

Cost total revizie: 488 lei

Am primit diagrama cu diagnosticare frane, amortizoare, concentratie antigel.

Placutele uzate 60% deci mai merg cu ele 2-3 ani. Amortizoarele cam la 60% din capacitate.

Am sesizat niste zgomote la partea din fata si dupa verificare au schimbat bieleta antiruliu dreapta (pe garantie).

De fapt pentru asta a mai durat 2 ore in plus din care 1/2 ora pauza de masa, asa sunt eu norocos sa prind pauza mereu.

Am ajuns in service la 9:30 si am plecat la 13:30.

Nota 10 pentru eficienta si profesionalism.

La baietii de la buzau nu era pachetul de revizie 110 lei ?!

edit: Acum m-am uitat pe site-ul lor... Sa tot faci revizii la 10.000 de km. :fingerup:

Pachet revizie Hyundai Accent 1,5 crdi Pret: 70.00 Lei. TVA inclus.

Pachet revizie Hyundai Accent 1,4 / 1,6 benzina Pret: 50.00 Lei. TVA inclus.

Edited by diaconescubogdan

Salutare.

Peste o luna ma "paste" si pe mine revizia de 45000km. Am vazut pe site-ul celor de la HRP Buzau pachet revizie:

Pachet filtre revizie Hyundai Accent 1,5 crdi

filtru aer-19 ron

filtru ulei-16ron

filtru motorina-39 ron

filtru polen-27 ron

TVA INCLUS.

PIESE KOREEA.

Pret: 101 ron.

Ce ma sfatuiti? Sunt de calitate sau ma risk? Cei care au mai luat piese de la ei sunt multumiti?

Pretul pare superOK.

Nu m-am prins cum se cumpara de la ei. Trebuie sa mergi personal sau trimit si prin curier? (azi e duminica si nu pot suna, o sa incerc zilele urmatoare).

Multumesc.

Suni ori vb cu ei pe messenger (daca folosesti). Le primesti prin posta sau curier.

In legatura cu filtrele sunt ok, nu au fost probleme la nepotul meu.

Update:

Executat revizie 45000 km (in realitate 41900 km)

- set revizie Accent CRDi + 5 l ulei Castrol EDGE 5w40 + curier = 275 RON (de la baietii de la Buzau)

- manopera: 90 (cu tot cu berea mecanicului :fingerup: )la un service de cartier, unde sunt client de vreo 15 ani (de pe vremea cand aveam Oltcit :biggrin: )

Timp de lucru: 1 ora.

Mecanicul meu s-a cam chinuit cu schimbatul filtrului de motorina, a trebuit sa desfaca MUULTE suruburi (carcasa filtru aer, computerul de bord). Noul filtru nu a intrat la fix in carcasa, a trebuit "ajutat" un pic (cica asa se intampla cu piesele astea "made in Koreea", nu si cu cele "made in Japan").

Acum sunt curios sa vaz daca mai scade si la mine un pic consumul in oras. Pana acum nu am reusit sa merg sub 7l/100 km. E drept, am tot timpul 2 biciclete in portbagaj, schimb vitezele aproape de 3000 ture ... :biggrin::drive: Sa vedem!

Trebuia sa mai schimb ceva? Din cartea tehnica am vazut ca doar astea se schimba.

Asteptam revizia de 60000. Apropo, la diesel avem distributie pe lant, asa e? :dontknow: