Jump to content
syan_marius

Jante

Recommended Posts

Am deschis acest tipic pentru ce-i ca mine, care au jante de otel si doresc sa le schimbe cu unele din aliaj.. si nu numai. Ca tot vine vara :)

O optiune ar fi cele din reprezentanta, dar sunt 200euro bucata.. si nu arata cine stie ce :sad: . Marele avantaj este ca au dimensiunile perfecte, pe piata difera la diametru, latime, offset, prezoane..

Cine isi achizitioneaza jante din afara reprezentantei este binevenit cu informatii :fingerup:

200 E bucata :| ? Sa dea masa :)))) eu am avut jante 195/50/r15 , Dar le`am dat jos .. nu pentru ca bateau sau atingeau ci ptr ca am vrut sa imi alte jante :))) numai ca mi`a trecut prin cap sa imi iau Xenon si am renuntzat la jante ... sper ca in vara sa imi iau un set de Borbet A .

salutare,

8 martie a venit la mine cu un set de jante; arata foarte bine pe masina, sunt de la MSW by OZ -14' in 4 prezoane; promit sa revin cu poza masinii sa vedeti cum se "aseaza" (imediat ce-i voi face), pana atunci atasez o poza cu modelul jantei ;

post-16898-082888300 1299678519_thumb.jpg

Edited by danaserban

Dana , de ce nu le`ai luat mai mari` ? :|

asa mi-as fi dorit si eu, dar......... asta insemna sa-mi schimb si anvelopele de vara desi nu rulasem decat 5000 km cu ele, practic sunt ca si noi si d.p.d.v. financiar...... era "efortul" mult prea mare

poza nu e foarte clara.....iar masina-i cam murdara!

post-16898-079002700 1299842534_thumb.jpg

Edited by danaserban

Ai ales bine modelul Dana, jantele sunt rezistente si frumoase. Eu mi-am montat acum 1,5 ani MSW 20/4 7J 15" Titanium Mirror pe Accent-ul meu si eu zic ca arata foarte bine :)

post-250-094675700 1299875686_thumb.jpg

Mai multe poze gasesti la sectiunea My Car :fingerup:

So, la cati mai multi km fara probleme :cheers:

Buna seara, jantele de tabla ce dimensiuni au ? In magazinele de pe net gasesc 5jx14, iar pe eticheta de pe masina se specifica 5,5jx14. Am anvelope 175 70 r14.

Poti sa verifici foarte usor: scoti roata de rezerva, si vezi ce inscriptii are (janta ! nu anvelopa). Ar trebui sa gasesti toate dimensiunile si profilul, J in cazul de fata...anvelopele de 175/70/14 merg montate si pe 5 si pe 5.5 (latime in toli a jantei).....iar la jante de aliaj de 14" nu pierzi nimica pe drumurile noastre, din contra: janta e mai protejata daca intra in gropi.

Edited by 6TTK

Am fost acum si am verificat 5,5j x14. Imi trebuie dimensiunea exacta pentru ca vreau sa-mi fac roata de rezerva iar daca as cumpara de la reprezentanta numai janta este 600 de roni.In alte magazine, pentru Hyundai i 20 se gasesc numai 5jx14.

Edited by jenelescu69

Coohhrect :dontknow: La janta iti mai trebuie: PCD (pitch circle diameter) adica diametrul cercului pe care se afla prezoanele, nr. de prezoane, diametrul gaurii centrale, si offset-ul (distanta de la planul de prindere la planul geometric central) ...cum spuneam astea trebuie sa fie inscriptionate pe janta. (posibil mai putin nr. de prezoane, pe care va trebui sa le numeri :D ) . Astfel nr. de prezoane si PCD se exprima impreuna: ex. 4x100 (mm), offset-ul si gaura centrala iaras in mm...latimea si diametrul se exprima in toli (inch). In anumite cazuri (rar) exista si limitari de viteza/rpm.

Nu stiu la i20 toate dimensiunile, dar 5.5jx14 pentru Accent exista, banuiesc ca si pentru i20, trebuie sa cauti. Oricum vei avea surpriza ca jantele noi sunt scumpe si in afara HAR-ului (vreo 65eur). Uite aici: http://www.anvelopes...ret-28p5086.htm , http://www.tuning100...-et45_3339.html , http://www.anvelope-jante-auto.ro/Jante-auto-TABLA-HYUNDAI-ACCENT-dupa-2006--KIA-RIO-dupa-2005-KFZ-7230-R14-5-5-4X100-ET46-jenti-noi-ieftine-aluminiu-oz-bmw.html

Edited by 6TTK

Vine iarna si legea cu anvelope de iarna,recomandati-mi va rog jenti din aliaj la un pret mai mic,pentru i20.Merci.

Edited by marian57

De ce nu te orientezi spre jante de tabla ? Sunt si mai ieftine iar pt cat tine sezonul de iarna..

Unde gasesc niste capace pentru roti mai interesante? Am jante de 14, cu 4 prezoane.

Vine iarna si legea cu anvelope de iarna,recomandati-mi va rog jenti din aliaj la un pret mai mic,pentru i20.Merci.

De ce nu te orientezi spre jante de tabla ? Sunt si mai ieftine iar pt cat tine sezonul de iarna..

In plus, nici nu sunt recomandate iarna cele de aliaj! Materialul antiderapant de pe drumuri, damburile de zapada inghetata, bordurile pe care nu le vei vedea sub zapada iti vor distruge rapid jantele de aliaj.

Ai ales bine modelul Dana, jantele sunt rezistente si frumoase. Eu mi-am montat acum 1,5 ani MSW 20/4 7J 15" Titanium Mirror pe Accent-ul meu si eu zic ca arata foarte bine :)

post-250-094675700 1299875686_thumb.jpg

Mai multe poze gasesti la sectiunea My Car :fingerup:

So, la cati mai multi km fara probleme :cheers:

Salut. Vreau sa-mi spui te rog ce dimensiuni au cauciucurile daca latimea jantei e de 7... te intreb pt ca si eu vreau sa-mi iau jante de aliaj, numai ca imi e frica ca poate atinge daca imi iau atat de late... eu ma gandeam la un 6,5 cu 195/65/15... si daca merg cele de 7, ma gandeam la 205/55/15 sau 16...

Edited by ionutzlinca

Salut,

Stie cineva unde pot gasi Jante de tabla sub 250 ron bucata (Cam asta e pretul mediu pe care l-am gasit pe net) :rolleyes: .

Din ce am vazut pe janta de rezerva as avea nevoie de 5.5j x R15,Offset 51.

Inca ceva, acum am jante din aliaj daca trec la cele de tabla (pentru perioada iernii) am nevoie de alte prezoane sau se potrivesc cele existente?

Multumesc,

Cip.

Salut.Aveti idee daca se gasesc jante de tabla pentru I20 pe 15 toli,am primit cauciucuri de iarna cadou pe 15 si ma gindesc totusi sa fac un efort sa iau jante pentru ele.Acum am jante de aluminiu pe 15 cu cauciucuri de vara.Nu prea ma pricep dar nu cred ca pot pune gume de 15 pe jante de 14(care se gasesc la magazinele de piese hyundai).mersi.

Materialul antiderapant de pe drumuri, damburile de zapada inghetata, bordurile pe care nu le vei vedea sub zapada iti vor distruge rapid jantele de aliaj.

Asta-i asa, un fel de legenda urbana. Am avut 5 ani de zile aceleasi jante pe SantaFe (schimbam doar caucioacele iarna/vara) si n-au avut nici un fel de problema. Si sunt la fel de ok si acum, noul proprietar schimband la fel, doar cauciucurile.

La fel jantele Alessio de pe Matiz (la care n-am avut gume de iarna), 5 ierni n-au lasat nici un semn, singurele zgarieturi le-am facut eu vara cand mai parcam pe langa vreo bordura... In rest nici o problema cu luciul, cu lacul sau cu alte d-astea.

Asa-i cu "legendele" astea...

Unii merg si 20 de ani si milioane de km cu cate o masina, altii "gasesc" un copac, parapet sau camion pe contrasens, de preferinta la peste 100km/h, cu masina cu pana la 500km pe odo...

Adica, si pentru cei mai saracuti cu IQ, conteaza si "ala" din spatele volanului. Si unii sunt a dracu' de "talentati" la gasit borduri, frecat de alte masini in parcare, etc.

Bafta!

Ieri am schimbat cauciucurile de vara cu cela de iarna si am constatat ca prinderea jantelor se face cu piulite nu cu prezoane,ca la alte masini.Mecanicu mi-a spus ca trebuie mare atentie la stringerea piulitelor,ca se poate strica filetul si adio scos janta.Adica sa nu se foloseasca cheia pneumatica,desfacut,strins la mina.

post-31869-063676900 1325074355_thumb.jpg

post-31869-085852300 1325074367_thumb.jpg

De ce nu or fi pus si pe spate discuri de frana....ce oameni...