Jump to content
littlefox

Probleme

Recommended Posts

Am sa postez și eu aicea deși mașina nu e i20 e Bayon dar la baza tot un i20 este.

Masina a fost achiziționata in Noiembrie 2021 de noua varianta led-line cutie automata mild hybrid dar doar pe hârtie ca in oraș nu consuma sub 10l nici cum,
posibil sa mai scadă are doar 3500km.
Masina este a soției ea o conduce 90% in oraș.

Ea îmi tot zicea ca tremura la frânare eu am crezut ca o fi pana se mai păsuiesc frânele. Dar degeaba a început sa facă din ce in ce mai tare. Am crezut ca e de la roti am echilibrat dar nimic. Am dus-o la reprezentanta și surpriza discuri ovale din cauza ca Hyundai a pus piese rebut pe mașina. Da, după măsurare discurile au 4 mm sub cota nominală. Din acesta cauza mașina nici nu frânează ok și e un pericol pe sosea.

Acum așteptăm ca Hyundai România sa confirme și sa aprobe ca mi-a vandut o mașina defecta și sa aprobe schimbarea discurilor și plăcuțelor căci se pare ca cei de la service nu sunt siguri ca va aproba și schimbarea plăcuțelor.

Va țin la curent cu noutățile.

Nu prea inteleg, discurile sunt mai subtiri decat ar trebui si din cauza asta s-au ovalizat?

Salutări tuturor! Subscriu și eu în legătură cu ,,fiabilitatea" Hyundai. Încă de nouă, un model I20 2019, avea bătăi în trenul de rulare. După ce au schimbat flanșă și amortizor, abia după 2 ani și ceva, au schimbat o bucșă în caseta de direcție dar zgomotul nu a dispărut în totalitate. Nici Loganul nu face așa. Deci mult succes cu Hyundai.....!

Da discurile sunt mai subțiri sub dimensiunea la care se schimba ele de obicei cu 4 mm.

Ce as fi facut eu? Lasat masina in service sa o repare si ceream masina la schimb din primul minut!

Probabil ca n au mai avut discuri la fabrica si au pus ceva de I10 :)) 

Lasand gluma la o parte, asa cum I20-ul meu a venit cu suruburile de la admisie desfacute, te mai mira ceva? Calitatea din Turcia e o gluma, probabil si din cauza ca Hyundai cere ieftin si atat! 

4 hours ago, akon said:

Hyundai cere ieftin si atat! 

Mai e o marca care cere ieftin, dar la care pana acum nu s-au intalnit astfel de probleme.

Întrebare, cât durează pana aproba Hyundai Romani schimbarea pieselor pe garanție?

Mai am și alte mașini dar mai mult de o zi nu am așteptat. Am înțeles ca ar dura și câteva săptămâni.