Jump to content
bogdanc

Revizie Accent - 30.000 km

Recommended Posts

Salut,

Se apropie revizia de 30.000 (mai am cativa km-)))) si nu prea am de gand sa ma duc la HAR, dupa cate am mai citit pe aici.

Vreau sa-i intreb pe cei care au masina ca a mea (Accent 2002) si au facut aceasta revizie, cam ce operatiuni / verificari se fac. Ma intereseaza in principal daca se inlocuieste vreo piesa, ceva - bujii, fise, etc.

Nu ma refer aici la chestiile obisnuite gen ulei, filtre, verificare nivel lichide, verificare curele, etc. Se face vreo operatiune speciala?

In al doilea rand, de unde as putea lua un cap de bara si niste placute de frana mai ieftine? Voi de la ce magazin va alimentati cu consumabile?

Multumesc

Nu stiu cati oameni cu vechiul Accent gasesti cu 30000km (eu ma apropii, am 25000, asa ca ma partial ma intereseaza subiectul, numai ca eu sint inca in garantie asa ca ma duc tot la HAR). Piese incearca la AlPadrino, vezi ca au site si probabil gasesti unde au magazinele. Mai este pe undeva pe forum, la Utile parca, un link la un magazin virtual.

Se inlocuiesc bujiile, se inlocuieste lichidul de frana, placutele de frana se inlocuiesc numai daca-i musai ;)

Multumesc pentru info.

Am gasit astazi la ei (magazinul de la Pieptanari) filtru de aer Wix - 46 RON. Placute de frana nu aveau - vin peste trei zile unele spaniole (am uitat cum se numeau) - la 83 RON.

Alea originale Hyundai sunt 170 RON.

Pe mine m-a mai interesat un cap de bara (era putin sub 100 RON).

Tipul de la magazin mi-a spus ca ei importa si direct din Coreea (in caz ca ma intereseaza neaparat piese originale).

Oricum, fata de ce am gasit aici pe site, ca placutele la har sunt la vreo 90 de euro fara TVA, preturile lor mi se par f. bune.

@tatabobu - placutele e musai sa le inlocuiesc, ca fluiera pe dreapta :fingerup: . Ma uit si la bujii. Daca arata bine le mai tin.

Edited by bogdanc

Vezi cu placutele alea de frana spaniole ca nu sunt asa de bune. Am luat si eu pe vechiul Accent placute d-alea de la Al Padrino si s-au dus cam repede. Nu te lacomi la bani, ca merita sa dai 3-400.000 in plus pentru niste placute, care te tin dublu, si carora le merge cum trebuie si senzorul........

senzor??? pt ce ??? :-o

Maff din ce stiu eu.. la modelul vechi nu exista senzor uzura placute :(

senzor??? pt ce ??? :-o

Maff din ce stiu eu.. la modelul vechi nu exista senzor uzura placute :(

Salut,

Nici eu n-am stiut ca ar avea senzori. Cert e ca m-am uitat acum vreo trei zile la placute si sunt cam duse. N-am vazut niciun fir pe acolo, dar nici n-am fost atent la asta.

In caz ca as avea, care martor din bord s-ar aprinde? Ala de la frana de mana, ca la Oltcit :huh: ?

In al doilea rand, filtrul pe care mi l-au vandut aia de la magazin nu se potriveste (in plan orizontal se potrivea foarte bine, dar avea marginea de cauciuc prea groasa si nu se mai inchidea capacul). L-am dat azi inapoi. Cica saptamana viitoare vin alea "originale" din Coreea. Banii dati deja se considera avans.

Ma rog, asta e.

Placute m-au hotarat sa iau originale Hyundai, cum mi-a recomandat maff, dupa experienta asta cu filtrul.

dupa cate stiu eu, cand se uzeaza placutele, incep sa fluiere...asta e senzorul...

si...da, merita sa cumperi originale pentru ca tin dublu...

Salut toata gasca de proprietari de hyundai si administratorul acestui forum.Va multumesc !

Va rog sa-mi dati un sfat legat de revizia de 30000 de km la Noul Accent din 2006 ca am luat tzeapa odata la 15000 la TIRIAC iar la telefon cei din Pitesti mi-au spus ca ma costa cam 900 de Ron...Ajutati-ma cine face bine si la un pret corect in jurul Brasovului? Ploiesti , Pitesti ...

esti la 200 km de Bucuresti...poate incerci aici...

Incearca sa dai un telefon la MECCA PLAST - Ploiesti si sa ceri un pret si ceva detalii despre revizie.

0244-543925

Esti destul de aproape de Sighisoara. Nu stiu sigur daca au si service. Suna si intreaba. :)

CASA AUTO - Dealer Hyundai

Adresa: Str. M. Viteazu Nr. 2/A, Sighisoara.

Telefon: 0265/506.006

Fax: 0265/506.016

E-mail: casa.auto.sighisoara@gmail.com

Sau ai si varianta Tg. Mures unde este service.

MONDO TRADE - Service Hyundai

Adresa: Str. Gheorghe Doja Nr. 225, Targu-Mures.

Telefon: 0265/253.447

Fax: 0265/253.047

E-mail: service.auto@mondotrade.ro

Incearca sa dai un telefon la MECCA PLAST - Ploiesti si sa ceri un pret si ceva detalii despre revizie.

0244-543925

NUMERELE S-AU SCHIMBAT:

0244/515736

0743332077

n-am reusit inca sa dau de Aurelian , omul care poate sa-mi dea relatii

Am dat eu de ei (Mecca Plast). 620 RON in care intra: ulei semisintetic 10W40, filtru ulei, filtru polen, filtru motorina si cam atat. Asta din ce mi-au spus ei. La ultima revizie (15.000) manopera a fost de 130 RON, filtru polen 120 RON (nu l-am schimbat), aer 80 RON (n-au vrut sa mi-l schimbe), motorina 185 RON (am convenit impreuna ca-i prea devreme), ulei 80 RON. Uleiul mi l-am adus eu pt ca nu aveau sintetic.

De aceasta data au sarit ca arsi cand le-am spus ca-mi aduc tot ulei sintetic si au incercat sa-mi explice ca-i mai bun semisinteticul pt. Romania si pt. Accent, si ca-i mai bine sa-l schimb la fiecare 7500 Km. Unde, bineinteles, trebuie sa schimb si flitrul (alti 80 RON) si sa platesc si manopera. Deci logica de servisar: mai bine platesc eu, gusterul de client, de 2 ori uleiul, de 2 ori filtrul, de 2 ori manopera, decat sa fac acelasi lucru o singura data, cu bani pe jumatate si cu timp pierdut de asemenea pe jumatate. Inutil sa va mai spun

ca uleiul lor semisintetic Mobil este f. aproape la pret cu acelasi ulei Mobil sintetic, bineinteles cumparat din alta parte.

Nu-mi dau seama de ce nu schimba si filtrul de aer la revizia asta! Sa procedeze ca la carte unde spune ca acest filtru se schimba la 45.000 km? M-as cam mira!

Oricum preturile sunt super bune fata de HAR!

Edited by llaure

Solutia MECCA PLAST excelenta...

Suma totala 558RON. atmosfera OK , angajati priceputi.

Ai diesel sau benzina? Si daca poti sa spui ce ai schimbat la ea la aceasta revizie (ce era obligatoriu si daca ai mai schimbat si de la tine ceva :) )

Mersi

La celalalt servis Hyundai din Pl. e cam 5,2 mil. la benzin si 7,3 la diesel.

Dar la 30000 trebuie in mod normal sa va schimbe si placutele de frana. Vedeti ca si alea costa relativ mult. Din cate mi-a zis Georol, au inceput, in sfarsit, sa apara si alte placute, nu numai alea de 100 de euro. Parca zicea ceva de Al Padrino.

Da, de asta eram foarte curios sa vad ce model are si ce a schimbat eugen22222, sa ne facem o idee, deoarece mi se pare mai mult decat acceptabil pretul acesta :hmm:

Edited by andrei_r

La mine placutele au costat cam 3 milioane. Dar dupa cum am scris mai sus, la Al Padrino, au aparut unele la 160RON. Din pacate, filtrele inca n-au aparut, existand doar la RBR sau la HAR, dar la RBR sunt un pic mai ieftine. Oricum sfatul meu este sa cumparati toate cele inainte, cei de la HAR avand un adaos destul de mare.

Solutia MECCA PLAST excelenta...

Suma totala 558RON. atmosfera OK , angajati priceputi.

Spune-ne si noua ce ti-a intrat in banii astia!

. Dar dupa cum am scris mai sus, la Al Padrino, au aparut unele la 160RON.

Nu sunt cele originale ....ceea ce pentru cei care inca mai tin la garantie :hmm:

Cele originale la AlPadrino sunt 300 lei , dar joi aveau numai pentru fata :angry:

Am fost la MaVis Pitesti (fostul Sebastian) si am facut revizia de 30k. A fost o revizie normala, schimbat ulei + filtru, filtru aer motor (care era taciune, nu mai stiu daca a fost schimbat vreodata), verificat placute care sint bune, verificat lumini, pus scannerul, schimbat niste bucse stabilizatoare spate pentru ca am zis eu ca mi se pare ca uneori se aude ceva, dar cred ca am eu miseparenii, ca n-am sesizat nimic schimbat in mersul masinii cu bucsile noi. Au reglat si gresat (!) si curelele, dar n-am avut timp sa stau sa aud daca se mai aude ceva. A durat cam 2 ore, scor 418 lei, toate de la ei.

Impresii va mai zis maine, cum spuneam azi n-am avut timp (si-asa am alergat ca disperatul, am facut 70 de minute de la service pana in Ghencea la capatul lui 41, sa-mi iau copilul de la scoala).

Da, de asta eram foarte curios sa vad ce model are si ce a schimbat eugen22222, sa ne facem o idee, deoarece mi se pare mai mult decat acceptabil pretul acesta :hmm:

Model pe benzina cu schimbul normal de filtre +filtru polen, ulei 10w40 verificari normale cam 2 ore +2 ore verificarea directiei si ajustari fine deoarece am cerut sa-mi schimbe coloana de directie...pe care o sa mi-o schimbe cand ori primi-o..

placutze nu am schimbat-nu a fost nevoie ,am reglat si frana de mana care tinea numai sus la capat , cam asta .

concluzie generala -au lucrat atent .