Jump to content
01sorin

Revizie 1 an sau 15000 km

Recommended Posts

Uite vezi, d'aia nu ma duc eu la Sibiu. Pentru ca se face reclama si eu nu pun botu' la marketing :laugh:

Uite vezi, d'aia nu ma duc eu la Sibiu. Pentru ca se face reclama si eu nu pun botu' la marketing :laugh:

Nu am observat să te fi invitat careva să vii la Sibiu. Eu, cel puțin, nu. Am spus, și întăresc cele spuse, că sunt foarte mulțumită de service chiar dacă trebuie să vin din Alba Iulia 85 de km pentru asta. Îmi place să cred că mai sunt și alte service-uri în țară care se comportă profesionist cu clienții, nu doar Autosib. Nici nu ar avea sens să bați atâta drum, din Argeș, tocmai la Sibiu așa cum și pentru mine ar fi contraproductiv să merg tocmai în Focșani la Helios sau în București la DabAuto. Dar dacă, Doamne ferește, ți se întâmplă un necaz prin zonă, e bine să știi că la Autosib vei fi tratat excelent.

322 lei la Tiriac expozitiei in București.

Km 5000 / 3.5 luni de la achizitie

S-au schimbat ulei si filtru ulei, verificat restul filtrelor, verificare electrica, verificare pe stand de franare si pe partea de suspensii.

Am avut parte si de o mica reducere, dar nu treceam de 350 fara ea.

E super ok zic eu. Ma asteptam la minim 450.

Ca manopera a fost trecuta revizia de 1 an/ 15.000 si de asta m-am gandit sa postez aici.

Edited by MihaiFlorescu

Ce shell pune service-ul? Aveti vreo eticheta sa o pozati?

N.am poze. Mie acum 2 ani mi.au pus Shell 5w40 made in Russia

Helix Ultra 5w-30 in cazul meu, ca TGD-i asta cu filtru de particule e mai pretentios. Ca sunet nu am sesizat diferente. Mi se pare ca se incalzeste o idee mai repede motorul.

Edited by MihaiFlorescu

Pentru cele cu DPF, fie ele diesel sau benzina, se foloseste Shell Helix Ultra ECT 5w30, care e ACEA C3. Shell are si uleiuri 5w30 A/B, pentru non DPF.

Absolut corect!!! :applause:

Bună ziua. În data de 14.05.2019 am fost la prima revizie cu un Hyundai i20 Led Line, cumpărat în septembrie anul trecut. Vreau să vă spun că am fost mulțumit de felul cum a decurs toată operațiunea. În primul rând au fost cât se poate de punctuali (la ora 08.30 am fost programat deci la 08.32 mașina a fost băgată la revizie) apoi le-am cerut ca piesele pe care le vor schimba să fie conforme cu cele specificate de producător ( adică ulei shell cere producătorul, ulei shell să pună și așa și cu celelalte consumabile) și nu au fost nici un fel de probleme sau obiecții, m-au lăsat să stau lângă mecanic iar acesta a comunicat permanent cu mine explicându-mi unele lucruri despre mașină, pe care recunosc că nu le știam ( trebuie să spun că nu sunt la prima mașină ci la a cincea). Și acum să spun care a fost costul reviziei...625 lei, asta incluzând 4 litri de ulei shell ultra ECT C3 5W30 C/B1, filtru de polen, filtru de ulei, spălat motor, toate celelalte verificări și manopera. Nu este puțin dar având în vedere modul cum s-au comportat este un preț rezonabil. După revizie mașina se comportă la fel ca înainte, motorul nu este mai zgomotos, consumul nu a crescut, rămâne să mai văd în timp dacă intervin modificări în funcționare. Vă doresc o zi cât mai frumoasă.

Nu mai pune ulei Shell! O sa vezi in timp ca nu e prea grozav.

Pe ce te bazezi cand afirmi asta? Ai folosit si nu ti-a placut? Ai teste de ulei uzat? Sau doar din auzite?

Da. La primul schimb de ulei cu Elantra, dupa ce am dat jos uleiul de rodaj, mi.au pus Shell 5w40. La rece bateau tachetii cate 10 minute, de ziceai ca sunt ciocane. La cald avea un zgomot de rontait destul de nasol, chiar m.am speriat. Cand m.am dus la o verificare gratuita le.am spus celor din service si mi.au recomandat sa schimb uleiul. N.am facut 10.000 de km cu Shell si am trecut pe Mobil 1 5w30 ESP formula, parca asa ii zice. Cu ala am facut restul pana la 70.000 de km si asa am dat masina. La rece era liniste in motor iar la cald totul rula perfect. Nu consuma ulei, noxele erau in parametrii, motorul mergea ceas, deci tind sa cred ca Shell, desi e recomandat de Hyundai, e mult inferior Mobil 1. Atentie, nu confundati cu Mobil Super 3000...

Edited by cipelantra

Am i20, 40.000 km facuti, in iulie fac al treilea schimb de ulei cu Shell Helix Ultra 5W40. Nu am nicio problema din cele enumerate de cipelantra mai sus. Am consum de ulei dar nu trebuie sa completez de la un schimb la altul.

Este de reținut ce spune cipelantra, dar pot să vă spun că mai am un Kia Rio din 2013 cu peste 100.000 km având același motor ca și la Hyundai (1,25 l, 85 CP) iar la schimburile de ulei am folosit numai Shell iar motorul funcționează foarte bine. O zi cât mai frumoasă vă doresc.

Bună ziua. În data de 14.05.2019 am fost la prima revizie cu un Hyundai i20 Led Line, cumpărat în septembrie anul trecut. Vreau să vă spun că am fost mulțumit de felul cum a decurs toată operațiunea. În primul rând au fost cât se poate de punctuali (la ora 08.30 am fost programat deci la 08.32 mașina a fost băgată la revizie) apoi le-am cerut ca piesele pe care le vor schimba să fie conforme cu cele specificate de producător ( adică ulei shell cere producătorul, ulei shell să pună și așa și cu celelalte consumabile) și nu au fost nici un fel de probleme sau obiecții, m-au lăsat să stau lângă mecanic iar acesta a comunicat permanent cu mine explicându-mi unele lucruri despre mașină, pe care recunosc că nu le știam ( trebuie să spun că nu sunt la prima mașină ci la a cincea). Și acum să spun care a fost costul reviziei...625 lei, asta incluzând 4 litri de ulei shell ultra ECT C3 5W30 C/B1, filtru de polen, filtru de ulei, spălat motor, toate celelalte verificări și manopera. Nu este puțin dar având în vedere modul cum s-au comportat este un preț rezonabil. După revizie mașina se comportă la fel ca înainte, motorul nu este mai zgomotos, consumul nu a crescut, rămâne să mai văd în timp dacă intervin modificări în funcționare. Vă doresc o zi cât mai frumoasă.

suna bine ce spui, la ce reprezentanta ai fost?

640 lei Ulei, filtru ulei si filtru aer. Uleiul a fost cel recomandat in carte special pentru 1.0 TGDI, adica 0w30 Helix Ultra C2/C3

Neortic Bucuresti.

Edited by MihaiFlorescu

Cati litri de ulei? Poti pune devizul pe forum? Merci!

Olecuta, 0w30, citesc bine?! Din cate stiu eu, acest tip de ulei este exclusiv pentru temperaturi negative tot timpul anului, fiind folosit in zonele nordice polare. Cum a putut fi recomandat de un service din Romania?

Oricum ar fi, 4 litri de ulei cu schimb de filtru mi se pare putin, dar nu contrazic manualul daca asa scrie acolo.

0W30 sunt obligati sa puna toti producatorii, pt a respecta normele de poluare. Un ulei mai apos=frecare mai mica=emisii mai mici. Pt noi, e o pierdere a calitatii ungerii, pt UE este un castig de 0,000000001% grame de CO2 per km... WTF?

Cineva din Bacau, cu revizie pe la Tiriac Auto Bacau? Daca da, ceva impresii, legat de pret, atitudine, etc?

Multumesc !