Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
01sorin

Revizie 1 an sau 15000 km

Recommended Posts

Salutare,

ieri am fost la revizia de un an, model pe benzina, 1,25L. Din cauza ca masina are doar 3500 km (a stat vreo 8 luni in parcare nemiscata)cei de la service-ul din Brasov nu au schimbat filtrul de polen si cel de aer, doar le-au "desprafuit". Daca as fi schimbat si cele 2 filtre, cei de la service mi-au spus ca m-ar fi costat aproximativ 700 ron. Din pacate, revizia nu s-a facut pe loc, m-au trimis acasa si m-au sunat peste vreo 3 ore sa vin dupa masina.

Preturile au fost urmatoarele:

Ulei Castrol Magnatec 5W40, 4 litri: 139.24 ron

Filtru ulei: 35.9 ron

Manopera: 282.72 ron

Total cu TVA: 457.86 ron

282 ron manopera???!!!??? pentru ce? au desfacut busonul de la baia de ulei si au schimbat filtrul de ulei, cu indulgenta sa zicem ca totul a durat 30 minute! asta-i jaf la drumul mare! au pus-o si pe tester? au facut testul suspensiilor pe bancul special? SA NU SCHIMBI FILTRUL DE POLEN LA EI! gasesti in jur de 50-60 ron unul de origine, se schimba foarte usor, iar ei iti cer peste 200 ron pe el.

.....

nu au schimbat filtrul de polen si cel de aer, doar le-au "desprafuit". Daca as fi schimbat si cele 2 filtre, cei de la service mi-au spus ca m-ar fi costat aproximativ 700 ron.

Cretini!

Macar sa le fi lasat asa daca nu era cazul de schimbare... cum "le-au desprafuit"? :ohmy:

Daca ne-ar auzi pe noi ca "le desprafuim" ne-ar atrage atentia ca nu este OK - indeosebi in privinta filtrului de aer pentru motor!!

Stiu ca stam prost cu timpul si cu nervii din cauza tuturor problemelor cotidiene, dar trebuia vorbit cu cineva din conducerea service-ului.... Eu am avut zilele acestea dovada ca unii isi cam fac de cap / sau ca sunt neglijenti... nu stiu din ce cauze: prost platiti, prea incarcati cu sarcini de serviciu.... habar nu am - dar pe noi ne afetcteaza direct si intr-un mod deloc placut....

Pacat ca inca gasim specimene cu tupeu in fata carora ramai pur si simplu interzis... acestia sabotand (poate inconstient) si bruma de bine pe care se chinuiesc altii sa il faca in service-uri! Vorba aia cu "omul sfinteste locul..." :dontknow:

Edited by BlueKing

@ bradone

Nu stiu daca a fost pusa pe tester, nu am stat in service, oricum, din zona de asteptare nu se vede mare lucru. A fost facut si un test pentru frane, mi-au aratat foaia cu rezultatele. Nu pierd garantia daca schimb eu filtrul de polen?

nu are nicio treba cu garantia, e consumabil, nu ai niciun sigiliu, nu se vede nicaieri ca ai umblat, nu se scrie nicaieri ca s-a schimbat; operatiunea de schimbare este banala, o gasesti expusa la "Tips & Tricks"

Deci manopera costa mai multa decat ce au schimbat ei acolo...foarte interesant :))

Conform normativelor ar trebui 2.2 ore pentru prima revizie. Acum in functie de ora de manopera ....pretul poate sa creasca....sau sa scada.

La mine a venit primul schimb de ulei la 7500 Km ....ala recomandat! Nu stiu insa daca o sa-l fac!

Primele 2 revizii le am gratuite deci inca 2 ani sau inca 22500 Km stau fara griji!

Ca o atentionare e cam prapad cu placutele de frana!!! Scumpe rau tare!!! (revin si cu un pret).

in legatura cu placutele .. sunt foare foarte proaste adica sunt dealea ecologice . La mine dupa 3300 Km Au inceput sa scartzaie ..

e din lotul nou? euro 5? Am mers cu un i20 care are 35.000 km (primul lot aparut - fara inchidere centralizata :wall: ) si nu are nici un fel de probleme :fingerup:

Ma Intereseaza Si Pe Mine daca iti apare vre`o atentionare ca trebuie sa faci revizia ?

Nu apare nimic ( ca la vw de ex.). Revizia se face conform pasaportului de service ( limita de km sau timp; de ex. 15.000 km sau 12 luni de la livrare ).

la mine se apropie revizia de 1 an..sper sa nu ma coste prea mult :pray::nailbitting:

daca nu vrei sa te coste mult, cumparati consumabilele(uleiul si filtrele) singur si mergi cu ele la ei si le platesti doar manopera.

hai ca am vb cu cineva de la service, ma costa in jur de 550lei doar sa-mi schimbe uleiul si filtrul de ulei si daca vreau si filtrele de polen ma ajunge aproape de 950 lei ( cica e 200 lei un filtru de polen, mama lui de filtru) dar nu sunt obligat si imi pastrez garantia chiar daca nu le schimb.Si ce se mai laudau ei ca revizia e mai ieftina ca la logan :wall:

Edited by sharpalx

nu are cum sa fie uleiul si filtru de ulei atat de mult, iti mai face revizia mecanica, electrica din cauza aia costa mai mult. pe mine m-a costat la i30 vreo 450(si cu reviile alea 2) si ceva de lei din care manopera vreo 300 lei, filtrele le-am cumparat separat cu 90 lei amandoua (aer si polen)

nu are cum sa fie uleiul si filtru de ulei atat de mult, iti mai face revizia mecanica, electrica din cauza aia costa mai mult. pe mine m-a costat la i30 vreo 450(si cu reviile alea 2) si ceva de lei din care manopera vreo 300 lei, filtrele le-am cumparat separat cu 90 lei amandoua (aer si polen)

salut am un i20 din aprilie 2010 , am facut revizia de un an avand cam 4700 km si ma costat cam 300 ron , ulei, filtru de ulei, test banc frane , telescoape , electrice. si atat.

filtru de polen ar fi fost cam 170 ron cel de aer nushtiu pentru ca nu a fost cazul ( la 4700 km?)

Alex, evident ca intra si maponera in pretul ala dar acolo am evidentiat practic ce-mi schimba ei.Oricum altceva nu doresc sa schimbe, filtrele de polen arata bine dar le-am mai suflat si eu putin iar cel de aer e alb si frumos :)

"Si ce se mai laudau ei ca revizia e mai ieftina ca la logan " dar ce loganul are 2 filtre de polen? :)) Revizia este un pic cam scumpa (daca pui cele 2 filtre ajunge cam cu 340 roni mai scumpa).

Am si eu 15k si astept sa fac prima revizie! Am noroc ca e gratis! (altfel costa 530 roni).

Asa mi-a zis dealerul cand am luat masina, ca eu n-am dat 2 bani pe ce spunea el e partea a 2-a dar mi-a ramas in cap afirmatia lui :rolleyes:

Hai ca a fostbine..revizie 1 an: 483 lei..200 lei a fost manopera.Ulei Mobil Super FE 5W30 /B 3.5 litri 67 lei, test noxe si frane 56 lei, filtru ulei 35 lei, filtru aer 133 lei.Intr-o ora jumate a fost gata :)

Revizie 1 an - Hyundai Motor SRL / Bucuresti Expozitiei

5000 km

454 RON Total

-------------

052 Ulei* 10W401VREPSOL 3 l

000 Filtru ulei* 26300-02750

132 Filtru aer 28113-1J000K

137 Rev mecanica

057 Rev electrica

057 Test frana noxe amortizoare

019 Spalator parbriz KSW1WURTH

* filtrul si 1 l de ulei (de fapt 0.6) la promotie cu uleiul REPSOL (alte variante Texaco si 'posibil' Mobil1)

Cu totul a durat o ora si jumatate.

stie cineva daca sunt shanse sa se ia de garantzia mea din cauza xenonului ?! ... cu toate ca in carte zice ca ai voie sa schimbi becurile ! ...

pana aqu nuh am auzit la nimeni sa se ia de asa ceva ..dar nuh ai de unde sa stii :-???

P.S inca 1 luna si fac si eu revizia de 1 an ... Ieri aveam 7070 De Km :D:))

Posibil sa pierzi garantia pe partea electrica dar in rest nimic altceva :p