Jump to content
andrei_r

Revizie Accent 1.5 CRDi - 15.000 km

Recommended Posts

NU a ajuns nimeni care sa aiba motor pe benzina la revizia de 15.000 km.

Nu a ajuns nimeni care sa aiba motor pe benzina la revizia de 15.000 km?

Intrebare: Revizia de 15.000 km. trebuie facuta obligatoriu in intervalul primelor 12 luni chiar daca nu s-au facut acesti km.?

da

reviziile se fac fie la numarul de km specificat (+ depasire max 1000 km peste limita) sau la un an de la ultima revizie(+depasire max o luna), cu exceptia celei de 7.500 sau 6 luni de la achizitie.

Acum nu stiu nici eu ce faci in situatia in care ajungi la 15k, cand la un an de la achizitie ai 12k de km si faci revizia la 1 an. Probabil conditia de 15k cade si te prezintila revizie la urmatorul termen: 30k sau fix la doi ani de la data achizitiei.

Am zis bine...?

pai este ori ...ori

ia vezi in carte ce scrie ....

asa face toate(toti)! :wink:

no way!...daca vor, dau declaratie pe propria raspundere ca nu am nevoie, dar tot nu o fac...
Stai linistit! In timp ce ti-o diagnosticheaza ti-o si update-aza :))

Pentru vali_str8: aplicam metoda reducerii la absurd si rezulta: chiar daca tii masina in parcare timp de 5 ani si nu vrei sa pierzi garantia trebuie sa te duci cu masina la verificari din an in an.

Pai sa nu cumva sa ratam mult-asteptata intalnire cu baieti de la HAR!!

A facut cineva revizia de 15.000 km la 1.4 benzina? Cat a durat si cat a costat?

Unde pot gasi pe site la Hyundai graficul costurilor reviziilor?

Pretul reviziilor le gasesti pe situl hyundai romania la accent

Din pacate pretul reviziilor a fost "intentionat" scos de pe situl www.noulaccent.ro. Linkul pointeaza in alta parte!

Daca cineva are lista cu pretul reviziilor il rog sa o posteze pe forum!

Multumesc anticipat!

Lentzi> uite aici un post cu preturi, pt Accent.

Mai era si un scan pus de Zetics, dar nu-l gasesc acum...

LE: Gata l-am gasit. Click aici!

Edited by NFS

Stai linistit uko ca eu le-am cerut celor de la service sa imi schimbe softul si la sfirsit cind i-am intrebat daca au facut-o mi-au zis ca nu pentru ca masina mea nu are nimic si nu e necesar. Cum au ajuns la concluzia asta nu stiu dar am ramas cu softul original .

Nu cumva de softul ver 2.0 dispun deocamdata doar service-urile Hyundai? Tu in Timisoara apelezi la Casa Auto si poate aici inca nu-l au.

Pai tocmai ca si Casa auto din Timisoara e un service Hyundai si Ford si Mazda si Jaguar si Land Rover si pentru toate celelalte marci comercializate de Tiriac.

Si au noul soft pentru ca bineinteles ca i-am intrebat inainte sa le cer sa il incarce si la mine, doar ca la sfirsitul reviziei mi-au zis ca nu l-au mai schimbat pentru ca masina nu are nimic asa ca nu avea rost rescrierea softului original.

Cum au ajuns la concluzia respectiva nu am idee poate le e frica sa umble la soft sau poate nu stiu prea bine sa o faca si le e frica sa nu strice altceva desi nu prea vad ce.

Oricum ideea e ca nu fac schimbarea de de soft din oficiu cind le intra o masina de 1,4 in service desi mi s-ar parea normal sa o faca daca noua versiune aduce corectii fata de prima.

Ei sint obligati sa faca schimbarea de soft din oficiu in cazul aparitiei unui update,nici macar n-ar trebui sa te intrebe.Parerea mea e ca ori nu se pricepeau ori nu aveau cu ce, ori amindoua :)). Si referitor la cealalta problema a ta sesizata la ei cu reglarea frinei de mina...cum adica "n-am putut s-o reglam"??? acolo nu e service Hyundai ??? ..printre altele? . Aceeasi chestie,probabil nu se pricep si se tem sa n-o strice...ramai fara replica la raspunsurile astea.

markmm, ce preturi la manopera au la service-ul de la cluj, ca trec destul de des prin cluj si daca sint mai ok decit astia de aici poate fac urmatoarea revizie la cluj

La revizia de 7500km de ex. am platit 156 Ron cu totul(am dus eu uleiul),din care manopera 83.3 Ron,restul filtrul de ulei.A durat 45 min cu totul,am stat linga masina si am vazut tot ce i-a facut.Service-ul ok din punctul meu de vedere,este in aceeasi locatie cu service Ford,pe Calea Turzii.Trebuie programare care se poate face la telefon.

Edited by markmm

Merci de informatie, se pare ca preturile sint cam la fel, am impresia ca e tot casa auto si acolo. In schimb aici nu poti sa stai linga masina plus ca si la 1000 si la 7500 le-am zis de frina de mina si nu au facut nimic asa ca o sa ma gindesc serios daca nu fac revizia de 15000 la Cluj

Nu e Casa Auto,e RMB InterAuto ,banuiesc dupa nume ca tine tot de nea' Tiri din moment ce e si service Ford tot acolo.

Si dupa pretul reviziei nu este Casa Auto :wink:

Cum se aproprie luna mai cand voi implini 1 anisor de Accent, va trebui sa dau banu pentru revizia de 15.000 sau 1 an.

BUN.

Dar cat costa?? Adica as merge pana in Galati sa o fac, daca este cum citesc eu pe aici asa de bine si frumos acolo, DAR, eu tin neaparat sa schimb si filtru aer si filtru polen. De ce? Pentru ca cel putin ala de polen cred ca e imbacsit, ventilatia nu mai face fata nici pe treapta 4, abia de baga aer...

Bun, cat costa?

Adica daca ma duc in Bucuresti aici la Expozitiei si schimb toate astea nu inteleg CLAR cat costa.

Asta pentru ca vad preturi intre 7.5 milioane si 10 milioane si nu inteleg daca se schimba acele filtre DIN START, adica daca schimbarea lor e inclusa in operatiunea de revizie 15.000.

andrei_r a facut la Galati, dar nu a schimbat astea (polen si aer) si am inteles ca a costat cam 4 milioane. Daca adaug si cele 2 filtre, cam la cat m-ar duce?

Deci, daca merg pana la Galati (sa zicem cam la 1 milion motorina dus-intors) plus revizie ies la mai putin de 7-8 milioane? Ca daca e o diferenta de sute ROL nu are rost.

Daca o fac in BUC, in pretul standard de intre 7.5 - 8.5 intra din start si acele filtre? Daca nu inteleg ca depasesc lejer sumele astea si ca pot ajunge imediat la cam 10 milioane, ceea ce nu imi suna bine deloc...

Intreb si eu... ca si asa sunt 3 topicuri de revizie la 15.000 pe aici si nu inteleg CLAR ce si cum.

UNDE in tara asta si mai aproape de BUC e revizia mai ieftina si facuta ca lumea?

Merita sa bat drumul pana in alta parte sau sa merg in Buc?

UNDE in tara asta si mai aproape de BUC e revizia mai ieftina si facuta ca lumea?

Merita sa bat drumul pana in alta parte sau sa merg in Buc?

Eu am fost la Pitesti. Am descris experienta aici.

Cum se aproprie luna mai cand voi implini 1 anisor de Accent, va trebui sa dau banu pentru revizia de 15.000 sau 1 an.

Nu trebuie sa dai cu banu. Trebuie sa te duci obligatoriu la un an sau 15000 km. Daca o conditie se indeplineste, trebuie sa mergi. :fingerup:

Aha... si ca premiu c-ai respectat termenul, ti-o face gratis? Sau cum? ;))

Ca premiu, :hmm: ... pastrezi garantia ( conform pasaport service ) :fingerup:

Eu am alta intrebare: masina face anu cam in 15 mai, eu am cu ea acum ~9000km si nici vorba sa treaca de 11000 pana atunci. Schimb uleiul si filtrul cand m-oi duce la revizia de 15k?

Stiu ca intrebarea e retorica dar chiar ma enerveaza treaba asta: 1k schimbat ulei + filtru, 7,5k idem, 11k idem, ba da-o dracului asta merge mai mult cu ulei decat cu motorina.