Jump to content
andrei_r

Revizie Accent 1.5 CRDi - 15.000 km

Recommended Posts

da, stiu ca e aberant. joja este cu 1cm peste nivelul de plin. o sa ma duc la un service de cartier ceva, sa vad daca mai pot scoate juma de litru din ea. mi-e sa nu dea pe undeva, mai ales ca am un drum foarte lung de facut zilele astea

Nu te duce la service de cartier! Du-te la HAR sau la cei de la service. Am inteles ca, datorita faptului ca filtrul de ulei este de tip cartus, atunci cand se incearca scoaterea uleiului din motor cu vacuum, acesta (filtrul) pur si simplu se distruge datorita presiunii de aspiratie.

Sal,

Am facut si eu revizia de 15k, acum vreo 2 saptamani, la HAR.

680Ron+uleiul meu 140 Ron.=> 820Ron.

Am pus 5W40, motorul merge si mai fain acum.

Ce este interesant, dupa revizie, masina parca nu mai este asa barca la denivelari. Si asta nu este doar impresia mea ci si a altora care s-au dat cu ea.

Are cineva idee de unde ar putea fi aceasta imbunatatire. Ce suruburi se puteau strange, samd...

Pe langa revizie, baietii mi-au inlocuit si cureaua de distributie si rolele intinzatoare. O bila alba pentru ei din partea mea ( pentru ca au facut verificarea temeinica), habar nu aveam ca am o problema.

Am lasat masina de dimineata si am luat-o seara dar a trebuit sa stau cu gura ( telefonul) pe ei. Sunt depasiti numeric si destul de dezorganizati. Stateam de vorba cu ei si asteapta si ei din partea managementului sa schimbe ceva. Iar sistemul informatic este de toata jena. Prost gandit si lent.

Sunt foarte deranjati de clientii care nici nu dau buna ziua ca si incep sa-i trateze ca pe sclavisi sa strige la ei.

Mi-a fost mila de ei.

Cam atat, numai bine.

curea de distributie si role la 15k ?

foarte straniu !

astea se schimba in general pe la 60k - 90k

foarte straniu !

ia uita-te si in carte si vezi la cat trebuiesc schimbate ?

Cred ca lea-u schimbat pe garantie :ohmy:

Nu e in regula , clar :hmm:

Dar pana la urma de asta sunt reviziile :fingerup:

mda

dar nu este normal ca la un sfert din viata acea curea sa fie schimbata

dupa parerea mea ...ori a fost un smen ori ....s-a mai intamplat cuiva ? chiar sunt curios ....

daca sunt mai multi in postura aceasta ...chiar ar putea fi o problema

daca se rupe ..... e nasol de tot

E posibil ca un montaj defectuos al rolelor si curelei sa duca la o uzura prematura.

Nu stiu cum e la HY , dar la OLtcit stiu ca le-am schimat la 40.000 si am mers cu ele pana am tras-o pe dreapta 120.000 :blush:

Au semnalat mai multi problema asta cu distributia, scoate un zgomot mai ciudat "dimineata pe racoare" :mda: Eu am fost la Iasi si cand leam zis au zis ca nu e pe garantie si ca tre sa platesc vreo 7 milioane :blink: Avand in vedere ca eram acolo pentru coloana de directie care sa dovedit a fi de fapt amortizorul stanga (dupa ce sa mai asezat zgomotul facut - nu pe loc) nu m-am mai certat cu ei si am plecat. Probabil o sa imi fac iar o programare zilele astea sa vad poate rezolv si distributia si amortizorul.

Curios insa la mine nu se mai aude ca la inceput.. atunci sunetul era evident acum doar daca ridici capota si asculti :hmm:

LE: La revizia de 15k facute de mine prin sept - oct nu aveam nici una din cele 2 probleme semnalate mai sus, asa ca .. n-am avut ce reclama! :wall:

Edited by andrei_r

Curea de distributie la crdi ? Hai sa fim seriosi! CRDI are distributie pe LANT. Punct. Prietene RSO nu cumva este vreo greseala? Nu cumva este o alta curea : alternator, compresor AC ? Ca sa-ti schimbe cureaua si rolele trebuie sa-ti cam demonteze din motor, asta la motoarele care au curea de distributie. Te rog frumos, personal, sa ne dai mai multe detalii despre acest aspect. Deja am emotii.

Pe fisa de lucru apare curea distributie si role intainzatoare.

Se si vede ca au fost schimbate. Sunt in partea stanga a motorului.

Nu stiu unde ai vazut tu lantul, ca eu nu am asa ceva!

Spune-mi ce detalii vrei si-ti dau!

Eu nu cred ca sunt vizibile curelele de distributie. Mai degraba cred ca este vorba de altceva. Chiar sunt curios! O sa ma uit sa vad despre ce-i vorba.

Edited by llaure

Pe langa revizie, baietii mi-au inlocuit si cureaua de distributie si rolele intinzatoare[...] Sunt depasiti numeric si destul de dezorganizati.
Ultima propozitie o rezolva pe... prima :D . Adica au incurcat borcanele. Sau facturile. Nici la Dacie nu schimbam lantul de distributie la 15000km. O sa ziceti ca la ce cuplu are Dacia... :D

A mai facut cineva revizia de 15.000 km? Cam ce inseamna ca timp si bani.

A facut cineva revizia de 15.000 km la 1.4 benzina? Cat a durat si cat a costat?

Unde pot gasi pe site la Hyundai graficul costurilor reviziilor?

am 11 300...si eu ma apropii...cat costa domne', cat costa revizia, cat costa revizia?? :biggrin:

nu poate dura mai mult de o ora, insa cat costa? :biggrin:

Unde pot gasi pe site la Hyundai graficul costurilor reviziilor?
Intamplator sau nu, pe site nu mai functioneaza respectiva pagina. Noroc ca intre timp s-au inventat harddisk-urile de "back-up" :D Asa ca avem aici datele necesare:

post-269-1173205708_thumb.jpg post-269-1173205728_thumb.jpg

Lasand gluma la o parte ma gandesc ca aceste grafice vor suferi ceva modificari de vreme ce lipsesc de pe site. Din cate mi-amintesc exista o astfel de sectiune si pe www.hyundairo.ro. Deocamdata nici acolo nu am gasit aceste date. Asteptam confirmarea de la tine si, de ce nu, pareri doar de bine despre respectiva revizie.

Bafta!

Intrebare : in banii aia care ii arata acolo intra filtrele ulei/aer + ulei etc.. ?? (in cam 4000 km o sa am si eu revizia de 15k , sa stiu la ce sa ma astept)

Edited by LuCkYaN

la tine o sa dureze...ca se face si resoftare .....OBLIGATORIU

;)

Ai raspunsul in rubrica de total: "pret mediu revizie 'manopera+piese' "

Propun sa se unifice cu acest topic

done

no way!...daca vor, dau declaratie pe propria raspundere ca nu am nevoie, dar tot nu o fac...

no way!...daca vor, dau declaratie pe propria raspundere ca nu am nevoie, dar tot nu o fac...

:)):))=))

Eu zic ca dureaza mai mult de o ora ... chiar si fara schimbarea bitilor !