Jump to content
andrei_r

Revizie Accent 1.5 CRDi - 15.000 km

Recommended Posts

Tocmai ce am depasit 14.000km si deja am inceput sa intreb de revizie. Avand in vedere reputatia serviceului de la Iasi am zis sa incerc la Galati. Din cate se pare nici acolo nu e prea roz situatia. La telefon mi s-a comunicat ca pretul reviziei este de aproximativ 8 milioane. :blink: Din cate am auzit domnul (seful de service) a calculat inmultind 208 cu 36 si cu 1.19 si apoi a rotunjit in jos.

Eu sunt curios daca a facut cineva aceasta revizie, la diesel desigur. Stiu ca Maff anunta ca trebuie sa o faca dar vad ca a disparut de pe forum :sad: .

In aceasta dupa amiaza ar trebui sa aflu si pretul "oficial" de la serviceul din Iasi. LE: Am aflat: 7 - 7.500.000 lei.

Off: Se pare insa ca preturile la alarme la Galati sunt mult mai bune. O sa fac topic separat dupa ce aflu datele exacte.

Edited by Rumbu

Am impresia ca Maff a facut deja revizia de 15000 dar nu vrea sa ne spuna ;)

Nu va mai agitati , ca n-a facut-o !

E pe drum ...

Ehhh, daca tot n-a facut-o Maff am facut-o eu la GALATI.

4.000.000 - lei 5l ulei Castrol GTX 5w-40 + manopera.

S-a schimbat filtru de ulei si uleiul desigur :D si s-a verificat instalatia electrica.

Recomand tuturor service-ul. Stai langa masina, discuti cu mecanicii, sefii, verifica problemele semnalate etc. Nota 10.

400 lei noi cu tot cu uleiul lor? Suspect de putin. Ce consumabile ti-au schimbat? Filtru motorina, aer, polen? Este obligatoriu sa schimbi filtrul de motorina (de la HAR strigare)? La toate service-urile la care am intrebat mi-au spus ca este obligatoriu, desi in cartea tehnica Hyundai recomanda schimbarea la 30.000 km. Si nu costa decat 265 lei noi.

Nu au schimbat filtrul de motorina.

Doar filtru de ulei si uleiul atat sa schimbat. In plus fata de revizia de 1.000km facuta de mine s-a verificat instalatia electrica.

4 milioane cu totul. Ma uit pe factura acasa si scriu defalcat (diseara) :biggrin:

Dupa cum am vazut baietii cam respecta manualul. Dupa cum am mai scris au zis ca e o greseala sa faci revizia la 1.000km si nu la 7500km - cum e si in carte.

Btw - uleiul a fost cel mai scump. Aproape 50 lei litru.

Edited by andrei_r

Azi mi-a zis dealerul cand am ridicat masina ca revizia la 1000 km nu mai e obligatorie si este obligatorie doar cea de la 7500 km unde am manopera gratis.. Dar eu intentionez cand fac 1000 km sai schimb uleiul.. voi ce ma sfatuiti..?

Eu zic sa-l schimbi daca iti permiti. Dar sa nu le spui celorlalti colegi de pe forum ca ti-am spus eu ca or sa ma certe ca-s de moda veche. Ca asa se proceda numai la Dacie, pe vremuri. Da, asa e, dar eu am facut reparatia R1 la Dacie abia acum doi ani la 250000km... :D

Si eu sunt de moda veche. Schimba-l obligatoriu la 1000. La 7500 numai daca-i musai (eu de ex. l-am schimbat la 9500). Si-l mai schimb la 15-16000!

Ma bucur ca ai fost multumit de service-ul din Galati.

Cum ai ajuns totusi de la pretul de 800 ron prin telefon la 400 ron la revizie?

Edited by Catalin M

Simplu - domnul Bogdan seful de service a calculat revizia la telefon inmultind suma afisata pe un tabel cu 36 si cu 1.19. El a zis ca e mai mult dar nu stie cu cat si ca sar putea sa fie cam 800.

Cand am sunat la numarul de telefon de la service si am vorbit cu cel care face programarile (domnul Bogdan nu face programarile - dar aveam nr lui de mobil :biggrin: ) , acesta mi-a spus ce face la masina si cat costa fiecare operatiune - adunat a dat cam 400 si ceva.

Oricum decizia am luat-o pe loc cand am facut calculul pe foaie cu baiatul de la programari (am uitat cum il cheama :dry: ) si m-am convins ca nu depaseste 450 RON. (nu de alta dar si la Iasi mi-a garantat la telefon 180 RON si a fost 310 :wacko: )

P.S. Eu m-am dus pentru alarma in mod special - nu as fi batut atata drum "la ghici"

Edited by andrei_r

... Eu m-am dus pentru alarma in mod special - nu as fi batut atata drum "la ghici"

cat te-a ajuns alarma?

4.800.000 - alarma - de la magazin din Iasi.

1.300.000 - montajul - la service in Galati.

Merci, andrei_r

In Bucuresti n-a facut nimeni revizia ?

Eu am programare pentru joi

Am facut revizia la Ploiesti, la unul din cele 2 service-uri care sunt autorizate in acesta localitate. Deci treaba cu cei 208 Euro fara tva sta in realitate asa:

- filtru ulei cca 16 euro

- filtru aer cca 18 euro

- filtru motorina cca 42 euro

- filtru polen cca 24 euro (La Kia Rom Auto acelasi filtru este 16 euro, deh alt importator)

- manopera la acest tip de revizie este de la 125 RON (Mecca Plast) pana la 140 RON (Elca Auto), adica la service-urile care vor sa faca reviziile, nu sa te jupoaie. In acesti bani ei trebuie sa faca toate verificarile din fisa de revizie.

- ulei 80-96 RON semisintetic sau 150-200 RON sintetic (la Mecca aveau doar semisintetic). Dar poti sa-ti vii cu uleiul de acasa. Eu am luat Mobil 1 5W40 (ca sa nu fie discutii) de la un magazin din Vitan, 150 RON 5 litrii.

Deci, sintetizand, o revizie completa cu toate consumabilele schimbate face, la modul corect, cam 650 RON. Asta in cazul in care schimbi absolut toate filtrele, ceea ce nu este cazul intotdeauna.

Atentie mare, service-urile au adaosuri comerciale diferite. De exemplu, acasa, la Craiova un filtru de motorina costa 260 RON. Si mai mare atentie la cei care includ consumabilele in pretul reviziei, iar acestea pur si simplu nu i se schimba (ca nu este cazul). Este o practica des intalnita. In mod normal, conform pasaportului de service al masinii, la 15000 km se curata filtrul de aer, nu se schimba filtru de motorina (la 30000 km), iar cel de polen ramane la latitudinea clientului (trebuie doar verificat).

Deci, dragi mei colegi, concurenta ofera clar alternative, ceea ce nu este cazul in Bucuresti. Preturile la consumabile sunt comparabile, uneori chiar mai mici decat ale altor marci (Vezi Renault, Dacia, VW, Skoda etc.) depinde de cat de lacomi sunt servantii.

Edited by llaure

In sfarsit informatii despre service-urile Hyundai din Ploiesti. Din cate stiu Mecca Plast este un service nou aparut. Se vede acest lucru din punct de vedere al dotarilor fata de Elca Auto?

@llaure - sa inteleg ca ai cerut tu sa ti se schimbe acele consumabile? Sau ti-au propus ei si tu ai acceptat?

Pai sa va spun cum fu. Intrebai cat este filtru de polen: 120 RON. Le spun ca nu il schimb. Flacaul intelege ca nu vreau sa schimb filtru de motorina, prin urmare imi termina masina intr-o ora si jumate. Iese factura fara filtre si ma duc si ii intreb de ce n-au pus filtru de motorina. N-au inteles cum trebuie. Buuun: le spun ca vreau sa cumpar filtru de motorina separat, deaorece iesise factura pe revizie. Imi aduc filtru, dar cand sa-mi factureze nu mai merge computerul. De fapt nu mergea omul de la computer, adica nu stia sa factureze un filtru. Asa ca am ramas ca-n gara. Tre' sa ma duc altadata sa-mi schimbe si filtru de motorina. In rest, numai de bine.

Edited by llaure

Facut revizie : 978RON :wacko: HAR

schimbat ulei , filtru ulei, filtru aer(la cerere), filtru polen(la cerere), filtru motorina.

Reglat frana de mana si pachetul de 15000 (ce scrie in carte ca se face la 15000).

Or fi umblat la suspensii ? Parca nu mai e asa "barca" :sad:

Cu programare la ora 16.00 ,mi-au luat masina si au zis ca dureaza 3 ore. La ora 19.00 am iesit cu masina din service.

Fara aranjamente ....pe bune cum se zice .

@ Ilaure

raspund aici : au depasit cei 208eur pentru ca la cerea mea au schimbat filtru de aer (vai mama lui :(( ) si filtru de polen care imbcsit fiind imi obtura semnificativ climatizarea.

Georol, conform diagramei de service de pe microsite-ul noulaccent.ro, consumabilele cerute de tine intra in pretul de 208 euro fara TVA. Eu i-as f.... gura pe romaneste pentru marlania de care dau dovada. Este inadmisibil sa te fure in halul asta. Nu trebuia sa ceri tu sa ti le schimbe, era obligatia lor conform angajamentului luat prin fisa de service. De fapt tu le-ai platit de doua ori. Mi se pare incredibil ce se intampla, pur si simplu incredibil. Furt cu nerusinare.

@ Ilaure

raspund aici : au depasit cei 208eur pentru ca la cerea mea au schimbat filtru de aer (vai mama lui :(( ) si filtru de polen care imbcsit fiind imi obtura semnificativ climatizarea.

poti pune cumva poza hartiei cu preturile consumabilelor?

merci

merci, esti o dragutza ca de obicei :)

uite de ce am intrebat...oferta de la augsburg: mi se pare ca e mai mult decat dublu, ceea ce e ori aberant de scump, ori e o greseala undeva:

1 Buc. Filtru ulei 110,86 110,86

Original,termen mediu de livrare 8-9 zile lucratoare

1 Buc. Filtru aer 85,73 85,73

1 Buc. Filtru motorina 320,26 320,26

1 Buc. Filtru polen 171,22 171,22

1 Buc. Filtru pompa combustibil 107,65 107,65

------------------

Total cu TVA RON 795,72