Jump to content
Aztec

Montaniada

Recommended Posts

Nu este o invitatie la un gratar ci la un eveniment la care voi participa si eu, impreuna cu familia si la care ne-ar face o deosebita placere sa intalnim si alti forumisti dornici de a petrece cateva zile minunate in mijlocul naturii. Distractia este garantata, programul si alte detalii gasiti AICI.

Noi am fost si weekendul trecut la un astfel de eveniment, la Izvorul Muresului, cu ceva mai putine activitati dar cu multa ploaie (de fapt a cam plouat tot timpul). Impreuna cu piticii mei si cu un alt forumist (mai putin activ pe aici, dar care iubeste muntele) am format o echipa cu care ne-am inscris in concurs (numele echipei, fireste, a fost HyundaiClub :fingerup:). N-am luat startul in toate probele, asa ca in final ne-am ales doar cu o Diploma de participare. Conteaza doar faptul ca am petrecut trei zile fantastice! :fingerup:

Voi reveni cu poze, nu multe pentru ca nu prea mi-a pasat de camera foto cat am fost acolo :blush:

A fost insa o experienta pe care piticii mei vor neaparat s-o repete, mai ales dupa ce au vazut programul urmatoarei aventuri.

Astept intrebari/pareri, daca aveti! ;))

As fi venit si eu dar cine mai vine cu mine lucreaza in zilele evenimentului.

Cit costa un loc la Montaniada?

Nu exista taxa de participare, daca la asta te referi... Trebuie doar sa ai echipamentul necesar camparii, drumetiei si hrana...

Cred ca merg si eu.fac niste calcule si poate stabilim ceva

Am fost la aceasta Montaniada si am participat sub numele de Hoinarii.

Am format o echipa din 5 persoane (3 fete si 2 baieti) si am obtinut doar 2 premii:

Locul II pe echipa la orientare turistica

Locul II pe echipa la trasul de franghie

Se putea mai mult dar in 5 nu am acoperit toate probele la capacitate maxima oboseala strecurandu-se pe furis in randul echipei

Concursul a fost superb vremea a tinut cu noi in totalitate traseul pt cei care cunosc zona a fost de la

Lacul Balea - Lacul Capra - Fereastra Zmeilor - Refugiul Fereastra Zmeilor - Cabana Capra - Tabara de corturi

Durata Traseului 5 ore (atat au reusit Hoinarii) dar cu putin antrenament se putea face si in 4 ore.

Pentru cei care vor sa-si faca o idee despre ce a fost acolo

Pt cei carora le place o astfel de activitate imi pot trimite un email catalinmitu@yahoo.com

Eu mai merg sigur pt ca a fos super tare acest concurs.

Urmatorul se va tine in Delta http://www.albatrosgalati.org/frte-invitatii.php

Edited by Eagle mfc

Am fost si eu pe acolo.Din pacate nu am participat,fiind doar eu si cu prietena.

Baieti, cand mai aflati de astfel de evenimente, va rog mult dati un semn, mi-ar placea si mie sa ma alatur. Stiu ca inca nu este cazul acum sunt inca lire (sau asa era pe vremuri) dar cand o veni timpul...

Multumesc anticipat

Baieti, cand mai aflati de astfel de evenimente, va rog mult dati un semn, mi-ar placea si mie sa ma alatur. Stiu ca inca nu este cazul acum sunt inca lire (sau asa era pe vremuri) dar cand o veni timpul...

Multumesc anticipat

Eu merg frecvent la astfel de evenimente ai dreptate acum sunt lire iesirile sunt pe la inceputul luni Iulie.

Iti las mesaj imediat ce aflu calendarul competitiilor

Nu esti singurul fingerup.gif

He he, pai poate la vre-o editie facem echipa Hyundai si castigam trofeul la Regularitate sau orientare, sau alpinesm etc ;))

dati un semn poate ajung si eu in zona :fingerup:

Cu siguranta se va discuta aici!

Da' sa stiti ca nu este nevoie neaparat de un eveniment pentru o iesire cu cortul in weekend!

1 mai vama veche va asteapta :biggrin:

Ma bag si eu la un eveniment gen cel de sus

Asa cum ne-au obisnuit cei de la Asociatia Turistica Ghizii Romaniei (A.T.G.R.) de vreo 3 ani incoace, si anul acesta vor organiza o Montaniada, ce va consta in probe de concurs (probe teoretice, traseu de regularitate, escalada, orientare, maraton), probe inovatoare intr-un park adventure (catarare tehnica, tiroliana, rapel, trecerea unui pod de franghii etc.), tir cu arcul, paintball, mountain bike etc. precum si cu un concert de muzica folk Pasarea Colibri.

Cand?

14 – 17 iulie 2011

Unde?

Piscul Negru-Cabana Capra

Valea Argesului, Muntii Fagaras

harta

Despre concurs:

Prin organizarea acestui eveniment se doreste mediatizarea zonelor montane de un inalt potential, promovarea turismului sportiv, conceptelor ecologice si de protectie a naturii in randul tinerilor, precum si valorificarea aptitudinilor individuale intr-un sistem competitional.

Montaniada – Olimpiada Muntelui este structurata pe trei planuri: un trofeu FRTE, un eveniment destinat tuturor tinerilor si un program de formare a tinerilor prin voluntariat. In corespondenta cu acest plan, Montaniada se adreseaza atat membrilor cluburilor care vor participa la trofeul FRTE cat si altor persoane care pot participa la probe in echipe independente, beneficiind de experienta si indrumarile celor din cluburile membre FRTE.

Puncte forte ale concursului:

- traseul propus pentru concurs, respectiv Piscul Negru – Poiana Paltinu – Lacul si Refugiul Caltun – Varful Negoiu/Caltun/Lespezi -retur,

- probe inovatoare: tiroliana, rapel, trecerea unui pod de franghii si trecerea prin “panza de paianjen”, tir cu arcul, paintball, mountain biking, taiatul lemnelor, aruncatul busteanului, alergatul in saci, pod indian, rodeo, traseu de ,,admitere la armata’’etc

- concert folk Pasarea Colibri

- actiuni de ecologizare si educare pentru mediu

Program:

Joi 14 iulie – Ecologizare, primirea si informarea participantilor08:00 – Ecologizare in zona Cabanei Capra, Cabana Piscul Negru, Balea Lac, traseul turistic;

20:00 – Aprinderea focului de tabara;

21:00 – Program artistic oferit de A.T.G.R.

Vineri 15 iulie – Ziua Jocului

11:00 – Deschiderea programului – concursuri: aruncarea busteanului, Tir cu arcul, trasul franghiei, alergare in sac, “5 minute de armata”, pod Indian, aruncatul greutatii, taiatul lemnelor si alte jocuri de echipa;

11:00 – 20:00 – Park Adventure;

22:00 – Sedinta tehnica pentru participantii din cadrul concursului FRTE;

22:30 – Slide show, prezentare de imagini;

23:00 – Concert de muzica folk la focul de tabara.

Sambata 16 iulie – Ziua Competitiei

8:00 – Plecare spre Balea cu microbuze spre peretii de alpinism;

8:30 – Teste teoretice din Flora, Meteo, Alpinism, Sanitar, Geografia zonei;

9:00 – Plecare in traseu montan Piscul Negru – Poiana Paltinu – Lacul si Refugiul Caltun – Varful Negoiu/Caltun/Lespezi – retur obligatoriu pentru echipele inscrise in concursul FRTE;

12:00 – Deschiderea zilei a 2-a a jocurilor – pentru tabara;

15:00 – Proba de alpinism din Adventure Park;

20:00 – Concurs de instantanee + proba eco;

21:00 – Concert folk – “Pasarea Colibri”

22:30 – Proba “Cultural” cu public, in jurul focului de tabara

Duminica 17 iulie – Ziua premierii

8:00 – Cross montan;

9:00 – Demonstratie de prim ajutor, realizata de Serviciul de ambulanta;

11:00 – Premierea;

13:00 – Defluirea participantilor;

14:00 – Ecologizarea zonei sustinuta de A.T.G.R

Luni 18 iulie – Ecologizarea zonei sustinuta de A.T.G.R

Detalii: http://www.montaniada.ro/index.html

Iar pentru cei carora le plac astfel de iesiri mai este un concurs mai mic ca si amploare pe data de 24 Iunie la cabana Diham

Aici nu cunosc inca detalii stiu doar ca este organizat de Clubul Montaniard in perioada 24-26 iunie cabana Diham

eu voi fi acolo :rolleyes:

Edited by Eagle mfc

Multumim, eagle mfc pentru informare, acum ramane sa ne si mobilizam!

Eu unul ma straduiesc ca anul asta sa nu mai ratez evenimentul acesta! Stiu ca e distractie mare si regret si acum ca anul trecut nu am fost!

Lista:

1. Aztec

2. eagle mfc

nu cumva se muta "vraja marii" pe 16 ? si daca da , nu se suprapune cu "treaba" asta ?

S-a discutat doar de mutare, dar inainte de a se cunoaste programul Montaniadei...

Asa e. O sa punem Vraja Marii inapoi pe 23. Eu insa nu stiu 100% sigur daca mai ajung.

Relu, faceti ceva cu montaniada asta? Cati mergeti, ca uite nici aditzu nu poate sa vina la C-ta pe 23. Sper ca n-am mutat Constanta inapoi pe 23 doar pt. 1 om. Oricum montaniada tine mai multe zile.

eu s-ar putea sa fiu pe 15-17 in Constanta.....inca nu am certitudinea locatiilor si a datelor.....se mai pot schimba .

teoretic pe 23 ar trebuii sa fiu la Iasi.....dar pana atunci , cine stie....

oricum, daca se confirma ca pe 15-17 (chiar si mai devreme daca ma lipesc de 3 zile de concediu :pray: ) sunt pe plaja, sper sa dau ochii si sa beau o bere cu colegii de prin partile locului.

Edited by aditzu

Incercam cel putin o locala pe 16. Si eu o sa fiu la plaja in perioada respectiva :)