Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
XMihai

Revizie Accent - 90.000 - benzina

Recommended Posts

@Florin, daca umbli la distributiei, ti-as recomanda sa ai in vedere pompa de apa (inlocuire) si alternatorul (verificat carbuni), asta fiindca tot se umbla in zona si mai economisesti niste bani dati pe manopera.

Salutare!

În curând trebuie sa fac revizia de 90000 km deci și distribuția. Pentru ce branduri de piese ați optat(la distributie)? Originale? Aftermarket?

Producători de distribuții din gama medie și premium care ar fi?

Merci.

Produse O.M. !

Produsele originale au fost montate in fabrica pe masina si le gasesti doar in fabrica Hyundai.

Piesele O.M., sunt piese care respecta cotele pieselor date de producator, iar after market sunt...

Exemplu:

Placa disc ambreaj, dimensiuni fabrica 215x145, after market 216-220

• Like 1

Pana la urma am optat pentru Continental(kit, curea AC, curea alternator, curea transmisie). Acum cei de la service au spus ca mi-a rămas cureaua de transmisie(trapezoidala) în plus. E vorba de Accent din 2007. Oare nu au știut cei de la service unde este poziționată sau am luat-o eu degeaba? Vad ca unii colegi au schimbat și aceasta curea...

Am făcut, astăzi, al doilea schimb de distribuție și transmisie, plus pompa de apă. :) Mașina are 12 ani, puțin peste 107.000km (tinerică :laugh: ).

Pentru prosperitate, las aici piesele cu coduri, prețurile aferente lui 2019 și service-ul unde am fost pentru efectuare:

Piese originale Hyundai/KIA - comandă de pe Auto HRP aka Magazinu' din Buzău, de-l cunoaște toată suflarea hyundaistică.

Prețuri cu TVA inclusă.

2431226050 - Curea distribuție - 225 lei;

2441026000 - Intinzător curea distribuție - 135 lei;

2481026020 - Rolă ghidare curea distribuție - 120 lei;

2521226021 - Curea accesorii (cureaua care acționează pompa de apă și alternatorul) - 55 lei;

977131E000 - Curea compresor A/C - 100 lei;

9783429010 - Rolă ghidaj curea compresor A/C - 175 lei;

2510026902 - Pompă apă (vine cu garnitură inclusă, rola se refolosește) - 330 lei.

Este nevoie și de antigel. Eu am omis să le zic să-l dea afară pe tot, pentru că eram pregătit cu 6 litri de Motul gata făcut. Prin operațiunea de schimbare a pompei de apă, au completat cu aproape 3 litri de antigel.

Service-ul ales de mine, printr-o recomandare, este Grup-Rul (Constanța) unde mi-au luat 300 de lei toată distracția, cu un spray curățitor inclus. Belea de tot! Garanția e de doar 3 luni pentru execuție cu pisele clientului. Dacă știam, le luam prin ei și aveam 24 de luni. Oamenii au fost super-ok, service-ul e frecventat și de flote de companii.

Mențiuni: cureaua de distribuție este Gates, curelele accesorii sunt Bando (o firmă americană, aparent), deci dacă luați un kit de distribuție Gates, este, cred, fix același lucru, dar fără ștanțele Hyundai/KIA, despre care, se știe! Aduc +10 cai putere. Glumesc. :_tease:

Cam atât. Drumuri bune.

Am făcut, astăzi, al doilea schimb de distribuție și transmisie, plus pompa de apă. :) Mașina are 12 ani, puțin peste 107.000km (tinerică :laugh: ).

Pentru prosperitate, las aici piesele cu coduri, prețurile aferente lui 2019 și service-ul unde am fost pentru efectuare:

Piese originale Hyundai/KIA - comandă de pe Auto HRP aka Magazinu' din Buzău, de-l cunoaște toată suflarea hyundaistică.

Prețuri cu TVA inclusă.

2431226050 - Curea distribuție - 225 lei;

2441026000 - Intinzător curea distribuție - 135 lei;

2481026020 - Rolă ghidare curea distribuție - 120 lei;

2521226021 - Curea accesorii (cureaua care acționează pompa de apă și alternatorul) - 55 lei;

977131E000 - Curea compresor A/C - 100 lei;

9783429010 - Rolă ghidaj curea compresor A/C - 175 lei;

2510026902 - Pompă apă (vine cu garnitură inclusă, rola se refolosește) - 330 lei.

Este nevoie și de antigel. Eu am omis să le zic să-l dea afară pe tot, pentru că eram pregătit cu 6 litri de Motul gata făcut. Prin operațiunea de schimbare a pompei de apă, au completat cu aproape 3 litri de antigel.

Service-ul ales de mine, printr-o recomandare, este Grup-Rul (Constanța) unde mi-au luat 300 de lei toată distracția, cu un spray curățitor inclus. Belea de tot! Garanția e de doar 3 luni pentru execuție cu pisele clientului. Dacă știam, le luam prin ei și aveam 24 de luni. Oamenii au fost super-ok, service-ul e frecventat și de flote de companii.

Mențiuni: cureaua de distribuție este Gates, curelele accesorii sunt Bando (o firmă americană, aparent), deci dacă luați un kit de distribuție Gates, este, cred, fix același lucru, dar fără ștanțele Hyundai/KIA, despre care, se știe! Aduc +10 cai putere. Glumesc. :_tease:

Cam atât. Drumuri bune.

Sergiu Gh

Salut,pompa de apa de ce ai inlocuit-o?ai avut probleme cu ea?

Eu am un Accent 1,4 benzina din 2009 -162,000km si am facut distributia de 2 ori pana acum,urmeaza a 3-a,(cred ca in toamna),iar pompa de apa nu am schimbat-o deloc.

Filtrul de benzina l-ai schimbat vreodata?

Edited by vasii_marian

Salut. Am schimbat pompa doar pentru siguranța mea. Filtrul de benzină, până acum, nu.

• Like 1