Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
XMihai

Revizie Accent - 90.000 - benzina

Recommended Posts

Pt ca am 85.000 km si in curand o sa ajung la 90.000 unde trebuie sa fac revizia "cea mare" am inceput de pe acum sa dau mail-uri la mai multe service-uri hyundai din tara unde as avea posibilitatea sa ajung sa fac revizia de 90.000 si am primit cateva raspunsuri, care nu prea ma multumesc pe mine, gen 1400-2000 lei revizia.

Mentionez ca pana acum nu am avut niciun fel de problema cu masina, iar reviziile au fost facute toate la rezprezentanta Hyundai, pt ca numai asa puteam sa am garantia la motor+anexe de 100.000km sau 5 ani. Tinand cont ca in astia 85.000km si 3 ani si 10 luni (maine) nu am avut nicio problema cu masina, acum ma gandeam sa-mi fac revizia in alta parte si sa nu o mai fac la hyundai datorita preturilor care mie mi se par putin ridicate.

Am cautat o perioada de timp pe net si am gasit urmatoarele:

Piese de origine Koreea, garantie 24 luni, factura si tva inclus.

Curea distributie 150 ron

Intinzator curea distributie 70 ron

Rola ghidaj 73 ron

Pompa apa 220 ron

Curea alternator 35 ron

Curea compresor AC 32 ron

Filtru ulei 16 ron

Filtru aer 32 ron

Filtru polen 35 ron

Ulei motor castrol magnatec5w40 (4 litri) 115 ron

Ulei motor MOBIL 5W40 (4 litri) 109 ron

TOTAL 766 ron(cu ulei castrol magnatec5w40) sau 760 ron (cu ulei MOBIL 5w40)+ manopera(care zic eu sa mai fie si asta 300-350 lei) mentionez ca in mail-urile trimise la service-urile Hyundai, nu intra in pret: pompa de apa, curea alternator, curea compresor AC.

Nici nu se justifică să faci revizia asta la ei, pentru 10.000 km cât mai rămâne garanția (la mine e cu 120.000 km sau 6 ani, dar probabil au mărit ulterior perioada și km).

Atâta timp cât în altă parte e mai ieftin (și chiar cu mult din câte văd), du-te întins acolo...

Parca am mai scris pe undeva, mai pune in lista si:

- antigel daca nu l-ai inlocuit la 45.000 km / 3 ani

- ulei CV

- lichid de frana, cu aceeasi observatie ca la antigel

Orientativ, pentru antigel iti pot spune ca intra undeva la 6 litri in instalatie, insemnand ca iti trebuie cam 3 litri de antigel concentrat presupunand ca faci o concentratie de 50-50. La service-urile Hyundai costul acestei operatii este undeva la 80 RON, parca fara antigel. Preturile pentru antigel, daca ti-l cumperi separat, variaza de la 10 la 40 RON / litru la care se mai adauga apa demineralizata de aproximativ 10-15 RON / 5 litri.

Uleiul de CV intra cam 2 litri, iar costul per litru este intre 20-40 RON / litru la magazinele de specialitate de la iesirea din Militari inspre A1.

Pentru lichidul de frana, nu am gasit cantitatea care intra in instalatie, dar oricare ar fi, mai adauga 25% caci se pierde la aerisire. Costul unui lichid de frana cu specificatia DOT4 este undeva la 30-40 RON / litru.

Merci Marius pt informatii, o sa tin cont si de astea. o sa va tin la curent, cred ca spre sf lunii o sa schimb distributia si ce mai trebuie.

Cu pompa de apa ce ai? Are probleme sau...?

Edited by Cristifull

Pompa de apa stiu ca se schimba odata cu distributia. Probabil ca daia a trecut-o pe lista. :unsure:

Probleme cu pompa de apa nu sunt, dar am inteles ca este recomandat sa o schimb odata cu distributia, daca tot umblu acolo, mai bine o schimb, decat sa se duca peste putin timp si sa ma coste mai mult.

In sfarsit azi am reusit sa schimb distributia.

Treaba a fost cam asa:

Piese originale(curea distributie, role, bujii champion, filtru polen inseratie carbon, filtru aer, filtru ulei, ulei Mobil Super S 10w40, rulment fata dreapta, bielete antiruliu, bucse bara stabilizatoare) - toate astea au costat 800 lei - garantie 24 luni.

Iar manopera a costat 200 lei + 30 lei la nenea care a lucrat la masina + alte atentii, pt ca a lucrat cu simt de raspundere si foarte ingrijit.

Ca durata, a fost cam asa: Distributia s-a schimbat in 45 de minute, la rulment a durat vre-o 2 ore jumate, la bucse si la bielete a durat cam o ora, schimb ulei, bujii si filtre 30 de minute.

Pai fa un mic calcul:

800 RON - piesele

200 RON - manopera

30 RON - spaga

------------------

TOTAL - 1030 RON

... plus "alte atentii" :D

Mentionez ca revizia nu am facut-o la HYUNDAI, dar piesele sunt de origine, cu holograma MOBIS.

La hyundai revizia ma costa 2000 lei, in care nu era inclus rulmentul fata dreapta,...deci mi-au ramas bani si de jante de aliaj (baietii stiu) :))

Edited by XMihai

Zi-mi si mie te rog de unde ai luat piesele pt distributie...ca am si eu 82.000 de km si tre' sa cam pun bani de-o parte sa-mi iau piesele + amortizoare spate

+ baterie ca imi cam face figuri...

Cauta-ma pe mess si-ti dau toate detaliile ce ai nevoie. xmihai88

Salutare!In curand masina mea se va bucura de cei 90.000 km rulati!Deci trebuie sa ma pregatesc de revizie!Ma poate ajuta cineva cu o lista de piese care trebuie schimbate obligatoriu la revizie?As vrea sa dau comanda de ele de pe internet pe undeva(sa vad ce gasesc),pentru ca nu stiu daca se merita sa fac revizia la reprezentanta!

La aceasta adresa gasesti fisa folosita la reviziile Accent-ului.

In functie de operatiile pe care le gasesti acolo, poti face o lista cu piesele pe care le doresti si apoi consulta ofertele din sectiunea Bursa.

Salut, revizia la DAB pentru 90k benzina este aprox 2100 RON, cu uleiul si toate piesele de la ei. Baietii lucreaza f bine, insa sa stiti si pretul.

Salutare. Ma apropii cu Accentul 1.4 de revizia de 6 ani/90.000km.

Am fost acum cateva zile la reprezentanta in oras si mi s-a spus scurt: piesele pentru distributie (deci piesele) sunt 1.500 ron. Aici intrand si cureaua de accesorii, dar fara pompa de apa.

Referitor la pompa de apa, consilierul de service mi-a spus ca e separata de curea si ca poate fi schimbata oricand ca nu afecteaza restul componentelor de distributie. Huh ? Asa e ?

In fine, respectivul mi-a dat de inteles ca revizia m-ar mai ajunge vreo 450 de lei, deci 2.000 in total cu manopera cu tot (insa 1.500, doar piesele, plus 450 revizia ... manopera e moca ? :)))

Concluzionand, n-am stat de vorba mult. Am vrut un pret. Si l-am primit.

Azi ma uitam pe site-ul de piese pentru Hyundai (King, adica), iar acolo kitul de distributie este 350 de lei. De 5 ori mai ieftin.

Acum, as dori sa va intreb: e necesar schimbul filtrului de benzina si al filtrului de "aer carburant", acum la 6 ani ? Eu unul le-as schimba. Filtrul costa 200 lei din cate vad pe site.

Am facut un calcul cu piesele care ar trebui cumparate pentru aceasta revizie si ajung undeva pe la 900 lei: ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru benzina, filtru aer carburant, kit distributie, curea accesorii si 4 bujii ca-s ieftine :D.

Ma gandesc foarte serios sa-mi bag picioarele in ele de preturi de reprezentanta chiar daca, e adevarat, ai garantie pentru piese si montaj fara batai de cap daca Doamne fereste se intampla ceva. Pe de alta parte am un bun amic mecanic care lucreaza impecabil la masina oricui si pe care l-as putea ruga intr-o sambata cu soare sa schimbam tot la masina. Mai trebuie sa-l conving si pe parinte-miu.

• Like 1

La Accent nu. Era o idee doar. Parca totusi as prefera sa merg cu piesele la reprezentanta.

Astept opinii in continuare in legatura cu filtrul de benzina si cel aer carburant (filtrul asta l-am gasit pe site-ul King insa nu stiu ce face mai exact...).

De asemenea, pompa de apa e separata fata de distributie la motorul de 1.4 ?

Eu am facut operatiunea la un prieten mecanic si m-au costat 400 piesele si 200 manopera iar lucrarea este exceptionala

.Pompa de apa mai merge cam 50 de mii asa ca ramane la alegerea ta daca o schimbi.

Salutare. Ma apropii cu Accentul 1.4 de revizia de 6 ani/90.000km.

Salut,

Daca ma apropii de 6.5 ani si 30 000 km se pune ?:))) deh asta e situatia...daca ar fi sa vand acum masina as fi acuzat ca am dat inapoi kilometrajul :)))

M-ai pus pe ganduri cu revizia asta :)

Stima

Edited by robyn

Eu am facut operatiunea la un prieten mecanic si m-au costat 400 piesele si 200 manopera iar lucrarea este exceptionala

.Pompa de apa mai merge cam 50 de mii asa ca ramane la alegerea ta daca o schimbi.

As fi vrea sa stiu cum ai estimat durata de viata a pompei de apa.

Revin cu o intrebare pentru colegii de forum care au trecut printr-un schimb de distributie si transmisie.

Am o alternativa deloc de neglijat. Un service autorizat care se ocupa si de Hyundai pe langa alte marci.

Am fost asigurat ca sunt de incredere, deci ma gandesc serios in a-mi face schimbul de piese la ei, acestia ocupandu-se atat de cumpararea pieselor cat si de montarea lor, fiindu-mi oferita garantie.

Doar ca, in urma unei discutii pe e-mail am primit pretul pentru fiecare piesa in parte. Pe langa unele preturi un pic ciudate, cred ca lista de piese nu e completa.

Deci, din cate am citit si cautat pe net, imi trebuie:

-Curea distributie

-Rola ghidare

-Rola intinzatoare pentru curea distributie

-Curea pentru A/C

-Curea pentru alternator si pompa de apa

-Pompa de apa (Cristifull o sa se ia de mine, insa o schimb :)))

Acum urmeaza treaba mai delicata. Cate role exista in sistemul de transmisie ? Cei de la service mi-au mentionat o Rola intinzatoare pentru curea transmisie. Eu as schimba rola/rolele pentru ca la motor se aud zgomote de piese in miscare, cel mai probabil fiind rolele/rola. Mai pe scurt: in afara de rola intinzatoare pentru transmisie, mai exista vreuna ?

Si acum legat de preturi. Mi s-a spus asa:

-curea distributie 50 RON

-rola ghidare 110 RON ( livrare 3 zile)

-rola intinzatoare curea distributie 95 RON

-pompa apa 86 RON

-curea transmisie A/C 35 RON

-rola intinzatoare curea transmisie 400 ron

- manopera 250 RON

Am semne de intrebare la cureaua de distributie (prea iefina, cred) si la pompa de apa (iarasi, parca prea ieftina). Iar rola intinzatoare nu e cam scumpa ? Scuzati postul imens, insa as avea nevoie de cateva sfaturi. Multumesc.

Acu, nu ca ar fi cel mai bun reper, dar la reprezentanta mi-au dau un pret de aprox. 1300 lei (dap, 13 milioane) pentru pompa de apa originala, iar pe net pe la king si altele e in jur de 200 lei... asta asa... sa poti sa faci o comparatie de preturi

-Pompa de apa (Cristifull o sa se ia de mine, insa o schimb :)))

Te iert de data asta, daca-mi spui unde ai gasit sa schimbi distributia atat de ieftin. Ma gandesc ca poate este totusi o retea de service si au si prin Pitesti ceva.