Jump to content
telvanni

Revizie motorina - 40.000 km

Recommended Posts

Rog un administrator sa mute topicul la IMPORTANT.

Sunt primul care face revizia de 40k? Inseamna ca am mers ceva...

Vreau s-o fac la Expozitiei...si in primul rand vreau sa le cer pe e-mail un deviz informativ. Are cineva contactul de la ei ca nu-i gasesc pe net? Va rog...

Cei de la DAB m-au suparat rau cu ITP-ul.

Am gasit...http://hyundai.tiriacauto.ro/dealer/contact/

stai linistit, ca nu esti primul :)

eu am facut revizia de 40.000 km in martie, in Expozitiei, beneficiind de manopera gratuita pentru doamne si domnisoare:P

Am facut-o la Expozitiei. E primul meu contact cu cei de acolo. Totul a decurs binisor...ca mod de interactiune cu oamenii sunt mai profesionisti cei de la DAB dar....se pare...si mai hoti. A durat destul de multicel (la 9:10 eram acolo si am plecat la 13:30) Mi-au schimbat si o bieleta (aveam o bataie la roata) pe garantie. Totul m-a costat 900 de lei, am optat pentru ulei varsat ca e cu 20 de lei mai ieftin pe litru...si nu mi-au schimbat filtrul de polen (am uitat sa intreb de ce pentru ca mie mi se pare destul de infundat; cred ca-l voi schimba eu) Mi-au verificat si placutele de frana si am uzura 70% pe fata si 40% pe spate, deci pe la 50000km vor trebui schimbate si astea. Ce mi-a placut a fost fapltul ca tipul care m-a preluat pe mine...dupa terminarea socotelilor a vrut sa conduca si el masina sa vada daca mai exista bataia. Acum nu stiu daca a facut-o din grija ptr client sau astepta o atentie....sper ca a fost prima varianta. Oricum nu am dat nimic nimanui ptr ca mi se pare o mare aberatie. Am sa postez si o copie dupa deviz...cand voi avea timp.

Conduceti prudent!

Nu am stiut ca cel varsat este mai ieftin decat daca ti-ar da la bidon, insa marele dezavantaj al acestui fapt este ca nu vezi ce iti pune (asa, cu bidonul, macar il aveai in portbagaj si o mai mare incredere). In plus, nu prea stii de cand este uleiul ala in bidoanele lor (care, apropo, sunt undeva la 200 litri). Alt dezavantaj este acela ca la un moment dat tot vei da acei bani cand iti vei lua un bidon suplimentar de ulei cu care sa completezi - vei zice ca nu iti consuma, insa niciodata nu strica sa ai acolo, sa mai verifici din cand in cand.

Apropo de verificat, cum iti e nivelul la ulei? Prietenii stiu de ce ;)

Cat priveste testul de drum, daca ai facut cu un domn cu parul cret si lung (pe nume Victor), este "CTC-istul" service-ului, datoria lui principala fiind aceea de a se asigura ca toate operatiile trecute pe fisa au fost facute intainte ca masina sa iti fie predata si, cel mai important, sunt "ok" potrivit standardelor de calitate, procedurilor interne, etc. Deasemenea mai face si teste pentru a se asigura ca ce ai reclamat pe foaie se intampla cu adevarat - exemplu: volan inclinat, zgomote, etc. Daca insa ai facut testul cu un domn mai mic de statura, intr-un halat albastru, ai facut testul cu seful de atelier - asta ca idee.

Ce nu prea inteleg din ce ai zis tu este uzura placutelor de frana ... Nu e niciodata prea tarziu sa invat(am), dar cum mai exact au determinat acest grad de uzura? Ca de dat jos si masurat cu sublerul ma cam indoiesc. Poate ti-au pus masina pe standul alaturat, de la ITP, unde se verifica eficacitatea franei care nu intotdeauna este influentata de gradul de uzura al placutelor de frana.

Am intrebat si eu un prieten si mi-a spus ca placutele se pot masura foarte usor.

Cat despre ulei...sincer sa fiu m-am gandit la bani; plus de asta mi-a ramas un bidon de la schimbul de 30k...am gasit ulei foarte ieftin pe Colentina (langa Carrefour)

Eu oricum la 50k il schimb iar, dar nu la service si personal (ajutat de un prieten mecanic). Tot atunci voi schimba cred si filtrul de polen si placutele pe fata.

Poate ma credeti usor inconstient ca fac eu aceste schimbari dar am mai multa incredere in acest prieten decat in oricare alti mecanici pentru ca omul a lucrat pana acum un an la Porsche Vest si se pricepe foarte bine (a plecat din cauza salariului foarte mic). A reusit sa repare A6-le sefului lui (masina din 2008) dupa ce a fost cu ea la reprezentanta de 4 ori si nu au fost in stare.

Pentru piese originale e un magazin nu foarte departe de p-ta domenii...dar sa sunati inainte ptr ca pe net sunt alte preturi fata de cele reale. Mie mi-au spus ca sunt actuale si cand am ajuns acolo erau altele...niste javre.

http://www.pieseautohyundai.ro/ (sper ca am voie sa-l postez)

Edited by telvanni

A schimbat cineva placutele de frana pana acum la i30? Trebuie sa le schimb acum la revizia de 40k si se pare ca ma costa 500 de lei. As fi vrut sa stiu cam cat ati dat si voi.

Uleiul cat v-a costat sa-l schimbati?

Edited by Arkantos