Jump to content
cristi_berserk

Instalare difuzoare 17 cm pe usile din fata

Recommended Posts

Avand in vedere ca boxele ei originale incep sa paraie dupa un anumit volum al casetofonului, m-am hotarat sa le schimb singur. Si ca sa dau o mana de ajutor colegilor soferi de Accent 2006- m-am gandit sa postez cateva imagini cu montajul si cateva sfaturi utile. Cu ajutorul tutorialului de pe forum de desfacere a fetelor de usi ajungeti la difuzoare :). Cu toate ca difuzoarele originale sunau destul de clar , am constatat ca ele sunt marca HMC ( hyundai motor company presupun ) si sunt de doar 25 Wati reali.

Asa ca m-am dus frumusel la Be-Loud si mi-am cumparat o pereche de boxe bunicele, chiar din gama profesionista In-Phase la doar 230 Ron. XT63 II de 17 cm cu 3 cai, 85 wati reali si 240 muzicali. Problema ulterioara a fost ca erau ceva mai mari decat boxele ei originale si bratele difuzorului loveau in inelul adaptor de pe usa. Dupa lungi cautari prin targul de la vitan si prin magazinele de specialitate, singurele inele care se potrivesc pe acest difuzor si pe usa incat sa nu loveasca difuzorul in fata de usa sunt cele de Seat Ibiza care se pot cumpara de la magazinele Be-Loud sau Booster. Ca sfat, intotdeauna sunati inainte pentru verificare de stoc, mai ales in cazul produselor de integrare OEM.

Pentru montajul difuzoarelor aveti nevoie de o surubelnita dreapta si una cu capul in cruce, o bormasina cu acumulator pentru gaurile din tabla :), un pistol de lipit pentru a lipi mufa de la un difuzor la altul, 2 beri si rabdare suficienta.

post-3720-127443937207_thumb.jpg post-3720-127443940649_thumb.jpg post-3720-127443941762_thumb.jpg post-3720-127443942677_thumb.jpg

Spor la treaba !

Edited by NFS

:) Felicitari pentru achizitie si pentru buna intentie de a posta ce ai facut!

Este foarte bine ca ai prezizat niste amanunte cheie: inele de la Ibiza si unde putem gasi :fingerup:

Ai uitat un singur lucru :blush: sa ne spui si noua cum se aude :biggrin:

Avand in vedere ca pe spate acele boxe ovale erau mai puternice decat alea de pe fata, si in portbagaj am un mic subwofer pasiv cumparat acum un an de la magazinul PLUS din Crangasi cu 80 de ron si nu cu cat il vinde asta CARTREND BOOMBOX BLUE ( 300 W ) legat in paralel de ele, acum am un fel de bas de efect surround, fiindca si alea de pe fata scot mai multe frecvente joase si sunetul este mult mai clar, deci merita o investitie minima de 300 de RON in caz ca aveti nevoie de mai multa calitate audio.

Edited by cristi_berserk

Cristi multumim pentru tutorial insa pararea mea este ca ai uitat ceva extrem de important: insonorizarea.La ce difuzoare ai e obligatoriu.

Inele din plastic se pot inlocui cu inele din MDF care se pot gasi la 30 RON perechea.Sunt mai ieftine si mai bune decat cele din plastic; plasticaraia nu-i buna la constructia unei incinte.

De curiozitate pe spate ce difuzoare ai?

Edited by Turb0

Legat de insonorizare, m-am gandit la asta. Toate la timpul lor :rolleyes: .

Urmeaza statia, boxe spate, apoi in functie de asta ma gandeam la insonorizare la am vazut la be-loud vreo 20 de tipuri in mostrar.

Cat despre inelele din mdf, nu am avut timp sa mai caut pe dimensiune, fiindca la latimile pe care le-am vazut la magazinul Booster, magnetul difuzorului intra prea mult inauntru si lovea in usa, acesta avand adancime de 74 de mm. Cred ca daca luam 2 seturi de inele sa le suprapun ieseam mai scump un pic. Oricum nu cred ca conteaza materialul din care sunt facute la latimea care o au daca le strangi bine. Cat despre boxele pe spate, sunt alea din fabrica HMC :fingerup:

SALUT : cristi_berserk vreau sa te intreb ce diametru au cele originale?,si cat de mari poti sa pui fara sa maresti gaura pe care o are? :fingerup::drive:

@cristi_berserk

dupa ce iti montezi si statia sa iti cumperi si un alt acumulator cu amperaj mai mare pentru ca acumulatorul original nu o sa-ti faca fata si la statie.

SALUT : cristi_berserk vreau sa te intreb ce diametru au cele originale?,si cat de mari poti sa pui fara sa maresti gaura pe care o are? :fingerup::drive:

salut, scuze ca ma bag in seama, insa m-am gandit ca poate o sa te ajute raspunsul meu. Am inlocuit si eu boxele de pe fata, se pare ca diametrul este de 16 cm, un standard oarecum rar fata de cel clasic de 16.5 cm. Ce am pus in loc , adaugand doar niste gauri suplimentare in rama de plastic, este modelul gto-638 de la jbl. Imbunatatirea se simte atat la frecvente joase, dar mai ales la inalte (difuzoarele stock mi se pareau lipsite complet de frecvente inalte)

Scuze, ca nu am raspuns, nu prea am mai avut timp.

Da, intr-adevar, cele originale au diametru exterior de 15,8 cm, o adancime de montaj de 58 mm si distanta intre gaurile de suruburi de pe difozor este de 14,5 cm, deci pentru schimbarea difuzoarelor fara sa mai schimbi inelele, ajuta mai mult sa le cumperi pe cele noi tinand cont de distanta asta sau o marja mica de 2 mm inspre interior sau exteriorul inelului.

Spor la treaba ! :fingerup:

..Am inlocuit si eu boxele de pe fata, se pare ca diametrul este de 16 cm, un standard oarecum rar fata de cel clasic de 16.5 cm. Ce am pus in loc , adaugand doar niste gauri suplimentare in rama de plastic, este modelul gto-638 de la jbl. Imbunatatirea se simte atat la frecvente joase, dar mai ales la inalte (difuzoarele stock mi se pareau lipsite complet de frecvente inalte)

Super.. bravo! Ce tip de CD Player ai pe masina? - am vazut ca boxele sunt pe 3 cai, merg in locul celor vechi fara alte modificari?

Merci.

Super.. bravo! Ce tip de CD Player ai pe masina? - am vazut ca boxele sunt pe 3 cai, merg in locul celor vechi fara alte modificari?

Merci.

salut, am un pioneer deh-4000ub , ca modificare va trebui sa dai alte 4 gauri in ramele acelea de plastic deoarece jbl urile nu pica exact pe gauri, se face foarte usor, eu le am gaurit cu un vf. de foarfeca, dupa care am bagat holtz-suruburi.

ma bag si eu...., ca modificare la sistemul audio nu trebuie sa faci nici una, nu are legatura cu nr de cai ale difuzorului

Salut:Doresc sa montez pe fata boxe de bas si vreau sa va rog daca aveti ideie ce marca este mai buna si de unde sa la achizi :fingerup: tionez.Multumesc anticipat :drive:

Nu are rost sa montezi difuzoare "pentru bas" pe fata decat daca o antifonezi foarte bine.Dar oricat de mult ai investi(si o antifonare profi poate fi mai scumpa decat difuzoarele in sine) nu poti egala sunetul produs intr-o incinta dedicata.

Deci, daca vrei bas mergi pe un subwoofer.

Salut;

Azi am instalat difuzoare cu diametru de 17 cm de bas si se aud super tare ,itradevar a trebuit sa atasez si twitter.sa va explic cum am montat:in primul rand trebuie sa scoateti suportul din plastic pe care vine prinsa boxa si sa il decupati pe margine ca altfel nu intra difuzorul deoarece cel care este pe masina este de 15.8 cm. Mai jos o sa incarc cateva poze sa vedeti despre ce este vorba. :fingerup:

Boxele l-am achizitionat din Doraly la incredibilul pret de 25 ron bucata si credetima ca sunt foarte bune. :drive::fingerup:

P.S Vreau sa intreb pe cei care stiu. Cum se demonteaza boxele din spate? :pray:

post-6471-042239800 1286131004_thumb.jpg

post-6471-081272300 1286131054_thumb.jpg

post-6471-091999900 1286131076_thumb.jpg

post-6471-099989000 1286131104_thumb.jpg

post-6471-003849200 1286131164_thumb.jpg

post-6471-026590900 1286131200_thumb.jpg

post-6471-045835700 1286131293_thumb.jpg

post-6471-062022800 1286131328_thumb.jpg

Gasesti raspunsul in service manual (Hyundai Shop Manuals 2006) cu desene explicative.

trebuie sa dai jos toata masca usii ca sa ajungi la boxe sau doar plasa de la boxe?

Plasa de la boxe e un întreg cu fața de ușă, deci...

Toata fata de usa din pacate. Dar se da usor jos, e prinsa in 4 suruburi.

cristi?

pana la urma ai mai decupat ceva pentru boxele tale ?

Edited by nea_slick

Am decupat din inelele vechi pana le-am stricat ca tot erau prea mici. Asa ca am cumparat alea pentru SEAT ca se potriveau. Spor la treaba !

Edited by Acc3nt
Nu mai cita postul anterior