Jump to content
giovanotti

Amortizoare

Recommended Posts

Multumesc.

O sa vb si cu mecanicul meu sa vaz ce zice..Deci nu Mando! :_sad::wink:

LE: Tot Sachs mi-a recomandat si el...

Cautam...

Edited by fisman

Și eu am aceeași părere că și catanutz, îți sugerez sa pui Sachs, sunt peste kyb

Azi mi-am montat amortizoarele Sachs pe spate...376 lei de la AutoEco..Link mai sus.

Sa vedem cum se comporta si cat tin...

Multumesc pt sfaturi.

Eu am Sachs din 2011 si sunt foarte ok si acum.

Dupa aproape 5 ani si vreo 75.000 km am gasit amortizorul spate loganizat curs si blocat. In consecinta am purces la achizitionarea unui nou set de amortizoare, inclusiv pentru fata, respectiv cele din imaginile de mai jos.

Pentru fata am inlocuit inclusiv flansele si rulemntii, cele noi find tot de la Monroe, Piesele s-au potrivit fara niciun fel de modificare, iar rezultatul este unul foarte bun pana acum: daca cu amortizorul loganizat masina statea bine, acum sta foarte bine, ma declar multumit.

IMG_20190810_074824.jpg

IMG_20190810_074849.jpg

IMG_20190810_074948.jpg

IMG_20190810_074956.jpg

IMG_20190810_075014.jpg

IMG_20190810_085236.jpg

IMG_20190810_085317.jpg

IMG_20190811_100347.jpg

IMG_20190811_100443.jpg

IMG_20190811_100451.jpg

Azi mi-am montat amortizoarele Sachs pe spate...376 lei de la AutoEco..Link mai sus.

Multumesc pt sfaturi.

Salut! Intenționez să cumpăr tot Sachs, cum s-au comportat, sunt ok? Edited by iorga_ciprian

On 8/22/2019 at 6:22 AM, marius.zadara said:

Dupa aproape 5 ani si vreo 75.000 km am gasit amortizorul spate loganizat curs si blocat. In consecinta am purces la achizitionarea unui nou set de amortizoare, inclusiv pentru fata, respectiv cele din imaginile de mai jos.

Pentru fata am inlocuit inclusiv flansele si rulemntii, cele noi find tot de la Monroe, Piesele s-au potrivit fara niciun fel de modificare, iar rezultatul este unul foarte bun pana acum: daca cu amortizorul loganizat masina statea bine, acum sta foarte bine, ma declar multumit.

Salut Marius,

Deci tu ai inlocuit toate amortizoarele cu Monroe de logan? Sau sunt Monroe pt Hyundai Accent?

Multumesc,

Radu

Cu ambele :) Initial nu existau amortizoare Monroe dedicate Accentului, asa ca am pus de la Logan pe spate (in combinatie cu busci asimetrice). Si au fost foarte bune, le-as fi tinut si acum daca unul dintre ele nu l-as fi gasit curs. Anii au trecut si Monroe a descoperit Accentul - in sfarsit -, iar pentru mine a fost un fel de cado' anticipat al Mosului si nici nu am stat pe ganduri si am luat totul de la ei - amortizoare fata + spate, rulmenti si flanse pentru cele de pe fata. Daca cele de Logan au fost foarte bine, astea-s excelente in opinia mea. Pe spate mi-e greu sa iti zic diferentele, oricum nici cu cele de Logan pasagerii nu aveau traume craniene (spre deosebire de amortizoarele originale), insa pe fata ... eeei, pe fata e diferenta ca de la cer la pamant fata de cele originale, masina stand muuult mai bine "inchegata". Distanta de franare s-a micsorat si ea.

On 11/12/2019 at 8:13 AM, iorga_ciprian said:

Salut! Intenționez să cumpăr tot Sachs, cum s-au comportat, sunt ok?

Sper ca NU ai achizitionat SACHS!

Eu am achizitionat in luna Iulie un set de amortizoare SACHS si le-am montat in August.

In luna Octombrie, masina avand comportamentul unei barci, am facut un test amortizoare, iar rezultatul este: 46% in decurs de 4 luni!  vehicul folosit doar de o singura persoana!

Pe fata sunt KYB, montate acu 4-5 ani si are un rezultat de 61%!

PROBLEMA este ca NU le-am montat intr-un service autorizat, ci la un service privat, asa ca... nu imi mai pot recupera banii.

Asa ca am revenit pe KYB, in veci nu voi mai achizitiona SACHS !

20200113_161031.jpg

-54% in 4 luni cred ca se incadreaza in acei 10% acceptati de producator ca "esece". Daca acel service privat inseamna ce cred eu, toata stima si onoarea. Daca inseamna cu totul altceva, rusinica-rusinica, avem masini mult prea pretentioase pentru ateliere particulare. 

Eu am probleme acum cu bieletele antiruliu, ambele, desi au fost montate in august in service autorizat RAR. Crezi ca pot face altceva decat sa le inlocui (DIN NOU) pe cheltuiala mea? Nu, nu, ma refer serios ce pot face, ca asa teoretic le pot pune in brate magazinului. Si ce va urma? Un sir interminabil de discutii, hartii, "negocieri" care nu au decat un singur final cert: invectivele. La mine aceste bielete nu rezista mai mult de 6 luni si nu merg chiar pe drumuri desfundate cu ea. M-am obisnuit deja si am mers mai departe, desigur ajungand la un moment dat tot intr-un service privat ;)

Salutare. 

Informativ: la 45.000km am schimbat amortozoarele pe puntea spate; la 55.000km l-am schimbat pe cele de pe puntea fata.

Cele noi au fost Kayaba pe gaz. Acum masina are 130.000km si amortizoarele sunt inca ok.

SUPER MULTUMIT DE AMORTIZOARELE KAYABA!