Jump to content
Leonidas

Aventuri in SUA

Recommended Posts

Salutari de la Detroit!

Am ajuns aici ieri si inca incerc sa ma acomodez.

Am inchiriat o Toyota Camry (detalii aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_Camry ) si in perioada urmatoare o sa va relatez ce inseamna sa stai in SUA ca si turist, cu o tenta de perspectiva a unui hyundai-ist :D

Pentru inceput, va spun ca drumurile prin zona sunt ca cei 35 (parca) de km de pe A2, cand te duci de la Bucuresti spre mare, adica zici ca sunt din placi de beton.

Daca mergeam cu Accent-ul meu pe ele, innebuneam de zgomot.

Ne "auzim" in curand.

Zau ca nu te inteleg... Ai ocazia sa testezi Accentu' american si tu iei o Toyota :hmm:

Altfel, distractie placuta! Si daca topicul asta va contine la sfarsit mai putin de 50 poze, iti iei warn :devil:. Iti fac eu resize la ele, daca nu stai bine cu timpul si sunt prea mari ;)

LE: Ia vezi, cum e treaba pe-acolo cu amortizoarele de Accent? :))

Edited by Aztec
LE

Eu daca ajungeam in america inchiriam un Accentel si imi trageam niste poze cu el de toata frumusetea :p:wub: :wub:

Distractie placuta!!!...si asteptam poze :)):p

Daca nu vi cu un review complet si poze garla... sa-ti dai singur Warn!

Salutari de la Detroit!

Am ajuns aici ieri si inca incerc sa ma acomodez.

Desigur ca nu la asta te-ai referit, dar sunt curios ce sistem de navigatie folosesti in deplasarile cu masina si nu numai.

Am inchiriat o Toyota Camry (detalii aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_Camry) si in perioada urmatoare o sa va relatez ce inseamna sa stai in SUA ca si turist, cu o tenta de perspectiva a unui hyundai-ist :D

Probabil ca ai vrut sa dai o mana de ajutor Toyotei dupa scandalul cu pedala de acceleratie care a dus la scaderea numarului de unitati vandute. Apropo, ai grija pe drumurile fara restrictii de viteza de pe la ei! Si ce motorizare are masinuta? Benzina sau hibrid? Ca diesel mi-e greu sa cred.

Pentru inceput, va spun ca drumurile prin zona sunt ca cei 35 (parca) de km de pe A2, cand te duci de la Bucuresti spre mare, adica zici ca sunt din placi de beton.

Nu cred ca toate sunt asa, poate ca ai nimerit pe vreunul in constructie sau reparatie. Asteptam oricum poze si nicio grija, cei 35km de pe A2 sunt tot acolo, cu mari sanse sa fie si mai multi.

Mamaaaaa ce noroc pe capul unora. Vrem poze si, idea este ca vrem multe. :fingerup:

Cred ca ne putem face si noi de cap, pt ca acum o sa modereze mai rar :devil: pe tura de noapte ;))

Asteptam pozele

PS: Cred ca nu o sa mai stii sa mergi cu accentu cand te intorci =))

Azi am condus pentru prima data masinuta - Toyota Camry (camry este versiunea anglicizata a cuvantului japonez kanmuri, care inseamna crown - coroana).

Foarte vioaie masinuta (cea alba din poza) - motor de 2.5 litri, suspensiile ok - nu prea se simt imbinarile dintre placile de beton de pe sosea.

Tot azi am mers intr-o Elantra noua. E mult mai stabila decat un Accent desi e cam la fel de inalta. Are interior foarte asemanator cu cel din i30 (dealtfel se vede si in poze) insa amortizoarele sunt parca un pic mai "slabute" decat pe i30. Imbinarile dintre placile de beton se simteau destul de bine. Diferenta fata de Accent (sau una din diferente) ar fi ca gumele sunt mult mai silentioase. Si sa nu uit - spatiul interior mai mare.

Ambele masini aveau cutie automata si clima. Benzinare, bineinteles.

Ca incheiere pe ziua de azi (e 23:00 aici, adica 6:00 dimineata in Bucuresti) - un litru de benzina costa cam jumatate decat in Romania.

post-2543-127311439833_thumb.jpg

post-2543-127311461629_thumb.jpg

post-2543-127311468632_thumb.jpg

post-2543-12731147385_thumb.jpg

post-2543-127311489121_thumb.jpg

post-2543-12731149416_thumb.jpg

Edited by Leonidas

Multumim pentru preludiu. Sa ai somn usor. La cat costa benzina la astia vreau si eu acolo. :rant:

frumoasa si elantra :) trimite si in romania niste benzina :)):)) :p

distractie placuta in continuare...mai asteptam poze :p

Am inceput sa ma obisnuiesc cu "automatica". Nu caraie, nu maraie, nu agata la schimbarea de viteza =))

De consumat insa consuma cat 2 Accenti diesel la un loc. Deh, motor mare.

Aseara mi-am luat inima-n dinti si m-am dus la un KFC, ca ai mei colegi au tulit-o pe la casele lor (in alte orase). Nu stiu daca am mai zis, dar daca nu am zis, o zic din nou =)) ma felicit ca mi-am luat GPS-ul meu in America. Altfel, eram mort pentru ca al de ti-l dau de la firma de inchirieri masini e naspa rau de tot.

Deci, la KFC: m-am holbat 5 minute ca vitelul la poarta noua, desi in Romania sunt client fidel. Nu seamana deloc ce vad astia aici cu ce avem noi. Pana la urma mi-am luat un fel de variety (carne de pui mult mai uscata decat la noi) care avea si un neam de piure foarte bun la gust. Si la urma am trantit si o soda (caustica ii zic eu in gluma) - adica suc la ei (orice fel de suc acidulat).

Peste tot pe unde am fost (fast-food, restaurant, hotel) nu te scot din "sir". Sir in sus, sir in jos ... la un moment dat te simti prost de cat te domnesc astia. A, si "how are you" face parte din salut. Cica nu trebuie sa raspunzi neaparat. M-am prins si eu dupa vreo 2-3 de-astea. :D

Ca si roman cu oaresce accent in engleza (desi m-am straduit foarte mult, tot mai deviez in vorbire de la accentul american) te simti mult mai confortabil cand cel de dincolo de tejghea are accent mai abitir ca tine, fiind orice altceva decat american get-beget. Da, sunt tot felul de indieni, pakistanezi, hispanici si alte specii pe aici iar in comparatie cu ei eu aveam un accent muuuuuuuult mai american.

Sa mai zic ceva si de drumuri: cica acum in perioada asta este sezonul de reparatii. Adica nu se repara in fiecare zi pe aici. Acum majoritatea drumurilor din zona asta sunt din alea de placi si peste iarna au capatat fisuri, ciobituri la imbinari - se aude cand treci peste ele dar Toyota mea absoarbe aproape tot socul inainte sa ajunga la posteriorul si coloana mea vertebrala. Na, fa asta si cu Accent-ul!

Ce n-am vazut pe aici: denivelari din alea de care fac tirurile cand pun frana pe asfaltul cald si cratere ca pe la noi. Pana si soseaua decopertata ca sa fie reparata se simte mai putin in scaun decat unele drumuri "bune" de la noi.

Hai ca mai povestim si mai tarziu :)

Edited by Leonidas

Deci sa recapitulam: vrem benzina si orice de KFC. :pray: Bina ca nu ai luat si accent-ul cu tine in america, ar fi avut hyundai ceva de furca cu reparatiile.

Apropo, ai vazut hyundai-uri pe placile alea? M-ar interesa accent, binenteles. :devil:

Belea Toyota aia , vreau si eu una.

De cand sunt aici, am vazut asa: Santa Fe, Elantra (asta noua), Accent - 1 buc. (parca era al lui Maxi, fara proiectoare de ceata :p) si Sonata (modelul care circula si pe la noi).

Apropo de Accent - daca il aveam pe al meu aici imi zdranganeau dintii in gura la imbinarile dintre placile alea. De fapt imi zdraganeau si pe Iuliu Maniu la iesirea spre A2 asta iarna si asta in conditiile in care santuletele alea erau mai mici decat astea din State!

O chestie interesanta: majoritatea masinilor pe aici nu au placuta de inmatriculare in fata.Au doar in spate! Nu-mi dau seama de ce...

O poza cu bordul din Camry (cu jepeesu' meu in fundal) si una cu minunatia lor de jepees. :D

post-2543-127327487441_thumb.jpg

post-2543-127327488545_thumb.jpg

Sir in sus, sir in jos ... la un moment dat te simti prost de cat te domnesc astia. A, si "how are you" face parte din salut. Cica nu trebuie sa raspunzi neaparat. M-am prins si eu dupa vreo 2-3 de-astea. :D

Politicos e sa-i raspunzi la fel "Fine, thx, how are you?" Stai linistit, iti va raspunde "fine", nu se va apuca sa-ti povesteasca viata lui. :)

Faci tu ce faci si nici acolo nu ai stare , te iei de proiectoarele mele. :=))

Sa inteleg ca ti-a fost de ajutor link-ul ala pentru hartile americii.

O chestie interesanta: majoritatea masinilor pe aici nu au placuta de inmatriculare in fata.Au doar in spate! Nu-mi dau seama de ce...

Dacă nu ştiu cu erori, legea lor permite doar o plăcuţă de înmatriculare. Cea de pe spate. Nu ştiu dacă e valabil în toate statele au ba.

Difera mult de la stat la stat legislatia. Inclusiv regulile de circulatie - de exemplu, cei din Illinois nu stiau de ceea ce aici se numeste "the Michigan left". Adica: daca vrei sa faci la stanga pe o strada si nu este in intersectie, nu poti ca e interzis. Mai mergi un pic, apoi faci stanga (cu STOP) dupa care cand ajungi din nou in dreptul strazii pe care vrei sa intri, faci dreapta.

Alte chestii de circulatie:

- semafoarele sunt vopsite intr-un fel de portocaliu si sunt puse in general sus, in dreptul mijlocului strazii. Foarte confusing pentru ca se apropie de rosu su galben de la semafor. Am vazut putine puse pe stalp, in dreapta, ca la noi.

- in apropierea intersectiilor, este o banda cu liniile vopsite in galben. Pe aia intri cand vrei sa faci stanga in intersectie. Daca sunt 2 intersectii apropiate, banda galbena este "de colo pana colo".

- daca intr-o intersectie nesemaforizata exista STOP pentru cei care vin din 2 directii, primul care trece nu este cel din dreapta ci acela care a ajuns primul la intersectie. :o

- rosu intermitent: asta e pentru facut la stanga. E genial! Deci vrei sa faci la stanga iar cei care merg inainte au verde. Tu nu ai verde inca dar ai rosu intermitent. Asta inseamna ca poti sa treci, dand prioritate celor care vin din sens opus. Daca nu vine nimeni, treci! :fingerup: Ei? Cum ar fi asta la intersectia de la Budapesta cand vii din pasaj si vrei sa faci stanga spre Marasesti? Bine, cand nu e traficul ala infernal.

- limitele de viteza: aici se circula tare, in general. In schimb in 5 km vezi vreo 3-4 limite de viteza diferite.

- multi par dobitoci in trafic (poate chiar sunt). Era unul cu o masina de scoala (de soferi) cred si a dat cu spatele intr-o intersectie mai mica. A urcat cu rotile din spate pe bordura (destul de inalta) si acolo a ramas. Cand am trecut mai tarziu, era un Mustang de politie oprit langa masina.

- nu se claxoneaza, nu se dau flash-uri! Foarte misto. Daca cel care vine din lateral de exemplu, vede cea mai mica intentie din partea ta, ca vrei sa treci, se opreste si te asteapta, fara sa dispere.

- la cedeaza trecerea (yield cum zic ei), daca vrei sa iesi si vine unul din stanga si e pe banda 2, multi nu se baga, nici pe banda 1.

Edited by Leonidas

Funny stuff: cred ca m-au intrebat vreo 4-5 persoane pe aici daca in Romania se conduce pe partea stanga. =))

Acuma, engleza mea e ok dar n-am crezut niciodata ca am accent britanic :D

Trebuia sa le spun: da, dar numai in Bucuresti si doar de la BMW in sus :p

Ieri am trecut pe la faimosul stadion Silverdome, din Pontiac, unde acum 16 ani, nationala Romaniei a pierdut in fata Elvetiei, la campionatul mondial din SUA. Stadionul este acum o ruina si am inteles ca va fi daramat in curand.

Dupa ce am plecat de acolo, am incercat sa ajung intr-un shopping center insa se pare ca acela a disparut mai repede decat au fost updatate hartile de GPS. La un moment dat am pierdut traseul si am ajuns intr-o zona mai dubioasa cu multi "colorati" (a se vedea poza cu casele din lemn).

Dupa amiaza m-am intalnit cu o romanca pe care o cunoscusem pe forumul romanilor din State. In scurt timp am ajuns unde locuia cu familia iar seara mi-am petrecut-o la niste prieteni de ai lor, de unde am plecat pe la 4 dimineata. Niste oameni extraordinari, cum rar intalnesti. Au fost ingerii mei pazitori in week-endul asta... sa le dea Dumnezeu sanatate! Familii realizate aici in SUA, cu case tipic americane (mari, bine aranjate) dar cu suflet romanesc in ele.

Inclusiv acesti romani se incadreaza perfect in stilul de viata american al clasei de mijloc: fara stres, cu zambetul pe buze, amabili, politicosi. Ce pacat ca nu sunt mai mult oameni din astia in Romania.

La 3:30 dimineata, goneal cu bolidul pe Interstate 75. Am pus niste poze facute in graba. Am si un filmulet fara sunet (pacat ca nu-l pot uploada aici).

Azi am fost cu prietenii romani la Mongolian Grill (poza). Daca as putea sa o fac in mod legal, nu m-as mai intoarce, sincer.

In concluzie, prietenii romani, GPS-ul de acasa si Toyota Camry mi-au facut sederea aici foarte placuta.

L.E. Azi am vazut primul Veracruz, in State. A, si 2 Sonata model vechi.

post-2543-127345509466_thumb.jpg

post-2543-127345517897_thumb.jpg

post-2543-127345530555_thumb.jpg

post-2543-127345534178_thumb.jpg

post-2543-127345536883_thumb.jpg

post-2543-127345546372_thumb.jpg

Edited by Leonidas

Ţi-am zis eu că nu o să mai vrei să te întorci. :D

Oricum viza o ai pe 10 ani , iar dupa prima sedere de 1 luna fara sa depasesti , te poti intoarce sa stai 6 luni continuu. Iar dupa......pana la 10 ani.

Asa ca fă treaba buna la firma acolo si poate poate.

Aştept mai multe povestiri cu ilustratele de rigoare , plus la întoarcere ceva-ul ăla MADE IN U.S.A. :=)) :=))

Tare ala cu Oltenia, ia vezi daca-l mai vezi poate-l lasi fara placa :))

Razvanele, iti aduc un salut american ... mama, mama! Cel mai american salut posibil. =))

Mihaita, nu-i iau ma placuta omului ca ne-am imprietenit. "Olténie, hospitalité roumaine" :D

Edited by Leonidas

Ma faci sa rad de pe acu'. :=)) :=))

O sa pleci cu IRTA inapoi la Ploiesti.