Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
asutavi

Demontare fata interioara usa fata Accent MC

Recommended Posts

Aveti nevoie de o surubelnita de marime medie in stea (pentru suruburi), de una dreapta mica (pentru a desface dopurile) si alta dreapta medie (pentru a detasa fata interioara).

Sper sa va fie de folos :) !

Pentru intrebari va stau la dispozitie :fingerup:

Succes!

Edit. Am avut eu impresia ca atunci cand atasez niste poze le afiseaza in ordinea inversa uploadarii. Cand le veti salva veti vedea ordinea corecta a pasilor.

Edited by asutavi

Asa, in colaborare cu Asutavi am realizat acest tutorial si in format pdf

(poze + explicatii in engleza), asa ca cine doreste il gaseste aici:

http://www.megaupload.com/?d=2Q67A86B

Numai bine la toti !

Eu am un "greiere" in usa dreapta fata undeva in zona manerului (poza 5) ... Ma bate gandu` sa desfac singur fata de usa sa vad daca e vreun surub slabit/clema de plastic rupta sau ceva de genul acesta ... E cumva o chestie comuna la toate accenturile si mai bine il las asa ... sau se merita sa`mi bag nasu` acolo ?

este la fel.

Cumpara si tu o bere si apucate de treaba.

Eu le desfac periodic sa sterg noroiul care se strange la garnitura aceea de sus.

Salut,

Mai are cineva tutorialul si este dispus sa il uploadeze undeva ? ( megaupload nu mai e valabil ) .

Am o problema cu actuatorul si trebuie sa il schimb .

Multumesc !

este extrem de simpla demontarea - nu e nevoie de nici un tutorial.

se scoate masca din spatele oglinzii

se desfac suruburile de la maner deschidere, cotiera si in partea de jos - undeva sub masca difuzorului

se scoate rama manerului de deschidere

apoi se trage usor vazand unde tine fiecare bradut

eu am demontat pentru a antifona usile, operatiune pe care o recomand - se schimba complet sunetul, se aud mai putin zgomotele exterioare - si se simte mai inchegata usa.

post-751-0-70085800-1442303846_thumb.jpg

post-751-0-96750500-1442303855_thumb.jpg

Ai uitat sa mentionezi de suruburile de pe laterale. Pe spate sunt doua suruburi la fiecare portiera iar pe fata un singur surub.

Edited by pringles

Corect, multumesc

Sunt pe lateralul fetei de usa niste capacele - sub ele sunt suruburi.

buna ziua ,am o problema , nu se mai deschide portiera fata dreapta nici din telecomanda, nici din cheie si nici din interior,ce as putea face sa o deschid, exceptand ranga, hyundai accent ,1.5 ,2008, multumesc.

Ai incercat sa dai cu putin spray de dezghetat in yala ? Lasa la actionat cateva minute si incearca cu cheia. Cand actionezi din telecomanda, se vede / aude ceva actionand ?

Din pacate nu gasesc spray de dezghetat aici unde sunt eu dar am sa incerc cu un lubrefiant ceva , nu se aude nici un zgomot cand actionez din telecomanda si nici din cheie, multumesc mult pentru sugestie.

Incearca cu WD-40 daca nu gasesti spray de dezghetat yale. Atentie insa sa gasesti cu "prelungitor", pentru a directiona spray-ul in interiorul yalei. Daca nu merge nici asa, coboara geamul complet si incearca sa deschizi portiera folosind metoda hotilor :)

Am sa incerc asa , multumesc pentru sfaturi si La multi ani!

buna, am incercat cu WD40,un spray intreg dar tot nu se deschide, a doua metoda din pacate nu stiu cum este...

buna, din video reiese ca agata cu cablul ala tija si o ridica , din cate vad din foto puse de Madcat la noi sunt doua cabluri care pleaca de la manerul din interior, nu vad ce as putea agata incercand aceasta metoda , ms

Stie cineva dacă se schimba greu cablul pt deschiderea ușii la i 30?

Mulțumesc 

Foarte greu! 

Desfaci un șurubel din spatele mânerului ce deschide ușa, altul din "puțul" unde bagi mâna să tragi ușa, altul ce ține chederul exterior al geamului (e ascuns nenorocitul sub chederul ușii), apoi cu o placa de plastic sau o șurubelnița foarte lată începi și desprinzi panoul de ușă, începând de jos, să desfaci brăduții de plastic. 

După desfaci cablul ca la bicicletă, koreenii ăștia sunt niște criminali, să faci o lucrare doar cu 2/3 scule!