Jump to content
flomar

Totul despre Accent

Recommended Posts

Mda. Am primit deunazi un mail prin care mi se aducea la cunostinta ca inevitabilul s-a produs: un nou forum.

Privesc acest lucru cu detasarea celui care din motive obiective lipseste de pe forum, dar si pentru ca viata mi-a aratat de atatea ori ca binele e efemer.

Nu ma intereseaza cine are dreptate pentru ca e ca la un divort: partea pe care o ascult are intotdeauna dreptate. Eu unul, ca si masina-mi care se incapataneaza sa functioneze pe gerurile astea naprasnice, continui sa caut binele. Pe cel peren.

:) Chiar ma intrebam cand o sa apara un nou forum. Era inevitabil oricum, mai devreme sau mai tirziu tot s-ar fi intamplat. Dar e o experienta interesanta.

Stiu si ce sa le urez adminilor. Mult succes, precum si un grup de membri nici mai mult, nici mai putin decat asemenea lor. ;)

Cine s-a suparat pe voi frate de si-a tras forum?

Am dat si eu o raita pe acolo, dar mi-e la fel de lehamite ca si pe forumurile Toyota. Se bat aia, se despart, habar n-ai pe unde mai gasesti postari ... deh ...

Edited by Cristist50

Eu le urez succes. Concurenta, daca poate fi vorba de concurenta, nu poate duce decat la lucruri bune.

Chiar le urez succes!

Că este urât cum au procedat, este altă idee, dar poate că este mai bine, au deschis un forum unde NU va fi "şcoală de balet sau de bune maniere" aşa cum ne-a fost reproşat. PROBABIL :D

Culmea că regulamentului, în mare parte inspirat de la noi, s-au adus "îmbunătăţiri". :D

Utilitatea lui nu o văd. Nu ştiu dacă posesorilor de Accent le-a pus cineva beţe in roate. Fiecare judecă cum doreşte.

Personal mie îmi "sună" a altceva.......

Eu sunt prezent pe ambele forumuri, si postez si aici(aici inca din 2006 cand multi inca poate nu gandeau sa isi ia un hyundai datorita imaginii de la acea vreme) si acolo judecand lucrurile decat in virtutea ideii de utilitate. Pentru incepu,t sigur informatiile vor fi foarte la vedere.Asa cum au fost si aici pana prin 2007.Apoi sigur va fi poluat si acel forum ca acesta cu thread-uri deschise de oameni cu probleme "individuale" dupa parerea lor. Sunt curios cum vor arata intalnirile de club..vor veni doar accenturi?Nu cunosc dedesubturile acestei miscari, sau contextul despartirii insa nu cred (sper!) ca cineva de aici sa nu fie bine venit acolo si vicecersa.

.... nu cred (sper!) ca cineva de aici sa nu fie bine venit acolo si vicecersa.

Nici nu se pune problema, oricine poate activa pe mii de forumuri, la urma urmei, forumurile există pentru şi cu utilizatori.

La "bagajul de cunoştinţe tehnice" al forumului şi-au adus contribuţia toţi utilizatorii, unii mai mult, alţii mai puţin şi toţi fac parte din el.

Eu doar mi-am spus părerea .

Da, ma vad nevoit sa fac ceva precizari :

1. acest forum nou NU are nimic de-a face sub nici o forma sau aspect cu ACEST

forum cum ar crede unii, decit poate utilizatorii inscrisi pe amindoua si ca e vorba

de masini.

2. nu are nimic de-a face cu unele "flame-urile" de pe la Administratie avute de

mine, Torvalds sau altii ! Eu unul sint tipul de om care "isi spala rufele in familie"

si nicidecum "gata, m-am suparat, imi i-au jucariile si am plecat" ! Nu sint tipul

de om care sa tina ciuda/ura pe ceva/cineva, s-a discutat in cadrul acelor "flame-uri"

s-a ajuns sau nu la un rezultat asta e, ptr. aia tot am incercat sa ajut, sa dau

raspunsuri la unele probleme tehnice avute si de cei cu care am avut "discutii" (a

se vedea NFS-baterie, si altele),ptr. ca viata merge mai departe !

3. acest forum nou NU se vrea a fii o concurenta la ACEST forum, sau la altele !

4. ideea de un forum dedicat modelului Accent, este o idee mai veche de-a mea,

"luata" de pe net, ca desi sint multe forumuri dedicate marcii Hyundai sint si multe

forumuri dedicate unui model anume (Accent, Coupe, Santa Fe, etc.), cine nu crede

n-are decit sa caute pe net. Acest nou forum a fost creat de Torvalds ptr. mine, caci

intr-o zi stind noi la taclale pe mess, am adus vorba de aceasta idee, lui i-a placut

si mi-a facut surpriza sa-l "construiasca" ptr. ca eu ii spusesem ca nu ma pricep sa

la chestiile astea de a face un forum sau cum se face, "seteaza si alte alea.

Sper ca am raspuns si celor care arunca cu pietre dar nu stiu unde si in ce !

"Era inevitabil oricum, mai devreme sau mai tirziu tot s-ar fi intamplat. Dar e o

experienta interesanta."

NFS si Flomar, acest "inevitabil" putea fii facut mai devreme sau mai tirziu (ca sa va citez

pe voi) si de catre altcineva care poate ca nici nu ar fi avut habar de ACEST forum. Din

partea mea, v-am explicat cum s-a facut/creat noul forum. Da poate sa fie o experienta

interesanta daca e constructiva !

" ...continui sa caut binele. Pe cel peren."

Flomar daca tu crezi ca un nou forum este "RAUL" ......... fara cuvinte !

" Am dat si eu o raita pe acolo, dar mi-e la fel de lehamite ca si pe forumurile Toyota. Se

bat aia, se despart, habar n-ai pe unde mai gasesti postari ... deh ... "

Cristist50, am impresia ca nu stii ce vorbesti ! Nu stiu unde ai fost tu, ca pe noul forum

care are o "mina" de oameni (deocamdata) nu exista nimic din ce ai descris tu ! Esti

sigur ca n-ai visat ?

"Că este urât cum au procedat, este altă idee, dar poate că este mai bine, au deschis un

forum unde NU va fi "şcoală de balet sau de bune maniere" aşa cum ne-a fost reproşat.

PROBABIL ...Culmea că regulamentului, în mare parte inspirat de la noi, s-au adus

"îmbunătăţiri". "

Bog54, este urit cum am procedat ? Da ce-am facut ma rog frumos ? Am dat cu piatra si

am fugit ? Nu cred ca s-a procedat asa ! In continuare am ramas si aici sa ajut daca

pot si pe cine pot + ca am explicat cum s-a infiintat acest nou forum ! Oricum mai spun

o data : NU ARE NIMIC DE-A FACE CU ACELE DISCUTII DE LA ADMINISTRATIE SAU

CU CINEVA DE PE ACEST FORUM.

"Nu cunosc dedesubturile acestei miscari, sau contextul despartirii insa nu cred (sper!)

ca cineva de aici sa nu fie bine venit acolo si vicecersa."

Razvante, din partea mea sau a lui Torvalds oricine e binevenit ! Nu este vorba de nici

o despartire din partea mea si cred ca nici din partea lui Torvalds, cit despre

"dedesubturi" sau alte asemenea, cum repede sau gindit unii NICI VORBA ! Sper

ca am explicat destul de clar cum s-a infintat acest nou forum !

Ca si incheiere multumesc (si multumim) tuturor celor care ne-au urat de bine in adevaratul

sens al cuvintului. Eu am incheiat cu ce-am avut de spus, scuzati postul kilometric !

Va doresc la toti numai bine si multa sanatate !

Edited by hpcnr

Cate pietre "mi-am" luat ca am intraznit sa ma inscriu si pe celalalt forum... :))

Ca sa nu creda cineva ca ma ascund (ca deh... ma astept la orice), va informez ca acolo sunt logat cu userul "Octavian".

Cu toate acestea nu voi pune la suflet rautatile. Cu toate ca ma deranjeaza ideea... "uite ma si-au facut si aia forum :sick: ". Voi posta si aici si acolo in limita cunostintelor mele in domeniul auto.

Hei, te-am auzit... stiu ca nu ma mai vrei aici :p (se stie el :) )

Vad ca si pe acel forum sunt interzise atacurile la persoana, flame-urile, etc. .... ma intreb ce o sa se intample cand cei care s-au "refugiat" acolo pentru ca aici si-au luat warn pentru ca au fost "violenti" verbal or sa uite de regula asta?

Nu spun ca toti cei de acolo sunt in categoria de mai sus ci doar ca unii dintre userii acelui forum au avut ca singura motivatie "azilul politic" atunci cand s-au inscris.

Si daca nu te vor ce ?? Pe Lapusneanu l-au vrut?? Nu, dar l-au avut :devil:

Apropos pe accent.freeforums.org Acc3nt nu-s eu e o clona :D:p

L.E. Daca asa crezi s-ar putea sa te inseli, poate s-au inscris sa scape de "tirania" de aici :p nu crezi ??

P.S. Nu astept raspuns pentru L.E. =))

Edited by Acc3nt

Apropos pe accent.freeforums.org Acc3nt nu-s eu e o clona :D:p

Daaa ... si videoclipul in care Mircea Geoana se bucura ca a castigat alegerile era un "fake" =))

L.E. Daca asa crezi s-ar putea sa te inseli, poate s-au inscris sa scape de "tirania" de aici :p nu crezi ??

P.S. Nu astept raspuns pentru L.E.

Nici nu trebuie sa astepti ca vine repede :p

Care tiranie, frate Kogalniceanu? Deviza noastra e dreptate si fratie :D

Numai pentru caini sau si pentru catei?

Inainte sa se simta careva, precizez ca e o gluma.

S-ar putea sa se simta cei care nu tin cu Dinamo :D

In alta ordine de idei, mie mi se pare foarte asemanator regulamentul de pe forumul acela cu cel de pe forumul asta. Poate doar mi se pare ...

@hpcnr: nu te mai victimiza, stai linisitt. Greseala mea e ca m-am exprimat aiourea, mea culpa. Nu am specificat clar ca pe forumurile Toyota se certau. Si la Kia daca imi aduc aminte s-au luat la cearta.

In rest, aceeasi lehamite, intrebarea mea ar fi doar care este castigul? Cine si ce castiga (si aici nu ma refer la bani)? Din punctul meu de vedere in primul rand informatiile vor fi mult mai greu de gasit, iar in al doilea rand (deoarece Accentul este deja o masina veche), mai mult de "cativa" membrii nu cred ca vor fi. Eu sunt sceptic din fire, pesimist si foarte pragmatic. Inca astept formarea acelui HyundaiClub in varianta juridica :dry:

Edited by Cristist50

Vad ca si pe acel forum sunt interzise atacurile la persoana, flame-urile, etc. .... ma intreb ce o sa se intample cand cei care s-au "refugiat" acolo pentru ca aici si-au luat warn pentru ca au fost "violenti" verbal or sa uite de regula asta?

Nu spun ca toti cei de acolo sunt in categoria de mai sus ci doar ca unii dintre userii acelui forum au avut ca singura motivatie "azilul politic" atunci cand s-au inscris.

Cum as putea combate aberatiile de consideratii de mai sus, fara ca initiatorul sa le considere "atac la persoana"? :dontknow:

Este penibil sa apreciezi ca "refugiere" cand nu a plecat nimeni de nicaieri... este dreptul legitim al oricarei persoane sa adere / activeze in cadrul oricator medii de comunicare poate sau / si doreste!

Personal sunt membru pe 4 forumuri legate de marca Hyundai si pe 6 cu profil auto... pe ... cu profil financiar si 3 de turism... este vreo problema?

Poate veni vreun psihopupu si va afirma ca activez pe acestea din nu stiu ce motive?

Se pot emite pareri despre orice dar nu (cel putin nu in acest cadru) si despre resorturile / motivatiile care ii determina pe niste OAMENI sa actioneze in sensul aderarii la niste medii DE COMUNICARE! De fapt poti emite orice opinii, dar accepta ca pot fi si combatute!

"Violenta verbala", "Azil politic" ... termeni care nu sunt stapiniti, aprecieri strict subiective... patetic - atata vreme cat nu a "plecat" nimeni de nicaieri, ci s-a mai creat / aderat la o platforma de comunicare!

Poate ar trebui sa vezi ce mesaj a trimis creatorul acelui forum, unuia dintre moderatori (nu mie) si ai sa intelegi.

Adauga la asta faptul ca aici pe forum sunt deja 800 si ceva de topicuri la categoria Accent si se exclude astfel si varianta ca forumul asta nu este destul ca si mod de comunicare sau ca nu acopera necesitatile.

Dupa parerea mea, unii si-au luat jucariile si s-au mutat in alta parte, ramanand poate si aici pe forum ca sa intepe pe cei cu care aveau ceva de impartit.

Nu, pentru mine personal acela nu este forum prieten pur si simplu pentru ca a fost creat de cineva care a injurat efectiv un grup de oameni.

"Cum as putea combate aberatiile de consideratii de mai sus, fara ca initiatorul sa le considere "atac la persoana"? "

Simplu (si s-a mai scris asta de multe ori): combate-le pe ele ("aberatiile") si nu persoana! :) Cu un pic de grija, chiar se poate.

@ asutavi: Titlul topicului respectiv nu avea cum sa sune asa de la initiator... ar fi interesant de aflat de ce a fost modificat astfel...

In orice caz, este descalificant pentru cel care a comis gestul!

Eu (initiatorul topicului practic, pt ca eu am facut SPLIT din alt topic) am scris acel titlu. Nu s-a vrut a fi in bataie de joc, desi imi dau seama ca poate fi interpretat asa. Imi cer scuze public celor care s-au simtit jigniti si il voi modifica. Eram sub impresia momentului.

2. nu are nimic de-a face cu unele "flame-urile" de pe la Administratie avute de

mine, Torvalds sau altii !

[...]

4. ideea de un forum dedicat modelului Accent, este o idee mai veche de-a mea...

Eu sincer asta am crezut si tocmai d-aia am pus titlul buclucas. Facand legatura cu momentul aparitiei respectivului forum, mi s-a parut o actiune de genul imi iau jucariile si plec. Ma bucur daca m-am inselat.

"Era inevitabil oricum, mai devreme sau mai tirziu tot s-ar fi intamplat. Dar e o

experienta interesanta."

NFS si Flomar, acest "inevitabil" putea fii facut mai devreme sau mai tirziu (ca sa va citez

pe voi) si de catre altcineva care poate ca nici nu ar fi avut habar de ACEST forum.

Exact asta am vrut sa zic prin acel "inevitabil". Nu era o referire la voi sau la discutiile din ultima vreme.

Ca si incheiere multumesc (si multumim) tuturor celor care ne-au urat de bine in adevaratul

sens al cuvintului.

Poti sa ma treci si pe mine in categoria asta. :fingerup:

In alta ordine de idei, mie mi se pare foarte asemanator regulamentul de pe forumul acela cu cel de pe forumul asta. Poate doar mi se pare ...

Eu as zice ca ti se pare. Am citit regulamentul de acolo de curiozitate si mi se pare de bun simt, cum trebuie sa fie orice regulament de forum.

Si chiar daca ar semana (a se citi "daca e inspirat dupa al nostru"), nu pot decat sa ma bucur, inseamna ca al nostru e bun! Ma rog, nu-mi asum nici un merit, si-al nostru e inspirat in proportie de 99% de cel de pe DaewooClub, cu binecuvantarea autorului.

In rest, aceeasi lehamite, intrebarea mea ar fi doar care este castigul? Cine si ce castiga (si aici nu ma refer la bani)? Din punctul meu de vedere in primul rand informatiile vor fi mult mai greu de gasit...

Exact asta e si parerea mea. Impartirea informatiei pe mai multe forumuri nu face decat sa ingreuneze accesul la aceasta. Castigul poate totusi consta in faptul ca vor fi o comunitate ceva mai restransa (fiind un forum monomarca), chestie care ma gandesc ca si are destule parti bune, de exemplu dpdv al relatiilor (prieteniilor) dintre membri. Parerea mea. :)

Am primit si eu un mesaj de la fondatorii celuilalt forum, drept care m-am inscris si acolo. Nu eram la curent cu eventualele altercatii dintre ei si moderatorii de aici, oricum ma bucur ca s-au lamurit lucrurile. Sper sa nu se simta cineva jignit, mie nu mi se pare a fi "care pe care", ci impreuna sa incercam sa gasim solutii pentru masini si pentru noi.

Sper sa nu ma dati afara de pe hyundaiclub :nailbitting::pray:

....Sper sa nu ma dati afara de pe hyundaiclub :nailbitting::pray:

Să lămurim odată pentru totdeauna.

Nimeni nu are acces interzis şi nu va avea pe acest forum, chiar dacă mai activează pe mai multe.

Şi nimănui nu i se va căuta pricină pentru asta.

Eu doar mi-am spus părerea ca uitilitate, atât PUNCT

Acest forum nu trăieşte din numărul de clik-uri, este doar o pasiune.

Trebuie păstrat doar bunul simţ

Astazi am aflat de la colegi ca am un topic... nou. Adica asta pe care tocmai scriu! :D Nu pot decat sa fiu mandru in conditiile in care am doar 2 posturi in 2 luni.

Gata cu gluma!

Flomar daca tu crezi ca un nou forum este "RAUL" ......... fara cuvinte !
Nu noul forum e un rau, ci orice scindare dupa mine reprezinta un rau. Stiam de cei de la Kia ca s-au despartit de prea mult bine si recunosc ca aveam o teama nemarturisita sa nu patim la fel. Ne casatorim ca sa divortam, facem firme cu mai multi actionari ca apoi sa ne certam, facem partide pentru ca avem opinii divergente, ne imprietenim ca maine sa ne despartim. Oare de ce copii mici desfac orice jucarie pe care o prind? Nu oare pentru ca motivatia segregarii e una ancestrala?

Aparitia unui forum nou pe un fond de tensiuni o consider mai degraba o scindare decat o aparitie inedita, mai cu seama ca destui membrii provin de pe acest forum.

Pe vremuri am luat warn pentru ca i-am luat apararea lui @angajatHMC in fata subiectivismului unor colegi. La intalnirea cu HAR-ul i-am multumit personal lui @RazvanD pentru prezenta lui pe forum asa cum am incercat sa te sustin in initierea unei sectiuni cu aplicabilitate practica, tehnica. Eu unul sunt constient ca mai devreme sau mai tarziu vom iesi din garantii si vom avea nevoie de cunoscatori ai Hyundai-urilor noastre, de aceea nu-mi putea ramane indiferenta plecarea ta pe un alt forum. O sa-mi zici ca doar te muti. Corect, dar o gandire unitara cred ca ar fi fost de preferat.

Te contrazic macar prin prisma faptului ca @hpcnr a vrut sa initieze pe acest forum un proiect, iar ulterior a considerat ca-l poate materializa printr-un nou forum. Era o consecinta fireasca ca userii pusi aici la zid sa-si exprime mai apoi microbul dincolo, macar pentru simplul fapt ca pasiunile nu pot fi stinse usor. Important este insa sa nu-i deturnam menirea initiala. Astazi mi-a venit ideea ca poate @hpcnr gandeste noul forum ca pe unul... post garantii. In fond ce e rau ca doreste sa ne rezolvam in regie proprie lucruri simple pentru care altfel am plati bani gramada?

Am citit regulamentul de acolo de curiozitate si mi se pare de bun simt, cum trebuie sa fie orice regulament de forum. Si chiar daca ar semana (a se citi "daca e inspirat dupa al nostru"), nu pot decat sa ma bucur, inseamna ca al nostru e bun! Ma rog, nu-mi asum nici un merit, si-al nostru e inspirat in proportie de 99% de cel de pe DaewooClub, cu binecuvantarea autorului.
Banuiam ca asta e raspunsul, iar @NFS nu a intarziat sa clarifice acest lucru. Toata stima pentru onestitate, inca un motiv pentru care sunt mandru ca sunt „Member of HyundaiClub”!

Sunt total de acord si cu ce spune @Razvante mai sus. Desi e din generatia tanara! ;))

:hmm: Pai poate trebuie sa treaca perioada de "carantina" ! =))=))=))

Vad ca suntem pusi pe facut humor pe seama "salahorilor" acestui forum. Pe forumul ce cu onoare il conduci ai introdus obligativitatea logarii pentru a putea citi postarile userilor. De ce, pentru a nu da prilejul aceluiasi humor manifestat aici?

O fi, n-o fi :offtopic: , eu am zis! Acolo nu e acceptata bascalia asta.

Bine, Domnului hcpnr (pe care l-am stimat pentru dibacia sa în găsirea de soluţii auto) îi place tare această rubrică şi încă refuz să cred că o face pentru "oarece ceva"

..Pe forumul ce cu onoare il conduci ai introdus obligativitatea logarii pentru a putea citi postarile userilor. ....

Probabil din această cauză

post-3449-1266755912_thumb.jpg

post-3449-1266755953_thumb.jpg

Dannyboy, vrei sa postezi, te inscrii si te loghezi ! EXACT ca aici ! Sau aici "guest"

poate sa posteze ? Si apropo de gluma, nu am facut-o pe seama nimanui, asa

mi-a venit, asa am postat !

Bog54, de ce nu esti corect pina la capat ? De ce nu ai pus si raspunsul meu la

prima poza pe care ai pus-o ? Ca sa nu vada lumea adevarul, ci numai ce vrei tu?

Da, deocamdata am impus logarea ptr. a putea posta sau citii topicuri. Dar va

opreste cineva sa va inregistrati si sa activati optiunea de logare automata, ptr.

a putea citii sau scrie in cadrul forumului ?

Apropo, de flame-uri, acum de cine au fost aprinse ? Ca de mine NU ! Ca sa nu mai

amintesc de cele de pe topicul dedicat noului forum. Acolo a-ti spus vrute si nevrute

fara contributia mea sau a lui Torvalds, despre noi si despre noul forum, deci acolo

cine au fost "incendiatorii" daca eu si Torvalds cei considerati de flame-uri si alte alea

nu am postat (inafara de un post in care am explicat cum a aparut noul forum) ?

Las lumea sa analizeze cine si din ce cauza apar aceste flame-uri !

Am fost rugat sa continuii aici discutia (ptr. ca au fost mutate aici posturile) si ma

comformez.

Vroiam numai sa mai adaug :

Respectele mele ptr. Leonidas care desi a postat imediat dupa acea gluma, n-a

iscat flame-uri (ca altii), si nici n-ar fi iscat nici daca primeam avertisment sau ar

fi sters acel post (gluma). Tot el a mutat aici aceste ultime posturi si mi-a dat un

pm in care mi-a cerut daca vreau sa continuii discutiile, sa o fac aici, fara alte

apropouri sau alte flame-uri. Cu ADEVARAT un comportament de un bun moderator !

AM ZIS !

PS. Dannyboy, nu stiu de ce ti-i s-a pus "pata" pe mine dupa cele petrecute intre

Torvalds si alti colegi de aici de pe forum, dar asta e !

Edited by hpcnr

Stii care e problema? Daca nu se sesizeaza nimeni, foarte bine. Dar daca da, atunci stai dom`le c-am glumit, deci treaba e la 2 capete, ca la poker. Si apropo de chestia cu logatul, si aici sunt perioade cu 2 logati si 18 vizitatori si n-ai sesizat problema.

Hai sa-ti spun si care e problema mea personala. Nu suport sa te lucreze cineva pe la spate. Cand ati creat acel forum ati dat o multime de PM-uri pentru a atrage posesori de Accent. Ai spus corect mai devreme, acesta este in acelasi timp si flame si offtopic. Moderatorii sunt indreptatiti sa-mi acorde sanctiuni.