Jump to content
auretu

New Elantra

Recommended Posts

105 cp cu 150Nm sunt niste date decente, cu o masina cu specificatiile astea, mergi chiar ok desi cand e incarcata, cam tragi de ea. i30-ul de 100cp are 134Nm,diferenta se simte chiar bine.

La urma urmelor, fiecare isi cumpara ce masina considera ca are nevoie.

Daca ma imtrebi pe mine, un motor mai mare, pe o masina mai spatioasa, ar fi de preferat unui motor mai slab pe o masina mai inghesuita. Drumurile sunt la fel de proaste si intr.una si intr.alta.

Edited by cipelantra
  • Like 1

Offtopic dar la 15000 euroi cat e i30 highway cu motor de 1.4 aspirat mai bine iei un SH de 10k si lasi 5k de bautura :laugh:

Edited by rsm

Offtopic dar la 15000 euroi cat e i30 highway cu motor de 1.4 aspirat mai bine iei un SH de 10k si lasi 5k de bautura :laugh:

De ce mi-as cumpara o masina SH de 10k euro? O masina SH in suma aia e una cu ceva KM in bord si daca cineva o vinde, nu o vinde ca e multumit de ea... parerea mea

• Like 1

De ce mi-as cumpara o masina SH de 10k euro? O masina SH in suma aia e una cu ceva KM in bord si daca cineva o vinde, nu o vinde ca e multumit de ea... parerea mea

Da, la fel zic si eu. Si nu numai asta, insa gasesti masini cu 150.000 km. Apoi it vor pica piese din ce in ce mai des si ajungi sa bagi bani in ele destul de multi. Plus ca mai stai si cu inima mica, cand iti va mai pica altceva. Eu la elantra asta as fi vrut mai multa putere si piele, in rest e super ok

Ca nu merita i30 in banii aia, e simplu.

15000E pentru un motor de 1.4... e nebunie. Plus ca in aia 15000 nu stiu daca ai aceleasi optiuni ca pe Elantra Exclusive - care, sa fim seriosi, e best buy la ora asta pentru o masina normala de familie, noua.

Doar ca cineva vinde o masina asta nu inseamna ca sunt si probleme cu ea, poate sa o vanda la 3 ani, la 5 ani sau la 10 ani in functie de X motive.

Eu as vinde masina si azi pentru noul model :) cu toate ca are doar 3000km .

Edited by basti77

De vazut cu ce optiuni ajunge in Romania in primul rand :)

Fata cam :unsure: dar sa o vedem live, spatele dragut, parca ceva din i30Fast si Talisman (cel putin scrisul), la interior cu siguranta o sa vina cu unitatea de 7, climatizarea ca la celelalte modele din gama, nimic mai "altfel" era de asteptat, inclusiv volanul.

Ca motorizari nu cred ca schimba ceva pentru Romania, poate sa introduca ca benzina numai 1.4 Turbo, sa renunte la 1.6. Iar la puntea spate daca baga independenta este un plus, dar si pretul va fi mai mare posibil, nu cred ca se mai incadreaza in 15-17mii euro, va fi cam la acelasi pret ca i30 Fast.

Daca aflam ca scot in 2018 nu mai luam in noiembrie, asteptam, asta este, vedem preturi, calculam si poate un buy back ;)

Cam multe vreti voi pentru un facelift, care mie unul mi se pare kitschos! Turbo, independenta, 7... Sanki!

Sper macar :) sa nu revina la designul ala hidos de dinainte de 2010, ca le amorteste fengshuiu.

Edited by cipelantra

Cred ca abia vara viitoare va ajunge și pe la noi prin tara

Hai neata. Nu arata rau dar nici nu ma da pe spate, pana nu o vad real in fata, nu stiu daca mi-ar placea sa o am. Cel mai mult imi plac luminile permanente si lampile spate :p Bordul, volanul, nu imi plac, jantele din clip, da.

Basti, e clar de la inceput ca atunci cand iti cumperi un model aflat pe piata de 1-2 ani, sunt sanse mari ca in curand sa vina un facelift. Eu 1, am asteptat aproape un an sa imi iau Elantra, din anumite motive nu am putut-o lua mai devreme, de fapt nu puteam vinde vechea masina mai devreme de aprilie anul asta. Sa fi asteptat daca stiam in luna mai de facelift, inca 7-8 luni...nu stiu daca puteam :) Cum ar fi, nu imi e rusine pe strada cu harbul meu, din contra! Si varianta actuala arata foarte bine. La cati km faci tu cu Elantra, buy back sau vanzare directa catre tert, clar arunci banii pe geam. Poate ai o situatie financiara prea buna si nu conteaza, e un aspect pe care tu il stii. Multi dintre noi, nu am vinde o masina veche de un an sau 2 ptr a face un upgrade. Totusi, modelul actual si-a dovedit fiabilitatea in astia 2 ani, daca vor veni si la noi cu alte motoare, ramane de vazut cat de fiabile sunt. Poate sunt fiabile, motoare aflate deja pe alte modele sau piete si atunci e un mare plus ptr ei.

Strict pe partea de look, modelul asta de Corolla asta arata demential din fata, eu cred ca e peste Elantra.

Edited by Chevy

Daca in Romania vine cu 1.4 Turbo ar fi super.

Ce imi place :

-Nav integrata in bord nu ca la i30 pusa de parca au uitat de ea cand ai desenat bordul.

-cum arata exterior spate

Nu-mi place cum este montata camera spate, dar cred ca asta a fost din cauza designului

in afara de motrul 1.6 turbo (204 Cp) la care se presteaza o independeta pe spate, sincer cred ca partea frontala actuala arata mai bine decat faceliftul chiar si spate, daca acum era ful led cred ca aratau mai bine, eu unul ma asteptam la altceva cel putin la dimesiunea stopurilor ceva mai mici.

Pana una alta "zambilica" din dotare (benzina automata) a facut mia de km. Super multumit de masina, super confortabila. Consum in oras cam maricel 11 dar na asta e 1.6 aspirat (probabil conteaza ca este si motorul nou) . La drum intins scoate 6 lejer. Toate bune fara incidente si probleme mecanice va urez!5dc1283438557ba786ebafa5343de06f.jpg

Trimis de pe al meu SM-A605FN folosind Tapatalk

In regim de autostrada cu un 10-15km de oras ( Constanta), 130-140 km/ora, pe pilot automat, mananca 6.6%

Mi.a placut asta: fara probleme mecanice! De electrica ce sa mai vorbim...

Mi.a placut asta: fara probleme mecanice! De electrica ce sa mai vorbim...

Ehh bine ok fara probleme de orice fel :))

Trimis de pe al meu SM-A605FN folosind Tapatalk

Fratilor, suntem subiectivi dar ce uratenie de masina! Ma bucur ca nu am asteptat sau ceva! Fata este oribila iar spatele, din pacate, aduce aminte de i30 fastback. Interiorul iar nu e ceva wow, e un pic mai bine decat actualul.

Insa grila fata si farurile sunt bataie de joc parerea mea. Nu au nimic din gratia, eleganta, modernismul generatiei trecute, zici ca e din anii 90. Parerea mea.

Edited by aurelian_dragomir

Oricum pentru România vine altfel. În prezentare numărul fata are un locaș mic, jos. La noi posibil sa trebuiască ceva mai mare.

Ca nu merita i30 in banii aia, e simplu.

15000E pentru un motor de 1.4... e nebunie. Plus ca in aia 15000 nu stiu daca ai aceleasi optiuni ca pe Elantra Exclusive - care, sa fim seriosi, e best buy la ora asta pentru o masina normala de familie, noua.

Doar ca cineva vinde o masina asta nu inseamna ca sunt si probleme cu ea, poate sa o vanda la 3 ani, la 5 ani sau la 10 ani in functie de X motive.

Pai de ce spui ca nu merita 15000 un i30 cu 1.4 aspirat? Singurul avantaj al unui omotor de 1.4 turbo e cuplul, de care, ma pot lipsi pentru ca nu sunt genul sa depaseasca in ultimul moment.

Poate merita acum 10 ani sa dai 15k euro pe un motor de 1.4 aspirat pus pe o compacta. Sa fim seriosi, iti iei asa ceva doar daca mergi foooarte linistit sau preponderend in oras. Dar toate ofertele cu motoare de genul acesta, entry, sunt pe la 12 sau maxim 13k euro.