Jump to content
Zetics

Ce probleme aveti la Accent-ul vostru?

Recommended Posts

Fara.

Chiar n-aveti nicio recomandare privind un inlocuitor pentru radioul 2DIN standard? Asa "noroc" am? :( Am intrebat pe topicul de Audio, la Bursa, pe-aici ... 

am avut pe outlander un 2din android de 7 inch, octa core cu 2 gb de ram . avea inclusiv bluetooth, gps etc. 

A fost perfect , puteam rula waze , care avea integrare spotify. 

Arata ca asta https://www.carsound.ro/tv---dvd-auto/dvd-de-bord/carsound/navigatie-auto-2din-cu-android-8-2gb-ram.html 

Nu era acealsi brand , si ca pret a fost pe la jumatate, insa a meritat din plin . practic era mai bun decat orice navigatie originala. 

Merci.

Face mai mult decat masina ... Vreau ceva simplu care sa poata acoperi crizele unui copil de aproape 4 ani, nu trebuie nici macar sa aiba navigatie sau mirrorLink. Daca se nimereste sa aiba BT ar fi ok, dar nici ala nu e musai ca am alte instrumente la dispozitie de avertizare privind apel/mesaj/etc. M-am lasat si de compatibilitatea cu comenzile de pe volan, asa ceva e greu de obtinut aftermarket ... Poate doar un RDS daca nu e o cerinta prea mare pt secolul 21, dar in rest, cu cat mai simplu cu atat mai bine. 

Una noua :wall:

initial am crezut ca e de scurta perioada de stat pe dreapta insa vad ca persista: fac plinul iar acul indicator nu se ridica imediat. Trec cam 10-15 km pana cand in final indica plinul si in bord, desi la pompa era deja confirmat. Pe toata aceasta distanta (estimata ochiometrica), se vede cum se ridica acul dar fff...ff incet. Invers am vazut ca functioneaza normal, adica nu sta mult timp la plin si dintr-o data coboara astfel incat sa imi dau seama vizual ca nu mai e la F. 

Vreo idee, ceva? :dontknow:

PS: Legat de radio, am facut primul pas: achizitionarea cablurilor adaptoare ... Mai departe inca nu m-am hotarat la model, dar sigur-sigur imi vor trebui acele cabluri ... Va tin .. pe frecventa 

Aia cu indicatorul e ok , invers era nadol ca faceai pana prostului. 

Legat de adaptoare nu cred ca ai nevoie . Eu am belit firele elegant ...

Adica nu facea inainte de pandemie cand chiar si nivelul in rezervor era muuult sub 1/2, insa face acum cu rezervorul plin? Hmm, ciudat ... Ar fi prima masina data peste cap cand i se face plinul ... De obicei erau cele mai fericite atunci, la fel si proprietarii lor ....

Cablurile nu exclud segmentarea motorului prin teava de esapament, se stie asta deja. Ce nu au stiut coreeni cand au vandut masina este existenta unui oarecare standard in domeniu, motiv pt care nici nu s-au obosit sa il respecte. Asta sau au presupus ca niciodata-niciodata, dar absolut niciodata, unitatile lor radio nu vor trebui inlocuite. Nu au luat insa in calcul crizele copiilor, probabil ca ai lor copii sunt mai ... necrizati.

Stai liniștit. Să vezi ce mișto e la Skodă, când scoți unitatea originală și vrei să pui un Sony. Adaptor Sony --> în adaptor special din comerț --> în firele mașinii, plus adaptor separat pentru radio. Plus fir tras separat de electrician. Evident, toate pot fi schimbate dacă ai și cheie torx, pentru că le era greață să pună stea ca la Accent. :)

Tocmai am aflat din surse sigure: un radio-casetofon original (modelul meu) nou costa aproape 8000 ron, cu TVA inclus. Neavand acordul reprezentantului Hyundai pt a va da mail-ul complet, va trebui sa ma credeti pe cuvant. Ii multumesc insa pe aceasta cale. Mai mult chiar nu mai pot spune, am ramas fara cuvinte. 

LE: Ba da, stiu, Merlin a avut dreptate din nou: nu totul e precum pare si nu totul pare precum e.