Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
danaserban

Imbunatatiri/Accesorii

Recommended Posts

salutare,

pentru posesorii actuali /viitori de I20 cred ca ar fi interesant, sa stim cu ce putem veni in completarea designului, confortului si sa ne impartasim unii altora toate acestea;

dupa cum am mai spus, ca un prim pas la mine a fost montarea inchiderii centralizate si a alarmei; in viitorul apropiat am in plan urmatoarele:

- incalzire in scaune cu 600 ron ( manopera inclusa) se rezolva

- cotiera, ramane de vazut de care;

- senzori de parcare

- si nu in ultimul rand daca se poate si fct. de pret comenzi audio pe volan

promit ca pe masura ce le voi pune sa va tin la curent

o seara buna!

Daca te vei plimba printr-un hipermarket vei da de niste perne sau asa ceva cu incalzire (daca te zbati suficient vei gasi unele care au si vibrici, adica masaj), mult mai ieftine decat 600 lei. Senzorii de parcare se pot monta oriunde, fara afectarea garantiei. Cat despre comenzi pe volan, te va descuraja pretul, mie mi-a trecut acum vreun an si ceva dupa ce am aflat ca e vorba de vreo 250 de euroi (fara TVA).

husa cu incalzire si masaj am acum, dar mi se pare diferit fata de incalzirea din scaune (sotul meu are la masina lui, nu se compara cu husa), sa nu mai spun de scoate mufa/baga mufa, firul de care ma agat cand trag fana de mana,etc.

cat despre comenzi pe volan, ai perfecta dreptate e mult prea mult !

o seara buna

....

- incalzire in scaune cu 600 ron ( manopera inclusa) se rezolva

- cotiera, ramane de vazut de care;

- senzori de parcare

- si nu in ultimul rand daca se poate si fct. de pret comenzi audio pe volan

promit ca pe masura ce le voi pune sa va tin la curent

o seara buna!

Poti sa imi spui te rog unde ai montat inchiderea centralizata pe i20 ca i-am luat prietenei in august o astfel de masina si nu m-am asteptat sa nu aiba inchidere iar in Craiova nu poate pune nimeni pentru ca e pe cabluri nu pe tije tot sistemul de incuietori.

Multumesc frumos!

Astept mesajul tau fie pe forum fie pe adresa adrianidita@yahoo.com.

inchiderea am montat-o in Bucuresti la firma 12 volti (parca asa ii spune), e la intrarea in Bucuresti prin Afumati in spatele parcului Autorulate Tiriac,

inchiderea trebuie insotita de alarma ( daca nu ai) , tipul alarmei urmand sa ti-l alegi tu;

preturile cu montaj au fost:

inchiderea centralizata: 202$

alarma Viper 1002 :220 $

senzor geam spart:33 $

nr. de mobil ti-l voi trimite p.m.

o seara buna!

salutare,

am luat senzori de parcare , i-am vopsit la reprezentanta Hunday in culoarea caroseriei cu 50 Ron, saptamana viitoare ii voi monta la viper ( firma agreata de hyundai); la reprezentanta montajul ma ajunge undeva la 250 ron, aici e numa 100 ron

gata..... am senzori de parcare!

d.p.d.v. al designului arata bine incadrati in bara, culoarea este identica cu cea a masinii - SUPER OK

d.p.d.v. al utilitatii sunt si mai multumita - chiar se merita !

maine incerc sa fac ceva poze pt a le posta aici

o seara buna!

Edited by danaserban

Am montat si pe Buburaza noastra alarma viper cu inchidere.....din pacate suntem foarte dezamagiti de ea. ( o firma din Iasi cu care colaboram a montat-o). Usa dreapta fata nu se inchide....au aparut mici zgomote in bord ( cred ca au uitat niste fire desprinse). Bucuria mare este ca vine un lot de i20 putin mai ieftin si cu inchidere din fabrica.

• Like 1

Buna Dana,legat de cotiera..ai gasit vreun model anume sau inca ai lasat asta pt mai tarziu ? :D

am gasit cu mari eforturi scut motor pt hyundai i20 ... atasez poze ... cost total 870 ron

post-20714-127342630802_thumb.jpg

post-20714-127342632136_thumb.jpg

post-20714-127342633861_thumb.jpg

post-20714-127342636006_thumb.jpg

Aha!

Din prima poza abia acum m-am prins ca "SUV"-ul Kia Soul e de fapt un i20... inaltat. Bineinteles ca exagerez, dar imi ofera explicatie pentru dimensiunile noului Kia Soul pe care nu l-am vazut decat in poze. Probabil folosesc aceeasi platforma i20, asa cum si Hyundai Accent 2011 o face. Si uite cum aveti cu ce va mandri ;))

P.S. Sa nu uit sa dau un link catre postul tau atunci cand vor incepe comercializarea Accent-ului 2011. Cu siguranta vor fi doritori de scuturi :D

Scump doamna, scump... unde l-ai gasit? In Expozitiei ai intrebat?

Scump doamna, scump... unde l-ai gasit? In Expozitiei ai intrebat?

am cautat pe net de mi-au sarit capacele ... din cate stiu e singurul scut de i20 pana azi in Romania (cel putin singurul montat la un i20 nu la un kia soul :wink: )

H.A.R. nu avea ca am intrebat ... (deci nici in Expozitiei) dar tot cineva de la H.A.R. m-a ajutat (e drept ca din neatentie promisese ca va avea si acest accesoriu asa ca i-am cam fortzat mana si a s-a simtit obligat sa se zbata) Nush in ce masura e voie sa dau numele importatorului aici asa ca daca il vrea cineva ii trimit PM sau mail

Sigur ai vrut sa scrii 870Lei? In cazul asta chiar te rog sa postezi numele importatorului, macar sa stim de cine sa ne ferim... Nu de alta, da' acelasi obiect costa AICI mult mai putin (scuze daca ma insel)! :angry:

Ar mai fi RBR-ul. Eu unul, la Accent, de la ei mi-am pus si aveau garajul aproape de Expozitiei. Mai multe detalii pe www.rbrauto.ro.

Pe mine scutul de SantaFe m-a costat vreo 500 ron ... si avea si gura de vizitare, nu trebuia dat jos ca sa schimbi uleiul!

Sigur ai vrut sa scrii 870Lei? In cazul asta chiar te rog sa postezi numele importatorului, macar sa stim de cine sa ne ferim... Nu de alta, da' acelasi obiect costa AICI mult mai putin (scuze daca ma insel)! :angry:

dupa razboi ... stim si noi :) incearca sa gasesti undeva in romania scut motor pt hyundai i20 si atunci poti sa spui ca m-am pacalit :) de unde naiba sa fi stiut eu ca e aceeasi Marie cu alta eticheta ? Am dat 870 si sunt multumit ca-l am , indiferent daca in alta parte il gaseam mai ieftin - in definitiv informatia costa si pe mine m-a costat diferenta de 470 ron ... d-aia sunt bune forumurile de acest gen - sa nu-l mai coste si pe altul :) vezi ca nici macar aia care-l vand acolo nu stiu ca e bun la hyundai i20 ... dovada tot acolo

Bag seama ca se pot posta nume de furnizori asa ca va spun ca RBR m-a ajutat - ei au cautat si au obtinut informatia, asa ca nu le port deloc pica - mi-au rezolvat treaba :) AAA ... am uitat sa zic ca e inclusa manopera (aprox 100 ron parca) asa ca informatia a costat numa` 370 ron ... si daca ma gandesc ca nici nu i-am cautat prea mult timp (deci am economisit timp si telefoane) imi vine sa ma duc sa le mai donez ceva :)

Acum serios vorbind au fost OK, am cerut ceva ce nu se gasea la noi si ei s-au descurcat la un pret negociat si acceptat de ambele parti ... ce poti cere mai mult de la un service ?

Edited by Octavus

buna,

si eu mi-am montat la masina scut.

l-am achizitionat de undeva din galati,adus la comanda; in prima faza mi s-a adus unul la 400 ron dar cand sa-l monteze nu s-au potrivit gaurile (era de fapt pt I30), l-am returnat si mi s-a adus un altul dar la pret de 600 ron , montaul l-am rezolvat cu 20 ron la un service din braila.

o zi buna!

Buna Dana,legat de cotiera..ai gasit vreun model anume sau inca ai lasat asta pt mai tarziu ? :D

am gasit ceva care imi place la o firma aici in braila, e rabatabila costa 200 ron , urmeaza....

gata,am rezolvat-o si cu cotiera, am gasit ceva pe net dragut si care se potriveste la I20 am dat comanda,

acum astept ca in 2 -3 zile sa-mi fie livrata

post-16898-127400066648_thumb.jpg

acum chiar ca e gata...... "coletul" mi-a sosit, si cotiera a fost montata; se incadreaza perfect! (marca ARMSTER) foarte bine finisata, sunt foarte multumita de ea;

cum fac poze , voi atasa!

o zi buna tuturor!

salut...poate sa imi spuna si mie cineva de unde ati luat cotiera pentru I20...si scut(cel de la Kia Soul e bun...a montat careva?)...va rog am mare nevoie...

Sunt din Galati.

0741066123

drewhpd@yahoo.com

Respect !

cotiera ARMSTER am comandat-o aici: www.auto-accesorii.ro a costat 250 ron + 20 transportul ;

se incadreaza perfect pe consola, se prinde in 4 suruburi , in 2 zile mi-a fost livrata;

cat despre scut, eu l-am luat din Galati, adus la comanda cu 600 ron

dar nu mai stiu exact cum se numea firma,incerc sa-ti fac rost de un nr. de telefon daca te intereseaza;

in alta ordine de idei,

daca o pot numi "imbunatatire" am montat boxe in usile din spate;

am o mare curiozitate,la voi au fost boxe pe spate?, in pliant spunea ca masina este echipata cu 4 boxe, dar in realitate erau doar 2 pe fata , instalatia era trasa doar cat sa bagi mufa in boxa, asa ca....... am imbunatatit-o si cu 2 buc. boxe

Edited by danaserban

salutare....merci de informatii astept sa imi spui de unde ai luat scutul....boxele sunt in spate...am boxe in portiera mai mari si niste boxe mai mici tot in portiera fata.

respect

andrei

poti sa pui o poza sa vad cum s'a incadrat cotiera....din fata, din spate si de sus.....mai ai acces facil la spatiile de sub cotiera? frina de mina se actioneaza usor cu cotiera?poti baga usor centurile?

Andrei

atasez cateva poze:

post-16898-127464164658_thumb.jpgpost-16898-127464166702_thumb.jpgpost-16898-127464168921_thumb.jpgpost-16898-127464171661_thumb.jpgpost-16898-127464173183_thumb.jpgpost-16898-127464179002_thumb.jpg

centurile se pot folosi fara nici o problema , nu incomodeaza absolut deloc; in schimb la frana de mana e indicat sa o ridici pentru mai multa siguranta;

ultimul spatiu din consola a fost acoperit de piciorul cotierei, in rest toate sunt functionale!

in concluzie..... ma declar foarte multumita de alegerea facuta;

Edited by danaserban

multumesc pentru post...si scuze de raspuns..tocmai m'am intors din Turcia(pentru doritorii de informatii despre Istambul.---zona istorica...intreba'ti'ma repede cat am memoria proaspata)

pentru colegul cu scutul....daca nu are gura de vizitare pentru ulei...la revizie cum sa se scurga uleiul?