Jump to content
Acc3nt

Dacia Duster

Recommended Posts

Speedo ştiu că eşti daciot convis, nu este problema mea, dar te-ai urcat vreodată într-un Tucson?

Hai să fim măcar cinstiţi, lăsănd la o parte statutul de fan al unei mărci auto.

nu sunt daciot convins, dacia din semnatura o am doar pt ca e ieftina, pot sa car cu ea si pentru ca imi foloseste pana termin casa. Cat despre suit, m-am suit in tucson si nu am avut o senzatie prea deosebita fata de logan. Mai ales fata de loganul cu facelift.

Edited by speedo

nu sunt daciot convins...

Nu trebuie sa recunosti, poate observa asta si ''orbul care a vazut un Hyundai'' (sper ca nu se supara @Maxirazvan pentru plagiat) :D .

Ma bucur sa vad o noua realizare Dacia, si cred ca va avea mare succes din cauza pretului dar numai mie mi se pare urata ca porcu? Dar nu conteaza, romanul parca are o inclinatie genetica spre "gipuri"

Un design total neinspirat daca ma intrebati pe mine. Si interioarele astea de Dacia, parca sunt un blestem... nu mai scapi de ele!

Nu as da banii pe Duster oricare ar fi pretul, iar ca sa fiu sincer pana la capat va zic ca nu as da vreodata banii pe nici un fel de SUV, CUV sau cum s-or numi toate masinile astea cu 2 trepte la intrare.

Ce am zis aici reprezinta parerea mea si nu trebuie luata ca un sfat.

Edited by Vertigo

Un design total neinspirat daca ma intrebati pe mine. Si interioarele astea de Dacia, parca sunt un blestem... nu mai scapi de ele!

:fingerup: mi se pare mai frumos gip-ul ala chinezesc. Nu ca ar fi mai buna ala,strict ca design.

Bube la gura nu fac(sa vezi bataie ce'ţi iei leonidas) , insa sunt in perioada de calcule plus ca tre' sa vad live masina si daca intradevar se ridica la asteptarile mele.

Si mai am eu o vorba , decat sa dau 13-14 mii de euro pe o masina străineză si sa constat ca are defecte de fabricatie(costisitoare dupa ce iese din garantie) mai bine dau banii pe Dacia asta , macar stiu ca daca scuip in dreapta sau stanga dau de o reprezentanta ori un magazin cu piese pentru ea.

Pe principiul asta merg cu Duster-ul.

Edited by Maxirazvan

Pai m-ai inebunit cu Duster-ul asta, nu alta. Duster in sus, Duster in jos.

E o magaoaie de fier de 2 tone (sau cat are) propulsata de un motor de Symbol si avand interior de Logan. O sa fie o puturosenie de masina.

Duster Duster Duster Duster. :=)) :=))

O sa regreti Accent-ul dupa ce o sa-ti iei Duster :))

Pai m-ai inebunit cu Duster-ul asta, nu alta. Duster in sus, Duster in jos.

E o magaoaie de fier de 2 tone (sau cat are) propulsata de un motor de Symbol si avand interior de Logan. O sa fie o puturosenie de masina.

Ma eu nu as fi atat de sigur ca o sa se miste greu... cel putin nu cu motorul care ma intereseaqza pe mine.

In primul rand are in varianta full 1280 kg fata de 1303 ale Accentului tau, are motor diesel de 110CP si cutie cu 6 rapoarte........ Daca stau bine sa ma gandesc s-ar putea sa te fac la o liniuta daca ma hotarasc sa imi iau :drive::devil:

are motor diesel de 110CP

110 sau 105? Motoarele diesel de Renault au 105 CP (ala de 1.5) si 130 CP (ala de 1.9, care oricum n-o sa fie pe Duster).

L.E. tocmai citii pe Wikipedia: are 105 CP. Cel pe benzina e de 110 CP si este 16V-ul de pe Megane 1.6 :)

:)) ce inversunare... Eu nu mi-as lua Tucson in loc de Duster :) pentru ca, acum, mi se pare un moft. Chill, nu a spus nimeni ca Tucson-ul e o masina proasta. :)

Comparatia e la fel de evidenta intre Logan si Accent. Intreb: atunci de ce ne-am luat Accent? :D

Noroc ca hyundai au lansat ix35-ul, care cel mai probabil va fi departe ca pret de duster, hyundai renuntand se pare la imaginea ieftina pe care o afisa tucsonul.
E ieftin din 2 motive: asta e politica Hyundai si pentru ca modelul Tucson este deja apus.

Ca sa nu zici ca sunt subiectiv, spicuiri dintr-un articol ales la intamplare: "Hyundai a publicat in sfarsit primele fotografii oficiale ale limuzinei de lux Genesis. Cea mai buna descriere a modelului o face chiar constructorul coreean in comunicatul de presa: lux de 60.000 de dolari la un pret de doar 30.000 $." (ingrosarea textului ii apartine autorului articolului :D)

ala nu stie ce vorbeste cu luxul. Atata doar ca hyundai intra intr-o clasa mai sus, decat producatorul de masini ieftine care era odata (bine ieftine raportat la ce era inainte de "era dacia" ). Cat despre : de ce ati luat hyundai e una, insa intrebarea e: ati mai lua hyundai inca odata? Am o impresie ca multi posesori de accent ar zice nu. In sfarsit,nu asta e ideea ci faptul ca dacia are atuurile ei fata de concurenta: pret mic, intretinere mica (am inteles ca distributia se schimba la 6 ani la benzina si 8 ani la diesel), spatiu suficient pentru banii dati, posibil performante bune in offroad light si poate mediu, fiabilitate (daca vor continua trendul loganului). Totul venind cu un interior destul de anost, care insa isi face treaba.

Pai nu Accent-ul e problema, ci Romania.

Hai sa fim seriosi: Hyundai nu se remarca prin fiabilitate?

Accent-ul e facut in Turcia si mi-am calcat pe inima sa-l iau pentru ca asa a ales nevasta-mea :D

Nu ar fi dat garantie garla, daca nu aveau cu ce.

Accent-ul in SUA se vinde la greu, am postat despre acest lucru pe aici.

Macar in comparatia Logan vs Accent vorbesc in cunostinta de cauza: merita 2000 EUR in plus.

Ca nu mi-as mai lua Accent? Pai nu mi-as mai lua nici masina noua pe care sa mi-o zgarie gibonii, pe care sa o sparg pe drumurile absente, etc.

Ca sa vezi ca sunt consecvent: am scris despre acest lucru aici inca inainte de a avea Accent. Masina in Romania e o investitie proasta: din cauza nivelului de trai si a infrastructurii. :wink:

Totusi e placut sa: :drive:

Comparatia e la fel de evidenta intre Logan si Accent. Intreb: atunci de ce ne-am luat Accent? :D

Exact :)

Am pus pe undeva pe acolo un acum, ma refeream la: acum dupa ce am luat Accent, si la acum dupa ce a aparut Dusterul. Poate daca nu aparea si tineam mortis sa am Suv 4X4 luam Tucson.

Sa fiu sincer, cand am luat Accentul, am plecat cu conceptia aia foarte cunoscuta si blamata, acum si de mine: Nu vreau dacie! Plus alte motive care nu tineau de fiabilitate, ci de aspect si confort. Am ramas in final cu aspectul, confortul "pe verticala" fiind mai mic decat ma asteptam.

Totusi nu m-a lasat niciodata in 3 ani, am mers si prin gropane, zapada, -20 grade... :rolleyes:

Relaxati-va fratilor, nu e topic Accent vs. Duster. Pe unii ii va face fericiti iar pe altii mai putin sau deloc, ca orice alta masina, plus ca mai depinde intr-o masura si de asteptarile viitorilor proprietari. Clar e ca exista o piata pentru aceasta masina (destui oameni o vor cumpara) ca altfel nu o faceau si ramane de vazut cat de ok va fi masina. In rest, liniste si pace.

Edited by luc tl

Azi, in parcarea firmei, intrucat suntem in aceeasi cladire cu cei de la Dacia, am vazut un Duster ce tind sa cred ca era full.

Era un gri antracit sau chiar negru, cu geamuri fumurii, scaune de piele neagra (sau tot gri antracit :D - deh, e cam intuneric in parcare) si statea frumos langa un MCV.

Am facut si niste poze desi nu au iesit prea bine.

Observatie: in jurul gurilor de aerisire din interior, inelul de pe margine era dintr-un plastic lucios.

Vizual, masinuta arata bestial in combinatia aia de culori inchise. Repet, pozele nu au iesit foarte bine.

Razvanele, vezi sa nu balosesti pe tastatura, cand te uiti la poze =))

post-2543-1269285330_thumb.jpg

post-2543-1269285343_thumb.jpg

post-2543-1269285353_thumb.jpg

post-2543-1269285364_thumb.jpg

post-2543-1269285380_thumb.jpg

post-2543-1269285390_thumb.jpg

post-2543-1269285407_thumb.jpg

Frate Leonidas, te-ai rătăcit cu aparatul. Ai fotografiat exteriorul de la Duster şi interiorul de la MCV. :biggrin:

Glumesc, evident, cu toate că nu este vreo deosebire majoră, recunosc i-au mai pus 2 butoane =))

Nu-mi vine sa cred ca a facut Leonidas gestu asta si a recunoscut ca ii place Duster.... mai mult de atat a "consumat filmu'" la aparat pt el :))

Mişto cusăturile la volan ;))

Cusute cu aţă albă....seamănă cu o zicală =))

Şi încă ceva...mai există în lume vreo marcă auto care să fabrice maşini în acest secol, fără un sistem audio încorporat? :biggrin: Cred că numai la noi şi ruşi se mai poate.

Nu s-au înţeles băieţii cu cei de la Tehnoton =))

Ştiu domne', amănunte ;))

Nu ma mai incanta daca este cat MCV-ul de inalt. Asa ca .....

Razvanele, te asteptai la vreun Jeep sau ce?;))

Poate avea arcuri sport sau poate era ala a lu' Alain Prost =))

Ionele, am zis ca e frumos vizual, nu ca e si mare scula din punct de vedere tehnic.