Jump to content
Acc3nt

Dacia Duster

Recommended Posts

Stai sa vedem pe viu si noul Tucson (ix35) la sfarsitul lui martie, sa vezi atunci cum se mai schimba parerile... :fingerup:

"Duster are 1180 de kilograme in versiunea 4x2 si 1280 de kilograme in versiunea 4x4, deci este cel mai usor model din categoria sa. "

Mai mare dar mai uşoară ca i30 cu 200 kg :hmm: Cutia în 6, mai sccurtă...ar trebui să se mişte bine.

"Duster are 1180 de kilograme in versiunea 4x2 si 1280 de kilograme in versiunea 4x4

Tucson 4wd are 1758 Kg, sa fie doar balast in plus ? sa nu decolezi ?

Sa fim seriosi cu Duster-ul, o sa pacaleasca cativa romani, ma indoiesc ca va pacalii si pe cei din Europa.

la fel ca Logan/Sandero... bai ce fraieri europenii astia, au dat banii pe stiftul romanesc!

cum spunea francezul? " Are un pret nesimtit de mic"

nu se lasa ei pacaliti...

Bine zis. :fingerup:

Eu am configurat unul 4x4 benzina cu cele strict necesare si se duce in 13400 euro , cam la cat m-am gandit eu.

Acu' sa-l vad si in showroom live si daca ma satisface al meu este.

la fel ca Logan/Sandero... bai ce fraieri europenii astia, au dat banii pe stiftul romanesc!

cum spunea francezul? " Are un pret nesimtit de mic"

nu se lasa ei pacaliti...

comentariul meu era legat de versiunea full, pentru cei ce doresc echipare maxima disponibila. nu cred ca aceasta masina. in varianta de top merita 18400 Euro

uite pe ce dai banii:

(prin amabilitatea celor de la daciaclub.ro)

post-4611-1267645875_thumb.jpg

post-4611-1267645894_thumb.jpg

post-4611-1267645913_thumb.jpg

post-4611-1267645927_thumb.jpg

post-4611-1267645938_thumb.jpg

Edited by crisss7

Asa..... si care e partea unde ar trebui sa imi para rau de banii mei??? Chiar nu intelege nimeni ca e un SUV si nu o limuzina. Adica la 17400€TVA inclus am diesel euro 5 si cutie in 6 rapoarte si toate optiunile disponibile pe aceasta masina si tot nu e bine. A sa nu uit am sistem 4x4 de la nissan. hmmm da intradevar nu e bine deloc (glumeam)

Parerea mea e ca e inca o masina super corecta ca si Loganul. O masina care iti ofera tot ce se poate oferi in pretul respectiv la o masina NOUA.

Si nu ... nu lucrez la Dacia sau la altceva ce are legatura cu Dacia.

eu cred ca o socoteala corecta duce la 18100 fara garantie extinsa (varianta full) pentru o masina submotorizata - sunt curios cum se va comporta in depasiri

cu finisaje interioare de toata jena

sistem de franare spate cu tamburi si nu ventilat

si altele, pe care le vom afla curand

un singur avantaj gasesc - motor Euro 5

@criss nu stiu de ce iei ca nivel maxim tot ce se poate pune pe duster, din moment ce unele chestii de acolo clar nu merita puse. In opinia mea cea mai echilibrata solutie e un duster dci 1.5 105 cp, 4x4 laureate care e 15.600 de euro. Mai adaugi esp-ul (care e 250 de euro) si garantia extinsa cu 2 ani la 5 ani (inca 210 euro) + 50 de euro optiunea pt cd player cu mp3 si ai o masina cu tot ce si-ar dori cineva care vrea o masina rezistenta la drumurile noastre, fiabila (si asta e un mare lucru), cu care sa nu ramai in parcare daca autoritatile uita sa dezapezeasca, cu care sa poti ajunge la un pescuit sau un gratar fara nici o problema, care sa nu te coste mult la intretinere. Total = 16.110 euro ddp. Pt o masina cu 4x4, diesel, cu 6 trepte, euro5 , cu suspensie independenta pe spate. Cred ca intr-un an jumate, cand termin casa, voi baga si eu masinuta din semnatura la rabla ca sa iau un duster.

Edited by speedo

Daca per-ansamblu suna tentant, mie unul nu-mi place bordul de exemplu si in special ergonomia consolei centrale. Cand vad butoanele alea pentru geamuri acolo...Si plasticul, cel putin ce vad din pozele de mai sus, lasa de dorit. Dar, undeva trebuie sa existe si un compromis.

... si ai o masina cu tot ce si-ar dori cineva care vrea o masina rezistenta la drumurile noastre, fiabila (si asta e un mare lucru)

Chiar poti tu sustine lucrul asta asa sigur, pana sa inceapa macar vanzarile la acest model?

Nu de alta, dar n-as vrea sa patesti ca nefericitii cu Accent, care, tu stii cel mai bine ca sufera la capitolul fiabilitate... :devil:

Asa ca, timpul va lamuri si aspectul fiabilitatii la Duster si sper ca in favoarea lui. :fingerup:

@ speedo

Fiecare asteapta altceva. Eu ma gandesc la o asa masina ca fiind una de familie. Sa-ti urci copiii si sotia, bagaje la greu, si s-o tai cat mai departe. In acelasi timp sa beneficiezi de confort, ceva putere, s-o poti alerga, securitate, placere s-o conduci.

Edited by crisss7

eu, unul, nu as da Tucsonul meu ( care costa 22300), varianta Premium pe Duster. (evident, ca iau in considerare si diferenta de pret), : - doar 110 CP, AC manual, look interior sub Tucson, precum si celelalte ( 3 revizii gratuite, a cincea roata cu aliaj usor, alarma, trapa, deschidere geam spate - haion, degivrare electrica, airbag-uri cortina-adica si pentru locurile din spate, asamblata in Korea si nu Romania, criuse control - etc)
De acord. Chiar m-a deranjat faptul ca pe Antena 1 dadeau preturi comparative intre Skoda Yeti, Fiat Sedici, Tucson si Duster (din ce-mi amintesc), iar diferentele de preturi, in opinia lor, era una mare in favoarea Duster-ului, desi sunt convins ca nu comparau dotari similare. Daca as sta stramb si as judeca drept as mai pune cateva mii de E-uri ;). Daca insa m-as uita la buzunar atunci mi-ar parea corecta varianta Duster.

Stai sa vedem pe viu si noul Tucson (ix35) la sfarsitul lui martie, sa vezi atunci cum se mai schimba parerile... :fingerup:
Eu unul as compara Duster-ul cu Tucson-ul ca fiind mai apropiate din punct de vedere tehnologic. Si asa savarsesc un sacrilegiu pentru ca practic compar un motor diesel cu 8 valve cu un VGT. Asa ca ix35... next generation.

Dupa mine aceeasi justificare as avea-o si pentru Accent care a meritat 2000 E-uri in plus fata de Logan. Ca poate astazi as fi mai pragmatic...

P.S. Asta nu inseamna ca as fi impotriva Duster-ului, ba chiar cred ca va avea succesul scontat pentru ca odata cu criza oamenii au invatat sa se uite si la buzunare :D

sunt curios cum se va comporta in depasiri

cu finisaje interioare de toata jena

Ce au finisajele cu depasirea?

Eu sunt curios daca Tucsonul tau se comporta la fel ca Duster-ul din filmuletul de pe youtube de mai sus , fara sa fii nevoit ca a II-a zi sa mergi la service pentru o verificare.

Spune-mi tu cate din dotarile alea in plus fata de Duster le folosesti in mod frecvent , sau de cate ori deschizi geamurile pe spate(eu unul foarte rar) , sau cum te simti vara pe scaunele de piele.

Pentru mine o masina daca are AC , servo , geamuri fata electrice , ABS si inchidere centralizata pe cheie este o masina OK , as da banii oricand pe ea , restul dotarilor mi se par mofturi costisitoare pe termen lung.

Dusteru-ul acela 4x4 1.6 16v la 13400 euro mi se pare mai mult decat OK.

Edited by Maxirazvan

Spune-mi tu cate din dotarile alea in plus fata de Duster le folosesti in mod frecvent , sau de cate ori deschizi geamurile pe spate(eu unul foarte rar)...

Geamurile electrice spate sunt foarte utile cand ai copilul pe bancheta din spate. Nu stiu cum ar fi sa trebuiasca sa opresc masina sa inchid geamul din spate pe care mi l-a deschis copilul (ca de, el se joaca la manivele).

Cu electrice, blochez butoanele si gata! :fingerup:

Pui copilul pe scaunul din fata :))

Datele reci de pe site-urile Duster/Tucson ne spun ca:

- Tucson are in plus: climatronic, ESP, garantie, motor mai sprinten, discuri pe spate.

- Duster are 5000 E-uri in minus

Dupa mine covarsitor va fi pretul: Duster-ul va fi cel care va detrona vandutul si paravandutul Tucson, detinatorul locului I la vanzari pe 2009! Care Tucson la randul lui se vindea pentru ca era accesibil.

Trist pentru Hyundai :sad:

Ctiti ziarul Ring de azi. Scrie si arata poze despre testul in munti cu Dustre-ul

Dupa parerea mea Duster nu are treaba cu Tucson deoarece varianta de baza (deci cea mai ieftina) a Duster-ului va fi de departe cea mai vanduta, asa ca acei clienti de Duster oricum nu puteau alege Tucson. Duster e pentru masinile 4x4 cum e Logan-ul pentru berline.

Edited by luc tl

Ce au finisajele cu depasirea?

Eu sunt curios daca Tucsonul tau se comporta la fel ca Duster-ul din filmuletul de pe youtube de mai sus , fara sa fii nevoit ca a II-a zi sa mergi la service pentru o verificare.

Spune-mi tu cate din dotarile alea in plus fata de Duster le folosesti in mod frecvent , sau de cate ori deschizi geamurile pe spate(eu unul foarte rar) , sau cum te simti vara pe scaunele de piele.

Pentru mine o masina daca are AC , servo , geamuri fata electrice , ABS si inchidere centralizata pe cheie este o masina OK , as da banii oricand pe ea , restul dotarilor mi se par mofturi costisitoare pe termen lung.

Dusteru-ul acela 4x4 1.6 16v la 13400 euro mi se pare mai mult decat OK.

pai sa-ti spun:

140 CP vs 105 (110) = putere in plus - o folosesc frecvent in depasiri,

clima, cu sitem de calitate aer (inchide automat alimentarea cu aer din afara masii in caz ca simte noxe) - foarte des, atat iarna si vara, foarte utila la drumuri lungi -apropo ! Duster-ul are filtru polen? sau inhalezi to praful

degivrare electrica - am utilizat-o intensiv in aceasta iarna

ESP - element de siguranta in trafic - nu cred ca trebuie sa-i explic utilitatea

air bag cortina- inclusiv spate - Doamne fereste sa fie nevoie

discuri frana spate ventilate - siguranta ridicata, timpi si distante de franare mai mici

alarma - va trebui s-o platesti separat

jenti aliaj usor (5 buc), anvelope 235/60/16 vs. 215/60/16 - protejeaza directia, aspect placut, nu trebuie sa muncesti de 2 ori sa schimbi aceiasi roata in caz de pana

cruise control - eu am luat acesta masina pentru concedii, s-o alerg pe autostrazi in Europa, nu sa ma duc la peste sau gratar - recunosc ca Dusterul este superior aici

geamuri electrice spate - am copii mari, 10 si 14 ani, deschid si ei gemurile, mai le inchid eu cand ma deranjeaza + am modul de inchidere geamuri si trapa la actionarea alarmei

trapa - utila pentru fumatori, eu nu fumez, o folosesc primavara si toamna

scaune piele - nu sunt incomode vara, sunt executate cu mici gauri de aerisire astfel incat sa fie confortabile. un plus pentru intretinere - se sterg usor, deasemeni aspect superior

geamuri fumurii spate si luneta - va trebuii sa platesti si aici, sa gasestti ceva agreat RAR, etc

deschidere separata luneta spate - foarte utila, mai ales cand incarci la greu masina

finisaje interioare - chiar daca nu este extraordinar, look-ul interior este mult superior, lipseste inclusiv acea cocoasa din podea in dreptul locurilor din spate, deci - confort superior

portbagaj mai mare - cu 25 l, dar conteaza, se da - nu se ia

bandouri laterale - utile la zgarieturi, se repara usor

oglinda interiorara cu reglaj automat a cromatismului + busola - ai sa zici ca-i nefolositoare la prins peste

scaune incalzite - stiu..., un moft

lumini de avertizare in usi - alt moft

si sa nu uitam de marele avantaj, imbatabil in fata Tucsonului, Dusterul este asamblat in Romania, tara cu muncitori mult mai calificati decat fraierii de coreieni

in ceea ce priveste ce poate Tucsonul meu off road, n-ai sa aflii niciodata, dar pentru ce poate un alt Tucson sunt disponibile destule filmulete neregizate!!! pe youtoube

norocu meu -si al altora - a fost ca nu a trebuit sa platesc taxa de prima inmatriculare, care dealtfel se pare ca se va platii si pentru Euro 5, incepand din 2011 - deocamdata la stadiul de zvon

si subliniez, primul meu comentariul meu era legat de versiunile full, privite comparativ avantaje - dezavantaje

Edited by crisss7

Pui copilul pe scaunul din fata :))

:nono: Decat sa ma umplu de amenzi, nu mai bine demontez manivelele??? :hmm::p

Si eu sunt de parere ca Duster-ul (cel putin in variantele ieftine), va fi de departe cea mai vanduta.

Probabil vor exista indoieli (in sensul ca se vor lua in calcul si alte modele, chiar ceva mai scumpe, dar cu alte plusuri) pentru variantele mai echipate si unde pretul depaseste 15 mii de EUR... (zic eu)

:)) ce inversunare...

Crisss, tu ti-ai luat SUV 4x4 ca sa mergi pe sosele europene :D ?

Eu nu mi-as lua Tucson in loc de Duster :) pentru ca, acum, mi se pare un moft.

Pot "trai" linistit si cu Duster-ul, chiar daca are anvelope mai inguste cu 2cm, chiar daca nu are geamuri fumurii, trapa, lumini avertizare, scaune incalzite, 25l in plus la portbagaj, clima, oglinda interiorara cu reglaj automat a cromatismului + busola ... si alte chestii inutile pentru mine.

Diferenta de 5-6-7 mii cat o fi pentru variantele full, vine probabil din dotarile astea suplimentare.

Chill, nu a spus nimeni ca Tucson-ul e o masina proasta. :)

Părerea mea este că o maşină este ca o casă. Vrei să ai tot confortul, să-ţi facă plăcere a te urca în ea şi a merge cu ea.

Pentru cei ce privesc maşina doar ca utilitate şi nu îi deranjează restul, este foarte ok.

Loganul a prins şi în vest din cauza preţului foarte scăzut nu pentru performanţe sau confort, probabil aşa va fi şi cu Dusterul.

Unii au gândit că decât să plătească o grămadă de bani pe VW, Opel etc, mai bine cu aceeaşi bani pot cumpăra 3 Loganuri sau măcar il pot schimba anual, fără regrete, în fiecare an având maşina nouă. Şi în vest ca şi la noi, service-urile te omoară.

Unii se îmbracă de la Mall, alţii de la Dragonul Roşu, unii fac concedii în străintate, alţii în România sau deloc. la urma urmei fiecare ştie cât de lungă îi este plapuma.

Mie personal din ceea ce văd în poze, nu-mi place maşina. Probabil va fi una dintre cele mai vândute SUV-uri din cauza preţului.

Aceleaşi plastice urâte ca la Logan, acelaşi bord fără să ai un "feeling".

Cine s-a suit vreodată într-un Tucson sau SantaFe, nu cred că va alege în veci Dusterul, doar dacă stă mai prost cu banii şi îşi doreşte neapărat un SUV.

Părerea mea, sper că nu am deranjat pe nimeni.

Crisss, tu ti-ai luat SUV 4x4 ca sa mergi pe sosele europene :D ?

am luat 4x4 pentru ca era singura varianta Premium si da, merg in concedii in Europa - Austria, Grecia, Turcia, etc - cel putin 8000 km /an, imi cer scuze ca nu merg la peste si gratar, pentru care va rog sa nu fiu amendat ca am indraznit la 4x4

Eu nu mi-as lua Tucson in loc de Duster :) pentru ca, acum, mi se pare un moft.

unii dintre noi si le pot satisface, mai mult sau mai putin, fiecare dupa cat il tine punga si mintea. oricum, cat dai - atata face.

Raman la parerea ca mai bine 21900 platiti pe un Tucson decat 18400 pe un Duster, cu asta inchid postarile mele aici.

Pentru unii "plapuma" vorbeşte.

Oricare ar fi acea plapuma ........... , să le stăpânim sănătoşi.

:fingerup:

Razvanele, cred ca daca nu-ti iei mai repede Duster, o sa faci bube la gura de pofta :D

......

fara suparare dar , plasticile in tucson sunt la fel de oribile ca si alea din logan. Noroc ca hyundai au lansat ix35-ul, care cel mai probabil va fi departe ca pret de duster, hyundai renuntand se pare la imaginea ieftina pe care o afisa tucsonul. Si in plus fii sigur ca cine isi lua tucson, il lua tot pt ca era ieftin raportat la concurenta, desi plasticile nu se comparau cu un.. outlander sau captiva de exemplu

Edited by Bog54
Nu mai cita intreg postul, este clar la ce te referi