Jump to content
badboylaur

Revizie Accent 1.5 crdi 150.000km

Recommended Posts

Daca schimba motorul trebuia sa se vada ceva in cartea de identitate a masinii, sau ma insel?
Nu te inseli, ai dreptate.

Pana la urma @badboylaur ne-a linistit in privinta motorului, dar nu complet. Ceva tot mai are pe suflet ;)

P.S. M-am uitat de curiozitate in Microcat sa vad daca apare seria motorului pentru VIN-ul meu. Nu am gasit-o. Doar in Cartea de Identitate.

Salutari... referitor la problemele de motor la Accent... eu am unul din 2000, benzina, 1495cmc, 100cp si trag efectiv de ea cat pot! Probleme cu motorul si alte din astea nu au fost! Si ma apropii de 150000, iar km astia sunt facuti aproape numai prin oras. Distributia am schimbat-o doar in momentul cand s-a rupt, la bujii nu am umblat, etc.

Eu am masina de la aproape 70000 si de cand am luat-o pana acum in afara de consumabile (bucsaraie, ulei, filtre: ulei, aer, etc)am mai schimbat placute frana (fata), la saboti nu a fost nevoie sa umblu... mai merg vreo 20000-30000, reincarcat a.c.-ul, lichid frana, antigel ... si nu cred ca am mai schimbat ceva... dar de mers merge ca in prima zi... SI NU O MENAJEZ DELOC!!! Consum: 5.5 exterior si 8-8.5 oras dar doar la ore de varf!

Astea au fost probleme pe parte de mecanica... in rest... au mai avut cateva accidente usoare(vopsit,bandouri,etc)

Salutari

@Aditu Am si eu o curiozitate. Cum ai scapat fara daune la motor cand ti s-a rupt cureaua de la distributie ? E cumva din cauza ca e motor SOHC ?

Apropo de ABS-ul tau, eram curios daca crdi-ul nu are cumva placute de frana cu senzor ... am patit asa recunosc pe un passat de firma din 2000 :p ... la revizie in loc de placute cu senzor au pus fara ...si nu mia scapam de martorul din bord, pana s-au prins nea gigei aia.

Imi cer scuze pentru lipsa mea de pe forum, dar am fost preocupat cu facultatea(licenta). Intre timp am facut si revizia de 150. Am optat tot pentru Nord Service Craiova care mi-au promis ca imi schimba si telescoapele pe spate, pe garantie.Pretul a fost de 800 de lei, cu reducere 20% la manopera, din cate imi aduc aminte.Problema este ca in pasaportul de service au trecut urmatoarea reviziee la 157500 km. E normal? Dupa 150k se fac mai des?

Reviziile sunt recomandate sa se faca o data la 7500Km; dar sunt obligatorii din 15000 in 15000Km.

Ce ulei ii dați sa "rumege" la revizia asta? Eu (1.5 CRDI) pana acum i-am 'injectat' doar 5W-30...

O recomandare...

• Like 1

Salutare tuturor.Ma intereseaza si pe mine niste sfaturi,sugestii legate de discurile de frana.Ce a-ti folosit la inlocuire?Multumesc frumos.Mentionez ca momentan le am pe cele originale la 180.000 km si le-a cam sosit vremea de inlocuire.

Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk

Salutare,

Mai e cineva pe aici cu Hyundai accent peste 300k ?

Am ajuns si eu la 310k, mai am nitel si ma pregatesc de revizia de 315k, masina inca o duce binisor, dar trebuie sa recunosc ca am intretinut-o din timp, mai ales cand plecam in concedii lungi in afara tarii, unde trebuia sa fac 7-8 mii de km .

Din ce tin eu minte, am schimbat ambreiaj pe la 170k, distributia pe lant pe la 190k, dar nu sunt sigur ca a meritat, pompa de apa pe la 230k, role curea accesorii pe la 190k, cureaua accesorii s-a rupt prima data la 160k, apoi am inceput sa o schimb din 60 in 60 de mii.

Am avut o buba cu ea cand plecam in Austria asta iarna. Desi stiam ca am o problema la alternator, am ignorant-o si m-a lasat cand imi eral umea mai draga, in drum spre Nadlac. Printr-un noroc am reusit sa ajung la Timisoara si am schimbat alternatorul, din pacate si suma a fost pe masura - 1700 ron, :))

In rest, rulmenti, planetare, amortizoare, chestii normale.

Anul asta plec iar intr-un concediu lung, ma gandeam sa o bag la niste verificari, dar nu stiu ce sa intreb sa verifice, ce se mai verifica la 300 de mii? Ma refer la lucruri aparte, poate mi-a scapat ceva :)

Merci

@Tox, in Arad se afla depozit piese Hyundai, iar un alternator te-ar fi costat aprox.700 lei+ 100 lei manopera.

Si noi de pregatim de drum prin August, am facut schimb de ulei LiquiMoly 5w40, filtre, telescoape spate KYB, si urmeaza ambreajul.

Ambreajul nu e o necesitate la 103000 km, dar in primavara am auzit rulmentul flueirand de cateva ori pana am inlocuit electromotroul, insa de atunci nu mai face. Dar nu stim cum va fi drumul, preturile si ...alte oferte... spre Muntenegru, a.i. nu vreau sa ma risc, asa ca il voi schimba.

Pentru cei interesati de un mecanic bun in zona Arad si un magazin online cu piese Hyundai - livrare pe loc, va ajut.

Salut

Am depășit 225000 km masina merge impecabil nu a căzut nimic la ea (injecție,turbo etc)am schimbat la ea doar consumabile . Masina este cu mine in franta . Merge si arata la vîrsta ei ireproșabil dd bine.

Salut! ce ulei imi puteti recomanda pentru revizia la 123.000 Km pt accent disel?