Jump to content
RSO_71

Dau Accentul si ce-mi iau?

Recommended Posts

La o prima vedere au gresit unde au scris "Punte slabe" si la motor 1.5 CRDI nu CDTI. :huh:

Si hai sa fimi seriosi un om care si-a cumparat in 2007-2008 un Hyundai Accent (CRDI) si a dat pe el putin peste 14000 de euro nu il vinde cu 6400-6800... Unul care a dat in jur de 10000 pe un diesel da il cred ca ii convine sa-l vanda cu pretul din revista. Si da, stiu ca e criza, stiu ca nu sunt bani, stiu ca a crescut tva-ul etc. etc. :rant:

nu stiu de ce te mira. Eu unul as avea retineri sa dau si 6400 de euro pe un accent. Mai ales cu fiabilitatea stiuta la coloana de directie, la amortizoare si alte cele..

...da, care se pun pe seama soselelor din Dacia moderna...apropo...Accent in acest context se scrie cu A mare

Edited by 6TTK

sunt o gramada de alte masini care se plimba pe aceleasi sosele si nu ai nici pe dracu. Accentul insa are

dar nu toate, si da... eu cunosc pe cineva are VW Passat, si a schimbat coloana de directie

pai da, dar nu cred ca e o chestie generalizata asa cum e la accent :p

Pt. speedo : din cate ti-am citit postarile tale, cu altceva nu te ocupi decat blamezi marca Hyundai. Daca cumva iti schimbi Dacia (care e singura marca ce apare la profilulul tau) sa-ti iei un Duster, ca sa ai cu ce cara varza de la tara pe piata. Daca nu ai nici un vehicol Hyundai probabil, ma gandesc, te platesc aia de la Mioveni sa faci antireclama pe site-ul acesta.

Lasa ma ca vorbeste si el din ce aude (citeste)... exact cum fac babele cand se strang la poarta :biggrin:

Dar multe babe s-au mai strans la poarta :D la cate coloane s-au schimbat pe aici. :))

Desi zambesc nu este de gluma.

A nu se intelege ca babele sunt cei care s-au plans de coloane, ci cel/cei care vorbesc din auzite si nu sunt implicati direct.

Eu am intrebat mai multi posesori de Accent 2006-2007 daca au ceva probleme cu coloana si imi raspundeau mirati ca nu.

Cred ca si eu daca nu activam pe acest forum, la nivelul meu de cunostinte in domeniul auto si avand in vedere ca Accentul este prima mea masina, spuneam ca nu am probleme cu coloana. Credeam ca zgomotele, asa putin cum se aud la mine, E ceva normal.

Dar nici acum, cand stiu ca aceste zgomote sunt semne ca,,,, coloana e pe duca, nu pot sa ma plang. Deocamdata merge bine, ca se mai aud cand si cand niste pacanituri... chiar nu conteaza pentru mine. De 6 luni astept sa pice, dar vad ca nu cedeaza asa usor :fingerup: La multi ani :blush:

Edited by asutavi

Pt. speedo : din cate ti-am citit postarile tale, cu altceva nu te ocupi decat blamezi marca Hyundai. Daca cumva iti schimbi Dacia (care e singura marca ce apare la profilulul tau) sa-ti iei un Duster, ca sa ai cu ce cara varza de la tara pe piata. Daca nu ai nici un vehicol Hyundai probabil, ma gandesc, te platesc aia de la Mioveni sa faci antireclama pe site-ul acesta.

nu stiu de ce te-ai enervat si ai dat-o pe caracterizari ( chestia aia cu varza la piata ma face sa rad, sa nu-mi spui ca tu te crezi superior unuia care isi ia dacia sau duster), insa din pacate asta e adevarul. Din ce citesc eu pe aici si din ce am vazut in jurul meu , prin vecini, prieteni, accentul nu e o marca fiabila. Si in plus nu e o marca care sa ofere rezolvari la probleme cunoscute . De asta ziceam ca eu m-as feri sa cumpar un accent, stiind ca o sa trebuiasca sa scot sute/o mie de euro sau cat o mai fi o coloana de directie, pe care cel mai probabil as arunca-o pe apa sambetei din cauza ca ar trebui schimbaa din nou dupa 5000-10.000 de km. E un adevar si trebuieste recunoscut , pentru ca altfel hyundai nu cred ca o sa faca ceva ca sa remedieze situatia.

Dupa 10000km ti se schimba pe garantie. Chiar si la 150000km. Asta in cazul in care la noile modele (>2009) mai apare problema. Eu am cercetat si alte forumuri (alte marci) si m-am interesat de la cunostinte si peste tot apar probleme de suspensii/ coloana de directie. Si cum am zis din doua motive: drumurile facute cu tehnologii de pe vremea dacilor si obiceiul romanului de a folosi sedanul pe post de catar.

nu prea exista masini care sa aiba problemele pe care le are accentul. Pana si vw sta mai bine la acest aspect. Sau loganul, oricat l-ai blama sta mai bine din acest punct de vere. Eu sincer in banii astia mai bine as lua un renault clio/megane, un opel corsa/astra, un ford focus, care sunt mai fiabile din acest punct de vedere :fingerup:

Bine ca nu ai zis logan :biggrin: cand ma urc in masina asta parca stau cocotat pe 3 perini de imi vine plafonul in cap. Daca mai si ploua si sunt nevoit sa folosesc stergatoarele care sterg numai de la jumatea parbrizului in jos... chiar ca ma opresc in primul stalp.

Depinde de target-ul/clietii marcii, de la accent te astepti la mai mult decat sa mearga din punctul A in punctul B.

Dar crede-ma ca la Accent nu vezi vreun surub nemascat din interiorul masinii, vizibilitatea e net superioara, ai spatiu de depozitare pentru o sticla de 0.5 + cotiera in fierare portiera... etc. Sunt chestii de finete pe care nu o sa le vezi la Dacia prea curand. Si tine minte, comparam Accentul cu intreaga gama Dacia.

Edited by asutavi

asta nu-ti foloseste la nimic in clasa asta, atata timp cat dai pe service cat nu face, atata timp cat se sta cu masina mai mult in service, atata timp cat trebuie sa cauti la concurenta (aka logan) amortizoare ca sa mearga masina ca lumea.

Eu zic ca sa nu va mai "certati" ca aia e buna ca aia nu e buna. Ca aia are cealalta nu, n-are rost. Pe bune! accent-ul e accent, logan-ul e logan si. Are si loganul o groaza de probleme, nu ca accentul nu ar avea. Haideti sa schimbam subiectul si sa trecem la titlul topicului "Dau Accentul si ce-mi iau? Hai sa vedem ce putem lua!" E clar ca speedo daca ar avea accent l-ar da pe logan. Altcineva, tavi ?

Edited by diaconescubogdan

Si eu l-as da pe un logan...numai ca nu am gasit nici un "fraier"...sa vrea sa si faca schimb! Am mers cu ambele... accent detin, logan cateva ture! Daca as gasi fraierul sa fac schimb...nu mi-ar parea rau..nici macar o secunda!

Asta pentru ca am fost nevoit sa merg din 2 in 2 sapt in service...masina noua!

PS.: nu sunt fan logan, nu mi-a placut niciodata, ca aspect,...dar macar nu sunt nevoit sa ma duc in service, mai des decat ma duc la WC-eu!

Edited by Aztec
Nu mai cita ultimul post, te rog!

Hai sa ma bag si eu in dicutie.

Eu am Accent 2006 CRDi, primul lot de masini.

A avut toate problemele generalizate (coloana, kit caseta directie, amortizoare spate). Toate schimbate pe garantie.

De atunci, nicio problema!

E adevarat ca amortizoarele le-am mai schimbat odata, anul trecut in sept. dar consider absolut normala schimbarea tinand cont de ce drumuri a vazut saraca masina! Pe spate i-am pus amortizoare de Logan, fara nico jena. Clar mai bune!

Pentru ca nu aveam incredere deplina in serce-ul Hyundai, am mai dat si pe alte service-uri monomarca pentru diagnosticare si baietii de la Suzuki , spre exemplu, au fost mirati de felul in care rezista masina la 70000km si eveimentele prin care a trecut.

Spre deosebire de alte marci, nu are probleme la motor, cutie, electrica, nu ploua in ea, nu-i pica A/C, motorase, curele, samd.

Cu alte cuvinte nu te lasa in drum!

Si foarte important, nu are greieri !!!

Masina arata bine, trage de rupe, e confortabila, dimensiuni bune ptr. oras, portbagaj suficient pentru vacante de 5 pers., silentioasa, confortabila, consum bun! iar subrezenia trenului de rulare ( care este singura problema reala), nu afecteaza tinuta de drum sau securitatea ci da doar un disconfort acustic la trecerea peste zone denivelate.

Anul trecut spre sf. am vrut sa o dau si sa iau altceva. Dupa ce am testat alte masini din clasa imediat superioara (FocusFL, Megane3, Bravo), am ajuns la concluzia ca nu prea merita sa fac pasul.

Ok sunt masini mai bune dar nu de la cer la pamant, toate au cate o buba, doua iar diferenta dpdv financiar nu se prea justifica, cel putin dpmdv.

Merita oara sa dai Accentul cu 6000 eur sa mai pui 10000 eur ca sa treci la o masina gen Megane 3 care e mai noua, sta mai bine pe drum, poate o idee mai silentioasa, e mai eleganta si cateva alte atuuri ( ESP, pilot automat, 5*, senzori) dar... portbagaj mai mic, motor mai lenes ( grutate masini este mai mare), spatiu pasageri spate mic-mic, service mai scump si mai des, ?

Eu zic ca daca nu gandesti cu capul si nu cu inima, nu merita.

Eu zic ca nu!

Accentul este o masina care ptr. second hand e foarte buna, daca sti ce vrei de la o masina.

Acestea sunt consideratiile unui sofer de Hyundai Accent 2006 CRDI 110 CP, tunat la 135cp inca de la 10000km, care nu a menajat masina absolut deloc ( drumuri forestiere, drumuri de munte, incarcata la maxim, alergata pe autostrazi cate 12 ore, dat in gropi, canale (la propriu).

Si totusi.... coafura rezista!!!

Bravo ei!!!

Parerea ta @ margy8300. Eu sunt super multumit de masina. Fraer m-as simti sa-l dau pe un logan care este pref pe langa Accent parerea mea. Eu a 28000 km cu ea

fara probleme, dar schimat coloana de derectie o data pt. ca caraia, dar sa sti ca am facut teste cu cea veche cu colegi de pe forum(alexlaur, NFS) care au spus ca coloana nu este defecta. Eu am schibat-o pt. cacaraia cateodata doar cand luam viraje pe loc la maxim, dar in rest nimic.

In rest NICI CEA MAI MICA PROBLEMA si am mers mult si pe drumuir proaste si bune si am carat si 15 sacti, o data, de

adeziv de 25 kg frecare si nici o problema cu amortizoarele sau cu scaunul sau cu farurile. NIMIC. Sunt bucuros ca am ales masina asta.

PS : Loganul rugineste repede la aripile din spate, stopurile se aprind ca la pomul de cracin cand pui frana sau semanlizezi de nu sti ce manevra vrea sa faca cel din fata.

Ginion pt. ca ai avut parte de o masina nereusita, dar nu generaliza pt. ca mai ales dupa 2008 este o masina care isi merita bani.

Edited by Phariz

Speedo,

Daca iti place sa stai in service cu ea normal ca acolo o sa iti petreci majoritatea timpului... daca te duci pentru fiecare greier, etc.

Eu nu am intrat in service decat de 7 ori in trei ani jumate, de 5 ori la revizii, o data pentru o reparatie casco cand mi-au schimbat amortizoarele si mi-au montat kitul si inca o data pentru un test la amortizoare. In rest nimic altceva.

M-am agiat si eu ceva mai mult la inceput cand am vazut ce probleme au colegii, stiind ca si eu am aceleasi simptome. Dar daca nu s-a concretizat nici o problema, m-am mai linistit. Cine stie, o fi si in functie de cum o intreti.

Eu pana acum ma declar multumit de Accent, daca se pastreaza in conditiile astea o sa il tin mult si bine. Dar nu ascund faptul ca visez la un Duster, e mai pentru drumurile noastre si poti merge linistit la un gratar la munte prin coclauri.

Atentie la acuzatii: eu NU am blamat nici o marca (a blama vine de la engl. to blame=a da vina pe). Dar nu este etic ca cineva care nici nu se prezinta a avea o masina de o anume marca, sa nu faca altceva pe forumul respectiv decat intr-adevar sa blameze acea marca. Apoi recunosc ca eu am aprox. 12000km cu Accent-ul meu, dar pe un drum de 760 km: Consanta-Bucuresti(intrat si iesit)-prin. Brasov (intrat si iesit)- prin Tg. Mures- prin Cluj Napoca - Zalau am scos si un consum de 4.4 %, peste tot la limita de viteza admisa, depasiri mai mult pe urcare pe dealuri. Daca scoate cineva acest consum la un Logan pe diesel (care din cate stiu are motorul mai slab) schimb Accent-ul pe Logan. Pana atunci daca ar fi sa schimb sa zicem la anul sau dupa...tot pe un Accent mi l-as schimba, un model mai nou. Mai intreb ceva: a evoluat Logan-ul in ultimii patru ani cat a evoluat Accent-ul ? N-as crede. Apoi poate unii nu stiu ca spre exemplu la ix35 coreenii au reusit sa scoata de la un motor de 2l (1995 cmc) o putere de 177 cp (si asta la E5 !) adica: 65 W/cmc (ceea ce este deja in domeniul supermasinilor, ex. Mercedes McLaren). Duster-ul prezinta o asemenea performanta ? N-as crede. Apoi concernul Hyundai are cred eu, ceea mai vasta experienta la motoare diesel, avand in vedere ca exceleaza si in constructia motoarelor navale. Apoi Hyundai Accent-ul din clasa si categoria ei a fost pe locul 3 la vanzari in SUA. Cu toate acestea, si multe altele vin unii si zic ca Loganul e mai tare...sa fim seriosi ! Sa nu uitam ca la pretul scazut al Daciilor contribuie si politica protectiei produselor autohtone. Pana una alta sunt convins cu Dacia la ora actuala e doar un experiment Renault, nimic mai mult. Deci sincer: daca as da Accent-ul, tot Hyundai mi-as alege.

Deci sincer: daca as da Accent-ul, tot Hyundai mi-as alege.

Si totusi, chiar atat de sadic nu pot sa fiu :biggrin:

Articol in Autoshow, nr.13/2010 "Sindromul Calitatii":

"La mijlocul lunii iunie, JD Powers a dat publicitatii rezultatele privind studiul asupra calitatii initiale percepute pentru vehiculele aflate pe piata de peste Atlantic. Intre cele 21 de automobile care au obtinut aceste calificative, s-au distins modele precum Mercedes C-Class (Entry Premium Car), Nissan Frontier la clasa Midsize Pickup (model similar Navarra), iar in clasa pick-up-urilor mari duelul a ramas indecis: Chevrolet Avalanche si GMC Silverado care au fost plasate la egalitate pe primul loc. Interesant este faptul ca, din cele 20 de categorii, 12 au fost castigate de marcile japoneze Honda, Acura, Lexus, Mazda si Nissan. Dintre numele europene s-au distins Mercedes C-Class si Volvo C70 (compacta premium sportiva). Hyundai Accent a reusit sa castige categoria sub-compacta."

Si totusi... "Dau Accentul si ce-mi iau?" - va spune ceva?

Ar fi chiar interesant de vazut ce alte optiuni am avea.

Dupa cate se pare, nu prea multe.