Jump to content
the1

Cutie automata 4 trepte+1.6 crdi

Recommended Posts

In cazul asta Joco, eu as cere sa mi se schimbe arcurile de pe stanga pe garantie. Poate pur si simplu dintr-o eroare au fost puse niste arcuri de pe un alt model, sa zicem 1.4 cu cutie manuala! Eventual sa se uite in cataloage sa vada codul corect pt arc, apoi sa verificati ce fel de arc se afla pe masina.

@Zetics- este un caz fericit, mă bucur să aud asta. Înseamnă că soluţia a fost găsită. Poţi să-mi spui anul şi

luna de fabricaţie, te rog.

Nu este nicio problemă cu arcurile. Arcurile au fost schimbate intre ele, de pe dreapta pe stânga, dar înclinarea a rămas.

Problema este centrul de greutate al ansamblului motor<->cutie, care nu este pe axa longitudinală a maşinii.

Joco

Edited by Joco

Joco, cred ca m-ai confundat, Sancho-Hex este cel care a masurat inclinarea si n-are probleme. Pe el il rugam sa ne spuna exact modelul si momentul fabricatiei.

Ma intreb cat de cretin poate sa fie un producator sa conceapa, sa construiasca si sa lase sa iasa pe poarta fabricii o masina care sa stea inclinata pe sosea. Eu zic totusi ca e un defect ori la montaj, ori la vreo piesa.

Scuze Zetics.

@Dannyboy Fenomenul este întradevăr de necrezut. Nici mie nu mi-a venit să cred,

când am măsurat pentru prima dată dispunerea greutăţilor pe fiecare roată.

Desigur în prima fază fiecare se gândeşte la un defect de caroserie, arcuri etc.

Dar este evident chiar pe un stand de frâne, pentru că pe roata stânga faţă standul

măsoară o greutate mai mare cu aproximativ 35kg( fără şofer).

Vezi că ai un PM.

Joco

Joco, cred ca m-ai confundat, Sancho-Hex este cel care a masurat inclinarea si n-are probleme. Pe el il rugam sa ne spuna exact modelul si momentul fabricatiei.

Ok. Spune-mi exact ce tre' sa comunic si de unde. Nu-i nici o problema.

Văd că ai diesel. În acest caz nu mai are importanţă, pentru că motorul este mai greu ca cel de bezină.

Oricum mulţumesc pentru intenţie.

Joco